Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Od EU i NATO

+19
misterija
Albatros
Dino
EVITA
Zhane
Bosonoga
SHARENI
Luxor
трендафил
TRAJCHE
Teo
OPOZICIONER
PRVOBOREC
defo
osa
Словен
Естир
Hamad bim Khalifa
reiter
23 posters

Страна 9 of 33 Previous  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 21 ... 33  Next

Go down

Od EU i NATO - Page 9 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Jул 12 2019, 15:41

Да се надеваме иако реалните шанси се мали. Останува прашањето зошто владата ЛАЖЕШЕ дека веќе сме добиле датум од минатата година за јуни оваа. Сепак човечки е да се има надеж. Добро е што барем една врата, која ни беше отворена сега ќе ја затвориме. Таа од НАТО. Инаку не утепа промаја кога двете врати (и од ЕУ и од НАТО ни беа отворени).

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 9 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo Пет Jул 12 2019, 17:10

Vratata od EU e seushte otvorena. A namesto da ja obvinuvash vladata da kazhesh kako se podmochuvaa od radost dpsmne koga od shtab gi lazhea deka Erdogan kje go blokira vlezot vo NATO.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 9 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Jул 12 2019, 18:36

Дури и јас што не сум поборник за членство во НАТО затоа што сум против воени сојузи не се радувам ако некој се заебава со желбата на мнозинството граѓани на Македонија, без разлика дали знаат што добиваме, а што губиме со членството. Дека практично во случај на некоја идна војна сме мета за противниците на НАТО, Русија и Кина на пример, кои се во подем и за кусо време ќе станат посилната страна. Ако вас ви беше мерак кога НАТО и ЕУ се заебаваа со Македонија и кога застанавте на нивна страна за да дојдете на власт и да не направите северна двојазична безисториска и во поглед на нашите малцинства безјазична Македонија, разберете дека не се сите исти како вас.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 9 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo Пет Jул 12 2019, 19:04

Gledaj go toa od posvetlata strana, vo sluchaj na vojna Kina i Rusija kje stanat nasha meta.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 9 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Jул 12 2019, 19:58

Со што ќе ги нападнеме? Со лагите на Заев?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 9 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Пет Jул 12 2019, 20:21

Зошто ние би напаѓале некого. НАТО е одбранбена алијанса.


Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 9 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Jул 12 2019, 20:29

Да, се согласувам. Ги брани интересите на евроатлантската меѓународна банда.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 9 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Пет Jул 12 2019, 20:35

Вклучително и македонските, што не е случај со државата за која ти навиваш и чиј амбасадор се закануваше со воена сила.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 9 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Jул 12 2019, 20:51

На Бејли ли мислиш?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 9 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Jул 12 2019, 21:26

Не е убаво за жал, но вистината која те боли е дека ако дојде, не дај Боже до војна помеѓу НАТО и Русија, а Македонија е НАТО, за жал ќе биде легитимна цел. Ако бевме неутрални би требало да е најдобро.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 9 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Пет Jул 12 2019, 21:28

Во поларизиран свет мала држава како нашата не може да биде неутрална.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 9 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Jул 12 2019, 21:35

Сан Марино, Андора и други држави се помали од нас. Ако НАТО е одбранбен сојуз излегува дека само Србија е опасност за Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 9 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Пет Jул 12 2019, 21:42

Знаеш ли ти воопшто нешто за тоа каде се наоѓаат тие држави и нивната историја и население или тресеш од ракав?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 9 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Jул 12 2019, 21:48

Не би рекол дека Србија сака да ја окупира Македонија. Другите нели само се бранат бидејќи НАТО е одбранбен сојуз.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 9 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Пет Jул 12 2019, 21:51

Не те прашав тоа туку дали боопшто знаеш нешто за државите што ги посочи како пример. А според некои информации токму Милошевоќ бил иницијаѕор во деведесетите години за поделба на Македонија. Желев е тој што го спречил тоа. За да ти биде појасно.Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 9 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Саб Jул 13 2019, 15:32

Не само Желев, туку ни Константин Мицотакис не сакаше поделба на Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 9 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Саб Jул 13 2019, 16:46

Постојат контрадикторни извештаи за него, зависно од изворот на информации. Сите извори се поклопуваат само во определувањето на Милошевиќ како иницијатор на поделбата и во определуваето на улогата на Желев како противник на тој план. Според некои извори имало три средби од кои последната само помеѓу Мицотакис и Милошевиќ. Тогаш веројатно и се откажале заклучувајки дека без согласност на Бугарија планот нема да успее. Интересно е што и покрај тоа што Албанија воопшто не била известена и немала претставник на средбите бил предвиден дел од макадонската теритирија и за неа.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 9 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Нед Jул 14 2019, 12:40

Во меѓувреме се случи ембаргото за СР Југославија и Милошевиќ се договори со тогашната македонска власт да се крши ембаргото преку Македонија. На Милошевиќ повеќе не му одговараше поделба на Македонија. Финансиските текови одеа преку Грците (преку Кипар) а стоката минуваше низ Македонија со што некои луѓе се обогатија, но не и државата. Да не беше тоа кршење на ембаргото веројатно ќе бевме одамна веќе членки на НАТО и ЕУ, најверојатно заедно со Словенија, а најдоцна со Хрватска.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 9 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo Нед Jул 14 2019, 13:00

Demek grcite nemashe da stavat veto za vlez vo NATO i EU ako ne go krshevme embargoto. Poglupo tvrdenje zdravje.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 9 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пон Jул 15 2019, 09:08

Во тоа време немаа поддршка за вето и проблемот се сметаше, правно и беше, за затворен со т.н. Времена спогодба која предвидуваше дека Грција не смее да спречува прием во меѓународни организации со референцата. Отпосле, во 2008 година прво НАТО, а потоа и ЕУ се посраа на меѓународното право, а требаше да дојде власта на чело со Заев истото да се стори и со нашиот Устав.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 9 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Пон Jул 15 2019, 12:04

Престани со лагите стануваш за потсмев. Грција ја блокираше границата уште на почетокот на независноста. Во Лисабон не сакаа да не признаат како држава па моравме во ОН со привремено име. Има уште ама ова е доволно за да сфатат сите што читаат дека лажеш.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6311
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 9 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Вто Jул 16 2019, 12:50

Пишував за времето по потпишувањето а Времената спогодба. Лисабон и блокадата на нашиот прием во ОН се порано и само покажуваат дека не знам зошто целиот запад и земјите под нивно влијание имаат непријателски однос кон Македонија и Македонците. Во ЕУ например имаше консензус дека треба да си го смениме името и не се слуша некој глас, освен изолирани искази на по некој европратеник за кршењето на нашите основни човекови права и насилната промена на Уставот. За Косово на пример, секоја земја од ЕУ одлучува поединечно. Нема консензус ниту за ниту против. А против Македонија секогаш имало консензус. По примерите што ти ги наведе во обид да ме направиш будала пред другите членови на форумов се гледа дека така било и пред да знаеме дека постои Никола Груевски. По Лисабонската декларација не смеевме да го имаме зборот Македонија во името, но за среќа во тоа време ниту една партија или политичар не беше за виткање кичма по основните прашања (немаше политичар од типот на Зоран Заев) па сепак сме Македонија иако со малоумна и непотребна додавка затоа што нема друга држава со исто име како нашето. Да бевме и сега единствени и да издржевме до крај веројатно подоцна за некоја година ќе станевме членка на НАТО, а веројатно во исто време членка на ЕУ и со нашето и со преспанското име. Без шанси за влез во НАТО, со нашето име, имавме поголем економски развој отколку денес.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 9 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Teo Вто Jул 16 2019, 19:57

Ako kako shto tvrdish ima svetski zagovor protiv Makedonija zoshto si lazel deka ne ne primile vo NATO i EU zaradi krshenje na embargoto kon Srbija? Istiot uslov, promena na imeto se barashe i togash.
Teo
Teo

Број на мислења : 5054
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 9 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Вто Jул 16 2019, 21:16

Во времето кога бевме единствени се изборивме за додавка што укажуваше на еден историски факт, дека сме биле некое време дел од Југославија, без чепкање во идентитетот, јазикот и имавме самостојна историографија. Со Заев не онади кој како ќе стигне. И Албанија (Тиранска платформа) и Бугарија (Договор за наводно пријателство) и Грција (Преспански договор).

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?

трендафил

Број на мислења : 9521
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 9 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 9 of 33 Previous  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 21 ... 33  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот