Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Опозицијата ке ги бојкотира изборите

4 posters

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Опозицијата ке ги бојкотира изборите Empty Опозицијата ке ги бојкотира изборите

Пишување by трендафил Сре Апр 06 2016, 18:48

Знам дека насловот на темава, опозицијата ке ги бојкотира изборите, звучи блесаво. Но така е кога странци составуваат влада. Веројатно се прави последниот обид за уцена, кои во континуитет ги имаме веќе со години, а со најголем интензитет во последните две, но овој пат не верувам дека некој ќе потклекне на тие уцени. Јасно е и дека до изборите, без разлика дали СДСМ ќе се бори да освои некое пратеничко место или ќе се предаде без борба и нема да учествува на изборите, ќе има различни безобразлуци, но на нив, кога се работи за Заев, Бејли и другите од злосторничкото здружение што сака да владее без поддршка од мнозинството веќе се навикнавме. Чудно е и тоа што ИРИ не ги објавува резултатите за рејтинзите иако направи анкета пред десетина дена. Нешто ми е тешко да поверувам дека ВМРО сака да ни го смени името, а САД и ЕУ тоа не го дозволуваат, па сакаат со сила да ја окупираат Македонија и да го постават Заев за вазал. За ни остане името вечно.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 9828
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Опозицијата ке ги бојкотира изборите Empty Re: Опозицијата ке ги бојкотира изборите

Пишување by defo Сре Апр 06 2016, 22:30

Кавги во ДИК, досега избришани само починатите

Хм, ајде да видиме.....избори во вакви услови, не се можни барем не засега. Без целосно прочистување на списокот нема услови за избори. Понатаму медиумите се кренати на највисоко ниво во ракоплескање на Груески, ги изглдав саботата вестите во 18 на Сител, 55 минути дневник од кои 45 минути, ДПМНЕ пропагандна, СДСМ исклучиво спомнат по лошо........друго ништо, ама баш ништо. Спомување на бомби, СЈО, недостатоци во општеството никако....исто ко во совршен свет да живееш.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3108
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Опозицијата ке ги бојкотира изборите Empty Re: Опозицијата ке ги бојкотира изборите

Пишување by osa Сре Апр 06 2016, 22:33

bravo defo ...super analiza ..

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16197
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Опозицијата ке ги бојкотира изборите Empty Re: Опозицијата ке ги бојкотира изборите

Пишување by defo Сре Апр 06 2016, 23:24

И го гледам Заев на НОВАТВ порталот на Борјаноски во живо, дефинитивно не учествуваат на избори........

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3108
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Опозицијата ке ги бојкотира изборите Empty Re: Опозицијата ке ги бојкотира изборите

Пишување by osa Сре Апр 06 2016, 23:27

bravo za Zaev ...e toa ti se vika HRABAR chovek ...a shto da odi na izbori bez prochisten izbirachki spisok?....ne e do tolku .....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16197
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Опозицијата ке ги бојкотира изборите Empty Re: Опозицијата ке ги бојкотира изборите

Пишување by defo Сре Апр 06 2016, 23:38

Ако отиде на избори на 5 јуни, ќе му е исто како да отишол да се фрли од големиот кањон во УСА.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3108
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Опозицијата ке ги бојкотира изборите Empty Re: Опозицијата ке ги бојкотира изборите

Пишување by трендафил Чет Апр 07 2016, 00:13

Штета е што СДСМ кој е сепак македонски бренд Заев ќе успее да го уништи. Без разлика што поради лошото раководење според мене јас не го почитувам, но има доста луѓе што го почитуваат. Претпоставувам дека СДСМ ќеизлезе на избори, штом Заев тврди дека нема да го стори тоа. Прво не зависи од него, туку од Бејли, па доколку Заев, кој е дел од Пржинскиот договор сега сака тој договор да го прекрши, можеби странците ќе престанат да не провоцираат и да не направат со сила од пријатели непријатели на САД и ЕУ. Фактот што делот од македонските партии што се најголеми поддржувачи на членство во НАТО и ЕУ и на кои им се помили знамињата на САД и ЕУ, ДУИ и ДПА не направија ништо против избори на 5ти јуни, за разлика од терминот 24 април, зборува дека САД и ЕУ немаат ништо против конечна разврска. Интересно е што Оливер Спасовски останува министер за внатрешни работи, исто така и другите министри од СДСМ, затоа што не е разрешен, а Собранието е распуштено и нема кој повеќе тоа да го стори.
има две опции за 5ти јуни. по веројатната, СДСМ да излезе на изборите, затоа што Заев е патолошки лажго, па често ги извртува работите. Втората е СДСМ да не излезе на избори, а поранешни видни членови на оваа партија да формираат нова партија да излезат на избори и да ги преземат гласовите што сега ги добива СДСМ. Да сме живи и здрави, ќе видиме. Моја прогноза, да повторам, Заев лаже и СДСМ ќе излезена избори.
Што се однесува до ДИК, дел од нив го блокираше на секој начин работењето на оваа институција, па по 6 месеци од закажаниот термин и дополнителното продолжување од месец и половина, многу работи ги остави за решавање на крај.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 9828
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Опозицијата ке ги бојкотира изборите Empty Re: Опозицијата ке ги бојкотира изборите

Пишување by defo Чет Апр 07 2016, 08:00

трендафил напиша:Втората е СДСМ да не излезе на избори, а поранешни видни членови на оваа партија да формираат нова партија да излезат на избори и да ги преземат гласовите што сега ги добива СДСМ.
Сакаш да кажеш поранешни корумпирани членови, уценети од ДПМНЕ со казни и затвори...е тоа е само полоша ситуација од оваа, да имаме покрај криминогена власт, и криминогена опозиција.
defo
defo

Број на мислења : 3108
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Опозицијата ке ги бојкотира изборите Empty Re: Опозицијата ке ги бојкотира изборите

Пишување by Hamad bim Khalifa Чет Апр 07 2016, 08:24

Trendo ne go tapi so tapo dzamce, SDSM ne odi na izbori kako vas ovcite sto ve shetaat na izbori, mitinzi i sl. za prazen sendvic, sokce pelisterka ili eventualno 500 den pri izbori. Dodeka ne se ispolnata dogovorenite obvrski IZBORI NEMA. A vie raduvajte se deka ste uste na vlast so Alji....... se polosho i polosho stanuva za dpbnovcite...... ne bi sakal da sum vi u koza za milioni dolari!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Опозицијата ке ги бојкотира изборите Empty Re: Опозицијата ке ги бојкотира изборите

Пишување by defo Чет Апр 07 2016, 09:37

СДСМ бојкотира - Жерновски ќе добие најмалку 15 пратеници

Јасно зошто не сме спремни за избори, денес 250 пати ќе ја повторат лагава, ќе ствараат тензиии, чуда.......а дека ЛДП, пред се Жерноски нема да учествува на избори лично потврдува тој на својот ФБ профил....ЛДП веројатно ќе излезе денес, а и ЛП нема да учествува на избори...по се изгледа.

П.С ОСА, не ми се лути знаеш дека сум „слаб“ на Жерновски.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3108
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Опозицијата ке ги бојкотира изборите Empty Re: Опозицијата ке ги бојкотира изборите

Пишување by трендафил Чет Апр 07 2016, 10:01

Во написот не пишува дека Жерновски ќе излезе на избори, туку само се анализира што би било доколку излезе. Не мора да биде тоа Жерновски, можеби ќе биде некој друг. Секоја партија има право да излезе на избори, но во една демократска земја секоја поединечно одлучува дали ќе го направи тоа или не. Сигурно е дека не може до бескрај да се попушта на уцените на Заев. Ако вие немате верба ниту во себе самите, односно на вашите претседатели на ДИК, тоа е работа за психијатар, а не за политчки дијалог. Проверката на избирачкиот список покажа дека немало т.н. фантомски гласачи во реалниот свет ни на претходните избори и дека тие постојат само во соништата на опозицијата. СЈО пак од друга страна не докажа до сега ниту дел од наводните милиони евра спомнувани во монтираните разговори, па излезе дека најголем грев на власта е што некој полицаец на пцовките од брат ви Љубе кога е уапсен по обидот за бегство и пружање отпор, со оружје во ташната, одговорил со пцовка. Кога сме кај лагите СДСМ до 17 часот, кога зацвршува работното време на вработените во архивата на владата ги нема предадено оставките на министрите и замениците министри, па излегува дека оставките се вербален деликт.
Не тапам ништо окулу неизлегувањето на СДСМ на избори, туку само коментирам врз основа на тоа што сте го правеле до сега. Изборите за вас се очигледно страва и имам потполно рабирање за вас. Никој не сака да учествува на било каков натпревар кога знае дека ќе загуби. Иначе вакви услови за избори немала ниту една опозиција до сега. Немала претседател на ДИК, ниту власта не била со помалку од половината членови на комисијата, ниту една опозиција немала министер за внатрешни на изборите. Од вас конечно дигнаа раце и вашите странски поддржувачи, освен Ванхауте кој се префрли на платниот список на Џорџ Сорос. Разочарани се последно во врска со лагите за наводните фантомски гласачи кои не успеа да ги најде ни експертот на ЕУ кој беше дел од експертскиот тим што го прочистуваше чистиот список поради лагите на опозицијата. Будалаштините на Заев го поткопаа и евроатлантскиот стремеж на македонскиот народ, па крајно време беше амбасадорите да прекинат со своето учество во тие играрии и со безобразната поддршка на една опозиција изгубена во просторот спротивно на волјата на мнозинството. Дали некој ќе се бори спортски до крај или ќе се предаде без борба е негов сопствен избор.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 9828
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Опозицијата ке ги бојкотира изборите Empty Re: Опозицијата ке ги бојкотира изборите

Пишување by defo Чет Апр 07 2016, 10:12

а пример една анализа што би било ако би било, пример Социјалистичка партија да не излезе на избори, на пример Сител да смени страна, пошто ете е „незадоволна“ од владеењето на Груески......и ова да оди на сите насловни страни на она што ти го викаш Трендо „опозициски“ медиуми..пример...Тогаш ќе нема кој да го труе народецов....

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3108
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Опозицијата ке ги бојкотира изборите Empty Re: Опозицијата ке ги бојкотира изборите

Пишување by трендафил Чет Апр 07 2016, 10:38

Социјалистичката партија и Сител еднаш сменија страна, но беа избркани од лидерот на тогашната коалиција Бранко Црвенковски. Можеби ДПА повторно ќе биде единствената опозициона партија во Собранието како што беше во периодот по бојкотот на изборите од страна на ВМРО-ДПМНЕ и Демократската партија во 1994 година. Да сме живи и здрави, ќе видиме. Во моментов не постои опасност од бомбардирање или помалку сурова форма на притисок од меѓународната заедница врз Македонија доколку има избори без учество на опозицијата. Се зборува дека Бејли и компанија се разочарани од вас, затоа што и нив сте ги лажеле на пример за наводни фантомски гласачи. Кои никој не успеа да ги најде. Ниту европскиот информатички експерт кој учествуваше во непотребното „прочистување“ на чистиот избирачки список.
Ајде кога веќе дискутираме ќе поставам неколку прашања. Што направи власта за да ја спречи СДСМ, која го има избирачкиот список во сите фази со години, наместо да се расфрла со бројки кои дојдоа до 500.000, односно скоро 30% од гласачите, да даде список со податоци за 100, 150, неколку илјади гласачи кои не постојат, а ги има во списокот. Посебно откако министер за внатрешни работи е Оливер Спасовски.
Кој спречи некого да ги исплати долговите што ги има направено Велија Рамковски во име на А1 телевизија и весниците Време и Коха е ре и истите да си продолжат со работа. Зошто СОрос не го исплати тој долг. Одговорот е едноставен. Долгот беше преголем, превише пари имаше украдено Велија.
Дали за да има според опозицијата услови за избори, власта треба да се повлече и да и даде на опозицијата да владее. Колку месеци, години или децении би требало да поминат за да бидат после тоа според вас изборите „фер и демократски“.
Нели викавте дека за последните избори во извештајот на ОБСЕ не пишувало дека изборите се фер и демократски туку дека се кредибилни, а сега спомнувавте кредибилни избори, кои според вас ќе биле кредибилни само доколку се одржат по специјални правила што вие ќе ги пропишете.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 9828
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Опозицијата ке ги бојкотира изборите Empty Re: Опозицијата ке ги бојкотира изборите

Пишување by defo Чет Апр 07 2016, 13:53

Демократскиот сојуз нема да учествува на изборите закажани за 5.јуни.

Во соопштението партијата ја информира јавноста дека се објавени информации зад кои Демократскиот сојуз не стои.

– Ставот на ДС е кристално чист: без одговорност за креаторите на кризата, прочистен избирачки список, реформи во медиумите, судскиот систем и без одвојување на владејачката партија од државата, нема услови за фер, демократски и кредибилни избори, се наведува во соопштението.

Очај ги има фатено ДПМНЕ, не можат веќе да држат заложници....

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3108
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Опозицијата ке ги бојкотира изборите Empty Re: Опозицијата ке ги бојкотира изборите

Пишување by defo Чет Апр 07 2016, 16:37

Груевски: Избори мора да има и ќе има
Хм, грујолакис е решен да оди овај пат до крај......Уствари може избори на 5 јуни, ако и само ако до 15 април Горданче, Миленце, Николче се најдат зад решетки, да почнат со враќање на својот долг кон општествотот.

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3108
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Опозицијата ке ги бојкотира изборите Empty Re: Опозицијата ке ги бојкотира изборите

Пишување by Hamad bim Khalifa Чет Апр 07 2016, 17:57

"Izbori nema da ima" ... toa be zborovite na grujokakis pred tocno godina dena! Sega se ligavi : " Izbori mora da ima i ke ima"...... abe kopile liagavo lazlivo, reshi se vekje ednash! ionaka vekje nikoj ne te prashue za niushto pa ni za izbori dali ke ima ili nema!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Опозицијата ке ги бојкотира изборите Empty Re: Опозицијата ке ги бојкотира изборите

Пишување by Гостин Чет Апр 07 2016, 17:59

Mozhebi treba da se razmisli za povtorno formiranje na shiroka gragjanska i politichka koalicija za osloboduvanje na drzhavata od zlostornicite...A mozhebi treba da se razmisluva i za nekakvo obedineto rakovodstvo na taa koalicija, kako bi pretstavuvala shto pogolem broj na gragjani...Mozhebi e vreme da se prezemaat i poradikalni merki ako konechno sakame da ja srushime diktaturata i da ja departizirame drzhavata...Podolu go postiram presot na general Angelov...Spored mene toj e vo pravo...

(ВИДЕО) Ангелов најави протести, блокади и граѓанска непослушност


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Опозицијата ке ги бојкотира изборите Empty Re: Опозицијата ке ги бојкотира изборите

Пишување by трендафил Чет Апр 07 2016, 18:42

Наместо да размислувате за насилно одржување во власта, односно за продолжување на диктатурата под покровителство на Сорос, кој единствен ви остана како покровител, подобро е да се концентрирате на подобрување на рејтингот и да се обидете поразот да не ви биде катастрофален. Јас го разбирам Заев кој се бори за слобода сметајќи, се согласувам дека е во право, дека по изборите сигурно е дека повеќе не ќе може да бега од судската завршница за Пуч и Поткуп.=, односно дека ни Катица ни Фата не ќе можат да го спасат од затвор.
Што можеме да очекуваме во иднина. Па прво Заев да пушта монтирани материјали преку интернет сметајќи на тоа дека народот е глупав и нема да знае од каде се иако е јасно дека целиот труд околу фалсификуваните бомби е без никаков ефект. Никој не се плаши ниту од Заев, ниту од Стојанче Ангелов. Проблем беа, потенцирам БЕА, САД и ЕУ затоа што поверуваа во приказните на СДСМ прво дека власта врши масовно прислушкување што се покажа како обична лага, потоа затоа што Заев материјалите освен за политички цели ги искористи и за рекетирање на приватни лица, потоа прочистувањето на избирачкиот список е со набљудување на информатички експерт од ЕУ, кој има реферирано до своите газди дека приказните за фантомски гласачи се лажги за мали деца.
Изборите се на ваше барање, а под силен притисок на т.н. меѓународна заедница. Притисок кој повеќе го нема, па затоа избори ќе има. Глупаво е НАТО и ЕУ да го принудуваат наместо пријателски да има непријателски однос кон овие организации и да бара друго чаре, кое за среќа доколку затреба сега го има. Па подобро е да аздисувате многу за да не поминете како ИД и опозицијата во Сирија. кои се силеа како Стојанче Ангелов.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 9828
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Опозицијата ке ги бојкотира изборите Empty Re: Опозицијата ке ги бојкотира изборите

Пишување by defo Чет Апр 07 2016, 19:36

трендафил напиша: Па подобро е да аздисувате многу за да не поминете како ИД и опозицијата во Сирија. кои се силеа како Стојанче Ангелов.
Браво, немам коментар.....Sad
defo
defo

Број на мислења : 3108
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Опозицијата ке ги бојкотира изборите Empty Re: Опозицијата ке ги бојкотира изборите

Пишување by Hamad bim Khalifa Чет Апр 07 2016, 20:10

Trendo - LEGENDA ! Crying or Very sad
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Опозицијата ке ги бојкотира изборите Empty Re: Опозицијата ке ги бојкотира изборите

Пишување by defo Чет Апр 07 2016, 21:18

Човеков беше во право, Велија ја предвиде судбината на Р.Македонија..Sad

_________________
Се има свој почеток и крај. Крајот зависи од тоа измеѓу.
defo
defo

Број на мислења : 3108
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Опозицијата ке ги бојкотира изборите Empty Re: Опозицијата ке ги бојкотира изборите

Пишување by трендафил Чет Апр 07 2016, 23:25

Тешко е дека Рамковски можел да претпостави дека прв полицаец ќе биде Оливер Спасовски. Па затоа од денешна гледна точка тресе глупости за полициска држава на Груевски. Каква е таа полициска држава во која првиот полицаец е опозиционер. Во колку земји во светот партијата што го дава министерот за внатрешни работи блада за диктатура и за фалсификат на изборите. Кој треба да ја спроведе диктатурата за која зборува опозицијата. Оливер Спасовски ли? Ајде ве молам симнете се на земја пред да напишете нешто на форумов.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 9828
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Опозицијата ке ги бојкотира изборите Empty Re: Опозицијата ке ги бојкотира изборите

Пишување by Гостин Пет Апр 08 2016, 10:40

Glupostite gi tresesh ti Trendafile...Oliver e minister nekolku meseci...Pred toa, ne drzhavata da beshe policiska tuku od MVR napravivte MVRO-VMRO...Sepak jas nema da ti predlozham da se simnesh na zemja...Zhal mi e za tebe, bidejki kje treba da se soochish so realnosta...A vashata realnost se vika Idrizovo...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Опозицијата ке ги бојкотира изборите Empty Re: Опозицијата ке ги бојкотира изборите

Пишување by трендафил Саб Апр 09 2016, 19:47

Ајде повторно да напишам дека ако под непартизација подразбираш сите што не го поддржуваат СДСМ да отидат во Идризово имаш веројатно здравствени проблеми. Се сложувам со тебе дека доколку некој од ВМРО направил криминал треба да се најде во затвор, но сметам дека истото треба да важи и за СДСМ и за било кој друг. Оливер Спасовски е министер 5 месеци, што е доволен период да има некој резултат. Тука не мислам на 39те загинати во сообраќајни несреќи од почетокот на годинава.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 9828
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Опозицијата ке ги бојкотира изборите Empty Re: Опозицијата ке ги бојкотира изборите

Пишување by Гостин Пон Апр 11 2016, 11:06

Трендо, не веројатно, туку сигурно имаш здравствени проблеми штом досега не си научил што значи департизација. Упс, заборавив, во штабовите на дпмне не ги учат овците на висока политика. Доволни им се сендвич, сокче и слепо извршување на наредбите на фамилијата.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Опозицијата ке ги бојкотира изборите Empty Re: Опозицијата ке ги бојкотира изборите

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот