Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Кучиња

Страна 8 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

Кучиња - Page 8 Empty Re: Кучиња

Пишување by luxor on Нед Дек 25, 2016 5:09 pm

Кучиња - Page 8 10349_211216151358585_650x1008
luxor
luxor

Број на мислења : 5597
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 8 Empty Re: Кучиња

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 5:33 pm

11 навики со кои несвесно го нервирате вашето куче

Кучињата не се толку пребирливи како што се мачките, но сепак, тие имаат неколку работи кои им пречат во вашето однесување. Со цел да го направите вашиот најдобар пријател посреќен и помалку нервозен, во продолжение погледнете на што најмногу треба да внимавате.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 8 Empty Re: Кучиња

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 5:34 pm

1. Гушкање

Можеби мислите дека нема ништо лошо во тоа да ги ставите своите раце околу вашиот домашен миленик, но всушност, повеќето кучиња не го сакаат тоа. Иако некои од нив ги толерираат вашите прегратки, другите тоа го гледаат како чин на доминација.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 8 Empty Re: Кучиња

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 5:34 pm

2. Користење зборови наместо говор на телото

Кучињата не можат да го разберат она што вие го кажувате, па ним им требаат вашите гестови за да откријат што сакате од нив. Така, вербалните и физичките команди може да ги збунат вашите миленици.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 8 Empty Re: Кучиња

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 5:34 pm

3. Галење на неговата глава

За луѓето, многу нормално е да си ги галат своите кучиња. Иако на некои им годи, сепак, повеќето од нив не уживаат во оваа активност.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 8 Empty Re: Кучиња

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 5:35 pm

4. Одржување контакт со очите

Вие можете да гледате во очите на вашиот крзнен пријател колку што сакате, но одржувањето контакт со очите со кучето може да предизвика агресивни реакции.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 8 Empty Re: Кучиња

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 5:35 pm

5. Недостиг на правила и организирање

Кучињата сакаат организациска рутина и треба да знаат каде им се нивните граници. Поставете им правила и тие ќе чувствуваат поголема доверба кон вас.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 8 Empty Re: Кучиња

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 5:36 pm

6. Држење во тесен поводник

Кучињата многу добро умеат да ги интерпретираат вашите мисли и чувства преку поводникот. Така, доколку ги држите силно, тоа им покажува дека сте под стрес, па и ним исто така им е непријатно. Доколку пак поводникот го држите полабаво, тогаш тоа им покажува дека сѐ е во ред и дека и тие може исто така да се смират.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 8 Empty Re: Кучиња

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 5:36 pm

7. Не им дозволувате да истражуваат и да душкаат

Истражувањето на околината и душкањето е карактеристично за кучињата. Доколку не им дозволите да го прават она што го сакаат додека се во прошетка, кучето пропушта голема шанса да го апсорбира она што се наоѓа во надворешниот свет.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 8 Empty Re: Кучиња

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 5:36 pm

8. Принудување да комуницираат со луѓе и животни кои не им се допаѓаат

Доколку го принудувате вашето куче да се соочи со својот страв и да оствари контакт со други кучиња и непознати, во моменти кога тоа е нервозно или исплашено, тогаш нема да добиете ништо позитивно.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 8 Empty Re: Кучиња

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 5:37 pm

9. Кога сте напнати

Кучињата се експерти за читање на вашиот говор на телото, а и лесно имитираат како вие се чувствувате. Колку повеќе сте нервозни, толку понервозно станува и вашето куче. Ако сакате да се смири вашиот миленик, најпрво треба да започнете од самите себе.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 8 Empty Re: Кучиња

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 5:37 pm

10. Кога им е досадно

Сопственикот кој постојано е зафатен со најразлични обврски и покажува мал интерес, е кошмар за секој миленик. Па, обидете се да одвоите малку повеќе време за да играте со вашиот верен пријател, а не да го оставате да чека во вашиот дом.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 8 Empty Re: Кучиња

Пишување by Teo on Вто Фед 21, 2017 5:37 pm

11. Изложување на силни мириси

Кучињата се околу 10.000 до 100.000 пати почувствителни на мирис, отколку луѓето. Па, поради ова, тие не сакаат да бидат изложувани на силни мириси. Затоа, кога планирате да правите нешто што ќе им пречи, тогаш бидете сигурни дека ќе ги однесете на пристојна оддалеченост од вас.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 8 Empty Re: Кучиња

Пишување by delta on Сре Фед 22, 2017 1:40 pm

ima kucinja bolje ziveat od nekoi luge,/.,/
delta
delta

Број на мислења : 580
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 8 Empty Re: Кучиња

Пишување by Teo on Пон Дек 18, 2017 10:47 am

Помалку познати факти за кучињата

Автор: Сања Стојковска

Речиси да нема човек што не ги сака кучињата. Во изборот на домашно милениче, најчесто децата, но и возрасните сакаат да имаат кутре од која било раса. Ќе ви претставиме некои помалку познати факти поврзани со кучињата кои накусо ќе ве анимираат и ќе ви овозможат да дознаете малку повеќе информации за нив.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 8 Empty Re: Кучиња

Пишување by Teo on Пон Дек 18, 2017 10:47 am

1. На крајот на песната „Еден ден во животот“ (A Day in the Life), Пол Макартни снимил пискава свирка што само кучињата можат да ја слушнат. Ова било направено специјално за неговото куче Марта.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 8 Empty Re: Кучиња

Пишување by Teo on Пон Дек 18, 2017 10:47 am

2. 58% од сопствениците на кучиња, ги вклучуваат нивните миленици во фотографиите од годишните одмори.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 8 Empty Re: Кучиња

Пишување by Teo on Пон Дек 18, 2017 10:48 am

3. Во Исланд, чувањето куче како милениче е нелегално.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 8 Empty Re: Кучиња

Пишување by Teo on Пон Дек 18, 2017 10:48 am

4. Некои раси на кучиња може да го идентификуваат ракот на белите дробови преку душкање на здивот на човекот.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 8 Empty Re: Кучиња

Пишување by Teo on Пон Дек 18, 2017 10:48 am

5. Во САД, околу 1 милион сопственици на кучиња ги ставаат своите миленици на прво место во своите тестаменти.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 8 Empty Re: Кучиња

Пишување by Teo on Пон Дек 18, 2017 10:49 am

6. Кучињата што живеат во град, живеат во просек 3 години повеќе од кучињата што живеат во село.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 8 Empty Re: Кучиња

Пишување by Teo on Пон Дек 18, 2017 10:49 am

7. Добро е познато дека кучето е најдобриот пријател на човекот. Името Фидо кое многумина го користат како име за нивното милениче, потекнува од зборот fidelity што на латински значи верност.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 8 Empty Re: Кучиња

Пишување by Teo on Пон Дек 18, 2017 10:49 am

8. Кучето на семејството на Волт Дизни, било пудлица и се викало Lady (Дама).
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 8 Empty Re: Кучиња

Пишување by Teo on Пон Дек 18, 2017 10:49 am

9. Кучето Фенг на Хагрид од Хари Потер е од расата неаполски мастиф, која е скоро изумрена после Втората светска војна.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 8 Empty Re: Кучиња

Пишување by Teo on Пон Дек 18, 2017 10:49 am

10. Во првите 10 дена од животот, точките на далматинците не се гледаат и се наоѓаат на кожата под крзното. Потоа се зголемуваат и се појавуваат.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Кучиња - Page 8 Empty Re: Кучиња

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 8 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот