Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Od EU i NATO

+21
zozoti
Nebula
misterija
Albatros
Dino
EVITA
Zhane
Bosonoga
SHARENI
Luxor
трендафил
TRAJCHE
Teo
OPOZICIONER
PRVOBOREC
defo
osa
Словен
Естир
Hamad bim Khalifa
reiter
25 posters

Страна 10 of 39 Previous  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 24 ... 39  Next

Go down

Od EU i NATO - Page 10 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Вто Jул 16 2019, 21:20

ФИРОМ не беше додавка, беше привремено име под кое влеговме во ОН и успеавме да ја зачуваме државата. Бие дпмне-оФците немате никаква заслуга за тоа.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 10 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Вто Jул 16 2019, 21:28

Затоа ВМРО има заслуга за потпишувањето на договорот за стабилизација и асоцијација потпишан во 2001 година ии за исполнување на условите за членство во НАТО и за почеток на преговорите со ЕУ во 2008 година. Дополнителен услов беше посерувањето од евроатлантската заедница врз Времената спогодба и испорачување на нов услов - промена на името, историјата, идентитетот и откажување од егејските дијалекти на македонскиот јазик. И сега наводно имаме исполнето услови за датум за преговори, а веќе се споменуваат нови услови. До скоро услов беше да опстане СЈО на чело со Катица Јанева. Ваљда од вчера работите се сменија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 10 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Вто Jул 16 2019, 21:30

ВМРО на чело со Љубчо, не вие дпмне-оФците. А за првата препорака и НАТО заслужен е СДСМ и Бучковски.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 10 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Вто Jул 16 2019, 21:56

Препораката дојде во 2008 година, две години по заминувањето на Бучковски. Не во 2006та или 2007ма година. Сигурно е дека има заслуги и Бучковски како што заслуга за членството во НАТО има и ВМРО кое ги исполни сите формални услови. Исто и за датум за преговори со ЕУ. Беа исполнети сите услови од договорот за стабилизација и асоцијација. Имаше и договор за името (референцата БЈРМ). Отпосле измислија дека тој договор не е договор. Во секој случај ако по решениот спор (капитулацијата) со Грција не добиеме датум за преговори без наводни технички проблеми (седница на германскиот парламент) во јуни. ќе треба да заклучиме дека Заев расипал нешто од тоа што го направил Груевски.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 10 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Вто Jул 16 2019, 22:01

Можеме само да заклучиме дека побавно од очекуваното се оправа катастрофата од 11 годишното владеење на дпмне.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 10 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Сре Jул 17 2019, 11:29

Според резултатите од анкетите и претседателските избори изгледа дека мнозинството етнички Македонци мислат дека сега катастрофата е поголема. Има расипување на сите полиња, не поправање. Во секој случај ќе видиме кој е во право на следните парламентарни избори, за кои се надевам дека ќе се одржат наскоро. Ако власта собере храброст да распише предвремени избори доколку смет дека народот ја сака во мнозинство.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 10 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Сре Jул 17 2019, 11:37

Според претседателските избори заедно со локалните во Охрид и Ново Село се гледа дека вие дпмне-оФците немате шанси. На двете места победи Гога заради самата себе и нејзиниот авторитет. Локалните ги изгубивте што јасно кажува дека народот е свесен дека вашето враќање на власт ќе биде катастрофа. За да не тресеш зелени, ако за Гога гласале само македонците во Охрид и победила а за Стево албанците и изгубил каде се тогаш македонските гласови од Гога? Зошто тие македонци не гласале и за градоначалник од дпмне? Напоменувам дека градоначалникот беше избран со помалку гласови отколку што доби Гога.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 10 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Нед Jул 28 2019, 21:05

Дали си сигурен дека на изборите што ги споменуваш немаше изборна кражба, па со пржински министер за внатрешни од опозицијата резултатите да бидат поразлични. Инаку ако претседателските избори се претворат во пратенички мандати ќе победеше ВМРО. Таков е пропорционалниот модел со 6 изборни единици бидејќи нема Албанци (гласачи на власта) во сите. И сите Албанци не гласаат за власта на парламентарни. Да не изигруваме Ванѓи, дај Боже да има предвремени избори што побрзо и да се решат дилемите.
Ако во Шпанија наскоро, по изборите, не се формира влада (имаше неуспешен обид) и се оди на нови избори, веројатно нема да станеме ни членка на НАТО во оваа година, туку ќе чекаме да проработи шпанскиот парламент.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 10 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Нед Jул 28 2019, 21:07

Ако имаше кражба, немаше Гога да победи во Охрид а во Исто време дпмне да изгуби на градоначалнички. Но не е проблем вие само продолжете да се лажете сами себе.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 10 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Нед Jул 28 2019, 21:12

И вие се лажето од лани дека сме добиле датум за почеток на преговорите со ЕУ во јуни оваа година. Поточно ве лаже (ше) Заев, а вие му верувате. Во Охрид победивте благодарејќи на дивоградбата кај чинарот и соплемениците на нејзиниот газда.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 10 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Нед Jул 28 2019, 21:15

А зошто тогаш ги немаше тие гласови кај претседателските. Или албанците сепак гласаа за снаата Гога?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 10 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пон Jул 29 2019, 21:46

Да се надеваме дека шпанскиот парламент ќе ја ратификува спогодбата за наше членство во НАТО пред да се распушти.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 10 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo Пон Jул 29 2019, 21:56

Toa e edinstvenata prechka da staneme polnopravna chlenka vo dekemvri. Ako ne, kje mora da pochekame najmalku eden mesec plus.
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 10 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пон Jул 29 2019, 22:01

Да се надеваме. Во Букурешт 2008 божем ги имавме решено сите пречки, па ни измислија нова.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 10 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo Пон Jул 29 2019, 22:11

Ova e od tehnichka priroda. Pratenichkite mandati taka im se raspredeleni po izborite shto nikoj ne mozhe da napravi vlada. Verojatnosta da odat na novi izbori e golema.
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 10 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Вто Jул 30 2019, 15:35

За жал не се знае ниту какви би биле резултатите на тие нови избори, односно дали по нив ќе се состави влада. Поради вакви можности уставните промени не требаше да важат пред влезот во НАТО и ЕУ. За шансите за влез во ЕУ не ни сакам да дискутирам. За следните 10 години се минимални. Ако остане, не дај Боже оваа влада, на ДУИ и СДСМ, скоро никакви.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 10 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo Вто Jул 30 2019, 15:39

Toa povekje treba da gi zasega shpancite otkolku nas. Nema vechno Shpanija da bide bez parlament i vlada.
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 10 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Саб Aвг 03 2019, 11:20

Нема вечно ни Македонија да биде со антимакедонска влада.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 10 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo Саб Aвг 03 2019, 11:42

Dokazhano, vashata nemakedonska vlada padna a vashiot pastir e vo begstvo. Vladata ba SDSM i mnogupochituvaniot gospodin, premierot Zoran Zaev konechno ja napravija Makedonija evropska drzhava.
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 10 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Саб Aвг 03 2019, 12:21

Од што сме многу европска држава уште немаме датум за преговори, туку сме во состојбата што ја остави претходната влада и покрај промената на името. Колку што ми е познато Груевски има добиено политички азил во ЕУ поради сомнеж дека е политички осуден. Колку што знам забрането е да се каже македонска влада затоа што така договори предавникот Зоран Заев.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 10 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Саб Aвг 03 2019, 12:28

Европеизација не значи влезот во ЕУ туку општество со цивилизациски вредности еднакви на европските. Гледање кон иднината и овозможување таа да се оствари. Само лудаците од дпмне сакаа и сакаат да не вратат назад во историјата за да бидеме предхристијанско племе на чело со избеганиот криминалец кој сам се прогласи за бог.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 10 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Нед Aвг 04 2019, 22:26

Во борбата против корупцијата, на пример, владата гледа во историјата па се бори против евентуална корупција од минатото, а ако ја нема ја измислува. Наместо да се бори првенствено против актуелната корупција (на пример на пратеници за да гласаат за промена на Уставот) и да носи мерки што ќе спречат идна корупција. За корупцијата од историјата која не може да се повтори има време.
Градовите порано, кога со запрежни возила се собираше ѓубре во Скопје, беа чисти, па во тој поглед враќање кон историјата е плус за мас пред се. а и за членство во ЕУ.
Пастир не значи Бог туку предводник, некој што се грижи за други. Не е Груевски тој што се прогласи за црпнат од нива во Муртино,
Што се однесува до историјата, тоа од што Заев се откажува го преземаат Грција и Бугарија, земји членки на ЕУ. Дали се лудаци тие што сметаат дека сите нормални земји имаат право на историја, а за Македонија историјата е забранета? Повеќе мислам дека се расисти и фашисти. Не сум психијатар, па за лудило не можам да дискутирам со некој што очигледно има искуство со менталните болести или е медицинско лице па ги знае менталните болести..

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 10 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo Нед Aвг 04 2019, 23:40

Ako korupcijata i kriminalot se od minatata vlada, treba da ne se sankcioniraat? A toa shto tvojot pastir sam se proglasi za Isus ne treba da te zagrizhuva. Ne ti se zema za grev shto sega go obozhavash Zhmicko. I za da ne se pravish glup...

Od EU i NATO - Page 10 IMG-20190804-234436-622
Teo
Teo

Број на мислења : 5090
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 10 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пон Aвг 05 2019, 14:56

Ако добро те разбирам ти веруваш и во Либертас дека е Бог и безгрешен. А не веруваш во видеото со тон и на кое се гледа устата на Заев како изговара за дно евро за Вице и едно за црквата. Смешни се и обвинувањата дека Мицковски прима наредби од Будимпешта. Што треба, да прима наредби од Софија, Атина, Тирана и Приштина. Или од Вашингтон и Брисел.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 10 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Пон Aвг 05 2019, 15:03

Те фатиле со спуштени гаќи, после цела мака што си ја вложил за да излажеш дека твојот пастир не се самопрогласил за бог. Имаш право да се лутиш.😂😂😂
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 10 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 10 of 39 Previous  1 ... 6 ... 9, 10, 11 ... 24 ... 39  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот