Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ШТО СЕГА ПО ИЗБОРИТЕ ?

+5
Albatros
defo
трендафил
PRVOBOREC
osa
9 posters

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

ШТО СЕГА ПО ИЗБОРИТЕ ? - Page 2 Empty Re: ШТО СЕГА ПО ИЗБОРИТЕ ?

Пишување by alienmk Вто Ное 02 2021, 18:51

Revolt.

ШТО СЕГА ПО ИЗБОРИТЕ ? - Page 2 Media_10

alienmk

Број на мислења : 368
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

ШТО СЕГА ПО ИЗБОРИТЕ ? - Page 2 Empty Re: ШТО СЕГА ПО ИЗБОРИТЕ ?

Пишување by трендафил Вто Ное 02 2021, 19:03

Очигледно не е исто ниту во Штип ниту во Аеродром, како што е во Струга на пример кај што победија СДСМ и ДУИ.

За жал според меѓународното право меѓународен договор може да се раскине, но додека важи мора да се применува. Со оглед на тоа дека ние нема да станеме членка на ЕУ во следните девении, не мора да се држиме до договорот. И на референдумот за договорот прашањето беше „ Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција. Може човек да се прави будала колку што сака, но факт е дека овој договор не ни донесе приближување до членство во ЕУ или членството во НАТО не донесе инвестиции и збогатување. Сето тоа беше гнасна лага на Заев и неговите ментори. За следната година е предвиден буџетски дефицит од 541 милион евра, што значи дека само за буџетот ќе имаме тплкаво задолжување, плус ќе се земаат кредити за расни намени, пругата кон Бугарија и Албанија, патишта, електрани и други намени.
И Грција не се држи до договорот. Уште не е сменет ниту еден патоказ на пример.
Да заклучам. Никој не ноже да не исклучи од НАТО, ние сами ќе ставиме вето, а немаме шанси за влез во ЕУ во разумен рок.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ШТО СЕГА ПО ИЗБОРИТЕ ? - Page 2 Empty Re: ШТО СЕГА ПО ИЗБОРИТЕ ?

Пишување by alienmk Вто Ное 02 2021, 19:11

Napisano vi e ubavo sto treba da pravite a ne da relativizirate. Ke dojde narodot po svoeto brzo i kaj vas od vmro.

zozoti напиша:

Vmrovci da ne prodavaat muda za bubrezi. Ne gi dobija glasovite od Levica da ja pocituvaat severna i ramkovniot. Site opstini pod vodstvo na vmro vednas da gi otstranat dvojazicnite tabli i tablite so severnan od site institucii pod opstinska kontrola. Inaku narod gleda i pamti, pa na slednite  izbori ve praka vo opozicija zaedno so sdsm so koi zaednicki si ja pocituvate severna i prespanski. Morale oni, mnogu golemi legalisti stanaa koga se dofatija do fotelji , i toa lokalni. Zosto moraat, da ne gi kazni inspekcija? Bajden da ne gi stavi na crna lista? Ste slusnale li za graganska neposlusnost? Na megunarodna politika isti ste so sdsm. Patriotizmot isceznuva so sednuvanje vo foteli. Ili ke go odrzite vetenoto ili ke bidete potopeni od narodot. So fejkuvan patriotizam potpisuvanje livcinja koi ionaka nikoj nema da gi vidi naebavte.


Јанушев: Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ ќе ја прифатат Северна каде што ќе мораат
Од страна на Вечер -01/11/2021 - 23:

https://www.vecer.press/%D1%98%D0%B0%D0%BD%D1%83%D1%88%D0%B5%D0%B2-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D1%87%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%B2%D0%BC%D1%80%D0%BE-%D0%B4%D0%BF%D0%BC/

alienmk

Број на мислења : 368
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

ШТО СЕГА ПО ИЗБОРИТЕ ? - Page 2 Empty Re: ШТО СЕГА ПО ИЗБОРИТЕ ?

Пишување by трендафил Вто Ное 02 2021, 19:14

Зошто никој не напиша дека и советниците од СДСМ ги потпишаа пристапниците со последното демократски избрано уставно име. И дека така е според законот за локална самоуправа.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ШТО СЕГА ПО ИЗБОРИТЕ ? - Page 2 Empty Re: ШТО СЕГА ПО ИЗБОРИТЕ ?

Пишување by alienmk Вто Ное 02 2021, 19:33

E bas taka, ne od patriotizam kako sto se falea vmro tuku taka e po zakon. A ne zosto ne go prifakaat Prespanski. Tablite dvojazicni sto vi pravat po opstinite kade ziv siptar ne stapnal? I zakonot za jazici ustaven i megunaroden li ke go kazete? Ili stanete od skutot na Sela , Gasi i strancite ili vlast poveke nema da pomirisate vmrovci.

alienmk

Број на мислења : 368
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

ШТО СЕГА ПО ИЗБОРИТЕ ? - Page 2 Empty Re: ШТО СЕГА ПО ИЗБОРИТЕ ?

Пишување by Nebula Пет Ное 05 2021, 22:47

Ahmeti mu se osveti na Zaev. Sega dui se kako onie neutralnite koi osvetuvajki se si nanesuvaat steta sami na sebe. Sepak sudejki spored lokalnite ako ima brzi predvremeni na kraj dui ke bide pobednikot. Levica i vmro sakaat brzi predvremeni, sekako dobivaat ubedlivo mnozinstvo. No toa ne im odgovara na alijansa, alternativa i besa koi duri i zaedno vo ovoj moment gubat od dui. Vo neizvesnost kako ke se odnesuca elektoratot koj na lokalnite se izdigase nad situacijata vo takov kontekst mozna e duri i poneubedliva pobeda nad sdsm. Zatoa i e samo najava za rusenje na vladata no ne i plan kako ponatamu. Sigurno e samo deka vo momentov situacijata e von kontrola a Makedonija e vo najgolemata politicka kriza od osamostojuvanjeto.

Nebula

Број на мислења : 948
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

ШТО СЕГА ПО ИЗБОРИТЕ ? - Page 2 Empty Re: ШТО СЕГА ПО ИЗБОРИТЕ ?

Пишување by TRAJCHE Саб Ное 06 2021, 09:01

Nemaat oni nisto. Kako muva bez glava se. Najverojatni se brziizbori.
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 675
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

ШТО СЕГА ПО ИЗБОРИТЕ ? - Page 2 Empty Re: ШТО СЕГА ПО ИЗБОРИТЕ ?

Пишување by трендафил Саб Ное 06 2021, 11:01

Најдобро би било да се формира експертска влада, посебно во секторите што се најзагрозени, скоро пред уништување. Ќе почнам со здравството бидејќи тука директно се губат животи секојдневно, потоа во доменот на енергетика затоа што СДСМ и ДУИ ја донесоа државата во ситуација во која не била никогаш, да не произведува струја како што е во моментов, во финансиите со енормно задолжување и енормно трошење, во органите за прогон, кои не спречуваат корупција и криминал, во образованието, во меѓународната политика на напупен газ и не знам дали воопшто има нешто што функционира нормално.
СДСМ сметаше на тоа дека ВМРО никогаш нема да може да биде во коалиција со партија на Албанците и дека со поделбата меѓу Македонците има обезбедено неограничена власт, но коалицијата со ДУИ му се врати како бумеранг. Практично се се сведе на тоа дека тоа што опипливо го добиваа Албанците всушност го добиваше само ДУИ, а формалните работи, на пример да се употребува албанскиот јазик во Пехчево не им значи ништо на тие што ќе продолжат да живеат во Швајцарија или некоја друга земја затоа што ДУИ не им остава живот во Македонија.
Мешани ми се чувствата окулу нови избори и нова влада. Во нормална ситуација би бил за нови избори, но сега има толку многу работи што го загрозуваат опстанокот на државата, загрозен идентитет до степен на бришење на македонскиот народ, несредено здравство што не става во врвот по смртност од корона (и не само корона туку и кај смртност од други болести), уништување на производството на електрична енергија, предбанкротната финансиска состојба и да не ги набројувам повеќе работите што сите ги знаат јасно е дека се потребни нови луѓе што ќе го изгаснат огнот. Тука и СДСМ има шанса доколку експресно ги отстрани од своето членство виновниците за ова (заевистите) кои ја спроведуваа политиката подели па владеј (да не кажам кради). За жал последиците од владеењето на Заев и Ахмети ќе ги чувствуваме долго, јас поради годините доживотно.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

ШТО СЕГА ПО ИЗБОРИТЕ ? - Page 2 Empty Re: ШТО СЕГА ПО ИЗБОРИТЕ ?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот