Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ПОПИС

+8
PRVOBOREC
Nebula
defo
zozoti
Luxor
SHARENI
osa
трендафил
12 posters

Страна 1 of 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

ПОПИС Empty ПОПИС

Пишување by трендафил Пет Мар 29 2019, 20:15

Овие од СДСМ изгледа дека не се нормални доколку министерот за евроинтеграција Османи е во право кога тврди дека во пописот ќе влезат сите државјани на Македонија, дури и тие што со децении се иселени и не ја посетиле земјата ниту еднаш во тој период. Ако е целта да се направи попис само за да се направи е една работа. Кој може да тврди дека ако некој се иселил во странство дека таму е уште жив. Список на државјани постои. Нема пптреба од дополнителна потврда на истиот ако тоа се прави само на административен начин.

https://expres.mk/osmani-kje-se-popishat-i-drzhavjani-koi-so-godini-ne-vlegle-vo-makedonija/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС Empty Re: ПОПИС

Пишување by трендафил Саб Мар 30 2019, 08:56

Ајде да прашам за кој пенис ни е ваков попис? Гледам дека нема реакција од Манулач, портпаролот на СДСМ, па претпоставувам дека Османи не лаже, односно дека е договорено само со кажување на матичен број да се попишуваат и тие што отишле во странство и не се вратиле и можеби се и погребани таму кај што отишле. Нели е забрането друг да го кажува матичниот број на некого без негово писмено одобрување според законот за лични податоци? Но имаме власт која многу не ги есапи законите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС Empty Re: ПОПИС

Пишување by osa Саб Мар 30 2019, 09:59

konechno ednash i jas da se soglasam so tebe ....tochno taka treba da se popishat samo onie koi se tuka vo drzavata ,a ne site ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16480
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС Empty Re: ПОПИС

Пишување by трендафил Пон Јун 10 2019, 20:47

Ако само со кажување на матичен број од некој што во моментот не живее на таа адреса ниту е во Македонија се попише како жив и жител на тоа место, ниту ќе се очистат евентуалните фантоми од избирачкиот список, ниту ќе се знае дали во тоа место има над 20 или над 50 проценти од некоја етничка заедница. Целта на овој попис што сака да го спроведе предавничката власт не е утврдување на реалната состојба, туку форсирање на Албанците како поголем процент од реалниот. СДСМ веќе еднаш го направо тоа на претходниот попис, а ДУИ сакаше да го повтори на неуспешниот попис кој токму поради обидот за фалсификат беше прекинат.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС Empty Re: ПОПИС

Пишување by SHARENI Сре Јун 12 2019, 10:39

Aj ne lazi vo bombite jasno slusnavme deka Ali i Grujo zaednicki se dogovaraat da go pprekinat popisot oti ne im odgovarale dobienite rezultati.
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 844
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС Empty Re: ПОПИС

Пишување by трендафил Пет Јун 14 2019, 12:27

Од бомбите Заев си прикажуваше што ќе си посака. Еве еден пример ОВДЕ.
СЈО има предмет во врска со пописот од 2012 година, но уште не е завршен затоа што тешко им е да обезбедат докази според политичката нарачка. Бомби поминати низ раце на (засега) амнестиран криминалец не се за мене Библија, како за тебе.
Што правиме со тоа што денес почнува пробен попис без соодветен закон. Дали за тоа ќе има пресуда во иднина? Дали тоа што почетокот е определен ден пред празниците за православното мнозинство во Македонија значи дека со пописот вештачки ќе се фаворизираат муслиманските малцинства? Не требаше ли пописот да започне на три дена порано.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС Empty Re: ПОПИС

Пишување by Luxor Пет Јун 14 2019, 14:39

Од каде ти знаеш дека докази не се обезбедени па тресеш зелени само да го одбраниш шпионот во Будимпешта.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС Empty Re: ПОПИС

Пишување by трендафил Пет Јун 14 2019, 14:48

Јас напишав дека нема пресуда, а секој е невин додека не биде осуден. Вие верувате и дека Груевски го купил Мерцедесот за себе. Можеби и дека владата ќе набави нови гуми за 53 илјади евра за да ги испорача во Будимпешта. Јас не верувам во такви приказни. Дури се сомневам во македонското судство исто како и ЕУ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС Empty Re: ПОПИС

Пишување by трендафил Саб Дек 26 2020, 15:40

Интересен предлог на опозицијата, на пописот да се користат апарати за отпечаток од прст што ќе значи дека попишаниот бил присутен во моментот на попишување. Ако се прави попис според законот предложен од режимот на Заев и Ахмети и се попишат сите државјани на Република Македонија ќе излезе дека не има помеѓу 2,5 и 3 милиона, што е скоро двојно повеќе од реалната бројка.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС Empty Re: ПОПИС

Пишување by трендафил Нед Јан 03 2021, 15:46

Германија поради пандемијата го одложува пописот што требаше да се одржи во мај за мај 2022 година. Македонија со злоупотреба на европско знаменце се брза да изврши попис во април оваа година. Поточно да изврши фалсификат на попис со цел да се прикажат што помалку Македонци, а што повеќе Албанци.
Еве споредбено какви се бројките за корона Македонија во однос на Германија.

Починати 1.211:416 при што кај Германија се влезени и починатите во претходните 24 часа што нашата неспособна администрација уште ги нема соопштено.
Активни случаи на милион жители 9.024:4.279.
Како што се гледа кај нас бројките се два до три пати повисоки, но тоа не ја спречува власта во такви услови да прави фалсификуван попис. Антимакедонски.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС Empty Re: ПОПИС

Пишување by трендафил Сре Јан 06 2021, 21:48

Не знам дали треба да се смее или да се плаче за идиотизмите во врска со пописот. На неполни три месеца пред почеток на истиот уште нема закон за попис, па истиот мора да се турка со злоупотреба на европско знаме. Тоа како во вицот кога некој селанец што направил клозет на поголемо растојание од куќата го прашале не е ни далеку, тој одговорил дека ако појдеш на време не е далеку. Нашата влада никогаш не поаѓа на време, па стално е пред усерување.
Трагична е и изјавата и од заводот за статистика дека се спремни за пописот, а нема закон па не знаат што треба да спремат.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС Empty Re: ПОПИС

Пишување by трендафил Чет Јан 14 2021, 17:51

Јасно е сега кога законот за попис се разгледува во Собранието има многу оригинални работи што го нема во нормална земја. Прво ќе се прави попис на државјани без разлика дали живеат во Македонија и се лаже дека тоа било во согласност со пропишаното од Еуростат. Целта на секој попис е да се види колку жители има во одредена држава и каков е распоредот и посебностите на секој од нив, за да може да се планира што треба да се прави во иднина. На пример дали од некои делови од земјата има одселување и каде и дали негде ома доселување и какво. Никаде во светот нема врзан потпис за одобрување на резултатите од пописот. Впечатокот е дека бројките се веќе договорени меѓу Ззаев и Ахмети и дека пописот формално се прави за да се потврдат како божем реални. Во ниту една нормална земја исто така не се носи нов закон пред секој попис, ниту законот се носи на помалку од 100 дена пред почетокот на пописот. Уште една ненормалност, односно нова нормалност од страна на вазалската власт.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС Empty Re: ПОПИС

Пишување by трендафил Пет Јан 15 2021, 16:08

Јасно е дека партиите на Албанците во Македонија, СДСМ, ДУИ, Алијанса на Албанците, Алтернатива и ДПА ќе го изгласаат законот за попис, со кој всушност нема да се прави попис на резуидентите (тие што се жители) на Македонија, туку тие што имаат државјанство на т.н. северна Македонија. Нека ни е со среќа. Ќе има уште повеќе етнички вработувања.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС Empty Re: ПОПИС

Пишување by Luxor Пет Јан 15 2021, 17:59

Прецизно ќе биде наведено кој каде и колку време живее. Рамковниот важи за жителите, освен тоа ќе бидат попишани и иселените македонци. Опасноста за Македонија и македонците доаѓа од лудите дпне оФци кои во настап на опозициско лудило најавуваат бојкот на пописот. Само ако сите македонци не се попишат постои опасност процентот на албанци да се зголеми. И една информација која не знам дали ти е позната, во 2016 година Македонија имала вкупно издадено 2 500 000 државјанства. Изворот е Митко Чавков.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС Empty Re: ПОПИС

Пишување by трендафил Саб Јан 16 2021, 20:45

Бројот на иселени Албанци е поголем од бројот на иселени Македонци и покрај тоа што нас не има повеќе. Јас ќе поставам директно праѓање. Во кои членови од законот за попис е напишано ова што го тврдиш. Или пишуваш само затоа што во СДСМ гледаш Бог (веројатно во Заев, а другите околу него ги сметаш за апостоли), па со самото тоа за безгрешен. Веројатно веруваш и дека во јуни 2019 година ги почнавме преговорите за почеток на преговорите со ЕУ. Верските чувства се дел од човековите права и бидејчи не сум Заев, НАТО или ЕУ немам коментар,

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС Empty Re: ПОПИС

Пишување by Luxor Саб Јан 16 2021, 21:25

трендафил напиша:Бројот на иселени Албанци е поголем од бројот на иселени Македонци и покрај тоа што нас не има повеќе.

Од кој ракав го истресе ова, или пак пишуваш по штапска директива за да одбраниш неодбранливо.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС Empty Re: ПОПИС

Пишување by трендафил Нед Јан 17 2021, 19:51

Доволно е да се качиш во авион, да отидеш на меѓународна автобуска станица. Јас живеам меѓу Албанци исто така. Не бадијала сите политички партии што добиваат гласови од Албанците, СДСМ, ДУИ, Алијанса на Албанците, Алтернатива и ДПА во Собранието, но не сум слушнал и дека некоја вонпарламентарна партија има забелешки, е за попис во кој се попишуваат и тие што не живеат во земјата, а сите партии на Македонците се против тоа.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС Empty Re: ПОПИС

Пишување by трендафил Пет Јан 22 2021, 15:21

Се случи тоа што се очекуваше, сите партии на Албанците да гласаат за понудениот закон за попис и попис во услови на пандемија, што СДСМ и ДУИ знаат да ја искористат за да лапнат и пари и избори. Веројатно експертите од ОН ги сметаат за будали затоа што не препорачуваат попис во услови на корона, и земјите што таа препорака ја прифатија. Германија на пример. Зошто еден Албанец од Швајцарија да има право да се попише онлајн, а јас од Македонија да морам да пуштам дома попишувач кој влегол во десетици домови и контактирал со стотици луѓе во тој ден.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС Empty Re: ПОПИС

Пишување by трендафил Пет Јан 22 2021, 17:17

Власта се однесува лалп да е бугаски фашистички окупатор. На граѓаните од прв ред им овозможува попис преку интернет или преку посредник кој е доволно да му го даде на ливче или му го соопшти по телефон или на било кој друг начин матичниот број на тој што треба да се попише, додека за небањатите, тие што не сакаат да им се испере мозокот и во празен мозок да им се усади дека наводно ницните предци биле Бугари, северџанските окупатори се застрашуваат со затворска казна.
„Првиот обид да не се излезе во пресрет да се дадат податоци, а е обврска по закон ќе биде санкциониран. Ќе биде санкциониран. Ние ќе поднесеме пријава, ние не сме казнена институција меѓутоа ќе поднесеме до обвинителството. Но, ќе поднесеме и на мотиваторот на таквото дејство“, нагласи Апостол Симовски, директор на Државен завод за статистика во емисијата „Вин вин“. Симовски потенцираше дека ако не се излезе во пресрет за време на пописот тука веќе се сноси и кривична одговорност, а казните во законот предвидуваат 5 години затвор.
Наместо владата да ми овозможи да се вакцинирам против ковид, ми прети дека ќе ме стави во затвор доколку не примам во домот попишувач што шета од стан во стан и може да биде лесен пренесувач на заразата. Зошто да не може и за нас што сме повозрасни, имаме некоја хронична болест, јас на пример примам и лекови за намалување на имунитетот да дадеме матичен број на некого што ќе го предаде на попишувачот. Право што го имаат тие што во нормална земја не би биле воопшто попишани затоа што не се жители на Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС Empty Re: ПОПИС

Пишување by zozoti Пет Јан 22 2021, 19:08

Zosto da se popisuvame koga Micko veke prizna 30 % albanci. Sega ke priznae i deka albancite se starosedelci a nie sme od zad Karpatite kako sto vika Sela inaku nema da mu pravat koalicija.

zozoti

Број на мислења : 351
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС Empty Re: ПОПИС

Пишување by zozoti Пет Јан 22 2021, 19:21

Mnogu ubavo kazano, ista taktika kako za referendumot. Namesto da povika makedoncite da se popisat i go namalime naduvaniot broj albanci Micko ke opstruira za da go koaliciraat. Bidejki ako saka koalicija mora da go ispolni veke priznaenoto i albancite da gi napravi 30%.


ПОПИС Img_2054

zozoti

Број на мислења : 351
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС Empty Re: ПОПИС

Пишување by трендафил Пет Јан 22 2021, 21:29

Според законот резултатите треба ги заверат слугата на Заев, директорот на Статистика и слугата на Ахмети, заменикот директор. АКо еден од нив не потпише резултатите од пописот нема да бидат прифатени. Чуден начин на размислување владее на нашиов форум. За се во државата е виновен Мицковски и ВМРО, а за ништо не се виновни Заев и СДСМ, а уште помалку Ахмети и ДУИ.
Многу чуден начин на размислување. Некој пишува дека лидерот на ВМРО ќе биде виновен ако не повика директно на бојкот на референдумот, што би рекле дека законот за попис не е добар, а не пишува ниту еден лош збор против тие што го донеле законот. Толку провидна пропаганда во која само многу голема будала може да поверува или човек кај кого со дресура е створен условен рефлекс како да размислува.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС Empty Re: ПОПИС

Пишување by Luxor Пет Јан 22 2021, 22:09

Зошто било кој би ги заверувал? Зарем не му веруваш на твојот оФчар Жмицко кој албанците веќе ги призна за 30%? И организира бојкот на пописот за да го оствари тоа.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС Empty Re: ПОПИС

Пишување by трендафил Саб Јан 23 2021, 17:09

Леснотијата за лажење кај северџаните веќе не ме изненадува. Мицкоски изјави дека Заев сака да ги направи Албанците 30%. На неписмени веројатно не им е јасно зошто се споменува токму тој број. Затоа што обично таа бројка се смета како праг за федерација (или конфедерација). Нешто што Заев го вети на Алнбанците пред претходните парламентарни избори по кои американскиот амбасадор го произведе во премиер.
Не знам која е причината што во 21 век во време на пандемија власта бега од еликтронски попис, туку инсистира попишувачи да шетаат од стан во стан.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС Empty Re: ПОПИС

Пишување by Luxor Саб Јан 23 2021, 17:14

Не знам зошто се нарекуваш северџан, си можел да кажеш „леснотијата за лажење кај дпне оФците".ПОПИС Img_2810
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ПОПИС Empty Re: ПОПИС

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот