Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Кучиња

Страна 2 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

Кучиња - Page 2 Empty Re: Кучиња

Пишување by Естир on Пон Мар 02, 2015 2:52 pm

kiBik напиша:
Естир напиша:...като правило пуделите са доста умни. Very Happy
....
Да, почти като блондинките! Twisted Evil

Very Happy  А при това някои са и брюнетки Very Happy

бтв, чела бях някъде, че пуделите, немските овчарки, шотландските овчарки (колита) и ретривърите са сред най-умните породи.

А сред най-блондинките били хъскитата и далматинците Very Happy  Жалко, защото са много красиви.
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 2 Empty Re: Кучиња

Пишување by Естир on Пон Мар 02, 2015 2:56 pm

kiBik напиша:А дали знаевте дека овие кучиня во почеток ги чувале за храна во Китай:

Ужас!
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 2 Empty Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Пон Мар 02, 2015 5:21 pm

Vo Kina vekje so zakon go zabranija kucheshkoto meso vo ishranata na lugjeto...No vo Koreja, seushte masovno se ubivaat kuchinjata za hrana...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 2 Empty Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Вто Мар 03, 2015 9:29 pm

Хаска

Работна раса кучиња, на северот, претежно во Алјаска, користени за влечење санки.

Кучиња - Page 2 Haska_1

Кучиња - Page 2 9k=

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 2 Empty Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Чет Мар 05, 2015 7:59 am

Некогаш куче за борба со бикови, денес популарен домашен миленик.

Англиски булдог

Кучиња - Page 2 Images?q=tbn:ANd9GcSPpXDbJD4W6ahU2cSF_2_KyGSonU59vs7JgJiyotqXVOTM7G5HКучиња - Page 2 Z

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 2 Empty Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Пон Мар 09, 2015 5:58 pm

Ловечко куче, со потекло од Англија...

Англиски сетер


Кучиња - Page 2 Img_228280_1375886_r

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 2 Empty Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Пон Мар 09, 2015 6:02 pm

Басет, се користи за лов на лисици во Англија, инаку одличен домашен миленик...

Кучиња - Page 2 Basset_hound-12668

Кучиња - Page 2 01

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 2 Empty Re: Кучиња

Пишување by kiBik on Вто Мар 10, 2015 5:20 pm

Си мислам дали да не си купам еден ваков лигльо?
Кучиња - Page 2 01
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 2 Empty Re: Кучиња

Пишување by Естир on Вто Мар 10, 2015 5:45 pm

kiBik напиша:Си мислам дали да не си купам еден ваков лигльо?
Кучиња - Page 2 01

Да, да, да. Голям е бонбон! Very Happy
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 2 Empty Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Вто Мар 10, 2015 5:46 pm

Јоркширски териер? А како се движи цената?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 2 Empty Re: Кучиња

Пишување by kiBik on Вто Мар 10, 2015 7:13 pm

Pa ne znam tochno. Ushte ne sum baral seriozno. No poglednav vo eden site i se od 250 do 400 Euro. Kaj vas koku se?
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 2 Empty Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Вто Мар 10, 2015 7:17 pm

Толку се и кај нас киБик. Изгледа одгледувачите од цел Балкан се држат до одредени цени. Не е ни чудо. Доста се ретки на овие простори.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 2 Empty Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Вто Мар 10, 2015 7:19 pm

Проверив и јас по сајтовите. Најдов само два огласи. Еден без цена, а на другиот бараат 400 евра.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 2 Empty Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Чет Мар 12, 2015 7:53 pm

Една од најголемите раси на кучиња. Бернардинец...

Кучиња - Page 2 23s6rdh


Кучиња - Page 2 Bernardinec

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 2 Empty Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Саб Мар 14, 2015 8:51 pm

Брадест шкотски овчар.

Кучиња - Page 2 Bearded-collie

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 2 Empty Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Нед Мар 15, 2015 9:18 am

Еве една навистина симпатична раса. Иако, треба да се посвети посебно внимание за нега, посебно на крзното...

Бишон фризе

Кучиња - Page 2 9k=Кучиња - Page 2 Images?q=tbn:ANd9GcTEHodXpwgJzRmslmH85sYdV6Ebv3FxFuQ-itIDp5LuzQJneW_wkg

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 2 Empty Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Сре Мар 18, 2015 6:34 pm

Германска дога. Една од големите раси...

Кучиња - Page 2 Images?q=tbn:ANd9GcTMOTZDqg1_8Z3TJGg6IWTkNRYWRVHs8FMzfceN2cwpudbLyCsFКучиња - Page 2 Images?q=tbn:ANd9GcQrCMN8GaN-O7T0m2HkazIZoxrxHEy2WEf2Pq6DCAdwwKpB9OREКучиња - Page 2 Images?q=tbn:ANd9GcRfsk1SCXl3_9J1parDVPBPpGpLKCIGHJ81z3NxxAiW_s8SqLqo

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 2 Empty Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Чет Мар 26, 2015 11:45 am

Јазовичар, мала и интересна раса на кучиња...

Кучиња - Page 2 DachshundКучиња - Page 2 Short-haired-DachshundКучиња - Page 2 Miniature_dachshund

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 2 Empty Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Нед Мар 29, 2015 12:05 pm

Шкотски овчар

Тој е едно од најинтелигентните кучиња, многу се приврзува за сопственикот и секогаш е пријателски настроен кон децата. Него го краси смиреност и индивидуалност. Никогаш не му здодева човечко друштво.

Кучиња - Page 2 Skotskiovcar

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 2 Empty Re: Кучиња

Пишување by Естир on Нед Мар 29, 2015 9:50 pm

luxor напиша:Шкотски овчар

Тој е едно од најинтелигентните кучиња, многу се приврзува за сопственикот и секогаш е пријателски настроен кон децата. Него го краси смиреност и индивидуалност. Никогаш не му здодева човечко друштво.

Кучиња - Page 2 Skotskiovcar

Любимата ми порода Very Happy
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 2 Empty Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Вто Мар 31, 2015 6:55 pm

Eve ushte nekoi podatoci za shkotskiot ovchar...


Кучиња - Page 2 2Q==

Потекло

Кучињата од расата коли потекнуваат од граничниот предел меѓу Северна Англија и Шкотска и се претпоставува дека се донесени за време на инвазијата на Римјаните пред многу години. Се претпоставува дека потеклото на името „коли“  (collie) доаѓа од зборот „coally“ (наликува на јаглен), поради тоа што првите коли биле главно црни и бели. Другата теорија претпоставува дека биле наречени по овцата со црно лице „коли“ што била чувана од овие лојални кучиња. Постојат два типа коли кучиња: долговлакнести и кратковлакнести.

Животен век, карактеристики и темперамент

Просечниот животен век на овие кучиња изнесува 14 години.
Тие се особено интелигентни животни, кои уживаат во друштво на луѓе. Имаат енергичен темперамент и постојано се во движење, но релативно лесно се тренираат. Овие кучиња сакаат да бидат таму каде што се одвиваат настаните, па нивниот ентузијазам и ведрина можат лесно да се претворат во депресија доколку се остават сами во дворот премногу долго време. По природа се чисти кучиња и претставуваат добри другари и чувари за деца.

Компатибилност со други миленици

Како пријателско куче, кучињата од расата коли уживаат во друштвото на други животни. Повремено може да им се јави инстинктот на овчарско куче, па да почнат да ги „собираат“ другите животни од домот.
Енергични и весели, овие кучиња ќе ја зголемат физичката активност на вашето дете

Нега

Без разлика дали се работи за долговлакнестите коли со гламурозно крзно или за мазното влакно на кратковлакнестите, на сите им е потребно добро чешлање барем еднаш во неделата. Вежбањето е неопходно и тие секогаш ќе уживаат во брзо одење или трчање. Тие се особено паметни и вредни работници со природна дарба за трагање и за држење други животни под контрола (овчарски инстинкт). Само имајте предвид дека овој талент не е ограничен само на животни, па обрнете особено внимание за време на прошетките да не проба да го „собираат“ сообраќајот.

Идеални сопственици

Со изобилие на интелигенција, дружељубивост и вродена желба да угодуваат, кучињата од расата коли се одлични животни сопатници за сите типови луѓе со разни ситуации. Како и повеќето кучиња, на колите им се потребни многу љубов и внимание од нивниот сопственик. Нивната нежна природа ги прави идеално милениче за повеќето домови и ситуации, особено ако им се обезбеди доволно вежбање и простор за движење.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 2 Empty Re: Кучиња

Пишување by Kalinda on Вто Мар 31, 2015 11:31 pm

И јас ги сакам животните !
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 486
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 2 Empty Re: Кучиња

Пишување by kiBik on Чет Апр 02, 2015 6:00 pm

Kalinda напиша:И јас ги сакам животните !
Сите??? Яс змиите и гущерите не ги сакам!!! Имам фобия кон нив!!! Evil or Very Mad
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 2 Empty Re: Кучиња

Пишување by kiBik on Чет Апр 02, 2015 6:02 pm

luxor напиша:Јазовичар, мала и интересна раса на кучиња...

Ваква беше моята предна лигла - црна мини дакелка, кояшто се мислеше за човек. Very Happy
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2538
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 2 Empty Re: Кучиња

Пишување by Гостин on Чет Апр 02, 2015 6:03 pm

E sega mi e jasno...kaj nas, za skrzhavite koi ne sakaat da cherpat, vikame deka imaat zmija vo dzeb...Кучиња - Page 2 Smiley-laughing021

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 2 Empty Re: Кучиња

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот