Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Кучиња

Страна 1 of 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

Кучиња Empty Кучиња

Пишување by Гостин on Чет Фед 19, 2015 11:51 pm

Отсекогаш се зборувало дека кучето е најверниот човеков пријател. Но дали луѓето се пријатели на кучињата, тоа е веќе дискутабилно. Сепак многумина чуваат куче како домашен љубимец. Зависно од расата, т.е. големината на кучето, ви треба повеќе или помалку простор. Поголемите раси, бараат помоголем простор, и обратно. Грижата е доста едноставна, со тоа што ако вашето куче нема доволно простор морате редовно да го водите  на прошетка, за да ја одржи кондицијата и да го истроши вишокот на енергија.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Кучиња Empty Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Чет Фед 19, 2015 11:52 pm

Дали кучето ќе биде агресивно или не, пред се зависи од сопственикот. Кучињата сакаат љубов и внимание, но за тоа враќаат со верност и приврзаност кон сопственикот, и со нив можете да поминете прекрасни моменти.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Кучиња Empty Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Чет Фед 19, 2015 11:57 pm

Има многу раси. Една од најмалите, всушност најмала на светот е чивавата.

Кучиња Civava_3

Додека меѓу најголемите спаѓа бернардинецот.

Кучиња Bernardinac-640x377

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Кучиња Empty Re: Кучиња

Пишување by kiBik on Нед Фед 22, 2015 10:13 am

Како кажав веке сумимал германска овчарка - машка. Беше лудница. Не можев да го приберам дома. Многу енергия требаше да расходи - по 2-3 часа вечер ми однемаше. И понекой пат кога го пущав - не можев да го приберам, бегаше по кучки. Инаку и дома не беше кроток - колку пилета и колбаси ми е изял, не помна, обувките ги качвахме на вискоко, кога беше мал и му никнеа заби. Но па беше многу добар приятел.
Другото ми куче беше женски мини-дакел. Го зедов мини, за да може да се умори по стълбите кога я изведував на расодка и да не ми однема многу време. Таа па се мислеше за човек и ич не ги сакаше другите кучиня. Ги лаеше и бегаше од нив. Но и она беше добар френд.
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња Empty Re: Кучиња

Пишување by osa on Нед Фед 22, 2015 10:50 am

kako se vikashe germanskiot ovchar ?
jas sekogash im davam iminja na zivotnite koi sum gi chuvala

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15937
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња Empty Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Нед Фед 22, 2015 10:59 am

Edno od najpametnite i najvredni kuchinja na svetot...

Кучиња Images?q=tbn:ANd9GcRNpW2BpD_FjXVzX_BxGr4BtnpjLCZ751DxlQlopgq7xmMcTaWZКучиња Images?q=tbn:ANd9GcRxx3ocxxU4TTgADgWSVsRnx5ZaASaDjp4f40Fe_HYhj3FDnfHOdA

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Кучиња Empty Re: Кучиња

Пишување by kiBik on Нед Фед 22, 2015 11:06 am

Murphy. Ko Eddie Murphy.
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња Empty Re: Кучиња

Пишување by osa on Нед Фед 22, 2015 11:15 am

kiBik напиша:Murphy. Ko Eddie Murphy.
ubavo ime ..znachi li toa deka ti e omilen glumec Edi ?
mojata kuchka se vikashe 'liska" mnogu beshe pametna ,sekogash odeshe so mene do dukan da pazaram ,me druzeshe ,imashe 4 kuchenca i taman trebashe da gi oddelam od nea i da gi dadam vo drugi semejstva nokta mi gi otrua site mali no kuchkata prezivea taa nok ,i nekade okolu pladne odev do dukan da zemam leb i ona so mene ,po patot najde na moment otrovno parche salama i se otru ,vednash za 10 minuti pochina nemozevme da ja spasime ,i vo celoto maalo nishto zivo ne ostana ,i vrapchinja i machki i kuchinja ,nekoj bolen psihopat go beshe rasturil otrovot sekade po dvorovite i po ulicite ,beshe strashno za gledanje ..od togash nikogash poveke ne zemav kuche ,mnogu mi beshe zal i zatoa ,plus se plashev da ne gi snajde ista belja da gi otrujat ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15937
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња Empty Re: Кучиња

Пишување by kiBik on Нед Фед 22, 2015 11:20 am

Ne deka mi bil Eddie omilen, prosto kucheto beshe vakvo:

Кучиња Post-10642-050703100%201311834122
Demek crno.
Pa i beshe golema komedija vo pochetok koga si go kupiv - mal, odvaj odi, pie mleko i potoa napravi dve -tri krachki i zaspie tamu dokaj e stignal. A i se smeeshe mnogu.
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња Empty Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Нед Фед 22, 2015 11:24 am

Aha, znachi kuche so smisla za humor...Кучиња Happy-smiley17

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Кучиња Empty Re: Кучиња

Пишување by kiBik on Нед Фед 22, 2015 11:33 am

E, da! Ama i libidoto mu beshe golemo! Neli kazhav vidi li kuchka razgoneta ne mozhesh da go priberesh! Pochti ko stopaninot si beshe! Laughing
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња Empty Re: Кучиња

Пишување by osa on Нед Фед 22, 2015 12:59 pm

kiBik напиша:E, da! Ama i libidoto mu beshe golemo! Neli kazhav vidi li kuchka razgoneta ne mozhesh da go priberesh! Pochti ko stopaninot si beshe! Laughing

умрела циганката што те фали ,па сам се фалиш ?

докази нема ,не се прифака за верно ...

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15937
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња Empty Re: Кучиња

Пишување by Hamad bim Khalifa on Нед Фед 22, 2015 1:00 pm

Teo напиша:Aha, znachi kuche so smisla za humor...Кучиња Happy-smiley17

Vickasto kuce!!!![img]Кучиња Smiley-laughing001[/img]
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња Empty Re: Кучиња

Пишување by kiBik on Нед Фед 22, 2015 6:20 pm

osa напиша:
умрела циганката што те фали ,па сам се фалиш ?

докази нема ,не се прифака за верно ...
Nemam dokaz ali tvrdam.
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња Empty Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Вто Фед 24, 2015 5:51 pm

Една од најпопуларните раси. Кокер шпаниел.

Кучиња 1385110044ski-koker-spanijel

Кучиња Cocker_Spaniel_Puppy_600

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Кучиња Empty Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Чет Фед 26, 2015 7:33 pm

Австралиски овчар

Кучиња Australian-shepherd

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Кучиња Empty Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Пет Фед 27, 2015 11:54 pm

Акита, најпознатата јапонска раса на кучиња.

Кучиња Images?q=tbn:ANd9GcRT9nzWnjG-HE9su6QndPXSem-5F09FMueo77VYSHubpVbPZVFb

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Кучиња Empty Re: Кучиња

Пишување by kiBik on Нед Мар 01, 2015 12:05 pm

Znaete shto, kaj nas ima nekakvi modi vo chuvanjeto na domashni milenici. Tie semnaat preku godinite. Sea dokolku shto jas gledam se aktuelni golden retrieverite:

Кучиња FTue_iazWE-APnhhu4K3042NoaI

КиБик, верувам дека сакаше да ставиш слика од златен ретривер. Еве мала помош. luxor
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња Empty Re: Кучиња

Пишување by kiBik on Нед Мар 01, 2015 12:11 pm

Ne znam zoshtomi se dublira postov. A ne vidov od kaj mozham da go istijam. Ako nekoj mozhe - bujrum!
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња Empty Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Нед Мар 01, 2015 3:43 pm

Завршена работа. А сега уште неколку слики од златен ретривер.

Кучиња Golden-zr4mb5

Кучиња Images?q=tbn:ANd9GcTFMBMSXm1nNsByXaTZdufTf4tsfu2dizzdkvvUA8GFsEeBOhoL

Кучиња Images?q=tbn:ANd9GcQIqM0UsV-311bDX7hDhYOD0I0sUBrcg2BkGqxxfeDHu8esOhvYVA

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Кучиња Empty Re: Кучиња

Пишување by Естир on Нед Мар 01, 2015 7:53 pm

Е, чак сега я виждам темата. Аз две кучета съм имала: пудел - черен и другото, трябваше да е коли, ама малко беше мелез, таткото трябва да е бил уличен Дон Жуан Very Happy

И двете ми беха женски. Пуделката - много кротка и добричка, а Ласито (така се казваше колито), много проклетничка и заядливка (като стопанката си Very Happy ). И любвеобвилна много, много обичаше и деца, но беше с характер и не се даваше. Много бойна натура - ако някой навън (куче, или човек) я погледне накриво - глей кво става. Very Happy

Както Кибичето казва: голяма грижа си е. С разходки, гледане, лекуване....

Откак и тя ми умря, вече не искаме куче...просто нямам енергия и си е отговорност и като го загуби човек, си е много кофти.
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња Empty Re: Кучиња

Пишување by kiBik on Пон Мар 02, 2015 8:45 am

Eh, kato kaza pudel az mnogo otdavna imah edna krstoska mezhdu nemska ovcharka i kralski pudel. Glupender go bjah krstil. A i za druugi zhivotni, koito sym otglezhdal - ribki, zajci, vylnisti papagali, kostenurka... be javno e tryabvalo da sym veterinar, ama...
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња Empty Re: Кучиња

Пишување by Естир on Пон Мар 02, 2015 9:24 am

Хе, аз също съм имала като дете - риби, после за някакво време - зайци (на тавана с баща ми гледахме Very Happy ), а даже имахме и две пилета Very Happy  по едно време, баба ми ги беше купила от пазара за малката ми братовчедка, но ги връчиха у нас да ги гледаме Very Happy  и на балкона, баща ми им беше сковал къщичка. Обаче, като им увеличи отвора на къщата, през който да могат да пият вода и да кълват, майка ги заварила да се разхождат из хола и каза, че или тя - или пилетата, и баща ми ги даде на колега с двор. Very Happy

Глупендер..... Very Happy  като правило пуделите са доста умни. Very Happy
Моята Сара (пуделката) беше мъничка и черничка - като плюшена играчка и дъщеря ми тогава беше малка - 3-4 годишна, та голям тормоз за пуделката - возеше я в бебешката количка, обличаше й рокли Very Happy
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња Empty Re: Кучиња

Пишување by kiBik on Пон Мар 02, 2015 1:23 pm

Естир напиша:...като правило пуделите са доста умни. Very Happy
....
Да, почти като блондинките! Twisted Evil
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња Empty Re: Кучиња

Пишување by kiBik on Пон Мар 02, 2015 1:26 pm

А дали знаевте дека овие кучиня во почеток ги чувале за храна во Китай:
Кучиња Chao-chao-3
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња Empty Re: Кучиња

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот