Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Мачки

Страна 2 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Мачки - Page 2 Empty Re: Мачки

Пишување by reiter on Саб Јун 20, 2015 10:11 pm

корисТник напиша:Знае ли некој кој е берберот што ги бричел...и на што е...
коце берберот...и на лута ракија е Smile ...инаку ова е египетска мачка и е од најстарите сорти..биле миленици на фараоните...ја има во филмот The Book of Eli..

http://www.imdb.com/title/tt1037705/

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 2 Empty Re: Мачки

Пишување by osa on Пет Јун 26, 2015 10:20 pm

reiter напиша:
корисТник напиша:Знае ли некој кој е берберот што ги бричел...и на што е...
коце берберот...и на лута ракија е Smile ...инаку ова е египетска мачка и е од најстарите сорти..биле миленици на фараоните...ја има во филмот The Book of Eli..

http://www.imdb.com/title/tt1037705/


http://www.imdb.com/title/tt1037705/[/quote]а упатство за употреба каму да ставиш ....секакви има на форумот Twisted Evil
и такви што појма немаат ,стискаат на линкот и оп нема мачка .... : Mad ......каде е Question Question Question

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15935
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 2 Empty Re: Мачки

Пишување by reiter on Саб Јун 27, 2015 8:12 am

osa напиша:
reiter напиша:
корисТник напиша:Знае ли некој кој е берберот што ги бричел...и на што е...
коце берберот...и на лута ракија е Smile ...инаку ова е египетска мачка и е од најстарите сорти..биле миленици на фараоните...ја има во филмот The Book of Eli..

http://www.imdb.com/title/tt1037705/


http://www.imdb.com/title/tt1037705/
а упатство за употреба каму да ставиш ....секакви има на форумот Twisted Evil
и такви што појма немаат ,стискаат на линкот и оп нема мачка .... : Mad ......каде е Question Question Question [/quote]

линкот работи...еве уште еднаш
http://www.imdb.com/title/tt1037705/

[img]Мачки - Page 2 2cra68l[/img]

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 2 Empty Re: Мачки

Пишување by osa on Саб Јун 27, 2015 10:00 am

kade rekov deka ne raboti linkot ....stisnav so mausot na linkot i mi se pojavi toj crnecot , shto go imash sega na slikata ,a ne machkata i toa te prashuvam kade treba posle toa stiskanje na linkot da stisnam ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15935
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 2 Empty Re: Мачки

Пишување by reiter on Саб Јун 27, 2015 10:01 pm

osa напиша:kade rekov deka ne raboti linkot ....stisnav so mausot na linkot i mi se pojavi toj crnecot , shto go imash sega na slikata ,a ne machkata i toa te prashuvam kade treba posle toa stiskanje na linkot da stisnam ....
оса тоа е филм...во почетокот на филмот ја има мачката...
http://www.gledajfilm.net/book-of-eli-2010/

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 2 Empty Re: Мачки

Пишување by osa on Саб Јун 27, 2015 10:05 pm

reiter напиша:
osa напиша:kade rekov deka ne raboti linkot ....stisnav so mausot na linkot i mi se pojavi toj crnecot , shto go imash sega na slikata ,a ne machkata i toa te prashuvam kade treba posle toa stiskanje na linkot da stisnam ....
оса тоа е филм...во почетокот на филмот ја има мачката...
http://www.gledajfilm.net/book-of-eli-2010/


vo red svativ no zoshto na toj link koga ke stisnam ne pochnuva filmot i da ja vidam machkata ...znaesh kako na onoj shto mi go postirashe duri na vodenica "pojadok kaj Tifani " i toj e so machka

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15935
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 2 Empty Re: Мачки

Пишување by reiter on Саб Јун 27, 2015 10:10 pm

па тој линк е од ИМДБ..имаш само инфо за сите филмови...глумци,режисери и итн..

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 2 Empty Re: Мачки

Пишување by osa on Саб Јун 27, 2015 10:42 pm

reiter напиша:па тој линк  е од ИМДБ..имаш само инфо за сите филмови...глумци,режисери и итн..

a machkata ??? ke go postirash filmot za da ja vidam ili ke me "maltretirash" ushte ???

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15935
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 2 Empty Re: Мачки

Пишување by reiter on Саб Јун 27, 2015 10:48 pm

па го ставив линкот де..нели го виде...
http://www.gledajfilm.net/book-of-eli-2010/

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 2 Empty Re: Мачки

Пишување by osa on Нед Јун 28, 2015 12:05 am

ne...ne se gleda machkata ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15935
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 2 Empty Re: Мачки

Пишување by reiter on Нед Јун 28, 2015 10:44 am

osa напиша:ne...ne se gleda machkata ...
пушти го филмот и со мачката почнува...па ја прават скара Very Happy и маст за усти..

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 2 Empty Re: Мачки

Пишување by osa on Нед Јун 28, 2015 11:00 am

reiter напиша:
osa напиша:ne...ne se gleda machkata ...
пушти го филмот и со мачката почнува...па ја прават скара Very Happy  и маст за усти..

ne be ne go pushtam ,se otkazav ....vchera cel den me maltretirash ,i pak machka ne vidov ....
neshto si utnal !!!! ke chekam Teo da me opravi .... Wink Crying or Very sad Crying or Very sad

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15935
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 2 Empty Re: Мачки

Пишување by корисТник on Нед Јун 28, 2015 3:15 pm

reiter напиша:
osa напиша:ne...ne se gleda machkata ...
пушти го филмот и со мачката почнува...па ја прават скара Very Happy  и маст за усти..

Или си јадел незрели бобинки па ти се причинува....

корисТник

Број на мислења : 37
Join date : 2015-04-24

Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 2 Empty Re: Мачки

Пишување by Гостин on Пон Jул 13, 2015 12:31 am

Мајн кун мачка, најкрупна раса на мачки.

„Maine coon“ мачките се познати по тоа што се едни од најголемите домашни мачки. Овие мачки водат потекло од американската држава Мејн, а се карактеристични по своето долго влакно и по тоа што можат да достигнат должина и до 102 сантиметри.

Мачки - Page 2 Article-2157167-13897BAE000

Мачки - Page 2 Article-2157167-13897C8F000

http://www.idividi.com.mk/omnibus/panorama/777102/index.html

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 2 Empty Re: Мачки

Пишување by Гостин on Саб Jул 18, 2015 11:42 am

Еве десет интересни работи за мачињата.

Мачките од една страна се приврзани и мили, а од друга страна претставуваат стравови и трепет за малите глувчиња. Елегантни се и често знаат да го привлечат вниманието со своите чудни пози.

Мачки - Page 2 Doznajte-10-interesni-fakti-za-mackite-01

За некои мачката е идеално домашно милениче кое е независен пријател, без посебни потреби, а истовремено е приврзана за семејството во кое се чува, сака да си игра и да се гали. Има уште неколку интересни факти за овие животинчиња:

1. Мачките сакаат да спијат од 12 до 15 часа.

2. Често се сметаат за ноќни животни, бидејќи тогаш се најактивни.

3. Древните Египќани многу ги почитувале мачките. Секој што ќе убиел мачка случајно или намерно, добивал смртна казна, сопственикот си ги бричел мустаќите, а мачките се мумифицирале.

4. Најпопуларна чистокрвна мачка е персиската, а по неа е сијамската. Сепак најмногу има мешани видови мачки кои живеат подолго од чистокрвните.

Мачки - Page 2 Doznajte-10-interesni-fakti-za-mackite-1

5. Се смета дека мачките повеќе ја користат едната предна шепа, исто како што луѓето ја користат едната рака, повеќе од другата.

6. Мозокот на мачките и по изглед и по структура е многу посличен со човечкиот отколку со кучешкиот. Делот за памтење, емоции и приврзаност им е идентичен со човечкиот.

7. Мачката не чувствува слатка храна. Нивното сетило за вкус е многу помалку развиено од сетилото за мирис. Замрзнатата храна може да не ја јадат, бидејќи не го чувствуваат нејзиниот мирис.

Мачки - Page 2 Doznajte-10-interesni-fakti-za-mackite-2

8. За време на шпанската инквизиција папата Иноцент Осми наредил да се погубат сите мачки бидејќи сметал дека се во договор со ѓаволот. По нивното погубување се намножил бројот на стаорци со што се заканувала епидемија.

9. Повеќето луѓе знаат дека кучето Лајка било во Вселената. Но, дали знаете дека и француската мачка Фелисити е испратена во Вселената во 1963 година со вклучени електроди на мозокот за да испрати сигнали на Земјата.

10. Научниците веруваат дека во дивините мачките преживуваат без да пијат вода со тоа што надоместуваат јадејќи сирово месо. Домашните мачки потекнуваат од пустински предели и генетски се навикнати да не трошат вода.

Мачки - Page 2 Doznajte-10-interesni-fakti-za-mackite-3

http://www.crnobelo.com/zabava/fakti-i-citati/19447-10-najinteresni-fakti-za-macinjata

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 2 Empty Re: Мачки

Пишување by Гостин on Нед Aвг 02, 2015 7:13 pm

Eve ushte interesni raboti za machkite...

Мачките може да бидат алергични на вас

Ако вашата мачка кашла често, можеби вие сте причината за тоа. Истражување покажало дека мачките кои се чуваат дома со тек на времето може да станат алергични на човечки првут, прашината во домот, чадот од цигарите и друго. А во многу ретки случаи луѓето можат да им пренесат некоја болест на мачките.

Имаат стратегија за делење на територија со други мачки

Минатата година како дел од едно истражување, на 50 мачки им биле прикачени GPS тракери и камери и резултатите покажале дека тие имаа посебна стратегија за територијална поделба-свесно делат територија со други мачки, за да избегнат тепачка. Сепак ова важи за возрасните мачки, камерата фатила неколку конфликти за територија помеѓу младите.

Мозокот на мачките е покомплексен од оној на кучињата

Иако физички мозокот им е мал (0,9 % од целата телесна маса) истражување покажало дека структурата и површината на мозокот на мачките е околу 90 % слична со човечкиот мозок. Мозочната кора им е по комплексна од онаа на кучињата и дека мачките имаат 300 милиони неврони, споредено со 160 милиони кај кучињата.

Вдомувањето на мачките започнало во Кина

Порано се веруваше дека мачките биле вдомени уште во Египет пред 4000 години, но ново истражување покажа дека зближувањето на човекот со раса на некогашна дива мачка започнало во Кина пред 5300 години. Мачките биле привлекувани на фармите каде имало храна и тука започнало првото човечко зближување со овие мачки.

Мачките и кучињата можат да живеат заедно

Истражувањата (но и многу видеа и фотографии на интернет) покажале дека ако се запознаат додека се млади - до шест месеци за мачките, а година за кучињата - тие ќе можат без проблем да живеат заедно во хармонија.

Предењето не е секогаш знак на задоволство

Мачките предат генрално кога им е убаво, но тоа го прават и кога се пораѓаат, кога се болни, кога дојат или во стресни ситуации. Научниците се уште не се сигурно зошто го прават ова, но ја гледаат причината во фреквенцијата на предењето. Поради тоа што мачките ја зачувуваат енергијата со долгите периоди на спиење и одморање, можно е предењето на одредената фреквенција да е механизам кој проектира мали количества енергија, за стимулирање на мускулите и коските.

Знаат точно како да го добијат посакуваното од нивните сопственици

Според едно истражување, ова го прават со имитирање на плач на бебе, поточно кога сакаат да јадат мјаукаат на точна фреквенцијата на која плачат мали бебиња. Друг начин на добивање храна на пример, е обележување на сопственикот со галење меѓу нозете кое ако забележите го прават само кога се гладни.

Не можат да вкусат слатка храна

Поради дефект во одреден ген, домашните мачки не ја вкусуваат слатката храна, како нешто благо. Истото е пронајдено и кај тигрите и гепардите.

http://kajgana.com/interesni-fakti-za-machkite-koi-kje-ve-iznenadat

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 2 Empty Re: Мачки

Пишување by Гостин on Вто Сеп 15, 2015 8:15 am

Bravo za begalcite...Ako tie imaat podobar zhivot, kje ima i macheto...

Мачка мигрант: Со домашното милениче тргнале во подобар живот, далеку од Сирија

Сириското семејство, кое бегајќи од војната, преку Медитеранот тргнало кон грчки Лезбос, не можело да го напушти својот дом без своето верно милениче. Поради тоа со нив во чамецот влегло и мачето со име Зајтоун.

Мачки - Page 2 Tocka-170494

Мачки - Page 2 COm-lMTVAAArNDa

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 2 Empty Re: Мачки

Пишување by Гостин on Пон Фед 08, 2016 11:11 pm

Мачки - Page 2 29p98uc

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 2 Empty Re: Мачки

Пишување by Гостин on Пон Фед 08, 2016 11:12 pm

Мачки - Page 2 2s1u8lg

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 2 Empty Re: Мачки

Пишување by Гостин on Пон Фед 08, 2016 11:12 pm

Мачки - Page 2 339q6g5

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 2 Empty Re: Мачки

Пишување by Гостин on Пон Фед 08, 2016 11:13 pm

Мачки - Page 2 2qn3ztv

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 2 Empty Re: Мачки

Пишување by Гостин on Пон Фед 08, 2016 11:13 pm

Мачки - Page 2 T5ohlk

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 2 Empty Re: Мачки

Пишување by Гостин on Пон Фед 08, 2016 11:14 pm

Мачки - Page 2 68g67l

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 2 Empty Re: Мачки

Пишување by Гостин on Вто Фед 09, 2016 10:08 am

Ke im go zemat lebot na psihijatrite i kardiolozite.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 2 Empty Re: Мачки

Пишување by kiBik on Саб Фед 13, 2016 5:19 pm

Мачки - Page 2 Like-catnip-for-your-eyes-these-10-sexy-catwoman-cosplays-will-have-your-mind-sprinting-i-337426
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 2 Empty Re: Мачки

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот