Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СДСМ опамети се...под итно........

+12
zozoti
Bosonoga
OPOZICIONER
TRAJCHE
osa
nino
SHARENI
defo
Teo
Luxor
трендафил
PRVOBOREC
16 posters

Страна 17 of 19 Previous  1 ... 10 ... 16, 17, 18, 19  Next

Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 17 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Nebula Чет Фед 17 2022, 21:24Partiski bot, sporeduva procent na  pokacuvanje na penzii so procent na inflacija. Inflacijata e 2,4, pokacuvanjeto 2,9, realno procentot na pokacuvanje e pogolem od procentot na inflacija. I sega saka da ubedi nekogo deka spored zakonot za PIOM   2,4 procenti > od 2,9 procenti. Koja neverojatna blesavstina.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 17 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Чет Фед 17 2022, 21:30

Не знам кој те излажал дека инфлацијата е 2,4%. Мислиш дека ако еден партиски бот со неколку кориснички имиња или неколку партиски ботови со едно име напишат дека 2,4% е вистинскиот број, тоа станува вистина? Не пишувам за проектирана, туку за реална инфлација.

Ајде да го спомнеме и дипломатскиот скандал со обидот за именување на телевизијска презентерка на 28 години за генерален конзул во Њујорк и синот на аналитичарот Алберт Муслиу во Чикаго. По 24 часовен молк о вчерашното бегање на портпаролот на владата по прашање во врска со ова од прес конференција, денеска демант и од првите двајца премиери, Ковачевски и Груби и министерот за по надвор Османи. Сме имале конзул во Њујорк, Јордан Панев, дипломат од кариера. Тој навистина има долга дипломатска кариера, уште од седумдесетите години на минатиот век. Бидејќи има мандат до 2024 година, ако не му се продолжи, ќе биде на почеток на деветтата деценија од животот. Не знам дали има старосен лимит за мандатот на дипломатите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 17 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Nebula Чет Фед 17 2022, 22:06

Blesav botu, deka inflacijata e 2,4% se gleda od tabelata na DZS sto ti si ja stavil no ili si zaboravil ili poveke botovi pisuvaat od toa akaunt pa za da go sokries toa obvinuvas drugi za toa sto ti go pravis. Koga ke bide poznat konecniot procent na inflacija, a toa ke bide vo januari 2023 togas ke mozes da tvrdis dali i kolku procenti pomalku od procentot na inflacija e pokacena penzijata. Tocno deka 2,4 e proektiranata inflacija, no za tvoite lagi deka 2,9 e polovina od inflacijata da izlezat vistina inflacijata na vo 2022 treba da bide 5,8 procenti. Ne postoi nacin toa da go znaes od sega i tvoite obidi da manipuliras so brojkite se odnapred osudeni na propast.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 17 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Nebula Чет Фед 17 2022, 22:19

Zaboraviv da prasam partiski botu, zosto ne si odgovoril vo koj clen na zakonot za PIOM se predviduva deka 2,4 e pogolemo od 2,9?

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 17 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Albatros Пет Фед 18 2022, 07:42

Se opameti sdsm, ke go baraat vmrovci Zaev. Kako se cini nema veke kradenje i vdomuvanje partiski kadri. Kovacevski nema da im gi plaka na vmrovci kefovite.

Градоначалничката на Скопје, Данела Арсовска, во име на Заедницата на единиците на локалната самоуправа (ЗЕЛС), најави радикални чекори доколку Владата не им даде пари на општините да си ги платат сметките за струја.

Премиерот Димитар Ковачевски вели дека Владата ќе им помогне на градоначалниците да се справат со трошоците во кризата, но под услов тие да ги намалат непотребните трошоци и почнат да ги собираат даноците. „Ако донесат планови во кои е содржано справување со енергетска криза, притоа намалување на ставките кои не се неопходни, доколку го зголемат своето оперативно работење во однос на собирањето даноци, а имате податок дека се собираат само 47 отсто од даноците кои се изворни приходи на општините, тогаш нормално дека ќе седнеме и државата секако ќе помогне“, порача премиерот.

Градоначалникот на Општина Аеродром, на почетокот на годинава потпишал договор за набавка на екстремно скапи лап топи и десктоп компјутери.

Според договорот кој јавно е објавен на страницата за јавни набавки, Општина Аеродром набавила 5 персонални компјутери кои чинат по цени од по 104.200 денари + ддв по парче, односно за сите пет со вклучен ДДВ вкупно 547 илјади и 50 денари.

Солидни суми се потрошени и за лап топ компјутери, 30 на број, по цена од 55 илјади и 900 денари од парче без ддв, односно за сите 1.760.850 денари вкупно.

За целата оваа намена издадена е фактура на износ од 2.307.900 денари односно 37.526 евра.

Кога ги погледнавме цените во македонските продавници за технологија, забележавме дека еден солиден канцелариски лаптоп изнесува од 18 до 20.000 денари, додека за истите пари може да се набави уште подобар персонален компјутер со монитор и галантерија.

Цени од над 100.000 денари за десктоп компјутери или речиси илјада евра за лаптопи, забележавме во некои од македонските продавници за техника, каде беше нагласено дека тие компјутери се користат за гејминг или копање на крипто валути, бидејќи поседуваат моќни графички картички.


Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 17 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by OPOZICIONER Пет Фед 18 2022, 15:45

Timco videl od sinot na Amdi pa sega ke kopa bitkoini. Polovina od zarabotkata vo partiskata kasa a drugoto ke go deli so kmeticata i Micko
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 17 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Нед Фед 27 2022, 13:01

Не може општина да купи само хардвер туку и софтвер. Најмалку оперативен систем и офис пакет, на некои компјутери и графички програм што е поскап. Од тука е и цената на компјутерите претпоставувам, па затоа ДКСК воопшто не почнува постапка по допрен глас за овој случај. Очигледно е дека тие што сакаат да манипулираат со граѓаните се добро обучени од Сорос, а целна група им се тие со испран мозок.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 17 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Пон Фед 28 2022, 18:13

Македонија за прв пат по повеќе децении званично воведува цензура. Со одлука на владата се наложува на сите кабловски и други оператори што реемитираат странска програма да ги исклучат руските канали. За потсетување, во Србија со Милошевиќ на чело не беа исклучени СиЕнЕн, БиБиСи, Дојче веле и другите канали од земјите што вршеа агресија и пласираа лажни вести за да ја оправдаат истата. Милошевиќ беше диктатор. Нашиве се демократи. Или мајмуни што копираат се што се спроведува од страна на земјите што не малтретираат во последните 30 години.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 17 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Саб Мар 12 2022, 20:12

И опозицијата гласаше за мерките на владата за преживување на граѓаните. Сепак се подобри и овие мерки отколку да нема никакви.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 17 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Нед Мар 13 2022, 15:50

Љубомир Фрчковски бил визитинг професор на Путиновата Академија во Москва. Веројатно тоа е причина што САД не го сакаше за анбасадор, но сега оди во ОН во Њујорк.

https://www.expres.mk/pendarovski-prizna-deka-vo-amerika-prakjame-ambasador-predavach-na-akademijata-na-putin-video/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 17 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by OPOZICIONER Пон Мар 14 2022, 09:43

Kako putinist sto ja opravduva agresijata na Putin vrz Ukraina sigurno si sreken sto Frckovski e ambasador vo ON.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 17 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Пон Мар 14 2022, 11:18

Фрчко ќе ни е дополнителен камен околу вратот. За ОН, моментално најдобра одлука би биле или Шеќерка, или Ружин. А за Америка, некој паметен познавач на глобалната геополитика.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 17 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Вто Мар 15 2022, 16:06

Ако мора да биде од СДСМ веројатно да. Иако амбасадор може да биде и добар професионален дипломат, што ги знае дипломатските цаки, а да се лобира преку секој што има некаква врска со некој што нешто значи во САД. Не мислам само на политичари туку и на глумци, спортисти, пеачи, сликари, научници ...

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 17 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Сре Мар 16 2022, 08:23

Точно немора да е од СДСМ. Еве пример Никола Попоски, последниот министер за надворешни работи во владата на Груески?! И тој би бил одличен за во ОН. Плус Нано Ружин не е СДСМ-овец, сега е либерал, т.е не учествува во ниту една политичка партија. И е дипломат од кариера. Сигурно има и други луѓе од други политички провиненции, кои можат овие две места да ги зафатат.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 17 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Albatros Сре Мар 16 2022, 09:51

A da gi otpusti na primer? I za promena da pocnat da rabotat nesto korisno vo privatniot sektor? Ako voopsto nesto znaat da rabotat osven da cicaat od budzetot.

Премиерот Димитар Ковачевски го ограничува бројот на советници, на 12.  Педесетината кои го советуваа неговиот претходник Заев, ќе ги распределува на други работни места.

Во својот кабинет Ковачевски сега ќе има 9 домашни и двајца советници од Германија.

https://telma.com.mk/2022/03/15/%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%87%D0%B5%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%B3%D0%BE-%D0%BD%D0%B0%D0%BC%D0%B0%D0%BB%D1%83%D0%B2%D0%B0-%D0%B1%D1%80%D0%BE%D1%98%D0%BE%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%BE%D0%B2%D0%B5/

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 17 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Сре Мар 16 2022, 19:09

Не му требаат советници кога само ги спроведува наредбите на црпнатиот од нива и ог Калето.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 17 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by zozoti Сре Мар 16 2022, 19:36

Pravi isto sto go pravi i vmro. Nema razlika.


zozoti

Број на мислења : 351
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 17 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Саб Апр 23 2022, 19:50

СДСМ сака да ги исклучи од членство советниците во Лозово што гласале за отпочнување на постапката за промена на актуелното знаме на општината со етничкото македонско знаме со Сонцето од Кутлеш. Бидејќи нели советниците и пратениците ги претставуваат граѓаните, а никој од Лозово не се побунил против македонскит симбол, не знам во што е проблемот. Дали во СДСМ има внатрепартиска диктатура?
Според македонскиот Устав и законите секоја етмичка заедница застапена со над 50% во единица на локална самоуправа има право покрај државното да истакне и свое етничко знаме. Во Лозово процентот на Македонци е 100%.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 17 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Nebula Чет Апр 28 2022, 22:41

Ako nisto drugo barem se setija. A ako i donesat nov zakon koj ke se bazira na realni parametri toa veke ke bide uspeh.

Во наредните шест месеци ќе се работи на изработка на нов Закон за плати, затоа што постои неконзистентност во платите. Имаме јавни претпријатија во коишто членови на управен одбор имаат поголеми плати од претседател на држава и 20-30 години никој тоа не го погледнал, изјави премиерот Димитар Ковачевски, одговарајќи на пратеничко прашање во рамки на 70. седница.

https://www.brif.mk/kovachevski-ima-javni-pretprijatija-vo-koi-chlenovi-na-upraven-odbor-imaat-pogolemi-plati-od-pretsedatelot-na-drzhavata/

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 17 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Пет Апр 29 2022, 14:22

Па затоа управните одбори се користеја и користат за вдомување на најгласните партиски глувци.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3457
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 17 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Пет Апр 29 2022, 16:51

Вчерашните настани во врска со штрајкот на наставниците (во градинките штрајкот веќе беше прекинат) за мене е нормална работа. Што друго би можело реално да се очекува од еден хибриден режим? Да објаснам дека штрајкот не е само поради последното неусогласување на нивните плати со миниималната, туку затоа што тоа не е сторено во последните 5 години. Како одделенски наставник работи и мојата ќерка, па на некој начин сум засегнат. Не штрајкуваше затоа што не е во редовен работен однос туку работи по договор. Добива 18.000 плата (минимална) десетина илјади помалку од колегите што штрајкуваа, а ја работи истата работа, го има положено пред повеќе години приправничкиот испот, работеше он лајн (како и сите колеги) со сопствена опрема и на сопствен трошок. Беше во првата група што почна настава со физичко присуство. Секој нека се запраша дали е нормално целата оваа група (наставници со договор на одредено време кои не знаат до кога ќе им се продолжи договорот) да имаат иста плата со некој со незавршено основно образование што работи работа сразмерна на знаењето?
Кога се работи за управните одбори платите и воопшто членувањето треба да се уреди со закон. Пред се дека платата на членовите треба да се ограничи, а да не може таму да бидат луѓе кои немаат врска со дејноста на јавните претпријатија.
Кога се говори за некооперативност на опозицијата, власта изгледа очекува соработка само при гласањето, односно не само нивните туку сите пратеници да се однесуваат како овци и да одат по овенот предводник ако треба и во амбис. За да има кооперативност треба заеднички да се подготвуваат и пишуваат законите. Да не кажам и широка коалиција ако власта сака навистина соработка, а не целосна диктатура.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 17 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Albatros Пет Апр 29 2022, 17:00

сите пратеници да се однесуваат како овци и да одат по овенот предводник ако треба и во амбис.

Taka i se odnesuvaat pratenicite, so taa razlika sto sekoj odi po svojot oven predvodnik, Ali, Sela, Grujo, Micko, Branko, Zaev, Tace. A ovnite drzavata 30 godini ja vodat vo ambis.

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 17 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Пет Апр 29 2022, 20:15

Реално така е во сите земји. Демократијата се сведува на тоа дека може да се бира овенот предводник. За некои работи власта бара поддршка од опозицијата, но за тоа обично опозицијата се вклучува од почеток. Не само за гласањето. Се разбира, доколку во позадина не стои САД.
Ајде да прашам овде зошто власта запнала да ја постави Теута Арифи за амбасадот во Вашингтон или Брисел. Таа откако не доби дозвола од САД за да стане амбасадор таму, сега е одбиена и за амбасадор во ЕУ. Којзнае каде ќе биде предложена сега?

https://plusinfo.mk/otkako-beshe-odbiena-za-vashington-teuta-arifi-ne-pomina-za-ambasadorka-ni-vo-eu/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 17 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by zozoti Пет Апр 29 2022, 22:43

Zatoa sto 20 godini siptarite ni upravuvaat so drzavata. I ke prodolzat taka se dodeka vmro i sdsm ne se svestat, ama toa nesto tesko im odi..

zozoti

Број на мислења : 351
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 17 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Саб Апр 30 2022, 16:35

Лично мислам дека со државата управува некој трет, што во моментов мисли да војува во Украина до последниот Украинец, а дека тие од ДУИ се само негови гласници.

Трагикомично е кога слушам луѓе што сметаат дека државата треба да го одстрани споменикот на УЧК кој свечено ќе се промовира во понеделник,2 мај. Нашата држава не може да отстрани една платформа дивоградба во Матка или при отстранување на погрешно паркирано возило на член на ДУИ пајакот ја напаѓа полицајката, а да не говориме за рушење на споменик на терористичка организација. Интересно е да се напомене дека претседателот на СОбранието кој за разлика од првиот мандат за вториот е избран легално, нема да присуствува на прославата во СЛупчане. Изговорот е дека тоа се случува на Бајрам, а на тој празник се седи дома. Но ако ова го поврземе со посетата на првиот парламентарец на Киев, треба да се претпостави дека Талат ќе се кандидира за претседател на државата на идните претседателски избори. Јасно е дека за претседател на Македонија не може да победи само со гласовите на едно малцинство, туку дека повеќе гласови (тоа е чиста математика и нема национализам) без гласови од мнозинството. Јасно е и дека гласачите на СДСМ би гласале за било кој само да не е од ВМРО-ДПМНЕ. ВМРО-НП може.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 17 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 17 of 19 Previous  1 ... 10 ... 16, 17, 18, 19  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот