Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZORAN ZAEV

+11
TRAJCHE
osa
SHARENI
Zhane
Nebula
Albatros
Luxor
OPOZICIONER
Teo
трендафил
PRVOBOREC
15 posters

Страна 7 of 20 Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 13 ... 20  Next

Go down

ZORAN ZAEV - Page 7 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by defo Нед Ное 29 2020, 14:58

трендафил напиша:Мое право е со што ќе се индентификувам, па јас и Заев не сме исти Македонци. Има огромна разлика во тоа што јас сум со идентитет на се во Македонија. И опсерваторијата Кокино, на пример, и џамиите иако сум православен христијанин, а не муслиман. Заев не се изјаснува од кога е тој Македонец и дали смета дека дедо му и татко му биле Македонци. Јас знам дека дедо ми роден во 19 век и татко ми роден пред еден век беа Македонци затоа што живеев со нив. А знам Македонци од дијаспората што не знаат македонски јазик, а се Македонци. Идентитетот е многу чудна работа. За тоа не може да има преговори или во преговорите треба да учествуваат сите граѓани од двете страни. А не е ист идентитетот на некој што смета дека му е наметнат насилно од Тито, што е обична гнасна лага што во Македонија се обидувале да ја наметнат бугарските фашисти со помош на контрачетниците, а сега Борисов и Заев. Такво нешто не ми е на крај на умот. Чуден е условот што го имавме и за НАТО и го имаме сега за ЕУ, да лажеме дека на пример нема македонско малцинство во Бугарија и Грција, а го има во Норвешка и во многу други земји. Нормални луѓе не поставуваат такви услови. Ако има и трошка демократија во

Се си кажал, колку е саатот, убаво рекол Гоце Делчев, не познава друг народ, кој страдал повеќе од самиот себе си. Толку ти дал господ другар. Шо да кажам. Пофашизоидна, и по самобендисана изјава никој нема кажано. Терате со поделбите, а власт барате. Абе колку и да е лош СДСМ, неможе вас да ве стигне.
defo
defo

Број на мислења : 3423
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 7 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by трендафил Нед Ное 29 2020, 18:40

Треба ли за да ме разбереш дека вас заевистите ве болеше ајде да не напишам што за тоа што според резултатите од изборите поголермиот дел на Македонци во Македонија, а во дијаспората тој процент е уште поголем се индентификуваат и со античка Македонија. Или мислиш дека бројот на Роми и Албанци што гласаа за СДСМ на последните избори е помал од 12 илјади колку што беше разликата. Ајде нема да пишувам за моѓноста за купени и изнудени гласови, со напомена дека по пет месеци уште немаме конечен извештај од ОБСЕ и ОДИХР, што не се случило до сега. Не ја направив поделбата јас туку Заев. Пред него имавме различни мислења за античка Македонија повеќе меѓу политичарите отколку меѓу народот и историчарите. Кога почна операцијата Волшебникот од Оз на тајните служби на САД преку парите на Сорос и пари на даночните обврзници од повеќе земји за антимакедонска пропаганда и носење на Заев на власт поделбите се зголемија до степен што веќе не се сметам за припадник на ист народ со Заев. Јас не сум имал Бугари во семејството, а дедо ми, од кого ги имам слушано приказните за Александар Македонски, цар Самоил. Крале Марко. Гоце Делчев, Тодор Александров, Кузман Јосифовски-Питу никогаш не ми зборувал за цар Борис или некој генерал на бугарската фашистичка војска. На натпреварот Македонија-Левски, што е тема на филмот Трето полувреме моите навивале за Македонија и од татко ми (кој е починат пред 35 години ја имам слушано приказната што е тема на филмот). До Заев немаше омраза меѓу Македонците со целосен идентитет. Немаше говор на омраза на форумите. Обидите за говор на омраза беа веднаш спречувани од модераторите. Добро, тогаш немаше ФБ, Твитер и други социјални мрежи. Мене ми е многу жал ако Заев е Бугарин што насилно бил претворен во Македонец, но не значи дека сега јас треба да лажам дека татко ми, дедо ми и другите мои предци биле Бугари како предците на Заев. Од почетокот тврдев дека само будала може да потпише договор како тој за пријателство со Бугарија штио сега е актуелен (исто е и со Преспанскиот) во кој обврски има само едната страна, дури и обврски што се забранети со меѓународни договори и задираат во основните човекови права, а обврските на другата страна се обврски на секоја земја, општи обврски во доменот на човековите права. И Германците премолчувале кога фашистите ги прогонувале Евреите или демократите, па после им се има се удрено по глава. И вие премолчувавте кога беше нападнат најголемиот дел од мојот идентитет, сега е нападнат и малиот остаток од мојот идентитет, а вашиот целосен. Ајде за почеток ќе те прашам мислиш ли дека цар Самоил е Бугарин како што има договорено Заев. Или светите браќа Кирил и Меродиј, свети Климент, свети Наум ...
СО приказната за наводно насилно преобратување на Бугарите во Македонци, сака мене да не трансформира во Бугарин. Јасно е дека тоа не може да се случи додека сум жив, но ако нашиот образовен систем систематски го спроведува тоа како што се прави со децении во Грција и Бугарија можно е по некоја деценија моите наследници да ме сметаат за Бугарин. Благодарејќи му на Заев.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 7 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by трендафил Нед Ное 29 2020, 18:56

СДСМ: Црвенковски е историја.
А бе ќутете, ќе ни го бараат Бугариве и него!

Како шо денес партиските паразити плукаат по Бранко, а се лижат кај Заев, така еден ќе плукаат по Заев, а ќе се лижат кај некој друг.
Пошо тие така преживуваат, со плукање и лижење.

(Од афоризницата на Иљче Затаракоски, познат охридски мрчатор)

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 7 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by трендафил Пет Дек 04 2020, 21:28

Од кога за СДСМ Љубчо Георгиевски стана иднина.
По кој знае кој пат Зоран Заев вчера без око да му трепне лажеше дека е договорено од следната учебна година да бидат сменети учебниците по историја наводно во двете земји. Не знам дали на македонската комисија и се скина филмот и повеќе не сака да биде таа што ќе им го брише посраниот задник на политичарите, но очигледно е дека таа не мисли да лаже според наредбите на бугарите кои наводно од 1944 година не се повеќе фашисти, а не биле ни пред тоа. Веројатно сакаат нашите деца да учат од книгите од кои се учело во време на бугарската фашистичка окупација.

https://360stepeni.mk/vo-bugarskiot-tim-nema-chuvstvo-deka-edna-drzhava-ne-mozhe-da-diktira-na-druga-shto-ke-se-uchi-vo-uchilishtata/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 7 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by трендафил Саб Дек 05 2020, 14:32

Дали овој човек е нормален и како завршил факултет. Премиерот изјавува во интервјуто на Канал 77 „Не може да се каже македонска историја, туку историја на с. Македонија“. Не знам дали не разликува етничка од државна историја. Едно е историјата на државата Македонија, која со уцени и корупција на највисоко евроатлантско ниво сега има додавка северна, а друго е историјата на македонскиот народ која ги вклучува сите Македонци каде и да се на светот. Не само Македонците од Македонија. Не може Германците, на пример, да ги избришат од својата историја стрелањето во Крагујевац или логорите во Полска затоа што не се на територија на државата Германија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 7 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Luxor Саб Дек 05 2020, 15:39

Не гледам линк а после сите лажни вести што ги напиша на форумот ниту на крај памет не ми паѓа да верувам на твоите обвинувања.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 7 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Luxor Саб Дек 05 2020, 15:51

Знаев дека или лажеш или си наседнал на лагите на дпнеоФските куртон медиуми.

ZORAN ZAEV - Page 7 Img_2491
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 7 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Bosonoga Саб Дек 05 2020, 17:18

Crepovi lazlivi dpneovski.


ZORAN ZAEV - Page 7 Img_2135


Bosonoga
Bosonoga

Број на мислења : 977
Join date : 2017-03-15

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 7 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by трендафил Саб Дек 05 2020, 20:41

Ако на Грците им ја оставивме именката Македонија, а на Бугарите им ја оставиме придавката, без македонски јазик, македонска историја, македонски фолклор, македонска култура и се македонско, нема да ни остане ништо од идентитетот. Уште ако почнеме да лажеме дека сме настанале во еден момент, на 2 август 1933 кога на АСНОМ се изгласала македонска држава во време кога бугарската власт уште била фашистичка (капитулирала на 9 септември и СССР, да не кажам Сталин инсталирал антифашистичка власт) сигурно е дека нема да ни остане ништо од идентитетот.
Ако имаш слаба меморија сакаш ли да го најдам и презентирам видеото кај што Заев вели дека додека дише нема да се смени Уставот поради промената на уставното име.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 7 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Luxor Саб Дек 05 2020, 20:54

На никого ништо не сме му оставиле. Џабе ти се лагите и обидите да ги сокриеш лажните вести што ги шират дпне оФците.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 7 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by трендафил Нед Дек 06 2020, 15:44

Не сакаш да разбереш дека јас и ти немаме ист идентитет иако и двојцата сме Македонци. За тебе Александар и Филип Македонски се Грци, цар Самоил е Бугарин, Да прашам, до кого е упатен демантот. Еве и список на настани за кои владата тврдеше дека се лажни, па излезе дека не се.

– Дали беше дезинформација „Рекет“?
– Дали беше дезинформација, информацијата дека Заев го предупредил Боки и Кичеец да престанат со правење аванта затоа што е отворена истрага?
-Дали беше дезинформација, информацијата дека Шекеринска била на ручек со Боки и Катица додека овие рекетирале бизнисмени?
– Дали беше дезинформација дека Македонија нема да добие членство во ЕУ со променето име?
– Дали беше дезинформација, информацијата дека Зоран Заев лаже дека сме добиле датум?
– Дали беше дезинформација дека јазикот, историјата, традицијата, културата – сето она што го сочинува Македонизмот ќе бидат предмет на преговори?
– Дали беше дезинформација дека Рашковски правел бизнис со хеликоптери уште пред да биде склучен договор и обавена јавна набавка?
– Дали беше дезинформација дека министри се спрдачат со државни возила, пари и картички?
– Дали беше дезинформација дека Зоран Заев ќе го промени името?
– Дали беше дезинформација дека ќе добиеме вето од Бугарија?
– Дали беше дезинформација дека Македонија е најзадолжена земја во регионов, со историски најголем долг?
– Дали беше дезинформација дека странските инвестиции во државава се само РЕИНВЕСТИЦИЈА од странските инвестиции направени до 2016?
– Дали беше дезинформација дека добивме датум за преговори за членство во ЕУ во јуни годинава…“

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 7 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by трендафил Нед Дек 06 2020, 17:14

Владеечката ВМРО-НП е зачудена зошто на бугарските историчари именувани од бугарската влада им пречи придавката МАКЕДОНСКИ. Знам дека на следбениците на Заев иом е тешко да разберат дека без МАКЕДОНСКА историја, МАКЕДОНСКИ јазик, МАКЕДОНСКИ фолклор и се друго МАКЕДОНСКО нема ни македонски идентитет. Токму со вакви исклучително глупави потези бугарските политичари го продлабочуваат јазот помеѓу двете земји и народи.

https://skopje1.mk/archives/111151

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 7 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by трендафил Пон Дек 07 2020, 18:38

ZORAN ZAEV - Page 7 Tvit

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 7 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Albatros Пон Дек 07 2020, 18:45

I toa treba da bide nesto sto ve raduva vas vmrovcite? Samo Zaev i sdsmovci ke vlezea vo EU? Za vlast se raduvate na porazi na sopstvenata drzava i narod. I kulturata vi e na visoko nivo kako sto gledam. Bravo. Patem kako sega osven sto ke navreduvate ke lazete deka Zaev gi prodal jazikot i identitetot so dogovorot za dobrososedstvo? Kako sto dosega lazevte deka toa go napravil so prespanskiot dogovor.

Albatros

Број на мислења : 821
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 7 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by трендафил Пон Дек 07 2020, 20:14

Воопшто не ме радува што имаме премиер што или е многу наивен или земал пари или има проблеми со менталното здравје. Човек што дозволи понижување на целата нација, Да потсетам дека на неуспешниот референдум во прашањето прво беше напишано ЕУ, а после НАТО. Амнестираниот криминалец од Муртино ќе беше подобро да одбие да даде интервју за БГНЕС отколку што ги кажа тие гадости. Изгледа го изненади реакцијата на јавноста мислејќи дека и тие будалаштини ќе поминат. Мислам дека Заев ќе биде запишан како предавник, веројатно најголем, во македонската историја и кон тие што ги сметам за предавници немам големо почитување изгледа.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 7 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Luxor Пон Дек 07 2020, 20:46

Не кажа ништо неточно, што потоа беше и потврдено. Само лудилото ги тера дпне оФците да гледаат некакво предавство, сите нормални се на јасно дека Заев со преспански и договорот за добрососедство го зачува македонскиот национален идентитет.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 7 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by трендафил Пон Дек 07 2020, 21:56

Ајде повторно да ти напишам дека твојот и мојот македонски идентитет не се исти. Мојот идентитет е неприоменет без разлика кој е на власт. Ти не го сметаше цар Самоил или свети Климент што утре го славиме како Бугарин. За мене не постоеше антиквизација затоа што од секогаш античка Македонија сум ја сметал за дел од Македонија. Инаку би била античка Грција логично гледано. Или дека бугарската војска ослободувала македонски градови. Помагала во ослободувањето на некои градови. Но откако капитулирале фашистите. Дали Србите, Ромаците, Унгарците па и самите Германци се Руси затоа што руска војска ги ослободила од фашизмот. Таква глупост може само Заев да тресне. За СДСМ е најдобро да го отстрани Заев и да одбере друг лидер и премиер. Доколку сака да преживее на македонската политичка сцена.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 7 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Nebula Вто Дек 08 2020, 18:06

трендафил напиша:цар Самоил или свети Климент што утре го славиме како Бугарин.

Bravo za blesavite botovi na vmro koi car Samoil i sveti Kliment Ohridski gi slavat kako bugari samo zatoa sto taka im kazale od partija. Inaku spored komisijata predlozeno e zaednicko cestvuvanje sto znaci deka bugarite mozat da gi smetaat tie licnosti za bugari a makedoncite istite licnosti mozat da gi smetaat za makedonci. Istata formula nasata komisija ja predlaga i za Goce no bugarite odbivaat.

https://www.google.com/amp/s/www.slobodnaevropa.mk/amp/%25D0%25BD%25D0%25BE%25D0%25B2-%25D0%25B4%25D0%25BE%25D0%25B3%25D0%25BE%25D0%25B2%25D0%25BE%25D1%2580-%25D0%25B1%25D1%2583%25D0%25B3%25D0%25B0%25D1%2580%25D0%25B8%25D1%2598%25D0%25B0-%25D0%25BC%25D0%25B0%25D0%25BA%25D0%25B5%25D0%25B4%25D0%25BE%25D0%25BD%25D0%25B8%25D1%2598%25D0%25B0-%25D1%2598%25D0%25B0%25D0%25B7%25D0%25B8%25D0%25BA-%25D0%25B4%25D0%25B5%25D0%25BB%25D1%2587%25D0%25B5%25D0%25B2/30892642.html

Nebula

Број на мислења : 948
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 7 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by трендафил Вто Дек 08 2020, 18:40

Според информации од комисијата средниот век бил решен. Нели Заев се поклони заедно со Борисов пред споменикот на цар Самоил на кој пишува дека е бугарски цар. Во секојк случај излезе дека ништо од преговорите и колку повеќе отстапуваш толку повеќе се зголемуваат апетитите на непријателот. Дали денеска беше доделена државната награда свети Климент во Македонија. Колку знам не. Исто беше и со наградите за 11 октомври и 23 октомври. За нене, да напишам повторно, секоја држава има историја што почнува од праисторијата и завршува со тоа што се случило денес. Само Македонија нема право на нормална историја. Со ветото од Бугарија сме засегнати сите. Кога бев удрен јас по мојот идентитет и стотици илјади други Македонци од Грците и од СДСМ со наводната антиквизација со која СДСМ доби поддржувачи од странство што го донесоа на власт немав поддршка од Македонците со саде словенски идентитет и тие со променлив идентитет. Сега е шанса да здружиме повторно во еден народ и да престанеме да функционираме како два различни народа со едно име. Заев, Димитров, османи и можеби уште некој друг треба да си заминат не дека не добивме датум за преговори за што е виновна Бугарија и ЕУ што не си го чисти ѓубрето во сопствениот двор, туку затоа што лажеа дека веќе сме го добиле и тоа не еднаш, туку повеќе пати, а уште повеќе затоа што ги срушија македонските позиции со виткање кичма до земја. Во моментов не гледам што можеме да чевствуваме заеднички со Бугарите додека не се извинат за злосторствата извршени во Македонија како окупатори во Балканските војни и како фашистички окупатори во Втората светска војна.
Интересно е и тоа што историската комисија на Бугарија уште на почетокот на работата на истата најавувала вето (кое не е научна туку политичка алатка) за наш прием во ЕУ.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 7 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Nebula Вто Дек 08 2020, 18:49

Resen e onaka kako sto napisav. Za niv e bugarin za nas makedonec. Sto sakas ti da pisuva na spomenik na Samoil vo Bugarija? Ili na Kliment Ohridski? Deka se makedonci?

Nebula

Број на мислења : 948
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 7 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by трендафил Вто Дек 08 2020, 19:30

Ништо не е решено затоа што записниците не се потпишани затоа што Бугарите не прифаќаат употреба на придавката македонски. Тие што викаа дека е решен тој проблем тврдеа и дека сме добиле датум за преговори со ЕУ.
Гледам кај нас не пишува на споменикот дека е македонски цар. И споменикот на АЛександар Македонски званично се виока Воинот на коњ, но сите знаеме дека бил крал на Македонија. Зошто Бугарите морале да напишат бугарски. Дали затоа што тоа не е така и треба да се наметне?
Проблемот е во тоа што непријателите од Бугарија не уценуваат и бараат нивните ставови да бидат напишани во нашите учебници. Истиот случај е со Грција.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 7 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by zozoti Сре Дек 09 2020, 17:02

Заев: Да за Европа и не за уцени врз македонскиот народ

Бугарскиот став е целосно ирационален и навредлив за македонскиот народ. Ден по бугарското вето во видео обраќање премиерот Заев вели дека Бугарија направила неодоговрна грешка со која го прекршила договорот за добрососедство која создава чувство на горчина кај македонскиот народ. Затоа, премиерот вели дека Владата застанала цврсто во одбрана на македонските национални интереси. Премиерот вели дека Македонија не е подготвена на преговори со Европската унија под условите кои ги постави Бугарија.

„Не дозволивме да се чепка во достоинството на македонскиот идентитет и во столбовите на идентитетот, а тоа се македонскиот народ и македонскиот јазик.
Нема да дозволиме ниту антифашистичкиот идентитет на нашата земја да биде загрозен и да биде доведен во прашање! Темелите на нашата државност се во антифашизмот на АСНОМ, како што темелите на нашиот идентитет се во македонскиот народ и македонскиот јазик. Тоа се нашите столбови од минатото. Тоа се нашите столбови за иднината.
Ние сме свои на своето. Чисти пред себе и пред светот. Знаеме кои сме и точно знаеме каде одиме. И точно знаеме за што смее, а за што не смее ниту да се преговара ниту да се разговара.“

Заев вели дека европскиот пораз на Македонија опозицијата го воспевала како своја победа.

„Еве денеска паднаа во вода сите лаги и клевети. Им се срушија лагите дека наводно се распродавал македонскиот идентитет. Тие што македонскиот народ го нарекоа хистеричен, сега тонат во сопствената хистерија.

zozoti

Број на мислења : 350
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 7 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Nebula Сре Дек 09 2020, 18:05

Ova moze da znaci nezgodno svrtuvanje desno.

ZORAN ZAEV - Page 7 Img_2118

Nebula

Број на мислења : 948
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 7 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by трендафил Сре Дек 09 2020, 20:50

Добро е што изгледа премиерот се освести па не говори за антиадминистратори, туку за антифашисти. Но не ги спомна илинденците, кои очигледно не ги смета како темел на борбата од која се возобнови макдонската држава., цар Самоил, светите Кирил и Методиј и, свети Климент, свети Наум. Филип, АЛександар и другите македонски кралеви веќе ги продаде на Грците. Заев очигледно заборавил дека тој купуваше и уценуваше пратеници за да се обезбеди мнозинство што ќе го избрише АСНОМ од Уставот или дека во шарената куртон револуција беше осквернавен и споменикот на президиумот на АСНОМ.

ZORAN ZAEV - Page 7 Unisten-spomenik-asnom

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 7 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Nebula Пон Дек 14 2020, 19:56

Poteg dostoen za pocit.

ZORAN ZAEV - Page 7 Img_2122

Nebula

Број на мислења : 948
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 7 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 7 of 20 Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 13 ... 20  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот