Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СДСМ опамети се...под итно........

+12
zozoti
Bosonoga
OPOZICIONER
TRAJCHE
osa
nino
SHARENI
defo
Teo
Luxor
трендафил
PRVOBOREC
16 posters

Страна 14 of 19 Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 19  Next

Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 14 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Сре Апр 21 2021, 16:53

Радмила Шеќеринска нема да се кандидира за потпретседател на партијата. Очигледно е дека т.н. сељачко крило во СДСМ го победи т.н. скопско.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 14 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Luxor Чет Апр 22 2021, 21:25

Владата да реагира веднаш. Срамота за државата е така да се однесуваме кон легендите на македонскиот спорт.

Не можам да излезам на крај, вели Драган
– Срам ми е да барам помош со некаков јавен апел. Таков сум. Инаку, имам многу мала пензија, 13.500 денари. Не можам да излезам на крај. Трошоците за лекови и за се друго се големи. Само на мојата пензија живееме со сопругата, која нема пензија – вели Мутибариќ, кој веќе седум години се обидува од Агенцијата за млади и спорт да добие еднократна финансиска помош, како заслужен спортист.

– Од Агенцијата за млади и спорт седум години ја барам таа еднократна финансиска помош, постојано ми викаат малку бодови имаш. Но, не губам надеж, повторно ќе аплицирам. Рокот сега е 22 мај, треба да ги поднесам документите и молба за да добијам таква помош. По осми пат го правам ова.

https://www.slobodenpecat.mk/mutibarik-situaczijata-mi-e-katastrofalna-nikoj-ne-pomaga/
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 14 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Вто Мај 04 2021, 12:47

Екипата на Црвен крст Охрид грубо избркана од спортската сала „Билјанини извори“

СДСМ сериозно ова....па добро бе....Сашо Денескоски....алијас мајмун координатаор за вакцинација по кој основ....со која спрема....или можда од тоа што секоја 2 вечер се боцка со диазепам дупла доза, помисилил дека станал „доктор".
СДСМ опамети се...под итно........ - Page 14 Ohridsky

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 14 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Nebula Сре Мај 05 2021, 21:08

Podobro nesto otkolku nisto no ako do lokalnite ne gi otstranite site sto go zagrozuvaat statusot na UNESKO ne vi cini rabotata.

https://www.radiomof.mk/opshtina-ohrid-prodolzhi-so-otstranuvanje-na-bespravnite-gradbi-na-plazhite-na-krajbrezhjeto/

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 14 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Пет Мај 07 2021, 10:34

Ќе изгуби СДСМ за градоначалник во Охрид. Ес да од дамна сум (некој 4 години) надвор од Охридските приказни...ама имам таков осеќај. Прерано починатиот градоначалник Јован, беше екстра човек. Овој Констандин е бахат тип. Да те чуди како станал доктор. Така да по мое ќе биде ДПМНЕ победник во Охрид. Дебрца исто. Карпош, Аеродром.Скопје ДУИ ќе го каже победникот.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 14 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Сре Мај 12 2021, 09:02

Погребана ли е правната држава? Нова масовна легализација на дивоградби

Се отвара ли простор за нови злоупотреби и никнување на дивоградби на секој чекор или ќе се стави крај на бесправното градење во Северна Македонија? Ваквата дилема се отвори откако македонското Собрание по скратена постапка го усвои Законот за утврдување на правен статус на бесправно изградени објекти со 72 гласа „за“, 3 „воздржан“ и 5 „против“. Со законот се отвара пат гаражи, остави и базени кои сопствениците ги граделе без дозвола, како и дивоградби во национални паркови, природни резервати, споменици на природата и подрачје на заштитено недвижно културно наследство, да можат да се легализираат. Легализација ќе биде дозволена и во прва и втора санитарно-заштитна зона на извори на вода за пиење, по добиена согласност од надлежниот орган.

„Од хациенди, базени, доградби, надградби, гаражи, остави, во заштитени подрачја и вон нив, насекаде, онаму каде првиот закон застана, на 3 март 2011, сега сè ќе се легализира со новиов закон каде рокот е кога ќе стапи на сила. Значи има уште време да си доизградите на диво пред да поднесете барање да ви се легализира. Ова на предлог на ВМРО-ДПМНЕ се додаде и се усвои, инаку ќе беше за дивоградби изградени до 1.10.2019 година“, велат тие.

Државата за некого мајка за некого маќеа. Во мојот случај, 3 години несмееш игла да закојш, а овде ќе легализираат. Јас будала, немоќен, другиве ќе си играат рукот. Епа СДСМ, нека те гласаат сопствениците на дивоградби, пошо законов е за поткуп и социјален мир донесен. Друго ништо.П.С ДПМНЕ го подржа и нема да организира протести за овој закон, пошо и тие си имаат за легализирање, да не ги боли глава.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 14 Empty Авион без пилот.......

Пишување by defo Сре Мај 12 2021, 12:18

defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 14 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Сре Мај 12 2021, 19:02

И Гордана Солјановска нема гласано за овој закон. Да беше претседател на државата сигурно немаше да го потпише. Се надевам дека и Пендаровски ќе го стори истото.
Чудно е што само околу Охридското Езеро нема да се легализираат дивоградби, а на пример во првата заштитна зона кај изворот Рашче од кој со вода се снабдува Скопје ќе се легализираат и покрај можните загадувања. Исто и во реоните на Скупи, Стоби, Хераклеа... Во САД на тој што ќе влезе во прва заштитна зона се пука. Нема шанси да гради.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 14 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Albatros Сре Мај 12 2021, 20:30

Edinstveno taa i nekolku pratenici od pomalite koaliciski partneri na sdsm bile protiv. Brakot od interes megu sdsm i vmro odlicno funkcionira. Slozni braka kuka gradat a slozni pratenici gi legaliziraat divogradbite.

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 14 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Сре Мај 12 2021, 20:52

Еве шанса за протести против учесниците на лидерските средби од сите граѓани. Гласаше ли против некој пратеник од албанските партии. Утре можеби ќе се бара диво доселени што живеат во дивоградби да добијат државјанство.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 14 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Сре Мај 12 2021, 21:35

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 14 185884707_2971832229698842_5122916831470465338_n.jpg?_nc_cat=102&ccb=1-3&_nc_sid=8bfeb9&_nc_ohc=1SC8bADOKQ0AX8Zfmmu&_nc_ht=scontent.fskp1-1
ЛДП бара Пендароски да не го потпише законот. Убаво е да се види кој се гласал за овој закон.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 14 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by PRVOBOREC Чет Мај 13 2021, 15:58

Чобанот на небањатите Жмицко зошто не бекне нешто за законот за дивоградби туку само ги моча небањатите во фаца од белата палата.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2450
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 14 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Чет Мај 13 2021, 16:48

Чиста политика. Не сака да ги прекине односите со партиите на Македонците со албанско и косовско етничко потекло.
 
На сите членови и симпатизери на СДСМ им изразувам сочувство по повод загинувањето во атентат на партискиот активист Камбер Идризи.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 14 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Nebula Чет Мај 13 2021, 17:11

Odlicna politika na Mickoski, da poddrzuvas kriminalna legalizacija na divogradbi vsusnost te pravi soucesnik vo kriminalot a ne politicar.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 14 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Чет Мај 13 2021, 18:58

И без ВМРО имаше доволно пратеници да се изгласа законот затоа што партиите на Албанците (СДСМ, ДУИ, АА и Алтернатива) кога се работи за етнички интерес имаат мнозинство. Со ова вратата на најголемата партија во Македонија за постизборна или предизборна коалиција на локалните и други идни избори останува отворена, Да повторам уште еднаш дека овој закон ќе се изгласаше и без ВМРО.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 14 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by alienmk Чет Мај 13 2021, 20:10

Uste poloso, ako navistina mozel zosto togas glasale? Za da potvrdat deka se ZA kriminal i korupcija i se spremni da go ovozmozat toa na svoite idni koalicioni partneri vo nekoja idna vlada. Sto znaci i tie ke bidat korumpirani kriminalci.

alienmk

Број на мислења : 373
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 14 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Чет Мај 13 2021, 20:51

Зошто од повеќе субјекти што извршиле , цитирам, криминал и корупција, пишуваш само за еден. СДСМ не е малолетна партија ниту ВМРО и е старател. Најголемата вина во случајов е кај Заев и предлагачот на законот кој е доставен во Собранието уште од претходната влада на Заев. Зошто премиерот инсистирал на овој закон и што дал возвратно на средбата со лидерот на најголемата политичка партија во Македонија не знам па не можам да коментирам дали се работи за негативен или позитивен потег од опозицијата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 14 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Luxor Чет Мај 13 2021, 21:31

Ц ц ц, дпне оФците не гласаа за покачување минимална плата, не гласаа за помош наа граѓаните погодени од пандемијата ама за криминална легализација на дивоградбите гласаа. Криминална секта не може да биде политичка партија. После други им се криви. Ако не се криминално мафијашко здружение можеа да докажат едноставно со негласање. Ама криминалот им е во гените. дпне криминална.

П.С. За да не се мачиш да прашуваш, да, сметам дека законот е криминален, дека ова е стратешка грешка на СДСМ и не го поддржувам ниту оправдувам во никој случај.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 14 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Пет Мај 14 2021, 10:11

Законов е наменски. ДПМНЕ да си спаси имот, и да се пува пред своите  следбеници, еве ние и од опозиција сме моќни. А СДСМ, да го прави истото што ДПМНЕ го направи, пред мој очи во Охрид, преку ова ќе прави поткуп за избори.
Јас сум против оваа политика на купување на социјален мир. Со години се прави истово. Мислев СДСМ, овојпат ќе избегне од таа матрица, рачунајќи дека Заев доаѓа од бизнис секторот.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 14 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Пет Мај 14 2021, 12:48

Се согласувам со напомена дека ако ВМРО гласаше против „благодарноста“ кон СДСМ ќе беше поголема од добитниците на тапии.
Чудно е кога власт што му наложи на судството да го суди Латас затоа што почнал да гради веднаш штом поднел барање на дозвола за градба која во меѓувреме ја има добиено и во време на подигањето на обвинение се било во ред, сега ги амнестира сите што граделе без дозвола.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 14 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Пет Мај 14 2021, 12:57

трендафил напиша:Се согласувам со напомена дека ако ВМРО гласаше против „благодарноста“ кон СДСМ ќе беше поголема од добитниците на тапии.
Чудно е кога власт што му наложи на судството да го суди Латас затоа што почнал да гради веднаш штом поднел барање на дозвола за градба која во меѓувреме ја има добиено и во време на подигањето на обвинение се било во ред, сега ги амнестира сите што граделе без дозвола.

1. ДПМНЕ го подржи законот, за да им помогне и на своите „криминалци“.
2.Она во црвеното е криминал по закон, кој токму ДПМНЕ го донесе. Од една страна таков закон од друга амнестираше криминал и тие истото го правеа.
3. Јас на будала ли им личам, што место куќа да изградам, јер несмеам, ради коњон Подржикоњски шо се лакомел по провизии, купив стан, и тоа граден мимо сите стандарди. За парите шо ги платив за стан, ќе направе куќиште над стандарди градено bounce bounce bounce Basketball Basketball Basketball
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 14 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Пет Мај 14 2021, 13:24

Секој првенствено ги прави работите за себе, а користи и по некој друг. Законот е предлог на владата, што би рекле на СДСМ и ДУИ. Латас го споменав затоа што од илјадници дивоградби од кои некои се веќе легализирани, а други треба да се легализираат сега, кога имале статус на дивоградба не знам дека некој друг освен него бил на суд поради тоа. И покрај тоа што, да повторам, во времето на подигањето на обвинение по налог на власта имал дозвола за градба, а другите ја немале. Латас немал ни налог за рушење од инспекциските служби.
Интересно во случајов е и тоа што двете најголеми партии не сметаат воопшто на тоа дека може да загубат од досегашните гласачи кои платиле се за да дојдат до дом и што е најтажно во право се. Јас за куќата имам платено два пати. Изградена е со дозвола, но излезе дека геометрите што околчуваа пред градењето прилично ја промашиле локацијата (за жал немав писмен договор со нив), па не можев да ја впишам во катастар. Среќа брзо дојде првиот законот за легализција па ја легализирав по него.
За крај во држава во која премиерот е амнестиран за обвинение за криминал тежок 8 милиони евра, не е чудо кога се амнестираат и други.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 14 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Пет Мај 14 2021, 14:38

Конечно добра вест. Претседателот Пендаровски не го потпишува законот за дивоградби.

Пендаровски не го потпиша указот на Законот за легализација на дивоградби – plusinfo.mk

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 14 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Нед Мај 16 2021, 20:55

Да им честитам на новоизбраните членови на раководството на СДСМ и да им посакам физичко здравје за нивно добро и ментално здравје за заедничко нивно и наше добро. Немам право да се мешам во изборот на ниту една партија затоа што не сум член на ниедна, за разлика од една партија која до скоро се обидуваше да избере раководство во конкуренската партија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 14 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Пон Мај 17 2021, 18:22

Не мислев да коментирам околку партијски конгрес, но за жал и во врска со него диктатурата продолжо да работи на наксилно. По првите две аудиоа што се појавија на ФБ Заев некако издржа, дискусија околу градоначалникот на Куманово и околку смената на Пауновски затоа што не сакаше да прими во инспекторатотот непотребни втаботени без потребна стручна спрема (дипломирани на див универзитет диктаторот не реагираше. Но кога се појави аудио со дискусијата на Радмила Шеќеринска цензурата проработе. Снимките ги снема.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 14 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 14 of 19 Previous  1 ... 8 ... 13, 14, 15 ... 19  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот