Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ZORAN ZAEV

+11
TRAJCHE
osa
SHARENI
Zhane
Nebula
Albatros
Luxor
OPOZICIONER
Teo
трендафил
PRVOBOREC
15 posters

Страна 3 of 20 Previous  1, 2, 3, 4 ... 11 ... 20  Next

Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by трендафил Сре Сеп 16 2020, 20:03

Заев договара и дека наводно сме биле Бугари, како што сака да ни изнуди признавање евроатлантската меѓународна банда, во која уцените врз Македонија и Македонците сега ги превзема Бугарија, откако Грција си ја заврши работата со сечењето на нашиот историски корен. Интересно, за Заев пријатели ни се земјите што не уценуваат. Идејата на Заев и неговите пријатели е дека наводно сме вештачка нација створена од југословенскиот диктатор Тито. Дури и таа налудничава идеја да е точна, наше право би било сами, секој поединечно, да одлучиме дали ќе се вратиме во според Заев природната нација или ќе си останеме како што повторно според Заев вештачки не створил Тито. Реално се работи за грешка во менталниот склоп на нашиот премиер. Во старт во времето кога Македонија се ослободила од фашистичката окупација и со тоа Македонците се стекнале со човековите права сами да се идентификуваат, Тито не бил лидер како што станал подоцна, туку бил послушник на Сталин. Се осамосталил и му се спротивставил на лидерот некои 4 години по ослободувањето на Македонија на сегашната територија плус Прохор Пчински и Елез Хан (Генерал Јанковиќ).
Сега некој како Заев да тврди дека јас сум налионалист затоа што сакам сам да одлучувам за својот идентитет, а не да го правам тоа под диктат и уцени од НАТО и ЕУ, а дека тие што не уценуваат (НАТО и ЕУ со Грција и Бугарија, пријателите на Зањев како истурени играчи) се интернационалисти и светски луѓе.
Што да кажам освен Господ да не чува од такви пријатели како тие на Заев.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Luxor Сре Сеп 16 2020, 22:11

Според твојот нов оФчар ти лажеш, Заев е против влез на Македонија во ЕУ па според тоа не договара ништо со бугарите. Ама затоа вие сте биле за ЕУ што според твојата логика докажува дека вие сте тие што договарате дека македонците се бугари.


ZORAN ZAEV - Page 3 Img_2437
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by трендафил Чет Сеп 17 2020, 18:02

Тоа е според делата односно зголемувањето на корупцијата, а намалување на праведноста на правосудниот систем. Први тоа го објавија Американците во извештајот на Стејт Департментот.

Перцепцијата за Северна Македонија и Албанија е дека се најкорумпирани земји на Западниот Балкан, според извештај од Стејт департментот

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Luxor Чет Сеп 17 2020, 19:02

Значи Жмицко е во право, Заев сепак не договара ништо со бугарите, туку тоа по сопствено признание го прави твојот нов оФчар Жмицко.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by трендафил Чет Сеп 17 2020, 21:30

Заев веќе договорил што договорил со својот пријател Бојко Борисов. Со Заев победниците, а ние ја победивме Бугарија во Втората светска војна, не ја пишуваат историјата. Таков ни е односот и со поразените балисти.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Luxor Чет Сеп 17 2020, 22:11

Зарв направи одличен договор со Бугарија. Само лудите дпне оФци лажат дека Бугарија е во право и Заев нешто продал. Нормалните македонци знаат дека Бугарија со најновите уцени го крши точно договорот за добрососедство.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by трендафил Пет Сеп 18 2020, 15:48

Само многу голем бугала може да тврди дека некогаш сум напишал дека Бугарите се во право. Не сум напишал ниту дека Грците се во право иако Заев им го призна тоа право. Дали го продал или е будала тоа не сум го поставил како проблем. Потполно ми е сеедно зошто е направено тоа срање, туку гледам како и дали може да се поправи. Во врска со Бугарија ќе те прашам за твое мислење. Дали мислиш дека Заев е будала и не му беше јасно дека со договорот за т.н. пријателство со Бугарија им даде можност на нашите источни непријатели да го прават ова што го прават или тоа го направил за пари. При тоа не мислам дека добил пари од некого, туку дека евентуално добил право од газдите од странство да собира наши, македонски (и од северџаните и од нормалните Македонци) и за тоа да не добие по прсти.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by PRVOBOREC Пет Сеп 18 2020, 16:18

Сите небањати гадови навиваат за бугарите и грците, тоа е јавна тајна. За разлика од нив СДСМ направи договори со кои ги заштити македонските национални интереси.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2450
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by трендафил Пет Сеп 18 2020, 18:25

Кко што гледам СДСМ отвори проблеми. Во времето на ВМРО немаше вакви меморандуми од страна на Бугарија. Дали овој проблем ќе се затвори и како ќе се затвори ќе видиме во иднина. Во моментов, за жал, меморандумот е отворено прашање. Што јасно укажува на тоа дека Заев гнасно лажеше дека прашањето со јазикот е затворено и како признат јазик за сите и како име. Бугарија и Грција се ваши пријатели. Мене не може да ми бидат пријатели тие што ги кршат моите човекови права. Може да им простам откако ќе им дојде памет, но не додека активно извршуваат злосторство потпомогнати од домашните предавници. Во моментов нема такво навестување, па нема друг избор освен борба против непријателот. Бугарите и Грците се пријатели на Заев и Ахмети, што би рекле на власта што ти ја поддржуваш. Јас не сметам за гад никого што ги поддржува моите пријатели, затоа што немам пријатели гадови.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by TRAJCHE Саб Сеп 19 2020, 11:45

Bravo za gospodinot Zaev.

ZORAN ZAEV - Page 3 Img_2229
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 679
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by трендафил Саб Сеп 19 2020, 18:24

Јас користам повеќе литри гориво отколку алкохол. И со секој литар плаќам 2 денара повисока акциза. Плаќам и повисока цена на струјата. Сам си плаќам маски, средства за дезинфекција, трошам повеќе гориво за да не се возам со автобус, а немам добиено ни денар од владата. А ќе ги враќам милијардите со коии не задолжија СДСМ и ДУИ. Еве сега ќе одвојувам и по 4 денари (заедно со сите граѓани) за лозарите. На нив нека им се алал парите. Лозарството е макотрпна работа.
Не знам каква врска има ова со Заев. И тој, за разлика од мене е примател на субвенции поради короната.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by трендафил Вто Сеп 22 2020, 17:54

„Додека дишам, додека го дишам овој македонски воздух, додека ме држи памет дека мојот дедо, мојот татко сите мои предци, јас мојот син и ќерка сме Македонци, родени овде во Македонија, тоа не може да се случи. И не само тоа, верувам дека не постои роден човек подготвен да излезе пред парламент и да бара промена на Уставот заради промена на уставното име“

До сега стално се осврнував на првиот дел од заклетвата на Заев на додека дишам и тврдев дека е лажго затоа што дише и по промената на Уставот. Некако го пропуштав вториот дел тоа „додека ме држи памет“. Можеби премиерот не е лажго, но за жал за премиер не се бара лекарско уверение како за другите вработувања.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by трендафил Нед Окт 04 2020, 17:59

Според бугарскиот портал биг5, портал што ја објави вистината за Бојко Борисов по што почнаа протестите во Софија што траат со месеци, тврди дека Заев има нова вила во Грција, поголема и поскапа од претходната. Во време кога неговите фирми добиваат државна помош, односно ги финансираме јас и другите даночни обврзници.

http://www.big5.bg/akcenti-2/item/20933-ekskluzivno-i-edinstveno-v-big5-vizhte-novata-kashta-ubezhishte-na-makedonskiya-premier-zoran-zaev-v-halkidiki.html

https://plusinfo.mk/nova-vila-na-zaevi-na-halkidiki-ili-lazhna-vest/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by PRVOBOREC Нед Окт 04 2020, 20:43

Дувајте му го на Заев небањати.

ZORAN ZAEV - Page 3 Img_2684ZORAN ZAEV - Page 3 Img_2685

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2450
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by трендафил Пон Окт 05 2020, 15:50

Гледам дека бугарскиот портал биг5 што ја објави веста нема објавено демант на истата. Притисокот се врши само во вилаетот на ЗОран Заев, во т.т. Северна Македонија. Иначе не знам зошто владата демантира нешто за што не е засегната. И во веста пишува дека вилата не се води на име на премиерот експерт за билдање 2/3 мнозинство и промена на името по неуспешен референдум, туку дека званичен сопственик е некоја фирма на фамилијата Заеви. Еве уште еден линк од Бугарија. Многу се интересни коментарите на граѓаните после веста.

https://afera.bg/%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%BA%D0%BB%D1%83%D0%B7%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%BE%D0%B2-big5-%D0%B2%D0%B8%D0%B6%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BA%D1%8A%D1%89%D0%B0-%D1%83/


Да му честитаме и на портпаролот на Заеви, К.К. на новиот мотор од 20 илјади евра.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by трендафил Пон Окт 05 2020, 16:11

На социјалните мрежи се појавија нови фотографии од вилата за која бугарскиот портал тврди дека е на Заев, а за возилото на една од сликите се тврди дека е со струмичка регистрација. Ме чуди зошто со демант не се јави споственикот на менувачница преку која според едно видеа се „донира“ по едно евро од квадрат ако сакаш да купиш државно земјиште, бидејќи тој или некоја од неговите фирми се споменува како званичен сопственик на вилата. Ако е така дали истата е купена со донираните пари (по едно евро од квадрат) или можеби од двојно поголемата цена за ископување за РЕК Битола сега, кога тендерот го доби Заев, во однос на цената на Трасмет за која Сеад Кочан е во затвор.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by PRVOBOREC Пон Окт 05 2020, 16:46

Само морони небањати со говна место мозок во главата се јавуваат како дрвени адвокати да си ги бранат чобаните оти тие самите се тотално неспособни. Демантот е испратен од институцијата која ја води тој што е наклеветен ама на небањатите у штабовите им мочаат у говната меѓу ушите за да им ги разредат па дури потоа им даваат пристап до интернет.

ZORAN ZAEV - Page 3 Img_2688ZORAN ZAEV - Page 3 Img_2689
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2450
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by трендафил Пон Окт 05 2020, 17:29

Колку што сите што имаат барем една вијуга во мозокот што им работи би требало да разберат дека тема е Зоран Заев, а конкретно се пишува за вила која наводно е негова сопственост, а се води наводно на Вице Заев или некоја од фирмите на Заеви што се водат на негово име. Јас во случајов ниту напаѓам ниту бранам некого, а колку што гледам тоа го прават и медиумите што си ги цитирал. Сите само пренесуваме нешто напишано на според заевистите медиум од пријателска Бугарија. (За мене земја што ми ги загрозува не е пријателска, но тоа не е дел од оваа тема.) Некои други го бранат чобанот свој, на темава само еден па за жал не смеам да му се обратам затоа што имам право да пишувам само во трето лице. Во секој случај те молам да ми објасниш кој е тој „морон небањат со говна наместо мозок“ што се јавува како дрвен адвокат да си го брани чобанот (Заев) оти (според тебе) тој е тотално неспособен.
Кога сме кај демантот не ми е познато дека владата воопшто расправала по ова прашање, ниту имало состанок на владата по објавувањето на веста на бугарскиот портал, па не знам ниту од кого е демантот. Претпоставувам од според тебе некој „дрвен адвокат“.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Luxor Пон Окт 05 2020, 19:39

Демантот како што се гледа од акаунтот е од профилот на официјалниот портпарол на владата. Или се правиш будала или опозициското лудило е се посилно.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by трендафил Пон Окт 05 2020, 21:39

Има демант и од биг5, бугарскиот портал. И јас очигледно не го знам бугарскиот јазик како и тој што го напишал демантот. Бугарите велат:

Потсетуваме дека во своето објавување од 4 октомври под наслов „Ексклузивно и само во БИГ5: Погледнете ја новата куќа – прибежиште на македонскиот премиер Зоран Заев на Халкидики“ нашиот медиум никогаш не тврди дека куќата на брендираните фотографии што ги објавивме е лична сопственост на премиерот на Северна Македонија, Зоран Заев, и како што може да се види од насловот, ние ја нарекуваме „куќата – прибежиште“ на Заев, бидејќи според нашите информации и сведоштва на локалното население, Заев избрал да се одмора во неа.

Во нашата публикација јасно наведовме дека во 2018 година македонскиот информативен сајт „Пресс24“ објави дека Заев скоро секое лето ја посетувал Грција и уживал во неверојатен поглед на морето во 3-катна куќа и двор од 300 квадратни метри. Македонското издание исто така напиша дека „вилата е во Неа Модања и била веднаш до плажата и чинела околу 100 илјади евра“.

Сето ова се однесува на првата куќа спомената во нашиот текст, а за нејзината сопственост се повикуваме на грчкото издание „News.in“, кое пак се однесува на македонските медиуми.

Од една страна, и честитаме на Владата на Република Северна Македонија за најавената борба против дезинформациите – тоа е исто така важно во Република Бугарија. Од друга страна, BIG5 категорично не може да ја прифати дефиницијата дека шириме „дезинформации“ и „лажни вести“. Со истиот успех, БИГ5 може да ја тужи македонската Влада за нарушување на угледот на публикацијата со слични обвинувања.

БИГ5 е официјален медиум со јасни сопственици и не толерира ширење гласини што можат да доведат до лажни вести.

Исто така, сакаме да нагласиме дека Бугарија е слободна земја и БИГ5 е слободен медиум. Во оваа линија на размислување, секој директен или индиректен начин на притисок од македонската влада врз слободата на говорот и приватните медиуми во Бугарија е целосно бесмислен и крајно неприфатлив.

Апелираме до нашите блиски соседи во Северна Македонија пред да им поделат квалификации и да упатат ултиматуми на бугарските медиуми, да научат бугарски јазик и потоа да си дозволат да користат екстремни дефиниции, како што се „дезинформации“ и „лажни вести“.

А, да повториме специјално за нив – во информациите на БИГ5 никаде не е наведено дека куќата од брендираните фотографии е лична сопственост на Зоран Заев или дека е заведена на негово име. Слични обвинувања беа изнесени и од македонските медиуми во 2018 година за куќата во Неа Модања. Ние само тврдиме дека Заев одмора во оваа куќа. Или можеби сега господинот Заев ќе рече дека никогаш не стапнал на Халкидики? Во Бугарија на ова му велиме: „Гузен бега, а никој не го гони“.


Горниот превод е превземен од порталот Инфомакс. Дали гузен бегал или е нагузен ќе покаже времето.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by трендафил Чет Окт 08 2020, 14:45

Благорајќи на политиките на Заев Македонци и Власи почнаа да се трансформираат во Албанци за да се вработат во државна служба.

Види овде

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by трендафил Чет Окт 08 2020, 16:50

ZORAN ZAEV - Page 3 Slika

Јане Трајков е претседател на општинската организација на СДСМ во Неготино. Откако се откажаа од Александар и цар Самоил, СДСМовците изгледа се откажуваат од тоа дека се Македонци. Времето ќе покаже колку ќе се трансформираат во Албанци, колку во Бугари. Према тоа за кого колку пари носи тоа. Идентитет за продавање.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by OPOZICIONER Чет Окт 08 2020, 18:44

ZORAN ZAEV - Page 3 Img_2238
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by трендафил Чет Окт 08 2020, 19:58

Што ќе направи Заев после ова. Ќе го прогласи ли Гоце и сите нас за Бугари? Технички гледано полесно е Македонец да стане Бугарин, отколку Албанец како што се трансформира лидерот на СДСМ во Неготино и други негови сопартијци.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11134
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Teo Чет Окт 08 2020, 20:01

Kje gi duvne svekjichkite i kje ja preseche tortata.
Teo
Teo

Број на мислења : 5089
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

ZORAN ZAEV - Page 3 Empty Re: ZORAN ZAEV

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 20 Previous  1, 2, 3, 4 ... 11 ... 20  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот