Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Мачки

Страна 3 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Мачки - Page 3 Empty Re: Мачки

Пишување by Гостин on Саб Фед 13, 2016 5:21 pm

Ova mace te cuva od stetno vlijanie na kompjuterot?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 3 Empty Re: Мачки

Пишување by kiBik on Саб Фед 13, 2016 5:41 pm

delta напиша:Ova mace te cuva od stetno vlijanie na kompjuterot?
Mhm.... po cela nokj. Very Happy
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 3 Empty Re: Мачки

Пишување by Гостин on Саб Фед 13, 2016 5:43 pm

Kutriot ti mora celiot da si odraskan.Very Happy

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 3 Empty Re: Мачки

Пишување by Гостин on Саб Фед 13, 2016 5:51 pm

kiBik напиша:Мачки - Page 3 Like-catnip-for-your-eyes-these-10-sexy-catwoman-cosplays-will-have-your-mind-sprinting-i-337426

Што ти значи добар форум како Мелница. Посетиш неколку часа по сексуално воспитување и резултатите веднаш доаѓаат. Оној твојот учител ќе се вообрази. Мачки - Page 3 Happy-smiley21 Мачки - Page 3 Happy-smiley21

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 3 Empty Re: Мачки

Пишување by kiBik on Саб Фед 13, 2016 6:13 pm

Me rasipavte ovde so uroci, ne mozham dasmognam da gi naucham site! Very Happy
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 3 Empty Re: Мачки

Пишување by Гостин on Пон Фед 15, 2016 1:00 pm

Ajde nemoj da se zhalish...Ako ne bea chasovite po seks edukacija kako sega kje ti predeshe ova machevo??? Мачки - Page 3 Happy-smiley17 Мачки - Page 3 Happy-smiley17

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 3 Empty Re: Мачки

Пишување by reiter on Пет Фед 19, 2016 9:48 pm

Мачки - Page 3 6e3ec3f4-7906-4162-abfe-4e1541eedeed

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 3 Empty Re: Мачки

Пишување by Гостин on Саб Фед 20, 2016 10:23 am

Se tepaat tie mackite sto si gi stavil ili se e*at? Very Happy

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 3 Empty Re: Мачки

Пишување by reiter on Саб Фед 20, 2016 12:42 pm

fateni na DELO Very Happy ...vo ljuboven grc Very Happy

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 3 Empty Re: Мачки

Пишување by Гостин on Саб Фед 20, 2016 5:51 pm

Toa na denot na tatkoto, a koga ke bide denot na majkata/?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 3 Empty Re: Мачки

Пишување by kiBik on Саб Фед 20, 2016 6:31 pm

Teo напиша:Ajde nemoj da se zhalish...Ako ne bea chasovite po seks edukacija kako sega kje ti predeshe ova machevo??? Мачки - Page 3 Happy-smiley17 Мачки - Page 3 Happy-smiley17
Koj se zhali, Teo! Mora da si gord, koga uchenikot go nadmine uchitelot! Eve jas sum vakov uchenik! Twisted Evil
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 3 Empty Re: Мачки

Пишување by Гостин on Саб Фед 20, 2016 6:34 pm

Normalno deka se gordeam so tebe...Priemniot ispit go polozhi, sega kje odime so seriozna nastava... Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 3 Empty Re: Мачки

Пишување by kiBik on Саб Фед 20, 2016 8:00 pm

Кай бе посериозно?! Мене и тоа ми стига. Преферирам да си останам недоучен. Very Happy
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 3 Empty Re: Мачки

Пишување by Гостин on Саб Фед 20, 2016 8:01 pm

Se plasis da ne si ja rasipes petkata? Laughing

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 3 Empty Re: Мачки

Пишување by Гостин on Саб Фед 20, 2016 8:03 pm

Мачки - Page 3 Happy-smiley58

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 3 Empty Re: Мачки

Пишување by kiBik on Саб Фед 20, 2016 8:22 pm

delta напиша:Se plasis da ne si ja rasipes petkata? Laughing
Мхм. Од кецои ми е страв уще од мал. Знаеш колку бой сум ядел??? Evil or Very Mad
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 3 Empty Re: Мачки

Пишување by Гостин on Пон Фед 22, 2016 6:33 pm

te tepale so brushalter ili so tangi? Suspect

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 3 Empty Re: Мачки

Пишување by Гостин on Вто Фед 23, 2016 12:12 pm

Со зиври.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 3 Empty Re: Мачки

Пишување by Гостин on Вто Фед 23, 2016 12:13 pm

I ostanali dolen ves.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 3 Empty Re: Мачки

Пишување by Гостин on Сре Фед 24, 2016 6:44 pm

Od kaj znaete be vie. i vas taka ve tepaa?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 3 Empty Re: Мачки

Пишување by Гостин on Пон Јун 06, 2016 10:06 am

Зошто мачките ги обожаваат картонските кутии?

Речиси да нема човек кој не се запрашал зошто секоја мачка на светов толку многу ги сака кутиите, зошто обожава да се пика во нив, дури и кога не ја собираат и најмногу од сè да спие во нив.

Мачки - Page 3 Zoshto-mackite-gi-obozavaat-kartonskite-kutii-4

Најновите истражувањата откриваат дека постојат неколку причини за ова однесување:

Затворениот простор им дава чувство на сигурност

Ветеринарот Клаудија Винке од Универзитетот „Utrecht“ вели дека секое ново животно кое ќе дојде во нејзината ветеринарна болница, добива кутија која им служи како место каде можат да се чувствуваат сигурно и безбедно.

Комфорна зона за бегање од проблемите

Научниците кои ја напишале книгата „The Domestic Cat The Biology of its Behaviour“, велат дека мачките не можат да најдат соодветна стратегија за решавање на конфликтните ситуации, па преферираат да избегаат од нив. Картонските кутии се решение за таквите ситуации.

За топлина

Според податоците собрани од NRC, мачките се чувствуваат најудобно на температура од 30 до 36 степен токму затоа, сакаат сончеви места, радијатори... и удобни кутии.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 3 Empty Re: Мачки

Пишување by Гостин on Сре Сеп 07, 2016 11:39 am

4 начини да го подобрите односот со вашата мачка

Секој кој некогаш чувал мачка знае дека тие се емоционално нежни суштества. Некои мачки може да живеат без да бараат многу внимание, но поголем дел од нив чекаат на вас да им покажете дека тие се важен дел во вашиот живот. Со други зборови, со цел да добиете љубов од нив, вие треба прво да им подарите. Доколку и вие сте сопственик на мачка, погледнете неколку едноставни чекори со коишто можете да ги подобрите вашите односи.

Мачки - Page 3 4-nachini-da-go-podobrite-odnosot-so-vashata-machka


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 3 Empty Re: Мачки

Пишување by Гостин on Сре Сеп 07, 2016 11:40 am

1. Бидете подостапни

Сигурно многумина од вас се преокупирани со секојдневните обврски, при што понекогаш се запрашувате зошто воопшто сте одбрале мачка како ваш придружник, со оглед на тоа дека таа бара внимание. Вашиот бурен живот не ѝ дава удобност ниту на вашата мачка. Најдобар начин да го промените ова е да ѝ бидете повеќе достапни. Најчесто вашата мачка удобното место го пронаоѓа во вашиот скут, ќебе или перница. Обидете се да не ѝ ја нарушувате оваа удобност.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 3 Empty Re: Мачки

Пишување by Гостин on Сре Сеп 07, 2016 11:40 am

2. Играјте си со неа

Мачките сакаат да си играат, а особено се среќни доколку и вие им се придружите. Повеќето имаат своја омилена играчка, па доколку сакате да ги подобрите вашите односи, земете ја и вие нејзината играчка и посветете ѝ го вашето внимание. На овој начин со сигурност ќе ја направите посреќна.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 3 Empty Re: Мачки

Пишување by Гостин on Сре Сеп 07, 2016 11:40 am

3. Обрнете внимание на она што ви го кажува

Со нивните едноставни движења на опашката или пак реакциите на телото, мачките ќе ви кажат сè што треба да знаете околу тоа како се чувствуваат. Ако вашата мачка се тркала по подот, голема е веројатноста да е расположена за игра. Изложувањето на стомакот кон вас на кој било начин е знак дека е чувствува удобно. Сепак, најважниот индикатор е опашката. Еве што треба да знаете во врска со значењето на движењата на опашката:

Ако опашката на вашата мачка е исправена, тоа најверојатно значи дека таа е пријателски расположена, па може да ви посака добредојде со триење од вашите раце или нозе.
Ако опашката ѝ е свртена надолу малку зад неа, најверојатно таа е во одбрана или се чувствува агресивно.
Ако ја занишува опашката значи дека е вознемирена и сака да биде оставена на мира.
Ако само врвот од нејзината опашка се наведува напред назад, најверојатно таа е љубопитна и е заинтересирана за нешто посебно.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Мачки - Page 3 Empty Re: Мачки

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот