Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ЕДЕН Е ЉУБЧО И ТОЧКА

5 posters

Go down

ЕДЕН Е ЉУБЧО И ТОЧКА Empty ЕДЕН Е ЉУБЧО И ТОЧКА

Пишување by osa Пет Окт 12 2018, 22:34

Георгиевски: Изборите се ризик кој може да го закопа Договорот
„Сакам да верувам дека е можен пресврт во Парламентот. Ако го слушам таборот на СДСМ делува дека се е готово. Ако го слушаме таборот на ВМРО-ДПМНЕ, ништо нема да се случи. Посакувам да се најде заеднички јазик“.

„Факт е дека има голема група на граѓани кои гласаа и дадоа поддршка за договорот. Се надевам дека Парламентот ќе успее, мислам дека е погрешно да се губи време со извори“.

„Изборите не верувам дека ќе донесат решение. На избори повторно ќе се сведе на тоа кое е ЗА, а кој Против договорот, исто како на референдумот. Мислам дека со избори само ќе го потврдиме ќорсокакот. Ризок се изборите зошто може да го закопаат договорот и меѓународната заедница да се откаже од нас. ВМРО-ДПМНЕ очекувам дека ќе продолжи да се однесува популистички. Може и да се случи претседателот пак да одбие да додели мандат. Затоа, мислам дека изборите се потешкиот пат“.

„И СДСМ треба да направи напори за директни разговори, да види што е тоа што ВМРО-ДПМНЕ го сака“.

„Мицкоски се има скарано со Груевски, не знам колку е тоа точно, но така се зборува. Ова раководство продолжува да ја следи погрешната политика на ВМРО-ДПМНЕ. Они мислат дека тоа е патриотска линија, за мене тоа е квазипатриотизам. Се однесуваат како проблемот за името да не е нивен проблем, како да го измислил СДСМ. Пристапуваат на проблемот само од лукративни причини, знаат дека луѓето емотивно го доживуваат прашањето, и јаваат на таа карта. Илузија е дека ние ќе можеме да продолжиме како Република Македонија, кој било во иднина би морал да го потпише истиот договор. Се гледа само партискиот интерес“.

„Апсолутно дека пратениците може да бидат заплашени, може да бидат под најразличен притисок, од граѓани, од држава, од власт, од партијата. Тоа постои. Проблемот е што ВМРО-ДПМНЕ имаше елегантно решение, да повикаат да излезат граѓаните на референдум и да ги повикаат да гласаат против. Сега имаа повторно елегантно решение, да им дадат слободен избор на пратениците да гласаат како што сакаат. Ослободувањето треба да дојде од партијата“.

„ВМРО-ДПМНЕ не разбира дека овој проблем е нивен. Еве, да падне оваа влада, доаѓаат они, и што ќе прават?! Што ќе и кажат на меѓународната заедница?!“

„Не е спорно дека ако требаше да се прави компромис со Грција, Северна Македонија да биде само за надворешна употреба. Јас кога преговарав, преговарав само за меѓународна употреба. Од многу патриотизам, ја направивме најголемата штета. Ние имаме многу патриоти и тука по пат ја испуштивме шансата, да биде само за надворешна употреба. Но, и тоа не го гледам како катастрофа, тоа е повеќе техничко прашање, не е суштинско“.

„Ние се грижиме за малцинствата уште од уставите во Југославија, од ние што декларативно се грижиме за нашите малцинства, каде ги згриживме?! Никаде. Само си правиме штета со другите држави со тоа тврдење“.

„Се најдовме во средина на најголемиот судир помеѓу Западот и Истокот после Студената војна. Во тој судир или ќе седиме на масата и ќе решаваме за прболеми, или ќе седиме во центарот на масата и ние ќе бидеме проблемот. Најлошо што може да ни се случи е изолација на Македонија“.


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16479
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЕДЕН Е ЉУБЧО И ТОЧКА Empty Re: ЕДЕН Е ЉУБЧО И ТОЧКА

Пишување by Dino Саб Окт 13 2018, 10:52

A kolku od ukradenite milioni sto gi istrazuva SJO lapnal Ljupco?

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите ја известува јавноста дека е отворена нова истрага со кодно име „Поштенска банка“. Станува збор за финансиска истрага, во рамки на која, три од осомничените девет лица се приведени пред судија на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1.„ПОШТЕНСКА БАНКА“

Истрагата опфаќа повеќе поврзани настани за сторени кривични дела – Перење пари и други приноси од казниво дело од чл.273 и со истата се опфатени девет лица и тоа: Коле Смилевски, Томе Главчев, Ратко Димитровски, Викица Поповски, Гкеорги Каратолис, Кирил Јаневски, Зоранчо Митровски, Ристо Милев и Златко Ѓорчев. Од извршените кривични дела сторени во временскиот период од 2001 до 2010 година била прибавена имотна корист во износ од околу 5 милиони евра.

Во почеток на 2001 година Љубчо Георгиевски, како претседател на Владата на Република Македонија, Марјан Ѓорчев како вицепремиер и Никола Груевски како министер за финансии, со цел да го контролираат фактичкото функционирање на „Поштенска банка“, организирале во основањето на Банката, покрај „Македонска пошта“, која била во државна сопственост, да учествуваат и правните лица кои тие ги избрале – „Ноел Експорт импорт“ Гевгелија и печатница „Европа 92“ Кочани.

http://www.jonsk.mk/?p=1854

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

ЕДЕН Е ЉУБЧО И ТОЧКА Empty Re: ЕДЕН Е ЉУБЧО И ТОЧКА

Пишување by osa Саб Окт 13 2018, 11:10

Dino напиша:A kolku od ukradenite milioni sto gi istrazuva SJO lapnal Ljupco?

Јавното обвинителство за гонење на кривични дела поврзани и кои произлегуваат од содржината на незаконското следење на комуникациите ја известува јавноста дека е отворена нова истрага со кодно име „Поштенска банка“. Станува збор за финансиска истрага, во рамки на која, три од осомничените девет лица се приведени пред судија на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1.„ПОШТЕНСКА БАНКА“

Истрагата опфаќа повеќе поврзани настани за сторени кривични дела – Перење пари и други приноси од казниво дело од чл.273 и со истата се опфатени девет лица и тоа: Коле Смилевски, Томе Главчев, Ратко Димитровски, Викица Поповски, Гкеорги Каратолис, Кирил Јаневски, Зоранчо Митровски, Ристо Милев и Златко Ѓорчев. Од извршените кривични дела сторени во временскиот период од 2001 до 2010 година била прибавена имотна корист во износ од околу 5 милиони евра.

Во почеток на 2001 година Љубчо Георгиевски, како претседател на Владата на Република Македонија, Марјан Ѓорчев како вицепремиер и Никола Груевски како министер за финансии, со цел да го контролираат фактичкото функционирање на „Поштенска банка“, организирале во основањето на Банката, покрај „Македонска пошта“, која била во државна сопственост, да учествуваат и правните лица кои тие ги избрале – „Ноел Експорт импорт“ Гевгелија и печатница „Европа 92“ Кочани.

http://www.jonsk.mk/?p=1854

kade pishuva deka i Georgievski go obvinile ?

boldiraniot strumichanecot li e ili sum greshka ...onaka kolku da znam prashav


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16479
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЕДЕН Е ЉУБЧО И ТОЧКА Empty Re: ЕДЕН Е ЉУБЧО И ТОЧКА

Пишување by Dino Саб Окт 13 2018, 11:18

Ne pisuva oti mu zastarelo deloto ama oti e apas e a za ovoj Kiril pojma nemam.

Поради проток на време во однос на лицата Љубчо Георгиевски, Марјан Ѓорчев, Никола Груевски, Томе Главчев и Ратко Димитровски, настапила застареност на кривичното гонење за кривичното дело Злоупотреба на службена положба и овластување.

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

ЕДЕН Е ЉУБЧО И ТОЧКА Empty Re: ЕДЕН Е ЉУБЧО И ТОЧКА

Пишување by osa Саб Окт 13 2018, 11:22

aj olabavi malku ,se dodeka ne e obvinet so pravosilna presuda e nevin ...spored site pravila ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16479
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЕДЕН Е ЉУБЧО И ТОЧКА Empty Re: ЕДЕН Е ЉУБЧО И ТОЧКА

Пишување by OPOZICIONER Саб Окт 13 2018, 11:37

Moze samo da bide osuden so pravosilna presuda obvinenie e nesto sosema drugo.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ЕДЕН Е ЉУБЧО И ТОЧКА Empty Re: ЕДЕН Е ЉУБЧО И ТОЧКА

Пишување by osa Саб Окт 13 2018, 11:39

ne te razbrav sega

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16479
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЕДЕН Е ЉУБЧО И ТОЧКА Empty Re: ЕДЕН Е ЉУБЧО И ТОЧКА

Пишување by osa Саб Окт 13 2018, 11:42

de bre pa ti si se fatil za slamka ....malku zbunka de ...ne e tolku strashno ...ne treba da pishuva obvinet tuku osuden so pravosilna ...ama se razbirame opozicioner ...ovoj dino neznam shto se s'sna po ljubcho ,izgleda shto javno na telma gi poddrza ustavnite izmeni ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16479
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЕДЕН Е ЉУБЧО И ТОЧКА Empty Re: ЕДЕН Е ЉУБЧО И ТОЧКА

Пишување by OPOZICIONER Саб Окт 13 2018, 11:45

obvinet so pravosilna presuda

Obvinenie se podnesuva od obvinitelot i moze da bide prifateno ili otfrleno ne i pravoslino, nikoj ne moze da bide obvinet so pravosilna presuda zatoa sto prvo treba da bide obvinet pa osuden pa presudata da stane pravosilna spored vazeckite zakoni..
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ЕДЕН Е ЉУБЧО И ТОЧКА Empty Re: ЕДЕН Е ЉУБЧО И ТОЧКА

Пишување by osa Саб Окт 13 2018, 11:46

me prosvetli

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16479
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЕДЕН Е ЉУБЧО И ТОЧКА Empty Re: ЕДЕН Е ЉУБЧО И ТОЧКА

Пишување by Kalinda Саб Окт 13 2018, 12:48

Ех колку ке се радувам
за само уште два дена
и овој и сите ке
плачете .
После брзите избори
мислите вакви
ке ги оставиме да
шетаат по државата ?
Не, за сите ке има
АПСААНА !
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 493
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

ЕДЕН Е ЉУБЧО И ТОЧКА Empty Re: ЕДЕН Е ЉУБЧО И ТОЧКА

Пишување by osa Саб Окт 13 2018, 14:21

МАКЕДОНИЈА
Љубчо Георгиевски: Немам врска со приватизација на „Поштенска банка“
Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски потврдува дека лани бил повикан во СЈО во врска со случајот, но негира каква било поврзаност со кривичните дела.

-И тогаш пред СЈО и сега пред јавноста недвосмислено изјавувам дека немам ништо со приватизацијата со Поштенска банка а уште помалку со второто дело за кое ги товарат. Се работи за јасни постапки на приватни бизнисмени каде што целиот интерес профит е за нивните фирми. Од сите обвинети личности во животот едно пиво се немам напиено. Жал ми е што и покрај тоа што во СЈО самите ми потврдија дека Томица Главчев три пати ја сменил изјавата повторно решиле да го извалкаат моето име. – реагира Георгиевски.

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16479
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЕДЕН Е ЉУБЧО И ТОЧКА Empty Re: ЕДЕН Е ЉУБЧО И ТОЧКА

Пишување by osa Саб Окт 13 2018, 14:24

abe ke go barate site ,ama on nemoze da podnese da go omalovazuvate ...chovekot e atraktivna lichnost ,no ne i lopov ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16479
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЕДЕН Е ЉУБЧО И ТОЧКА Empty Re: ЕДЕН Е ЉУБЧО И ТОЧКА

Пишување by TRAJCHE Саб Окт 13 2018, 17:18

Celoto intervju na Lubco od vcera na Top Tema.

TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 679
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

ЕДЕН Е ЉУБЧО И ТОЧКА Empty Re: ЕДЕН Е ЉУБЧО И ТОЧКА

Пишување by osa Саб Окт 13 2018, 18:41

ah bre legenda e choekov ....shteta shto se otkaza od politika ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16479
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЕДЕН Е ЉУБЧО И ТОЧКА Empty Re: ЕДЕН Е ЉУБЧО И ТОЧКА

Пишување by osa Пон Aвг 12 2019, 00:39


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16479
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ЕДЕН Е ЉУБЧО И ТОЧКА Empty Re: ЕДЕН Е ЉУБЧО И ТОЧКА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот