Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СДСМ опамети се...под итно........

+11
Bosonoga
OPOZICIONER
TRAJCHE
osa
nino
SHARENI
defo
Teo
Luxor
трендафил
PRVOBOREC
15 posters

Страна 13 of 19 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 19  Next

Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 13 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Luxor Саб Мар 20 2021, 16:39

Може да се одреди притвор и за предмети кои се во истрага.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 13 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Нед Мар 21 2021, 12:45

К0га власта сака може се, се согласувам. Затоа и за прв пат откако се оценува Македонија е прогласена за хибриден режим. Не е вообичаено никаде во светот да се определи притвор три години по почетокот на истрагата (кај нас рокот за обвинение е најповеќе 18 месеци), ниту ако на осомничениот веќе му се одземени пасошите и дал финансиска гаранција поголема од вкупната вредност на спотрот за сите обвинети. Чудно е и тоа што наводно (според писанието на АНБ) Камчев се договарал со некои лица за бегство, а против нив нема обвинение за помагање во бегство ниту се води истрага. Што би рекле нема такви. Излегува дека Камчев сам со себе се договарал за бегство, а мислите му ги прочитале шпионите на АНБ контролирани од СДСМ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 13 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Luxor Нед Мар 21 2021, 12:52

Така е според уставот и законите, а не затоа што власта сака така. И престани да лажеш дека Македонија прв пат се прогласува за хибриден режим. И бидејки лажеш за тоа веројатноста и се друго што си напишал да биде лага е 100%.СДСМ опамети се...под итно........ - Page 13 Img_2552
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 13 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Нед Мар 21 2021, 17:57

Ајде да прецизирам дека хибриден режим сме во минатиот и во овој извештај на Фридом Хауз. Двата извештаи се за периодот во кој СДСМ и ДУИ се на власт.
Не верувам дека за подобра оценка ќе допринесат денешните избори со еден кандидат на СДСМ и користењето на простории од културни домови, општини, дури и училишта за партиското гласање.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 13 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Nebula Нед Мар 21 2021, 18:27

Vo hibriden rezim sme od 2012 do den denes. Ne sme ni izlegle. Samo vie botovite se nadlazuvate edni so drugi.

Nebula

Број на мислења : 948
Join date : 2018-08-04

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 13 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Вто Апр 06 2021, 14:49

Реакции на новите урбанистички планови за Железара
СДСМ опамети се...под итно........ - Page 13 DUP-1-1
Оти бе СДСМ му одоволуваш на Минчо. Зарем нашите животи не вредат ко на Минчо. Едно тоа, ај за нас и рук да ве боли. Ама немате ли бе вие деца, кои живеат во Скопје, вие не живеете ли во Скопје. Не ми е јасно. Ај зградите ок, ама ова ја поминува линијата на нормално. СДСМ од (самокиднапираниот) градоначалник на Кисела Вода се откажав, не го гласам. Немојте и Шилегов да не го гласам. Мученте малце со главите.

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3423
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 13 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Вто Апр 06 2021, 18:52

Nebula напиша:Vo hibriden rezim sme od 2012 do den denes. Ne sme ni izlegle. Samo vie botovite se nadlazuvate edni so drugi.
Во ниту една земја што е во војна, а Македонија е во војна од самостојноста со евроатлантската меѓународна банда и домашните предавници за зачувување на идентитетот и други човекови права, нема демократија. Трагично е кога тие што спроведуваат диктатура во Македонија и под нивен диктат го сменивме името обвинуваат некого за диктатура. Ако некој ја почитува волјата на народот тој е популиста, ако е странски послушник демократ. Никој на форумов не го поддржал мојот идентитет, туку кон него се однесуваат како Бугарите или Грците на пример.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 13 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Luxor Вто Апр 06 2021, 19:19

Еве колку сте во војна со ЕУ и НАТО.

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 13 Img_2564
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 13 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Вто Апр 06 2021, 19:55

Не напишав дека Македонија има проблеми со НАТО и ЕУ, туку дека ппроблем е евротлантската меѓународна банда. Во моментов со либералите, порано со фашистите во овие земји. Биди геј, биди било што, само немој да бидеш Македонец на ист начин на кој Французите се Французи, Германците Германци ...

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 13 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Сре Апр 07 2021, 08:07

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 13 Slika_17

Бот си е бот....го правдаше и тоа што ќе умираат луѓе.....боже мили..
Интензивна расправа во Гази Баба, прекината презентација за ДУП-овите

Инаку Твитерот вика дека оваа урбанистка, е гробарката на Карпош од време на Стево Jакимоски, ГРОМ.

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3423
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 13 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Чет Апр 08 2021, 16:27

За жал СДСМ обезбедува работа и за вистинските гробари. Во минатата година има починато 4.600 луѓе повеќе отколку во 2019та. 2.500 од нив не се во врска со коронат, а во сообраќајни несреќи бројот поради локдаунот е намален. Чудно е и тоа што во време кога на отворено е абрането групирање на повеќе од четворица, некој закажува собир во затворен простор.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 13 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Пет Апр 09 2021, 09:21

Земјиштето кај холидеј ин не морало да се продаде


Ниту Министерството, ниту министерот Горан Сугарески, во досегашните објаснувања околу оваа продажба не ја споменале подземната трамвајска траса. Нема одговор ниту од градот Скопје, во чија надлежност е таа траса, за тоа дали биле консултирани за оваа продажба.
Со други зборови, Србче си седи со рукот в раце..........

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3423
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 13 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Luxor Пет Апр 09 2021, 11:29

Мила Царовска пред да го средува образованието нека се врати малку наназад и нека го среди дискриминаторскиот однос кон старите лица што го оставила зад себе.

АКО ОСЛЕПЕТЕ ИЛИ ОСТАНЕТЕ ИНВАЛИД НА 65 ГОДИНИ ИЛИ ПОДОЦНА, НЕ МОЖЕТЕ ДА БАРАТЕ НАДОМЕСТ ЗА ПОПРЕЧЕНОСТ, ОМБУДСМАНОТ РЕАГИРА НА ДИСКРИМИНАЦИЈА

„Каков сака нека има наод од лекарски конзилиум за тешка телесна попреченост, лице кое наполнило 65 години, има забрана да бара надомест од државата“, велат од канцеларијата на Народниот правобранител.

https://sdk.mk/index.php/naslovna/ako-oslepete-ili-ostanete-invalid-na-65-godini-ili-podotsna-ne-mozhete-da-barate-nadomest-za-poprechenost-ombudsmanot-reagira-na-diskriminatsija/
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 13 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Bosonoga Пет Апр 09 2021, 17:15

Strasen propust sreka sto narodniot pravobranitel go zabelezal pa ke se resi.
Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 977
Join date : 2017-03-15

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 13 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Пет Апр 09 2021, 22:34

Видите да не бидам сфатен никој не е идеален, не викам дека СДСМ се лоши, ама има сегменти каде треба да поработат.
1. Итен монаторинг на раководни лица.
2. Зауздување на локалниве шерифи, и подитна платформа (во најкус можен рок да се донесе до септември) за поголема децентрализација и зголемување на буџетите на општините, како не би биле зависни од парите за комуналиии..... cherry cherry cherry
3.Закон за медиуми со кои би се опфатиле и овие новиве портали алијас Лидер, Мактел и слично. Не секој што знае да уреудва некој CMS(најчесто WP), треба да биде новинар и новинарски деск.
Друго не ми текнува, ако ми текне ќе надополнам.

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3423
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 13 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Teo Саб Апр 10 2021, 10:36

Konstruktivna kritika na negativnite pojavi vo opshtestvoto bez razlika dali se produkt na dejstvuvanjeto ili nedejstvuvanjeto na vlasta ili opozicijata sekogash treba da bide prifatena kako dobronamerna. Posebno ako pokraj kritikata se predlozheni i reshenija za tie pojavi.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 13 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by alienmk Пон Апр 12 2021, 10:21

Tortevski 100% vo pravo.

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 13 Img_2052

alienmk

Број на мислења : 368
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 13 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by SHARENI Вто Апр 13 2021, 18:32

Im ide umot poleka.

Влада: Се ограничува сумата што може да ја потроши функционер на работен состанок
360степени | 13 април, 2021 18:19

https://360stepeni.mk/vlada-se-ogranichuva-sumata-shto-mozhe-da-ja-potroshi-funktsioner-na-raboten-sostanok/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 842
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 13 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by zozoti Сре Апр 14 2021, 09:32


zozoti

Број на мислења : 350
Join date : 2018-11-22

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 13 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Сре Апр 14 2021, 11:31

прифатена.

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3423
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 13 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Сре Апр 14 2021, 15:08

1. Не ќе беше ли нормално Рашковски да биде според нашите обичаи во притвор, а премиерот Заев да си даде оставка од морални причини затоа што Рашковски е негов избор.

2. Чудно нема реакции на тврдењето дека Трајче Заев пред некој месец побарал големите акционери да му ги продадат акциите, но кога два пати бил одбиен им рекол дека ако не ги продавате ќе си ги земеме.

Или продади ја, или ќе си ја зeмeмe – нова pekeт шeмa во „Peплek“ | iNFOMAX.mk

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 13 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Luxor Сре Апр 14 2021, 16:37

„Вашите обичаи" или преведено обичаите на дпне оФците не се веќе во сила. На сила е правната држава која СДСМ и Заев конечно успешно ја воведоа.

Не мислиш сигурно дека има будали, освен дпне оФците кои би реагирале на будалаштините напишани од побегуљата Ацо мечка? Посебно затоа што освен лагата за закани се друго што напишал е законски. Собранието на акционери како највисок орган може во секој момент да им изгласа недоверба на управниот и надзорниот одбор доколку се незадоволни од начинот на кој тие управуваат со нивната сопственост. Потполно легално е и право на акционерите да ги продадат своите акции доколку тоа го сакаат и на кого сакаат. И сосема нормално е мнозинството акционери, поточно тие што го имаат мнозинскиот пакет акции да ја управуваат фирмата. Но знаејки дека дпне оФците се глупи и ќе наседнат домашното милениче на Ивчева која се продава за максимално 100К евра со вметнување на лага за закана се обидува потполно легална бизнис зделка да ја претстави како криминал.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 13 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Сре Апр 14 2021, 19:06

Гледам си се ставил во улога на мој психијатар и повеќе се обидуваш да ми накалемиш психичка болест мислејќи дека колку пати повеќе тоа ќе го напишеш тоа е поголема вистина. Знам дека сметаш дека вистина пишуваат Саше Политико, Бранко Тричковски, Џабир Дерала ... Секој има право на мислење и не мислам да дискутирам или да навредувам некого поради тоа, туку очекувам дискусија околу фактите. Лично сметам дека е можно тоа што се случува(ше) во Реплек затоа што е невообичаено да се разрешува раководство на фирма што остварила големо зголемување на добивката по завршната сметка, но оставам времето да покаже дали воопшто Трајче Заев ќе се врати во земјата, затоа што СДСМ сега е под директна контрила на ДЕА кога се работи за бизнисот со дрога, а веројатно и за други работи. За жал нас не не бива самите да срушиме криминална власт.
Во фирми во кои голем дел од акциите се по законот на Анте Марковиќ, што би рекле поранешни општествени фирми, многу лесно се манипулира со гласовите на работниците акционери. Посебно ако во тоа учествува АНБ или било кој оргам од власта. 
Чудно никој освен мене на форумов не го интересира дали некој од актуелната власт е под сомнеж за криминал поради манијачка окупираност со барање на криминал во минатото, што не велам дека треба да остане неказнето, но многу поважно е да престане актуелен криминал.
Ајде малку да глумам баба Ванѓа. Мислам дека Трајче Заев нема да се врати во Македонија наскоро. Не знам колку години треба за да му застари евентуалното дело на кое работи ДЕА.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 13 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Luxor Сре Апр 14 2021, 21:05

Не знаев дека имаш бугарско потекло и дека сте роднини со Ванѓа.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 13 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Пон Апр 19 2021, 14:24

Јас пак знам дека Ванѓа е со македонско, струмичко потекло и е мажена во Петрич, Пиринска Македонија, сега дел од Бугарија веќе еден век. 
Да се вратам на СДСМ. Нели е чудно тоа што претресот во Медикал 420, оранжерија за дрога во битолско, го водел полициски службеник чија жена работи во фирмата. Можеби само зема плата, а не работи. Терминот што е одбран за претрес е пет наутро. Кога ќе упаднеш ти во фирма во пет наутро нема никој, нема одговорен, има само чувари и полицајци. Тоа е намерно направено за да се избегнат медиумите, видео камери, информации. Второ што е срамно, е што не е правен претрес и не се правени записници за предмети најдени за време на претрес, туку, вработени во МВР броеле растенија и правеле записник за состојба на растенија.  Понатаму, при броење на садниците имало само еден вработен и 20 полицајци. Не е нправен записник за одземање предмети и доказен материјал, туку записник со кој ја известуваат владата на Република Македонија. Владата морала да биде известена бидејќи наместо 4225 садници, инспекторите избројале 9090 садници, колку што било пријавено во министерството за здравство и другите надлежни институции одговорни за надзор на производството на марихуана. Тие вишок садници се комбето кое беше претресено. Јасно е и ненадејното големо пријателство на Заев и Филипче. Заев произведува дрога, божем легално, а Филипче го контролира.
П.С.: Се врати ли Трајче Заев во Македонија? Тој не е во бегство затоа што не е под истрага. Во притвор се само тие што се уапсени под контрола на ДЕА.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 13 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 13 of 19 Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14 ... 19  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот