Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Makedonija

+13
OPOZICIONER
Flora
cvetka
Bosonoga
zozoti
PRVOBOREC
Albatros
alienmk
SHARENI
трендафил
defo
Nebula
Dino
17 posters

Страна 3 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Makedonija - Page 3 Empty Re: Makedonija

Пишување by трендафил Сре Мај 04 2022, 18:31

Мало појаснување. Репортери без граници е организација која во голем дел е финансирана од Џорџ Сорос. Што би рекле македонската филијала што ги дала оценките за Македонија сега е платена со пари на даночните обврзници на Македонија, па затоа ова е веројатно единственото подобрување што нашата татковина го ома на некоја светска листа.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 3 Empty Re: Makedonija

Пишување by zozoti Пет Мај 06 2022, 16:29

Vistinito e ova.

Makedonija - Page 3 Fsam0l10

zozoti

Број на мислења : 351
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 3 Empty Re: Makedonija

Пишување by PRVOBOREC Пон Мај 09 2022, 18:02

Нов успех на владеачката СДСМ. После признавањето на нацијата како Македонци и јазикот како македонски од страна на целиот свет, заверено во ОН, сега патот трасиран од Заев завршува во време на Ковачевски. Вселенската Патријаршија ја призна Македонската Православна Цква - Охридска Архиепископија на чело со Архиепископот г.г. Стефан.

Со одлуката на денешното заседание на Светиот Синод на Вселенската Патријаршија, возглавен од Неговата Сесветост, Патријархот Вселенски г. г. Вартоломеј, се отстранува повеќедецениската шизма наложена врз нашата древна Охридска Архиепископија, возобновена во лицето на МПЦ. Тоа значи дека Вселенската Патријаршија ја признава црковната јерархија предводена од Архиепископот Стефан за канонска и валидна во сеправославниот свет и воспоставува канонско и литургиско општење со неа.

https://kanal5.com.mk/vselenskata-patrijarshija-ja-prizna-za-kanonska-nashata-crkva-ohridskata-arhiepiskopija/a529156

PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2458
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 3 Empty Re: Makedonija

Пишување by трендафил Саб Јун 18 2022, 20:15

Makedonija - Page 3 289048359_1001615457224305_3241836315139315267_n-960x640Почнува протестот на опозицијата против антимакедонската власт.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 3 Empty Re: Makedonija

Пишување by PRVOBOREC Саб Јун 18 2022, 21:59

12000 од цела Македонија.

ФИЈАСКО НЕБАЊАТИ!

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2458
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 3 Empty Re: Makedonija

Пишување by трендафил Нед Јун 19 2022, 17:20

Се зависи од очекувањата. Ова е еден од најголемите протести одржани во Македонија, земја со хибриден режим во која се пукаже на демонстранти со гумени куршуми и се фрлаше солзавец.. Другите протести се одржувани во подемократски услови. СПоред изјавата на портпаролката на партијата што го дава премиерот во владата на ДУИ со автобуси биле донесени 15 илјади граѓани од градовите во Скопје, плус Скопјани. Овој протест се одржа во време кога горивата се двојно и повеќе поскапи отколку порано, па нормално е дека од надвор посетеноста беше помала. Во секој случај имаше многу повеќе протестанти отколку Бугари во Македонија, а поради нив сакате да го смените Уставот.
Денес во Македонија се случи голем скандал. Во зградата на владата се одржа партиски состанок на лидерите на една политичка опција. Тоа требаше да се случи во закупен простор или во некоја од партиите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 3 Empty Re: Makedonija

Пишување by TRAJCHE Саб Jул 09 2022, 13:11

Spored amerikanskata ambasadorka so predlogot od EU priznaeni se i jazikot i identitetot a se otvaraat i site pristapni fondovi i programi. Toa izgleda najmnogu gi plasi laznite patrioti od dpmne i levica.

Брнз: Направете го првиот чекор, продолжете по патот на ЕУ со сегашниот предлог
8 јули , 2022
Отворено писмо до јавноста од Амбасадорот на САД Кејт Мари Брнз:

Вашата земја достигна историски момент во своето долго и со предизвици полно патување кон нејзината евроатлантска иднина. На вашиот пат наидовте на блокади и одложувања, и се соочивте со предизвици по однос на македонскиот јазик и идентитет, кои се суштински дел од тоа што ве прави нација. Донесовте тешки одлуки со очекувања за напредок. Сега треба да донесете уште една. Токму заради предизвиците со кои се соочивте и оние со кои може да се соочите во иднина, САД ве охрабруваат да продолжите по тој пат со сегашниот предлог за пристапување во ЕУ.

Не ви треба потсетување дека низа влади и пошироката јавност две децении работеа и сеуште работат на пристапувањето кон ЕУ. Како сојузник, партнер и пријател, ние имаме реален интерес во обезбедувањето на вашата Евро-Атлантска иднина. Го одиме овој пат заедно од 2004 година, спроведувајќи програми и обезбедувајќи помош во реализирањето на вашите аспирации и за НАТО и за ЕУ. Ја остваривте првата аспирација. Сега сакаме да ве видиме како ги остварувате придобивките што произлегуваат од активниот процес на пристапување кон ЕУ и ги користите правата како земја членка на ЕУ.

Пристапувањето кон ЕУ ќе ја направи вашата земја посилна. Зачленувањето во меѓународна организација, уште повеќе учеството во тие процеси, е напорна работа и бара тешки одлуки. Тоа веќе го знаете. Веќе сте носеле такви одлуки. Но прифаќањето на овој предлог значи дека конечно ќе имате место на масата за пристапни преговори. Тоа ве става во истата просторија со земјите-членки на ЕУ, од кои многу се ваши блиски партнери и сојузници. Европската комисија ќе ги прима вашите тимови во Брисел и ќе испраќа свои експерти тука на терен, за да го спроведат процесот на скрининг и самите да станат сведоци на живото демократско општество овде. Откако ќе ги започнете преговорите ќе имате повеќе алатки на располагање и, благодарение на новата методологија, ран пристап до фондовите и програмите на ЕУ, кои ќе можете да ги користите за реализација на сопствените цели и изградба на иднина каква што посакувате за себе и за вашите деца. А тогаш кога ќе бидете членка на ЕУ, ќе имате еднаков глас внатре во Унијата, исто како што сега имате во НАТО.

Прашањата содржани во предлогот се технички и ви беа презентирани без многу време за јавна дебата. Разбираме дека предлогот не е таков каков што вие би го подготвиле доколку би имале можност еднострано да ги диктирате условите – но тој го признава македонскиот јазик и идентитет и ги заштитува од понатамошни предизвици. Иако можеби не е совршен, предлогот го прави она што е потребно: ги заштитува вашите клучни интереси и овозможува отпочнување преговори и динамичен процес на скрининг. Според нашето прагматично гледиште тој претставува реално најдобра можност конечно да ја придвижите вашата земја напред на патот кон ЕУ, истовремено зајакнувајќи ја вашата улога во одлучувањето за сопствената иднина.

Изборот да продолжите напред е ваша одлука како суверена нација. Знаеме дека одлуката е тешка. Но одлуката ќе остане ваша и кај вас и низ целиот пристапен процес. Кога ќе сте на преговарачката маса, и кога ќе сметате дека вашите забелешки не го добиваат потребното внимание, ќе имате можност да направите различни избори. Но, треба да го направите првиот чекор за да стасате до вториот.

Суштината на демократијата е слободата на избор. Суштината на пријателството е да ги поддржуваме одлуките на нашите пријатели и да повикаме на храброст во времиња на предизвици. Како ваш пријател, Соединетите Американски Држави се надеваат дека ќе го изберете најдоброто за вашата земја денес, а и за нејзината иднина
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 681
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 3 Empty Re: Makedonija

Пишување by трендафил Саб Jул 16 2022, 11:08

Власта се бори само за ЕУ фондовите за да ги цица. Друго ништо не е гарантирано. Можеби делумно е заштитено името на јазикот, но со услов да лажеме дека пред 1944 бе постоел како таков, односно бил бугарски дијалект. За идентитетот да не пишувам. Бугарите го задржуваат правото да се лажат децата преку образованието дека Гоце Делчев и сите други Македонци биле Бугари. Да потсетам дека САД беше една од земјите што не убедуваше дека Преспанскиот договор ги решава сите проблеми и дека нема да имаме дополнителни барања во врска со идентитетот, што сите гледаме дека било гнасна лага. Не разбирам ако ние чекаме датум за преговори 17 години откако добивме кандидатски статус или 14 години откако владата на Груевски (по оценка на самата ЕУ) ги исполни условите за почеток, не знам зошто сега брзање и без дебата да прифатиме сомнителен предлог.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 3 Empty Re: Makedonija

Пишување by TRAJCHE Чет Aвг 18 2022, 20:00

DUI konecno se odvazi da pocne da gi stiti interesite na Makedonija. A normalen sozivot e eden od tie interesi.

Бујар Османи во „Жешко политичко лето“ го осуди исвиркањето на македонскиот јазик

https://kanal5.com.mk/bujar-osmani-vo-zheshko-politichko-leto-go-osudi-isvirkanjeto-na-makedonskiot-jazik/a543188
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 681
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 3 Empty Re: Makedonija

Пишување by трендафил Нед Сеп 04 2022, 18:39

ТВ преземтерката Бесмира Ејупи која требаше да биде генерален конзул во Њујотк без ниту еден ден дипломатски стаж и е позната по повеќето илјади евра хонорари што ги има добиено од хибридниот режим на ДУИ и СДСМ е вработена во МБР. Бујар Османи си ја прибра во министерството.

https://www.expres.mk/stoilkovski-tv-prezenterkata-besmira-ejupi-se-vraboti-vo-mnr/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 3 Empty Re: Makedonija

Пишување by alienmk Пон Сеп 12 2022, 17:42

Koe ime ke go navede vmro za da mu e uredna inicijativata?
1. Makedonija
2. Severna

Но откако викендов од страна на владеачките партии неофицијално се лиферуваше дека иницијативата нема да добие зелено светло од Законодавно-правната комисија и Комисијата за политички систем и ќе му биде вратена на претседателот на Собранието со назнака: „неуредна“, токму поради неспоменување на името на државата, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска најави дека тоа може да се исправи, иако ваквиот потег на власта, тој го нарече политичка гимнастика.

alienmk

Број на мислења : 378
Join date : 2018-11-22

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 3 Empty Re: Makedonija

Пишување by defo Вто Сеп 13 2022, 12:17

Па добро бе секоја неуредна документација, може да исправи. Ок, мислам дека нема потреба од референдум, ама ајде нека биде. Дека сме го ебале ежот, сме гоп ебале, требаше можда по мое мение уште пред 2000 година да прифатиме двојна формула, можда така ќе ја избегнавме и војната 2001.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3474
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 3 Empty Re: Makedonija

Пишување by трендафил Вто Сеп 13 2022, 16:52

Ако е јасно на кого се однесува нешто не мора да се наведе целото име. Македонија има едно Собрание и документот е предаден и примен во неговата архива. Собранието има еден претседател, па ни тука нема двоумење.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 3 Empty Re: Makedonija

Пишување by Nebula Нед Окт 02 2022, 10:50

Bleasava misli deka e nekakov feudalen vladetel i deka Makedonija se vladee od belata sampita gradena so ukradeni pari. Kolku e blesav obvinuva za sueta a toj nikako da ja nadmine i so toa da se pokaze kako podobar. Posebno zatoa sto vladata i parlamentot se instituciite od kade se vladee a ne sampitata vo koja na noze bi trebalo da mu odat premierot i ministrite spored negovite blesavi zamisli.


Откако премиерот и вицепремиерот за економски прашања одбија да одат во Белата палата утрово лидерот на ВМРО-ДПМНЕ рече дека тие не можат да ја надминат својата суета.

https://4news.mk/mitskoski-zhalam-shto-premierot-i-ministrite-ne-mozhat-da-ja-nadminat-svojata-sueta/

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 3 Empty Re: Makedonija

Пишување by трендафил Нед Окт 02 2022, 11:19

Не може Мицкоски да се покани самиот да отиде на гости во владата, туку ги поканува кај себе тие со кои сака да разговара. Не е пратеник па не може да влезе ни во собраниската сала ако не е поканет. А не го покануваат ни во влада ни во некое министерство затоа што или сметаат дека се препаметни и никој друг не може да има подобра идеја од нив или мерките што ги спроведуваат им носат пари во џебовите. Треба само да ги сослушаат предлозите. Власта не мора да ги прифати. За тоа одлучува сама. И ја има одговорноста за ситуацијата во државата, а таа не е добра. Полоша е од било кога порано. И кога имавме војна во државата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 3 Empty Re: Makedonija

Пишување by PRVOBOREC Пон Окт 03 2022, 09:47

Небањатите и лажењето.

Министерот за економија Крешник Бектеши денеска од собраниска говорница го повика лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски јавно да ги соопшти контактите за набавка на поевтини енергенси и да каже за кои компании се работи, за какви понуди и по кои цени или ако неќе тоа да го стори, да ги достави до Министертсвото за економија.

https://republika.mk/vesti/ekonomija/bekteshi-mickoski-javno-da-gi-kaze-kontaktite-ili-da-gi-donese-vo-ministerstvoto-za-ekonomija/

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2458
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 3 Empty Re: Makedonija

Пишување by Nebula Пон Окт 03 2022, 12:48

Gledam deka botot od drugata strana veke odgivoril, no da dopolnam. Mickoski e povikan i vo ministerstvo i vo vladata, no toj prodolzuva so lagi i manipulacii zatoa sto skoro sigurno e deka nema nikakvo resenie i negovite manipulacii se nasoceni kon sobiranje politicki poeni so diskreditacija na vladata. Sledstveno, Mickoski e toj sto spored nego treba da ja nadmine suetata no problemot se pojavuva so faktot deka vmro vsusnost nema nikakva ponuda ili resenie. Neprestanoto povtoruvanje na lagata ovoj pat nema da pomogne, naprotiv neopredelenite ke steknat vpecatok deka Mickoski e spremen da gi ostavi graganite na cedilo za da dojde na vlast. Ocigledno e izberena pogresna taktika i namesto dobivanje sleduva gubenje na politicki poeni.


Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 3 Empty Re: Makedonija

Пишување by трендафил Пон Окт 03 2022, 18:46

Како не забележуваш дека доколу има суета ја има на двете страни. И кај тие што мислат дека ако странци ги поставиле на власт не треба да одат на гости кај Македонци. Дури и ако тоа е добро за граѓаните. Ѓто ќе загубат премиерот или министерот ако отидат во седиштето на ВМРО. Или немаат време затоа што се плашат дека додека се отсутни ќе им пропадне некој тендер.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 3 Empty Re: Makedonija

Пишување by Nebula Вто Окт 04 2022, 08:48

Blesav obid za zamena na tezi vrz nacionalna osnova botu. Drzavnite prasanja se resavaat vo drzavnite institucii. Mickoski podobro go sfatil toa od tebe i gledam prifatil da se sretne so Kovacevski vo vladata denes vo 16 casot. Spored moja licna procenka od sredbata nema da proizleze nikakvo korisno resenie za graganite  tuku ke bide zloupotrebena za ponatamosni megusebni prepukuvanja i obvinuvanja i obidi za sobiranje politicki poeni vrz baza na manipulacii i poluvistini. Se nadevam deka gresam.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 3 Empty Re: Makedonija

Пишување by трендафил Вто Окт 04 2022, 18:57

Очигледно личната суета на Мицкоски е помала отколку таа на Заев. По тоа мислам и дека шпицен премиер е Заев, затоа што полни со суета се обично тие што први во семејството завршиле факултет, а кај Ковачевски и Мицкоски не е таков случај. Не знам за дедовците, но татковците и на актуелниот јавен лидер на власта и на опозицијата биле со факултетски дипломи.
Малку и за предлогот на СДСМ лидерот да опозицијата да испорачува бесплатно струја за гражаните на Македонија. Како не им падна на ум Заев да испорачува бесплатен ајвар за гладните или масло од марихуана за болните.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 3 Empty Re: Makedonija

Пишување by alienmk Сре Окт 05 2022, 11:27

Kolkava ke bide provizijata sto Micko i Tace ke ja lapnat od evn bese vistinskata cel na vcerasnata sredba.

Предлозите на ДПМНЕ кои ги прифати власта ќе и донесат милионски приход на австриската ЕВН по основ на маржата од 11,5 отсто, одобрена од регулаторот.

Мерката која предвидува сите државни, јавни и комунални претпријатија и институции да одат на регулиран пазар сакаат да стане законска материја преку интервенција во Законот за енергетика, со што би ја бетонирале поволната позиција на австриската ЕВН.

Предлогот кој го понуди Левица уште во самата предизборна програма, а упорно го повторува изминатиов период е:

Државната "ЕСМ Продажба" да ги снабдува со електрична енергија сите државни, јавни и општински институции, како и училиштата и болниците.

Со оваа мерка ќе се избегне маржата од 11,5 отсто кон австриската ЕВН, а државата ќе може да ја контролира цената на струјата со комбинација на произвотствената цена на ЕСМ (ЕЛЕМ) и цената на увезената енергија за овие институции.

https://kanal5.com.mk/levica-kovachevski-i-mickoski-go-shtitat-interesot-na-evn-namesto-na-narodot/a550004

alienmk

Број на мислења : 378
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 3 Empty Re: Makedonija

Пишување by defo Сре Окт 05 2022, 12:06

Тоа е можно, ама после либерализација на пазарот. Дотогаш. Рук. Дур е монополски поставено снабдувањето на електрична енергија ќе е вака. После ќе видиме.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3474
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 3 Empty Re: Makedonija

Пишување by трендафил Чет Окт 06 2022, 08:43

ЕВН добива 11,5% па ако цената е 100 евра провизијата и е 11,5 евра, ако е двојно поскапа односно 200 евра, провизијата и е 23 евра, двојно повеќе. Со поевтината струја набавена со помош на опозицијата се намалува и провизијата на ЕВН во пари. Не знам зошто би плаќале провизија за намалени приходи.
Во Македонија е проблем што има многу мало сопствено производство на струја и тоа од година во година се намалуваше, посебно во последните 5 години, затоа што со увоз на струја се заработува многу повеќе (па поголеми се и провизиите) отколку со производство. За волја на воистината сите централи (освен ТЕ-ТО) се градени со пари на граќаните односно со мои пари и на моите предци на кои би требало да бидам наследник, па приказните дека држвата ми дава помала цена на струјата се за мали деца И енергенсите (јаглен, мазут, гас) повторно се плаќа со народни пари, најлошо не од актуелниот данок што го даваме на државата (на власта) , туку со кредити кои стануваат скапи, а ќе ги отплаќаат и нашите деца и внуци. Ако се набавуваа истите работи на почеток на летото, и јагленот и мазутот и кредитите ќе не чинеа најмалку двојно помалку. Но и провизиите ќе беа исто така најмалку двојно помали.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 3 Empty Re: Makedonija

Пишување by Dino Вто Окт 11 2022, 12:26

Makedonija - Page 3 Fex6wg10

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 3 Empty Re: Makedonija

Пишување by трендафил Вто Окт 11 2022, 15:18

Интересна е паролата за овогодишната прослава на 11 октомври која гласи, Секогаш сме на востинската страна. Чудно ми е кога некој е на вистинската страна кога започнал борба за слобода против бугарските фашисти и сега кога соработува со бугарските либерали (неофашисти) кои сакаат да ги исполнат истите цели на тогашните фашистити.
МВР место да ги гони тие што правеа кривично дело во Охрид со формирање на клуб кој ќе го величи делото на фашистот Борис Трети, ги штитеше криминалците што го правеа тоа од гневот на народот.
Гледам дека и денешната прослава беше скоро без народ. Оваа власт успеа да направи само една голема прослава, на годишнината од Рамковниот договор. Се работи на прославата на која беше исвиркан македонскиот јазик кога беше проговорен на плоштадот Скендербег.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Makedonija - Page 3 Empty Re: Makedonija

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот