Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СДСМ опамети се...под итно........

+11
Bosonoga
OPOZICIONER
TRAJCHE
osa
nino
SHARENI
defo
Teo
Luxor
трендафил
PRVOBOREC
15 posters

Страна 18 of 19 Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19  Next

Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 18 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Albatros Саб Апр 30 2022, 18:24

Talat ni na son nema da biide kandidat na sdsm, mozebi vo prv krug na dui. No najverojatno Ali i Tace ke go kandidiraat zaednicki ZZ.

Albatros

Број на мислења : 811
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 18 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by SHARENI Саб Мај 14 2022, 19:03

SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 840
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 18 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Саб Мај 14 2022, 20:22

Дали ќе завладее правото ќе дискутираме кога ќе заврши евентуалното судење. Во секој случј го поздравувам тоа што признаваш дека во времето на Заев немало правна држава.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 18 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Чет Мар 30 2023, 12:10

Шанса да продолжи реконструкцијата: Советниците треба да се согласат Владата да ја преземе Универзална сала


Реконструкцијата на Универзална сала, која е затворена за посетители веќе 7 години, е запрена откако пред една година Арсовска укажа дека проектот по кој се работи има грешки и дека треба да се направат корекции. Проблем се и финансиите, кои според градоначалничката, Владата ги обезбедила само за фасадата, а не и за внатрешноста на објектот. Доколку се усвои Иницијативата, има надеж дека реконструкција ќе продолжи, по што објектот повторно би бил во функција.

СДСМ ова и ГТЦ се рак рана во Скопје. Мора да го решите..........ако сакате бар малку да имате подобри шанси за нов Скопски градонацалник од вашите редови.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3395
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 18 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Luxor Чет Мар 30 2023, 16:45

Luxor
Luxor

Број на мислења : 6564
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 18 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Чет Мар 30 2023, 19:25

Уставниот суд експресно, само четири месеци по поднесеното барање укина два члена од законот за плати. За потсетување, неколку години нема одлука во врска со уставните измени и Преспанскиот договор. Со оваа одлука Уставниот суд на сите функционери (А тука спаѓаат и судиите што ја донесоа одлуката, ќе добијат зголемување на платите од 78% (со зборови седумдесет и осум проценти).

https://sitel.com.mk/ukinatite-chlenovi-od-zakonot-na-funkcionerite-im-ovozmozhija-78-zgolemuvanje-na-plata


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 18 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Luxor Пет Мар 31 2023, 18:55

Ова е недозволиво. СДСМ мора да се огради од личноста и неговата активност а МВР да реагира веднаш.

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 18 09810

https://twitter.com/belichmacedonia/status/1641818949082906624

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 18 33871210

https://lider.mk/foto-zakanuvachot-kon-mickoski-dobil-blagodarnica-od-pendarovski/
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6564
Join date : 2016-10-02

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 18 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Пет Мар 31 2023, 19:30

Се знае дека се работи за Роберт Тодороски од Прилеп кој има добиено благодарница од Претседателот Пендаровски (кој по ново има плата од над 160.000 денари) во 2019 година по претседателските избори. Роберт пред локалните избори слични закани има упатено и кон сегашниот градоначалник на Прилеп и освен што е повикан на онформативен разговор во МВР нема никаква пријава (ни прекршочна ни кривична). Не верувам дека ни сега, кога имаме судии и обвинители што со завршено средно училиште (се надевам дека не се со завршено основно и дека барем матурирале) положиле прависуден испит. Синот на претседателот на Собранието е еден од нив.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 18 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Пон Апр 03 2023, 20:45

трендафил напиша:Се знае дека се работи за Роберт Тодороски од Прилеп кој има добиено благодарница од Претседателот Пендаровски (кој по ново има плата од над 160.000 денари) во 2019 година по претседателските избори. Роберт пред локалните избори слични закани има упатено и кон сегашниот градоначалник на Прилеп и освен што е повикан на онформативен разговор во МВР нема никаква пријава (ни прекршочна ни кривична). Не верувам дека ни сега, кога имаме судии и обвинители што со завршено средно училиште (се надевам дека не се со завршено основно и дека барем матурирале) положиле прависуден испит. Синот на претседателот на Собранието е еден од нив.


Портокаловото многу небитно за целиов муабет. А црвеното (почнувам да личам на тебе) по 1000 пат, синот на аталат стана обвинител по закон донесен од ДПМНЕ, кој за воља на вистината СДСМ не го смени, а треба?!?! Значи во изборот нема ништо нелегално и противзаконско.

А да и ќе го повикам МВР да постапи сооодветно према дотичнава личност, закани по живот не треба да минат неказнато.

Е мое Трендо имам ногу разлика измеѓу тебе и мене. Ти си само обичен брз сперматозоид.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3395
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 18 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Пон Апр 03 2023, 21:27

По законот не може да се полага правосуден испит додека некој не дипломира. Друга работа е што Талат Џафери не е сигурен дека по следните избори ќе биде на позиција, па се брзал да му овозможи на синот да се запише на академијата со положен правосуден испит кој го полагал со завршено средно училиште и фалсификувана потврда дека наводно дипломирал. Кај претседателот на Собранието тоа е и мотивација што до сега беше против предвремени избори. Кога син му ќе стане обвинител можеби и нема да му пречат.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 18 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Пет Апр 07 2023, 08:41

Струшкиот адвокат, Глигорие Ќатоски смета дека платите на функционерите треба да се намалат, а не да се зголемуваат. По бројните реакции во јавноста по најавите дека платите на функционерите би можеле да се зголемат за 78 проценти, Ќатоски со иницијатива до партиите во парламентот бара законски измени со кои ќе се спречи енормниот раст на функционерските плати. Иницијативата веќе е поднесена до дел од партиите, откако во медиумите се појави информација дека пратениците, наводно, за само осум дена од минатиот месец на своите сметки веќе добиле во просек по 16.000 денари плус.

„Во услови на криза кога треба да се стегне ременот и да се штеди, политичарите треба да покажат доблест, морал и етичност и да не го дозволат зголемувањето на платите на функционерите“, вели Ќатоски во изјава за ДВ.

Паметен човек се што кажа на место.Иницијатива да се намалат платите на функционерите

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3395
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 18 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Саб Апр 08 2023, 15:10

И јас мислам дека поради негативните резултати во работењето најголем број функционери треба дисциплински да бидат казнети со намалена плата неколку месеци, а не е мал бројот на тие што заслужуваат отказ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 18 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Luxor Саб Апр 08 2023, 18:12

Треба да се промени изборниот модел па наместо медари конечно да добиеме политичари со интегритет.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6564
Join date : 2016-10-02

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 18 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Саб Апр 08 2023, 21:07

Треба да се промени менталитетот на народот, па ако некој не работи во негова полза да биде избркан на клоци ако тоа е потребно. Едноставно да не не интересира политика кога нема избори. Ние сме во ситуација кога по наредба од странци некој сака да ги внесе Бугарите во Уставот во време кога Бугарија ги крши основните права на Македонците што живеат таму. Владата требаше да обезбеди 2/3 мнозинство пред да го прифати налогот за бугаризација на Македонците.
Не знам во кое својство одржа говор Али Ахмети при поставувањето на камен темелник на автопатот Тетово-Гостивар. Нема никаква државна функција.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 18 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by SHARENI Нед Апр 09 2023, 08:43

Isto i Mickoski nema nikakva drzavna ili gradonacalnicka funkcija pa drzi govoro prad kanti za gubre, selski cesmi i kanalizaciski cevki.

Не знам во кое својство одржа говор Али Ахмети при поставувањето на камен темелник на автопатот Тетово-Гостивар. Нема никаква државна функција.
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 840
Join date : 2016-11-20

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 18 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Вто Апр 11 2023, 21:49

Мицкоски држи говори таму кај што градоначалниците се негов избор, да не кажам политички им е надреден. Ако Али Ахмети ја има таа улога, лидер на власта, како што е Мицкоски лидер на опозицијата, тогаш си во право.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 18 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Вто Апр 11 2023, 22:20

СДСМ, или ако некој ме чита не правите грешки во од, ко денешнава со оставката на диркеторот на болницата во Битола. Не смеете да станете, уствари станати сте малку, популистичка партија, ваквите одлуки на гол популизам, беа одлики на едно друго време, против кое се боревме. Краткорочно да, ама долгорочно ќе имате негативен исход од целата приказна, која е една неубава судбина. Да здравството е крш, тоа си стои, ама за конкретниот случај на една лошо судбина(која ни на душман не му ја посакувам), не терба дополнително да си собирате негативни поени.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3395
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 18 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Сре Апр 12 2023, 09:11

Директорот што си поднесе оставка барал подолго време пополнување на 100 работни места кои се потребни за нормално работење на битолската болница. Не сум се лечел таму, но гледам дека на социјалните мрежи има поддршка од битолчани. Бил коректен лекар. Инаку дека има катастрофа во здравствениот систен најдобро се гледа во клиничкиот центар во Скопје. Има страшни гужви и за паркирање и во болниците. Многу поголеми од порано кога Македонија имаше за 10% повеќе жители отколку сега. Причината е што сега на лечење во Скопје доаѓаат многу голем број на пациенти од другите градови затоа што таму нема кој да ги лечи. Практично Мајка Тереза наместо терцијална здравствена установа е претворена во секундарна.
Веќе пишував за моето искуство. За снимање со компјутерска томографија термин добив после половина година, а резултатите ги земав по друга половина година и тоа откако обезбедив врски. Причина е затоа што нема кој да ги прегледа направените снимки и да напише извештај. И така е неколку години откако заминаа во пензија поранешни вработени и ништо не се презема.
А еве еден добар пример, за жал не од Македонија туку од Ниш. Последна информација ми е дека за два месеца ја исчистиле листата за чекање. Работеле операции и за викендите.

https://mkpress.net/%d0%bd%d0%b0%d0%ba%d0%bb%d0%be%d0%bd-%d0%b4%d0%be-%d0%b7%d0%b5%d0%bc%d1%98%d0%b0-%d0%ba%d0%b0%d1%80%d0%b4%d0%b8%d0%be%d0%bb%d0%be%d0%b7%d0%b8-%d0%be%d0%b4-%d0%bd%d0%b8%d1%88-%d0%b8%d0%b7%d0%b2%d1%80/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 18 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Сре Апр 12 2023, 09:30

Причината е што сега на лечење во Скопје доаѓаат многу голем број на пациенти од другите градови затоа што таму нема кој да ги лечи. Практично Мајка Тереза наместо терцијална здравствена установа е претворена во секундарна.

Ова јас т го укажував и на еден друг форум, кај шо членувавме двајцава уште 2015.........Во Македонија терцијалното здравство стана секундарно, без потребно оптоварување, и земање на местото на пациентите на кои навистина им треба помош од терцијално здравство.

Пример терцијално здравство во Охрид се и ЈЗУ Специјална болница за ортопедија и трауматологија „Св. Еразмо”(Костозглобна) и Кардиолошки центар во Св.Стефан, ама се злоупотребуваат упати и се препраќаат пациенти безпотребно. Ниту еден министер не успеа да ја реши ситуацијава. Тодоров направи поделба на здравството, ама не го дореализира проектот до крај, ниту еден министер не направи рес. Културно.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3395
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 18 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Сре Апр 12 2023, 16:33

За жал се малтретираат пациентите на кои им треба поголема лекарска нега. Има и административни пречки. На пример му пишува во извештај дека треба да се јави на контрола на одреден датум, а од некои причини (технички или не сакаат) не му даваат упат во клинички за денот на контролата, па мора да оди прво кај матичен лекар, па кај интерниста или друг специјалист во здравствен дом за да добие важечки упат за терцијално здравство. Порано терцијалниот специјалист можеше да отвори самиот упат, односно да се отиде директно кај него. Сега тоа е можно само во животно загрозувачка ситуација или ако лекарот измисли таква. Не знам зошто, дали по короната има повеќе болни или има помалку лекари, но се потешко се доаѓа до термин.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 18 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Чет Апр 27 2023, 15:05

За Ковачевски – Апасиев е лидер на опозицијата!

„А, еве дојде лидерот на опозицијата. Добар ден господине Апасиев“, му се обрати Ковачевски на Димитар Апасиев.

СДСМ, ве молам не му ги кревајте акциите на ова говно. Понашајте се ко да не е од тука, и ко да не е присутен.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3395
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 18 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Чет Јун 15 2023, 19:46

За жал имаме премиер што не го интересира мислењето на народот, туку мисли дека има право да одлучува во име на народот. Без разлика дали се работи за промена на идентитетот на Македонците, Уставот или во случајов кој каков рејтинг има од политичарите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 18 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Саб Јун 17 2023, 09:28

Имаме премиер и влада кои на социјалните мрежи не ја спомнаа 80 годишнината од злосторството што бугарскиот фашистички окупатор го изврши во Ваташа. А власта со наши пари три дена го прославува капитулантскиот Преспански договор со кој станавме северни и избришавме векови од нашата историја, а со самото тоа и идентитет. Договор по кој власта ги суди тие што го истакнуваат македонскиот етнички симбол, Сонцето од Кутлеш, кого го прогласија за грчки, затоа што така смета мал дел Македонци кои од мнозинството се нарекуваат северџани.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 18 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Albatros Нед Јун 18 2023, 16:00

Ne kazal nisto netocno.

defo напиша:За Ковачевски – Апасиев е лидер на опозицијата!

„А, еве дојде лидерот на опозицијата. Добар ден господине Апасиев“, му се обрати Ковачевски на Димитар Апасиев.

СДСМ, ве молам не му ги кревајте акциите на ова говно. Понашајте се ко да не е од тука, и ко да не е присутен.

Albatros

Број на мислења : 811
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 18 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Нед Јун 18 2023, 16:35

Во опозицијата секоја партија има свој лидер. Во моментов ВМРО има повеќе пратеници од Левица. Дали ќе биде така и во иднина ќе видиме. Вообичаено е идниот премиер да се нарекува лидер на опозицијата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 10954
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 18 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 18 of 19 Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот