Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Леверџаните контра вемерџаните

+5
alienmk
defo
трендафил
zozoti
PRVOBOREC
9 posters

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Леверџаните контра вемерџаните Empty Леверџаните контра вемерџаните

Пишување by PRVOBOREC Сре Ное 03 2021, 16:47

Компирите леверџански и небањатите вемерџани во директен судир.

Леверџаните контра вемерџаните Img_1115
Леверџаните контра вемерџаните Img_1116
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Леверџаните контра вемерџаните Empty Re: Леверџаните контра вемерџаните

Пишување by PRVOBOREC Сре Ное 03 2021, 16:48

Жмицко мивка небањатите пички.

Леверџаните контра вемерџаните Img_1117

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Леверџаните контра вемерџаните Empty Re: Леверџаните контра вемерџаните

Пишување by PRVOBOREC Сре Ное 03 2021, 17:45

Компиров ги прогласи вемерџаните на кои Апашиев им ги даде гласачите како вреќа компири (топтан со лансот) за крадоначалници.

Леверџаните контра вемерџаните Img_1121

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Леверџаните контра вемерџаните Empty Re: Леверџаните контра вемерџаните

Пишување by PRVOBOREC Чет Ное 04 2021, 11:18

Вемерџанката удри по компирите.

Леверџаните контра вемерџаните Media16

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Леверџаните контра вемерџаните Empty Re: Леверџаните контра вемерџаните

Пишување by PRVOBOREC Чет Ное 04 2021, 12:32

И сега како да го пишуваме? Жмивко?

Леверџаните контра вемерџаните Img_1122

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Леверџаните контра вемерџаните Empty Re: Леверџаните контра вемерџаните

Пишување by zozoti Чет Ное 04 2021, 20:42

Levica nikogas ne izjavila deka ke go pocituva prespanski. Za razlika od vmro ne se vo moznost da gi otstranuvaat tablite.

zozoti

Број на мислења : 350
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Леверџаните контра вемерџаните Empty Re: Леверџаните контра вемерџаните

Пишување by трендафил Саб Ное 06 2021, 18:34

Ако почетокот на преговорите со ЕУ остане само ветување за будали, а работите одат во тој правец, сигурно е дека Преспанскиот договор ќе стане непотребно нешто и сам ќе си отпадне.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Леверџаните контра вемерџаните Empty Re: Леверџаните контра вемерџаните

Пишување by defo Пет Фед 18 2022, 08:17

Тоа да, ама тоа незначи да се завртиме кон историја и будалаштини и да си го зацврстиме местото во Стан земјите. Треба да гледаме прогресивно, да создадеме фер иднина за сите нас. Ама тебе (со една нога в гроб) побитни ти се ташаците на Букефал. Спрема тоа најкасно за 1 макс мора да почнеме преговори, иначе нема да постоиме како држава. Пошо сме поделени.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Леверџаните контра вемерџаните Empty Re: Леверџаните контра вемерџаните

Пишување by alienmk Пет Фед 18 2022, 09:53

So kur bara ovoj od tie sto ja delat i parcat Makedonija so vekovi i mu ja kradat istorijata i identitetot na mekedonskiot narod pa duri dava poddrska za toa. So ne mu kazal na Gir deka Aleksandar, Kiril i Metodij, Kliment i Naum Ohridski, Samoil, Goce, se Makedonci i del od makedonskata istorija tuku samo kodosel vlasta za toj
da dojde na vlast. Ne deka ne e tocno toa sto kazal, ama ne guknal za makedonskiot nacionalen identitet. Spremen e da go prodade za pomos da dojde na vlast. Vmrovci = lazni patrioti.

https://kurir.mk/makedonija/vesti/mickoski-ostvari-sredba-so-evroambasadorot-dejvid-gir/

alienmk

Број на мислења : 372
Join date : 2018-11-22

defo likes this post

Вратете се на почетокот Go down

Леверџаните контра вемерџаните Empty Re: Леверџаните контра вемерџаните

Пишување by трендафил Пет Фед 18 2022, 22:00

defo напиша:Тоа да, ама тоа незначи да се завртиме кон историја и будалаштини и да си го зацврстиме местото во Стан земјите. Треба да гледаме прогресивно, да создадеме фер иднина за сите нас. Ама тебе (со една нога в гроб) побитни ти се ташаците на Букефал. Спрема тоа најкасно за 1 макс мора да почнеме преговори, иначе нема да постоиме како држава. Пошо сме поделени.
Немој сега да ме убедуваш дека откако станавме т.н. Северна живееме подобро и дека полесно се справуваме со короната од тие што ни ја присвојуваат историјата, Што мислиш, дали моите и човековите права на Македонците што ја почитуваат античката историја се помалку загрозени од правата на Албанците во 2001 година? Историјата и иднината се две различни работи. Историјата е таква каква што е. Треба да ја пишуваат историчари, а не политичари и нивни слепи поддржувачи. Јас не спорам дека ако сметаш дека Заев те освестил или ослободил од ропството на Груевски да се сметаш за Бугарин. Повеќе ми смета ако си Бугарин или Грк да се изјаснуваш како Македонец за да не можам тоа да бидам јас, Не можам да ги разберам СДСМовците зошто ако мислат дека биле Бугари и ако се мнозинство не организираат референдум за спојување со Бугарија со што во сегашноста би отишле во иднината. Би станале моментално дел од ЕУ како што своевремено станаа источните Германци, За нас Македонците сигурно не ви е гајле. Веројатно се проблем Албанците кои би станале исто така Бугари затоа што Бугарија не прознава малцинства.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Леверџаните контра вемерџаните Empty Re: Леверџаните контра вемерџаните

Пишување by defo Пон Фед 21 2022, 10:36

трендафил напиша:
defo напиша:Тоа да, ама тоа незначи да се завртиме кон историја и будалаштини и да си го зацврстиме местото во Стан земјите. Треба да гледаме прогресивно, да создадеме фер иднина за сите нас. Ама тебе (со една нога в гроб) побитни ти се ташаците на Букефал. Спрема тоа најкасно за 1 макс мора да почнеме преговори, иначе нема да постоиме како држава. Пошо сме поделени.
Немој сега да ме убедуваш дека откако станавме т.н. Северна живееме подобро и дека полесно се справуваме со короната од тие што ни ја присвојуваат историјата, Што мислиш, дали моите и човековите права на Македонците што ја почитуваат античката историја се помалку загрозени од правата на Албанците во 2001 година? Историјата и иднината се две различни работи. Историјата е таква каква што е. Треба да ја пишуваат историчари, а не политичари и нивни слепи поддржувачи. Јас не спорам дека ако сметаш дека Заев те освестил или ослободил од ропството на Груевски да се сметаш за Бугарин. Повеќе ми смета ако си Бугарин или Грк да се изјаснуваш како Македонец за да не можам тоа да бидам јас, Не можам да ги разберам СДСМовците зошто ако мислат дека биле Бугари и ако се мнозинство не организираат референдум за спојување со Бугарија со што во сегашноста би отишле во иднината. Би станале моментално дел од ЕУ како што своевремено станаа источните Германци, За нас Македонците сигурно не ви е гајле. Веројатно се проблем Албанците кои би станале исто така Бугари затоа што Бугарија не прознава малцинства.

Оти бе одиш на крајни граници, знаеш шо е проболемот во Украина пример и зошто ќе гинат невини луѓе, ради подгревање на вакви страсти. 2001, од сите шо учествуваава во ОНА, 15% ако беа некое завеано Албанско население од Макеоднија, се друго беше увезено. Зошто, заради тоа што предходно имаше успешна ДБК, која се бореше против бугарска и албанска кауза. После 2004 се деси распад со братучедиве. Историјата ја пишуваат победниците. И таква каква што е треба да ја оставиме во минатото. Грујо почна опасна игра ова ѓо ни се дешава е последица на тоа. Да не си играше со историја немаше да дојде до ова. Види јас се чуствувам поголем Македонец од тебе во секој поглед. И со таа разлика шо мене внуците ќе ми изградат малозеј, а твоите ќе ти се мочаат на гроб. Пошо јас се борам да им оставам куќа, стан, чокоалдче да имаат, а ти ги пикаѓ во војна, и беда и сиромаштија. Е тоа е разликата измеѓу мене и тебе.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Леверџаните контра вемерџаните Empty Re: Леверџаните контра вемерџаните

Пишување by трендафил Пон Фед 21 2022, 20:47

Да не дојдеше НАТО на Косово немаше да има војна во Македонија. Практично цело време бевме напаѓани од територија контролирана од НАТО. Најочигледно во битката кај Радуша, наша најголема победа што не ја спомнуваме, а ги одбележуваме само загубените битки во кои имаме жртво. Нападот го изврши Косовскиот заштитен корпус, во тоа време платен од ОН.
Украинците кога ја имаа својата шарена (портокалова) револуција, очекуваа помош и економска и воена од евроатлантската меѓународна банда. Ниту ја добија, ниту ќе ја добијат. Станаа само уште едно стадо од кое ќе се црпи евтина работна рака. Ниту во Украина, ниту во Македонија, Либија, Ирак и други земји не се живее подобро сега отколку пред империјата во заминување да ја стави шепата врз нив. Гледам сега ориватна фирма од САД прикажува сателитски снимки со позиции на Русите. Нема снимки со позиции на НАТО и Украина, па да видиме зошто дошла руската војска.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Леверџаните контра вемерџаните Empty Re: Леверџаните контра вемерџаните

Пишување by трендафил Пон Фед 21 2022, 21:26

Путин очигледно не е Заев и вечерва ги призна како независни држави Доњетск и Луганск во кои живеат мнозинство Руси. Дали ќе го спроведува сценариото на НАТО (цивилни жртви, бегалци ...) и ќе бара повлекување на украинската војска од територијата на новопризнаените држави или ќе ги принуди да си заминат ќе видиме многу скоро. Во секој случај очигледно е дека Русија не се плаши од НАТО, ниту од санкции. Наскоро ќе видиме и дали ЕУ ќе биде едногласна против Русија како што е против Македонија, но и дали Кина ќе го ослободи Тајван. Во секој случај ќе бидеме сведоци на раѓање на нова империја. За жал не се искористи можноста да се направи свет еднаков за сите во последните децении, по рушењето на Берлинскиот ѕид.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Леверџаните контра вемерџаните Empty Re: Леверџаните контра вемерџаните

Пишување by OPOZICIONER Пон Фед 21 2022, 22:48

Za dpmneovci e normalno da napravat vojna za da dojdat na vlast i da go ograbuvaat narodot. A togas toa sto denes go narekuvaat predavstvo ke go pravat tie i ke go narekuvaat cin na najgolem patriotizam.
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 963
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Леверџаните контра вемерџаните Empty Re: Леверџаните контра вемерџаните

Пишување by трендафил Вто Фед 22 2022, 09:23

Да бидам искрен имам две различни чувства. Од една страна солидарен сум со Украина која е во слична ситуација како Македонија. Грешка и е што два пати бара поддршка од најголемото светско зло, сега од либералите, во Втората светска војна од национал-социјалистите. Од друга страна ме радува што нашите непријатели кои порано имаа решено да не избришат како Македонци, а сега сакаат да го задржоме нашето име на да станеме нешто ново, тиква без корен што би рекле, го претрпуваат вториот воен пораз (по тој во Сирија). Русите немаат ништо против нашиот идентитет и нашата историја.
Се потврдува и моето мислење дека во одредени услови се е можно. Кој би рекол дека Дугањск и Луганск ќе станат независни држави?
Смешно ми е кога во Македонија Бугарите сакаат (среќа немаат сила) да го направат истото тоа што Русија го прави во Украина се против нас, сега на сиот глас се бунат затоа што Путин ги заштитува своите сонародници кои не сакаат дружба со непријателите на матичната земја. Се надевам и дека Путин нема да биде како евроатлантската меѓународна банда и да го бомбардира Киев и други градови во Украина како што правеа западните земји во Србија. Белград е град кој е бомбардиран од фашистите во 1941 година и од либералите во 1999.. Дали историјата се повторува, па падот на либерализмот ќе почне од Русија, како падот на нацизмот во последната светска војна.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Леверџаните контра вемерџаните Empty Re: Леверџаните контра вемерџаните

Пишување by defo Вто Фед 22 2022, 10:52

Леверџаните контра вемерџаните Fmj7en10
Тоа се тие двојни Леверџано-Вемерџански стандарди, место Русија да беше Бугарија, место Украина Македонија, ќе скокаа и плукаа до немајкаде.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Леверџаните контра вемерџаните Empty Re: Леверџаните контра вемерџаните

Пишување by defo Вто Фед 22 2022, 11:50

И шо испадна, сега прегледав брзински видео кај шо бил Перо Камиказа на гости кај Јанко, демек и тој бил на избори не за да е градоначалник на Скопје него само против Шилегов. Па добро бе шо ви згреши чоекот толку? Не ве постави директор ко Бени(за кого и јас во прв круг гласав), или не ви даде безплатно да си чувате негде опрема, не разбирам?!? Стварно идиотски, испадна дека изборите за градоначалник беа Шилегов против сите други.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Леверџаните контра вемерџаните Empty Re: Леверџаните контра вемерџаните

Пишување by трендафил Вто Фед 22 2022, 19:34

defo напиша:Леверџаните контра вемерџаните Fmj7en10
Тоа се тие двојни Леверџано-Вемерџански стандарди, место Русија да беше Бугарија, место Украина Македонија, ќе скокаа и плукаа до немајкаде.
Кај сите има двострани, да не кажам шизофрени стандарди. Јас признав дека на проблемите на Македонија и Украина не гледам исто иако и двете земји (народи) се прогласуваат за комунистичка творба. Кај либералите (ноенацистите) сосема различно се гледа на Косово како одземен дел од Србија и новите независни држави одвоени од Украина. Во се сепак има една разлика. Русите ги бранат своите сонародници, а не знам која е врската на САД со Албанцоте.
Изгледа дека е почитувано најстарото право, правото на посилен. Русија со супер соничните ракети кои се употребливи и во напад и во одбрана според многу воени и политички аналитичари и даваат предност во однос на НАТО.
Сега се поставуваат други прашања. Дали на ред ќе дојдат човековите права на Русите во земји членки на НАТО и ЕУ (на пример Литванија, Летонија и Естонија). Ако се гледа на военото приближување на НАТО кон Русија можеби на ред ќе дојде и Бугарија што може да биде добро за нас затоа што Русија го почитува тоа што од Македонија стасало кај нив (вера, писменост ...), а Бугарија тврди дека тие ги однеле.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Леверџаните контра вемерџаните Empty Re: Леверџаните контра вемерџаните

Пишување by defo Вто Фед 22 2022, 22:30

Да Русија се почитува, почитуваше и со Сан Стефанска Бугарија и со тоа што застана на наша страна, на страната на Македонците од Егејска Македонија, кога Британците не гаѓале со напал бомби со цел, да им овозможат на Грците да има каде да одгледуваат домат/патлиџан за грчка салата или изворно и оригинално егејска салата. Пошо под Катерини долу тешко кај може да се одгледува домат/патлиџан црвен.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Леверџаните контра вемерџаните Empty Re: Леверџаните контра вемерџаните

Пишување by трендафил Сре Фед 23 2022, 12:31

Руските цареви биле од германска лоза, исто како и бугарските и грчките кралеви. Поточно од австриска, земјаци на Хитлер. СССР го почитувал договорот од Јалта, па затоа не ни помогнале во Беломорска Македонија. Дали добро те разбрав дека на тие што не бомбардирале таму си им простил, а на СССР не му простуваш дури ни откако не постои. Сталин е Грузиец (во оригинал неговото целосно име е იოსებ ბესარიონის ძე ჯუღაშვილი). Грузија е независна држава, а Сталин бил диктатор што сам одлучувал.
Да се вратам на актуелната ситуација. Како жител на мала земја не ми се допаѓа кога владее правото на посилниот. Дали појавувањето на нова сила ќе биде подобро отколку кога една сила имаше монопол, да кажам појавувањето на конкуренција, ќе биде подобро за помалите земји ќе видиме. Можеби ќе дојде до смена на светски силеџија, што не би било добро. Во моментов гледам дека Русија има поддршка од најголемата светска економија, од Кина, која нема да воведе санкции против Русија, што може, но не мора да значи дека ќе и дадат и финансиск поддршка. Да напишам повторно дека се надевам дека Русите нема да бидат како идиотите од НАТО кои за да го окупираат Косово и да го отцепат од Србија бомбардираа цивили низ целата држава. Да потсетам на мостот во Нови Сад, амбасадата на Кина во Белград (што кинезите нема никогаш да го заборават), касетните бомби што се забранети во Ниш во цивилен дел, зградата на телевизијата, 18 градинки, 70 училишта, 42 здравствени објекти, 29 манастири, 35 цркви (а ниту еден објект на друга религија освен православни), 23 водоводни објекти и да не набројувам повеќе. Затоа за мене е идиотски тие што поддржуваа да се направи тоа што делумно го набројав само за да се окупира и отцепи од една европска држава еден нејзин дел сега во слична ситуација се против. Само затоа што Русите што живеат во Украина не сакаат да станат непријатели на сопствената матична земја.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Леверџаните контра вемерџаните Empty Re: Леверџаните контра вемерџаните

Пишување by defo Сре Фед 23 2022, 13:19

трендафил напиша:Руските цареви биле од германска лоза, исто како и бугарските и грчките кралеви. Поточно од австриска, земјаци на Хитлер. СССР го почитувал договорот од Јалта, па затоа не ни помогнале во Беломорска Македонија. Дали добро те разбрав дека на тие што не бомбардирале таму си им простил, а на СССР не му простуваш дури ни откако не постои. Сталин е Грузиец (во оригинал неговото целосно име е   იოსებ ბესარიონის ძე ჯუღაშვილი). Грузија е независна држава, а Сталин бил диктатор што сам одлучувал.
Да се вратам на актуелната ситуација. Како жител на мала земја не ми се допаѓа кога владее правото на посилниот. Дали појавувањето на нова сила ќе биде подобро отколку кога една сила имаше монопол, да кажам појавувањето на конкуренција, ќе биде подобро за помалите земји ќе видиме. Можеби ќе дојде до смена на светски силеџија, што не би било добро. Во моментов гледам дека Русија има поддршка од најголемата светска економија, од Кина, која нема да воведе санкции против Русија, што може, но не мора да значи дека ќе и дадат и финансиск поддршка. Да напишам повторно дека се надевам дека Русите нема да бидат како идиотите од НАТО кои за да го окупираат Косово и да го отцепат од Србија бомбардираа цивили низ целата држава. Да потсетам на мостот во Нови Сад, амбасадата на Кина во Белград (што кинезите нема никогаш да го заборават), касетните бомби што се забранети во Ниш во цивилен дел, зградата на телевизијата, 18 градинки, 70 училишта, 42 здравствени објекти, 29 манастири, 35 цркви (а ниту еден објект на друга религија освен православни), 23 водоводни објекти и да не набројувам повеќе. Затоа за мене е идиотски тие што поддржуваа да се направи тоа што делумно го набројав само за да се окупира и отцепи од една европска држава еден нејзин дел сега во слична ситуација се против. Само затоа што Русите што живеат во Украина не сакаат да станат непријатели на сопствената матична земја.

Црвеното лошо си разбрал, ептен, имав доза на иронија кон твојот издишан мозок. Зеленото, дали Албанците од Тетово и Гостивар, треба да застанат во одбран на нивната „матична земја“. Види треба да се научиме дека тоа умира и да го убиеме, ако сакаш да живееш во Македонија, Украина, Русија, пред се ке се осеќаш како Македонец, Русин Украинец соодветно и ќе ја почитуваш државата.
Останатото е горе долу тоа што и јас го мислам, силата не носи добро и Америте со напдот на Србија, изедоа лајна, Бил Клинтон со тоа се покажа тотален идиот.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Леверџаните контра вемерџаните Empty Re: Леверџаните контра вемерџаните

Пишување by трендафил Сре Фед 23 2022, 18:12

Проблемот е што кога една држава се разделува тоа е како развод. Ако партнерите се цивилизирани и тоа го прават сами, како помеѓу Чешка и Словачка тоа се случува цивилизирано, без поголеми тензии. Кога разделувањето е под странски притисок со користење на слабоста на некој во одреден момент (Русија во случајов) штом се воспостави рамнотежа (дури и превласт) почнуваат проблемите. Во миментов изгледа дека Русија е воено најсилна држава на светот, а Кина е земја без долгови со голем суфицит, па не е нормално кон нив некој да се однесува со понижување. Либералните имперјалисти треба да разберат дека со овие две земји не може да се однесуваат како со Македонија, Либија, Ирак ... Ни по настаните во Сирија не ја разбраа лекцијата. Ако Бугарија може да си дозволи да ја понижува Македонија и тоа да биде прифатено како нормално од нашата власт, не ме чуди тоа што Кина ја поддржува Русија во Украина. Имаат заеднички непријател. За жал и ние сме за идните светски лидери непријател, наместо да се оснесуваме неутрално во вакви судири.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Леверџаните контра вемерџаните Empty Re: Леверџаните контра вемерџаните

Пишување by defo Чет Фед 24 2022, 10:28

Јас сум неутрален и не сум против борбени решенија. Путин ја има за мене истата дијагноза како Хитлер,еректална дизфункција. И му се крева само на крв. Тоа е. Морон пар екселанс.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Леверџаните контра вемерџаните Empty Re: Леверџаните контра вемерџаните

Пишување by Luxor Чет Фед 24 2022, 12:07

Трендо прашај ги веќе еднаш во штабот зошто не ти кажуваат вакви работи.

ВМРО-ДПМНЕ: Ги поддржуваме ставовите на НАТО во однос на Украина
пред 2 часа
ВМРО-ДПМНЕ, во согласност со своите идеолошки, програмски и стратешки уверувања и делувања, во целост ги поддржува ставовите на партиите од Европската Народна Партија (EPP) во врска со најновата ескалација на конфликтот помеѓу Украина и Руската Федерација, велат од опозициската партија.

„За ВМРО-ДПМНЕ почитувањето на нормите на меѓународното право чиј носечки дел се територијалниот суверенитет, интегритет и независност на Украина се фундаментално важни.

ВМРО-ДПМНЕ, како во минатото, така и сега, но и во иднина, во целост ги поддржува ставовите на НАТО во однос на предизвиците со кои се соочува светот денес“, се наведува во партиското соопштение.

https://info.mk/makedonija/%D0%B2%D0%BC%D1%80%D0%BE-%D0%B4%D0%BF%D0%BC%D0%BD%D0%B5-%D0%B3%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%B4%D1%80%D0%B6%D1%83%D0%B2%D0%B0%D0%BC%D0%B5-%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD/
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Леверџаните контра вемерџаните Empty Re: Леверџаните контра вемерџаните

Пишување by трендафил Чет Фед 24 2022, 21:54

Веројатно добар психијатар може да ги излечи тие на форумот што сметаат дека ако некој е против ДУИ и СДСМ мора да е ВМРОвец, но тоа не е битно за темава. Во Македонија сите што го прифаќаат Преспанскиот договор и договорот со Бугарија не го почитуваат меѓународното право. Ако го почитуваа ќе се бореа за спроведување на пресудата на Меѓународниот суд во Хаг што ја добивме против Грција. Ако некој го почитува правото на посилен кога се работи за Македонија, треба да го прави тоа секогаш. Ниту за нападите врз Србија и окупирањето на дел од нејзината територија (Косово) никој не е под санкции. Не одговараше никој за фалсификуваниот извештај на ОБСЕ за наводен масакар на цивили во Рачак што беше оправдување за агресијата врз Србија во 1999 година.
Да не се разбереме погрешно, не сум поддржувач на војни, но земјите од евроатлантската меѓународна банда тука се шампиони. Претпоставувам дека не знаете за планот сегашна Русија да се подели на 5 дела, но ваљда гледате дека Русија ја понижуваат од паѓањето на Берлинскиот ѕид. На политичката сцена се врати во СИрија. Жал ми е за украинците што наседнаа на игрите на евроатлантската меѓународна банда и само за да може да спроведат санкции против Русија ја испровоцираа Русија да ги нападне. За жал во секоја војна, а посебно во модерните, масовно гинат цивили. Во случајов ако војната брзо заврши, ако послабата страна брзо ги прифати условите на посилната, жртви ќе има малку. Ако мора да дојде до примена на цела сила и жртви ќе има повеќе.
П.С.: Не знам што ќе прави НАТО ако Кина појде во ослободување на Тајван, дел од нејзината територија што е окупирана. Еве и јас да го поддржам меѓународното право.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Леверџаните контра вемерџаните Empty Re: Леверџаните контра вемерџаните

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот