Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Македонски политички шарлантани

+3
трендафил
Nebula
defo
7 posters

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Македонски политички шарлантани - Page 2 Empty Re: Македонски политички шарлантани

Пишување by трендафил Сре Мај 04 2022, 18:26

Ваљда Гоце Делчев е на црната листа на САД, нашиот стратешко партнер. Претпоставувам дека нема да се празнува и денот на победата над фашизмот. Нормално за земја во која има политички консензус дека либералите (непфашистите) се наш стратешки партнер. За дружење со нив зголемен е бројот на Македонци (барем тие што на галено ги викаат северџани0 се спремни и самите да се прогласат за Бугари, а не некој што загинал пред 119 години.
Разликите се во нијанси. Кај ВМРО на положувањето на цвеќе учествуваа потпретседателите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Македонски политички шарлантани - Page 2 Empty Re: Македонски политички шарлантани

Пишување by Luxor Сре Мај 04 2022, 20:48

трендафил напиша: Да не беше војната во 2001 година ќе бевме членка на НАТО и ЕУ со блесавата референца (не име) БЈРМ пред или заедно со Бугарија и веќе ќе немавме уцени. За жал војната го закочи тој процес.

Си ги помешал лончињата. За НАТО не блокираше Грција која е членка уште кога Македонија беше дел од СФРЈ. А грците не блокираа секаде каде што можеа вклучително и НАТО во 2008 без оглед што ние сакавме да влеземе и со привремената референца и продолжија и понатаму со блокади спротивно на пресудата од Хаг.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Македонски политички шарлантани - Page 2 Empty Re: Македонски политички шарлантани

Пишување by трендафил Нед Мај 08 2022, 14:33

Изгледа не живееш во Македонија. Во тоа време на сила беше договорот според кој ќе станевме членка со референцата БЈРМ. Во Грција немаше должничка криза и немаше потреба со будалаштина да се замајува населението.
СИтуациите се менуваат динамично и секојдневно. И партиите на власт кај нас и во непријателските земји, пред се во Грција и Бугарија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Македонски политички шарлантани - Page 2 Empty Re: Македонски политички шарлантани

Пишување by defo Пет Мај 13 2022, 15:14

Стефан Влахов Мицов му стана од интервју на Васко Ефтов. Дур си пее севдалинки, против Заев тука беше, го бацуваше Ефтов. Сеа кога Ефтов(кој е искусен волк) одлучи да не игра за Руско-Бугарската мафија во земјава, нечини.

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3425
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Македонски политички шарлантани - Page 2 Empty Re: Македонски политички шарлантани

Пишување by трендафил Пет Мај 13 2022, 22:18

Не беше ли Заев брат на Борисов, а Ковачевски пријател со Петков. На секој на кој умот не му е заматен му е јасно дека Бугарија никогаш немала нормален однос кон Македонија сп осклучок на времето на Желев. На СДСМ му требаа 5 годин да разбере дека не е можна заедничка прослава со Бугарија за видни Македонци, па се враќаме на старо. Нема заедничко чевствување на солунските браќа Кирил и Методиј.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Македонски политички шарлантани - Page 2 Empty Re: Македонски политички шарлантани

Пишување by defo Пон Мај 16 2022, 10:06

Јас го гледав интервјуто, целта на Мицов е она шо го трабуњаат сите „проруски“ сили во државава, дека имаме нефункциоала држава, „бојкотирање“ на системот од кој живеат. Се нечини во државава сем платата кога легнува, тогаш ок сме.

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3425
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Македонски политички шарлантани - Page 2 Empty Re: Македонски политички шарлантани

Пишување by трендафил Пон Мај 16 2022, 20:12

Неспормо е дека секоја опозиција што има шанси да дојде на власт сака предвремени избори, а секоја власт што може да ги загубиу изборите сака избори до крајот на мандатот. Тука ни СДСМ не се разликуваше многу. Различна беше само ДУИ која до сега сметаше дека е сигурни дел од власта. Не беше различен ни СДСМ кога ги објавуваше бомбите по кои има осудено луѓе без материјални докази, а сега премиерот не верува на директниот пренос на собранискиот канал кога претседателот на парламентот ги пцуе вработените и ги брка од работното место.
Во врска со русофилството тоа сега многу често се злоупотребува, па секој што не ги мрази или не сака на себе да си направи огромна штета ако тоа на некој начин и пречи на Русија се нарекува русофилство. Русофили се и тие што потсетуваат на злосторствата на САД. Или ако го споредуваат Косово со Крим или Доњецк или Украина со Либија, Ирак, Авганистан ...

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Македонски политички шарлантани - Page 2 Empty Re: Македонски политички шарлантани

Пишување by alienmk Сре Мај 18 2022, 10:27

Otide Mariopul i fasistite od azovskiot bataljon.

Битката за Мариупол е завршена
мај 18, 2022 Антропол азов, војна, Доњецк, русија, Украина
Пишува: Дарко Тодоровски – Магистер по меѓународни односи и воен аналитичар

https://antropol.mk/2022/05/18/zavrsi-bitkata-za-mariupol/

alienmk

Број на мислења : 368
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Македонски политички шарлантани - Page 2 Empty Re: Македонски политички шарлантани

Пишување by трендафил Сре Мај 18 2022, 19:00

Се повеќе изгледа дека т.н. портокалова револуција во Унгарија со која земјата стана вазал на империјата во заминување беше фашистичка. И сите „револуции“ по Врората светска војна. Исто е и со шарената куртон револуција кај нас што ја донесе ДУИ на власт. Партија, поранешна терористичка организација, што сакаше премиер Албанец во влада на СДСМ, а имаме премиер Македонец во влада на ДУИ.
Во Украина Русија има проблеми, и затоа ја смени стратегијата, затоа што не сака да го убива ниту цивилното население, од кое мнозинството говори руски, ниту сака големи жртви на своја страна. Факт е и дека Русија води војна против цела евроатлантска меѓународна банда вклучувајќи ги тука и слугите, на пример ЕУ и слугите на слугите вклучувајќи ја тука и Македонија. Украина добива многу пари (од кои во корумпирана земја многу и се крадат) и многу оружје. Но еве два интересни резултати од војната за кои кај нас се молчи. По сите санкции Русија има суфицит од 95 милијарди долари во првите 4 месеци од годинава. Суфицит има и САД, а губи најповеќе ЕУ. И покрај наводно добрите резултати на бојното поле, сменет е украинскиот командант на територијалната одбрана.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Македонски политички шарлантани - Page 2 Empty Re: Македонски политички шарлантани

Пишување by defo Чет Мај 19 2022, 00:19

Па сте ги помешале апчињата...

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3425
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Македонски политички шарлантани - Page 2 Empty Re: Македонски политички шарлантани

Пишување by трендафил Саб Мај 21 2022, 19:18

Не знам што сметаш дека е помешано па ќе се обидам да претпоставувам. Ако и=од ДУИ се министри за надворешни работи и економија, што значи дека го решаваат проблемот со претпоставувам веќе заедничкиот идентитет на „северните“ и „небањатите“ Македонци, откако најголем дел од идентитетот на вторите е во бришење од страна на актуелната власт и проблемите со самоубиствената политика што ја водат ЕУ и други приврзоци како Македонија на пример за наводно да и наштетат на Русија, односно проблемот со борбата за одржување на стандардот на граѓаните и квалитетот на живот. Стратегијата во двете најважни министерства е иста, многу слична на херојското предавање на украинските нацисти во Мариопол. Откако голем дел изгинаа, а Русија не дозволи нивно извлекување како на терористите од Арачиново.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Македонски политички шарлантани - Page 2 Empty Re: Македонски политички шарлантани

Пишување by defo Пон Мај 23 2022, 08:45

трендафил напиша: Стратегијата во двете најважни министерства е иста, многу слична на херојското предавање на украинските нацисти во Мариопол. Откако голем дел изгинаа, а Русија не дозволи нивно извлекување како на терористите од Арачиново.

Ти си само едно обично говно. Немој да плачеш по СДСМ и Заев и Ковачески за цените. Подржуваш војна, подржуваш со оние два Левичарски испрдоци војна. Вие сте најобични говна. Уништувачи на животи. Крв да серете. Уште памет не ви иди. Уствари паметот не е менструација па да ви дојде.

Али се надевам дека ова некој од МВР шо си го пишал ќе го прочита, и ќе си заработиш соодветна кривична пријава.

_________________
Да ја подржуваш Русија е исто како да ја подржуваш Бугарија во спорот со нас.
defo
defo

Број на мислења : 3425
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Македонски политички шарлантани - Page 2 Empty Re: Македонски политички шарлантани

Пишување by трендафил Пон Мај 23 2022, 16:34

Не подржувам војна. Напротив ми е жал што евроатлантската меѓународна банда по државниот удар наречен портокалова револуција успеа да ја испровоцира. Подржувам и глобализација како процес, но не на начинот на кој ја спроведуваат либералите (неофашистите), односно на имперјалистички начин, кога една земја и тие околу неа го цицаат цел свет. Не знам во што е проблемот. Требаше ли да напишам „севеџани“ како што се користи на социјалните мрежи како назив на Македонците што се колнат во додавката Северна и се лажеа и себе си и другите дека со тоа понижување ќе влеземе во ЕУ. Во целото пишување имам само ппогрешено дека ДУИ ја држи економија, а всушност ги држи парите преку финансии.
Ти благодарам за тоа што со тоа што си ме нарекол говно ми даваш до знаење на кое цивилизациско ниво си.
Војната во Украина не е единствена војна во светот ни сега. Но ми се гади кога тие што водеа војни низ целиот свет уште мислат дека имаат право на тоа. Во ситуација кога во Македонија, ајде да ти направам задоволство во Северна Македонија ваљда според волјата на СДСМ и ДУИ, а не насилно наметнато име од странци, има еднострано информирање со доста лаги (вообичаена воена пропаганда) само повремено изнесувам и вести од другата страна. Не тврдејќи дека и тие не се дел на воена пропаганда.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Македонски политички шарлантани - Page 2 Empty Re: Македонски политички шарлантани

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот