Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СДСМ опамети се...под итно........

+12
zozoti
Bosonoga
OPOZICIONER
TRAJCHE
osa
nino
SHARENI
defo
Teo
Luxor
трендафил
PRVOBOREC
16 posters

Страна 1 of 19 1, 2, 3 ... 10 ... 19  Next

Go down

СДСМ опамети се...под итно........ Empty СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Пон Ное 19 2018, 19:28

Според член 12 од новото законско решение за финансиска поддршка, приоритет при враќањето на парите ќе имаат фирмите кои ќе се откажат од каматите и дел од основниот долг. Не е јасно за каков приоритет станува збор, иако се очекува тоа да се доуреди со подзаконски акти. Звучи неправедно, но приоритет за исплата ќе имаат оние доверители кои ќе се откажат од 15 отсто од главнината на долгот и плус од каматите. Со ова тие се ставени пред свршен чин доколку сакаат да им се исплатат што е можно повеќе од парите за пократко време.

Фирмите, за да им бидат побрзо исплатени парите, ќе мора да се откажат од главнината 15 посто и од судските камати. Е сега на СДСМ и нивниот „економски“ тим да им објаснам некои работи. 15% во најголем дел од случаевите е заработката на фирмата. Која заработка натаму се пушта во реалниот сектор, се купуваат нови компјутери, возила, се гради нешто........Можда баш со тие 15% утре фирмата ќе го зголеми и унапреди своето производства и че вработи човек, два. Каматите се оние пари кои фирмата треба да ги врати во банката, пошто зела одредена сума дали да ја заврши добиената работа или да се покрие пошо некоја јавна установа или општина долгот не си го покрила во предвидениот рок. И сето ова е лошо за фирмите, плус ако на тоа се додаде и тоа дека ова најмногу ќе се однесува на фирми кои ниту имале анекси ниту нито, него случајни играчи, а големите фирми или си го собрале делот или ќе го соберат со се анексите кои вредноста на зделката ја зголемуваат и то 5 пати. Е тука треба да настапи МВР и Финансиска полиција.

Уцена до фирмите: Ако се откажеш од каматите и дел од долгот, побргу ќе ги добиеш парите
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by PRVOBOREC Вто Ное 20 2018, 10:38

Долговите се правени за време на небањатите градоначалници, цените на услугите се надувани по неколку пати од реалната вредност. Не треба да им се плаќа туку да се направи ревизија и сите, и градоначалниците и бизнисмените кои учествувале во наместените преплатени тендери да бидат судени за организиран криминал.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2457
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Вто Ное 20 2018, 19:40

PRVOBOREC напиша:Долговите се правени за време на небањатите градоначалници, цените на услугите се надувани по неколку пати од реалната вредност. Не треба да им се плаќа туку да се направи ревизија и сите, и градоначалниците и бизнисмените кои учествувале во наместените преплатени тендери да бидат судени за организиран криминал.

Не се слагам во ова, од лично исуство, затоа и револтот ми е голем. Тие фирми кои земале високи суми се исплатени навремено, останатите не. Јас од искуство го опишав она со 15% и судските камати. Не сите кои соработувале со власта и институциите се во ќар. Јас викам ревизија на големите договори, каде вредноста на анексите е поголема од 50% од вредноста ва тендерот. Пример ако некој за изградба на wc, дал понуда од 100 евра се што е над 150 евра да е предмет на ревизија, и неплаќање на разликата од анексот до вредноста на тендерот. Ова е ветер во магла.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Сре Ное 21 2018, 19:23

Јас сум против тоа општините што работеле домаќински да не добијат ништо од буџетот кој и тие го полнат. а тие што работеле недомаќински да бидат наградени за тоа. Доколку има криминал, парите треба да се одземат од криминалците и да се вратат на општината. Плус затвор.
Ме чуди тоа што Првоборец тие од коалициониот партнер ДУИ ги смета за небањати, па ми дава можност да протестирам за користење на тој збор, еден од најупотребуваните во говорот на омраза и кога се користи против власта. Мојата општина Чаир која е формирана со новиот закон за територијална поделба е четврта по задолженост, а од формирањето до денес на власт е ДУИ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Luxor Сре Ное 21 2018, 19:28

Тоа што вие дпмне-офците користите презиме на судија кој чесно си ја работи работата имплицирајки дека судството е инструирано од власта не е говор на омраза туку на љубов. Ајде не се прави глуп и миротворец кога истото го правиш и ти.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Сре Ное 28 2018, 20:24

СДСМ, тргни се од ваквите куртон медиуми, и не ги подржувај, прават повеќе штета него ли ќар

СДСМ опамети се...под итно........ DtHNn4aWoAU5Uy3

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Чет Ное 29 2018, 20:46

Проблемот е во тоа што народот нема доверба во власта (која и да е) дека ќе ги почитува еколошките стандарди и законите воопшто или ќе подлегне на евентуална корупција од инвеститорите во рудници, згради ...
Најтажно е кога партија што како опозиција жестоко критикувала некои конкретни проекти, како власт сака да ги спроведе.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Саб Дек 01 2018, 10:40

На темата за градењето во Скопје одлична анализа преточена во колумна на маестралниот Сашо Ордановски. Скидам капа Друже.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Вто Дек 18 2018, 23:25

Амнестија, Заев, СДСМ, дај друже не ме заебавајте. Па на Хорхе за истово му ја запаливме канцеларијата. Мислам дека после ова заслужуваме не Мицкоски, С.М да ни се врати за премиер и сите што не мислиме ко него во концентрациони логори да не стави.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Пет Дек 21 2018, 09:10

Зад палењето на канцеларијата на Претседателот на Република Македонија (над канцеларијата има станови и живеат луѓе, фала Богу никој не настрада) стоеше Сорос, да не кажам ЦИА или некоја слична агенција. Русите очигледно или не се присутни во Македонија или не користат такви форми на формирање на мислење кај народот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Teo Пет Дек 21 2018, 17:45

Te naznacile direktOr na KGB Pa gi imas informaciite od prva raka?

Se seguvam bre, znam deka ova tvoEvo kako i sekogas se rekla kazala muabeti.
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Пет Дек 28 2018, 23:48

Гледам дека со амнестијата и со намалувањето на казната за злоупотреба на службената положба со што најголем дек од обвиненијата застаруваат ги ослободувате горе долу истите луѓе што ги амнестираше Иванов. Тогаш протестиравте сега истото не ви пречи затоа што го прави вашите пастири од Муртино и Зајас.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Teo Саб Дек 29 2018, 10:30

Znam deka ti e tesko da razberes ama sepak obidi se da napravis razlika megu zakon izglasan od 95 pratenici i samovolieto na eden fikus po nalog na negoviot pastir.
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Саб Јан 26 2019, 22:44

Претседателот Иванов доби повеќе гласови отколку СДССМ на изборите.
Вчера на партискиот состанок скоро сите функционери дојдоа со државни возила наместо со партиски или приватни, што е спротивно на правилата на ЕУ,

https://expres.mk/kontra-preporakite-na-eu-sdsm-gi-partizira-drzhavnite-resursi/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Luxor Саб Јан 26 2019, 22:48

Не се прави глуп, изгласано со 95 пратеници а ти спинуваш со гласовите што ги доби СДСМ на избори. Освен тоа гласовите на Хорхе се фалсификат, така тврдеше ти во другата тема.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Пон Фед 04 2019, 21:56

Премиери, кој тоа ве намести во Охрид, да браните класичен криминал?
https://www.youtube.com/watch?v=rRCMcCFu2Os
СДСМ опамети се...под итно........ DyZN_qSX0AI-IAN

Изградбата на овој Хотел, и дозволата дадена од управата на Охрид под раководство на Бакрачески, крши околу 9 закони. Очигледно никој не го известил премиерот(бар така се надевам, несакам да верувам дека е свесно прекршувањеи одобрување на прекршување на закони од страна на Премиерот) дека најголем дел од работите околу овој хотел се нелегални.

Во Охрид, според мене посетата на Заев личеше на бледа копија на посетите на грујо, премиери, опрај си го ПР-от, имаш среќа што ДПМНЕ е слабо, и со луѓе зацапани до гуша во криминал, иначе ова не поминува.П.С На кого му личи ова, на објект за фамилијарен бизнис, 4-5 соби?
П.П.С каде е паркингот на Хотелов?
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Пон Фед 11 2019, 21:30

СДСМ опамети се...под итно........ DzIy81LX4AEN6_l

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Teo Пон Фед 11 2019, 22:29

Kako ne mozhele nikade? Nitu vo privatniot sektor? Ne mozhele da zaminat i rabotat vo Evropa, SAD, Kanada, Avstralija kako iljadnici drugi? Ete tamu treba da odat tie lugje a ne da chekaat deset godini spored Manchevski partijata da gi vraboti vo administracija. Ako voopshto znaat neshto da rabotat osven da chekaat od mama, tato i partijata.
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Вто Фед 12 2019, 10:11

Извини што не го видов твојот одговор овде па во врска со ова пишував на темата за куртон политичари. Се надевам дек се работи за ајде да кажам несреќна изјава на министерот во обид да оправда нешто што не е за оправдување.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Вто Фед 12 2019, 13:45

Мира Дизел, пратеничката што зема најповеќе пари за патни трошоци во Собранието денес изјавува дека не знаела дека синот конкурирал во ЕЛЕМ. Може и тој не знаел дека мајка му е пратеничка. Да не се лажеме. Ни пратениците на СДССМ не се будали па да не побараат ништо за срамното преименување на татковината, кога знаат дека опозиционерите го сменија тимот во замена за слободата, но и милиони евра. Крсто Мукоски, на пример, преку добиени тендери.
Вакви будалаштини немаше во стара власт во првите две години на владеење. Во тој период не беше ни ДУИ во власта, за волја на вистината.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Teo Вто Фед 12 2019, 17:26

Posle izjavite na Shekerinska, Deskovska i Manchevski treba da si glup pa da mislish deka istoto ne bi go napravile i ako ne trebashe da glasaat za dogovorite i promenata na ustavot.
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Вто Фед 12 2019, 18:03

Изгледа која мајка си го загубила синот треба во ЕЛЕМ да го бара.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Пон Фед 25 2019, 21:11

Зоки, батре мавни го ДУИ, и по цена на нови избори....не ти треба...Се докажаа како уништувачи на Македонија, декларативно за демократија, реално за криминал и сплетки.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3473
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Вто Фед 26 2019, 09:08

СДСМ опамети се...под итно........ 20190225_195734

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Вто Фед 26 2019, 09:28

defo напиша:Зоки, брате мавни го ДУИ, и по цена на нови избори....не ти треба...Се докажаа како уништувачи на Македонија, декларативно за демократија, реално за криминал и сплетки.
Да се согласам дека предвремени избори се потребни, но не верувам дека ќе ги има. Нема да ги има ниту кога нема да добиеме датум за преговори со ЕУ. Избори ќе има колку што вчера си даде отказ или поднесе извештај за тепањето притвореници директорот на затворот Шутка, како што му побара Заев, а овој прифати во петокот. Лично не мислам дека одлуката на ДУИ да не го одземе имунитетот на Вељановски не е направено со договор и со газдите и со СДСМ. Не гледам ниту скандал во тоа што првпат Собранието, иако на чуден начин, не се однесуваше како сервис на судот, туку донесе самостојна одлука. Не верувам ниту дека некој од пратениците и во комисијата и на пленарната седница пред да дојде се консултирал со бирачите како да гласа. Најдобро е ДУИ да биде опозиција без избори, па откако тоа стана партијата што победи на изборите и во апсолутна и во етничка категорија во опозиција да отиде и победникот во етничка малцинска конкуренција, па наместо гласачите за власта да одлучува кој колку пратеници може да купи или уцени. Моментално таков е политичкиот амбиент во с. Македонија.

П.С.: Во ситуација кога ништо не се гради, а буџетот е зголемен благодарејќи на зголемени акцизи даноци и задолжувања и се „троши“ до крај, тешко дека ќе имаме предвремени избори. Можеби за некој процент ќе се зголеми делот на ДУИ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 19 1, 2, 3 ... 10 ... 19  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот