Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Кучиња

Страна 9 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Go down

Кучиња - Page 9 Empty Re: Кучиња

Пишување by Teo on Пон Дек 18, 2017 10:50 am

11. Спротивно на верувањата, пудлиците не се од француско потекло. Тие се германски кучиња кои многу бргу станале омилени за француската аристократија.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 9 Empty Re: Кучиња

Пишување by Teo on Пон Дек 18, 2017 10:50 am

12. Кученцата се раѓаат без заби, глуви и слепи.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 9 Empty Re: Кучиња

Пишување by Teo on Пон Дек 18, 2017 10:50 am

13. Во САД живеат најмногу кучиња, повеќе одошто во која било друга држава. Франција е втора на списокот.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 9 Empty Re: Кучиња

Пишување by Teo on Пон Дек 18, 2017 10:50 am

14. Кучињата може да бидат корисни во надополнувањето на животот на децата со аутизам. Тренираните кучиња може да ја намалат тенденцијата за агресивност кај ваквите дечиња и да ги научат на чувство за независност.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 9 Empty Re: Кучиња

Пишување by Teo on Пон Дек 18, 2017 10:50 am

15. Свежото и сувото грозје, доколку го конзумираат кучињата дури и во најмали количини, може да создаде сериозни оштетувања кај нивните бубрези.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 9 Empty Re: Кучиња

Пишување by Teo on Пон Дек 18, 2017 10:50 am

16. Првото сетило што се развива кај кучињата е сетилото за допир.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 9 Empty Re: Кучиња

Пишување by Teo on Пон Дек 18, 2017 10:51 am

17. Порано им го бричеле крзното на пудлиците за да ги направат подобри пливачи.

Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 9 Empty Re: Кучиња

Пишување by Teo on Пон Дек 18, 2017 10:51 am

18. Истражувањата покажуваат дека доколку сте нервозни, галењето на вашето куче може да ви го намали крвниот притисок и да ве смири.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 9 Empty Re: Кучиња

Пишување by Teo on Пон Дек 18, 2017 10:51 am

19. Типично куче има 42 постојани заби, додека просечниот човек има 32.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 9 Empty Re: Кучиња

Пишување by Teo on Пон Дек 18, 2017 10:51 am

20. На 1 година, кучињата имаат степен на физички развој како луѓето на 15 години.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 9 Empty Re: Кучиња

Пишување by Teo on Пон Дек 18, 2017 10:52 am

21. Доколку му се насмевнете или му се смеете на вашето куче, може да бидете погрешно разбрани затоа што тоа во тој момент не гледа насмеан израз, туку вашите заби како знак за агресија.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 9 Empty Re: Кучиња

Пишување by Teo on Пон Дек 18, 2017 10:52 am

22. Најголем дел од кучињата имаат розови јазици како знак за добро здравје. Само кучињата чау-чау и оние од расата шар пеј имаат црни јазици, но тоа нема никаква врска со лоша здравствена состојба.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 9 Empty Re: Кучиња

Пишување by Teo on Пон Дек 18, 2017 10:52 am

23. Кучињата од расата басет хаунд имаат најдолги уши. Нивната големина често изнесува помеѓу 18 и 25 см.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 9 Empty Re: Кучиња

Пишување by Teo on Пон Дек 18, 2017 10:52 am

24. Кублај Хан, основачот на Династијата Јуан во античка Кина, поседувал 5.000 мастифи, што е најголемиот број на кучиња кои ги поседувал еден човек.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 9 Empty Re: Кучиња

Пишување by Teo on Пон Дек 18, 2017 10:52 am

25. Од 12 кучиња колку што биле на Титаник, преживеале 3 – два мали померанци и еден пекинезер.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 9 Empty Re: Кучиња

Пишување by Bosonoga on Сре Aвг 26, 2020 7:23 pm

Da odbelezime.

Кучиња - Page 9 Img_2110
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 882
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 9 Empty Re: Кучиња

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 9 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот