Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Od EU i NATO

+21
zozoti
Nebula
misterija
Albatros
Dino
EVITA
Zhane
Bosonoga
SHARENI
Luxor
трендафил
TRAJCHE
Teo
OPOZICIONER
PRVOBOREC
defo
osa
Словен
Естир
Hamad bim Khalifa
reiter
25 posters

Страна 29 of 39 Previous  1 ... 16 ... 28, 29, 30 ... 34 ... 39  Next

Go down

Od EU i NATO - Page 29 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Саб Мар 13 2021, 20:13

Одговарав на пост кој ја величаше владата и затоа го спомнав премиерот. Веќе напишав, ајде да повторам, дека повеќе ќе се радував нашата влада да набавеше со мои пари повеќе вакцини, па ние да им помагаме на земји што имаат дебили на власт, наместо да чекаме милостина. За жал ја почнавме пандемијата без маски, ја продолживме без распиратори, сега без вакцини и со полициски час задоцнет и наменет само да спречи ширење на болеста меѓу младите.
Сите имаат право и должност да критикуваат кога нешто не е добро. Прво би требало да се лутат тие што се измамени па гласале за некој што тоа не го заслужува. Се разбира доколку некој смета дека 1.031 новозаразен и 20 починати е добар биланс ќе ги поддржи заслужните за тоа. 
Не знам на која нација припаѓаат тие што сметаат дека АЛександар бил Грчки, а не Македонски (со напомена дека никој не може да има монопол врз ниту една личност), но сигурно е дека не сме припадници на ист народ и покрај тоа што користиме исто име за нашата етничка заедница.  По мое мислење само многу ментално пореметен човек може да ме натера ако пеам песна од Реј Чарлс, на пример, да морам да кажам дека се работи за англосаксонска култура, или африканска поради генетското потекло на автотот и пеач како што шахта мора да се избруси ако на неа е етничкиот симбол на Македонците.
ВМРО под невиден притисок од евроатлантската меѓународна банда и домашните велепредавници не смени ништо ни во името ни во идентитетот, па не може да се споредува со СДСМ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 29 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by zozoti Чет Мар 25 2021, 20:16

Posle ova dupenje od sestrinskite partii dali vmro ke reagira ili se soglasuva deka vo Makedonija e problem da se kazes bugarin javno i deka sme so zaednicka bugarska istorija, potocno deka sme bugari iako vo dogovorot nikade ne pisuva zaednicka bugarska istorija.

– Сакам да го поздравам усвојувањето на Резолуцијата на ЕП со големо мнозинство, вклучувајќи го и компромисот кој е постигнат околу вордингот за пристапувањето дека билатералните прашања не смеаат да бидат користени за блокирање на пристапниот процес. Но не можам да избегнам да не ги спомнам некои од амандманите за кои се гласаше денеска. Сакам да изразам жалење и разочараност што беа усвоени амандманите 3 и 4 поднесени од ЕПП-групата, и би сакаал да изразам жалење што амандманот 2 поднесен од Белка, Пицула, Фајон и Шидер не доби поддршка од мнозинството, рече Димитров во обраќањето на 18. состанок на Мешовитиот парламентарен комитет – Северна Македонија и ЕУ.

Едниот амандман на ЕПП се однесуваше на одлуката на ЕП дека претходните препораки за недискриминација на луѓе кои отворено изјаснуваат дека се со бугарски припадност или потекло, не се имплементирани и сè уште е проблем да се каже дека имаат нешто заедничко со Бугарија. Другиот, како што изјави, бугарскиот европратеник од ЕПП Андреј Ковачев инсистира на „историско помирување засновано заедничка бугарска историја, како што е запишано во Договорот за пријателство и добрососедство“.

https://mk.tv21.tv/zhalam-shto-ne-pomina-amandmanot-za-bugarskata-retorika-no-posveteni-sme-da-prodolzhime-so-bilateralnite-napori-istakna-dimitrov/

zozoti

Број на мислења : 351
Join date : 2018-11-22

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 29 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Zhane Чет Мар 25 2021, 20:51

Oni se soglasuvaat so se samo da gi namestat na vlast. Za potoa si imaat opravduvanje, Zaev ke bide kriv. Isto kako i za toa sto tie ke go bojkotiraat popisot no Zaev ke bide kriv sto albancite ke bidat nerealno golem procent..

Zhane

Број на мислења : 177
Join date : 2019-05-26

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 29 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Чет Мар 25 2021, 21:22

Напиши дека мислиш дека Мицковски би се однесувал исто како Заев. Не верувам дека на следните избори амбасадорите активно ќе учествуваат во изборниот процес и во формирањето на постизборна коалиција. Сменети се условите. Во секој случај наравоучението е никогаш не гласај за тој што навиваат амбасадорите на евроатлантската меѓународна банда.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 29 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Чет Мар 25 2021, 22:09

Се согласувам дека условите се сменети. Дпне каска зад апашиев и најверојатно после СДСМ леванка ќе има најголем број пратеници на наредните избори. Ве поддржувале вас вашите конрад аденауровци кои денес гласаа дека Македонци не постојат или не. За тоа ли ве спремаат за власт како што се фалите, да признаете дека сте бугари и да се правдате дека Заев ветил иако имаме пишан документ за тоа што навистина ветил Заев а тоа е договорот за добрососедство потпишан и од Бугарија. Ама вашите конрад аденауеровци кои ве спремаат за власт заедно со Сеља кој уценува цело Косово да добие македонски државјанства пет пари не даваат за меѓународниот договор. Не залудно Бугарија во сите војни се бореше на страната на германците.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 29 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Nebula Чет Мар 25 2021, 22:37

Desnicarite nasekade se isti. Veke ednas treba da sfatime deka zitelite i politicarite od drzavite na eu ne se nisto podobri od nas. Vo istorijata site nasi sosedi imale za sponzori nekoi od silnite evropski drzavi. Toa sponzorstvo trae i denes. Zatoa grcija pod sponzorstvo na francija i anglija uspea da ne prinudi na promena na imeto. Ili toa ili zakana deka ke ni ja unistat drzavata. Sega bugarija pod sponzorstvo na germanija se obiduva da ni go smeni identitetot pod zakana deka ako ne prifatime nabrzo ke bideme malcinstvo i ke ne snema. Zatoa ne teraat da prifatime deka sme Makedonci od 45 a potoa tie ke ne prekrstat vo severnomakedonci i konecno ke si go isperat sramot sto veke dva veka pravat genocid nad makedoncite. Ke mozat lazno da zapisat vo istorijata deka takov narod nitu postoel nitu postoi.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 29 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Саб Мар 27 2021, 19:45

Македонците се во многу подобра положба отколку во 1941 година. И сега има избор. Освен НАТО и ЕУ постојат и Кина, Русија, а можни се и комбинации како што прават Србија или Турција. 
Чудно никој не забележува на форумов дека денес е годишнина од нашиот званичен прием во НАТО. Што добивме со членството освен корона. На сите други полиња сме во негатива.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 29 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Nebula Саб Мар 27 2021, 19:57

Blesava zamisla. Srbija ja svedoa na belgradski pasalak a Rusija i Kina so prst ne mrdnaa. Duri odmolcea i se zadovolija so nekolku milioni dolari otsteta koga ja pogodija kineskata ambasada i ubija kineski diplomati. A uste poblesavo e da mislis deka koronata si ja dobil od NATO.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 29 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Саб Мар 27 2021, 20:13

Работите од 1999 година се значително променети и во лидерството во Русија и Кина и во воената и економската моќ. Во време на окупацијата на Косово од страна на НАТО во Русија претседател беше Борис Јелцин и државата беше пред колапс. Како што е сега Македонија со хибридниот режим на Заев. Двете земји од тогаш повеќекратно се економски и воено посилни.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 29 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Нед Мар 28 2021, 10:18

Твит на денот: НАТО ќе нè брани, ЕУ ќе нè храни, а Вучиќ ќе нè вакцинира!

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 29 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by PRVOBOREC Нед Мар 28 2021, 10:41

Небањата моронштина на годината.

PRVOBOREC напиша:Србија ни продава 8 000 вакцини.

Od EU i NATO - Page 29 Img_2963

Небањатите: fala vuccicc falla srbijaaa

Od EU i NATO - Page 29 Img_2964

Пристигнуваат 24 000 вакцино обезбедени од Заев и Филипче преку Ковакс.

Od EU i NATO - Page 29 Img_2965

Небањатите: Zajef Filipce ostafkaaaa

Od EU i NATO - Page 29 Img_2966

За среќа не се сите во Македонија морони како небањатите

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2457
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 29 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Нед Мар 28 2021, 12:50

Разликата е во тоа што овие вакцини се платени  одамна (барем така изјавуваше Заев кога владата не сакаше да набавува сама вакцини туку чекаше на Ковакс и се заеба, а со тоа не издупи и нас граѓаните. Најповеќе тие што ако беа вакцинирани на време немаше да починат или да ја поминат голготата со ковид додека не оздрават, а не се сигурни уште дали ќе имаат трајни последици со можна смрт во наредниот период. Дали за тие што ги пречекаа вакцините денес се „заслужни“ за тоа што вакцини добиваме на 28 март, повеќе месеци по отпочнувањето на вакцинацијата во другите земји. Тоа се министерот Филипче ии амбасадорите на САД, Германија и Франција. Овие вакцини се доволни за 12 илјади граѓани затоа што е потребна ревакцинација.
Не знам зошто би биле благодарни на некој што доцни со испорака на вакцини на Македонија повеќе месеци и со тоа е одговорен за смртта на десетици, а заболување на десетици илјади наши граѓани.
Еве што напиша денес претседателката на Сојузот на стопански комори Данијела Арсовска која никогаш до сега не дала политичка изјава.
„Во 30 години независна Македонија, толку неспособен министер како Филипче ни имало ни ќе има. Умираат луѓе на секој чекор, се борат за живот, бараат спас каде ќе стигнат, одат по други држави да се вакцинираат изложувајќи се на опасност од зараза, економијата поради неговата неспособност по цела година да воспостави контрола е на раб на пропаст, а тој се слика без срам со една кутија вакцини кои требаше да пристигнат минатата година. Уште сите амбасадори ги собрал, да се сликаат за големиов успех. Мрш“
Арсовска распали по Филипче: Не сме имале толку неспособен министер – луѓе умираат, а тој се слика со кутија вакцини – plusinfo.mk


Еве и едно прашање во врска со НАТО. ЗОшто кога во времето кога се браневме сами трошевме помалку за одбрана отколку сега кога како членка сме здружени во одбраната со други земји. Да не ние браниме туѓи интереси низ светот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 29 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Нед Мар 28 2021, 15:23

Каде се тие податоци дека сме трошеле помалку? И за што сме трошеле помалку а за што сега издвојуваме повеќе? Сме купувале помалку или по неквалитетно оружје и опрема па сме заштедувале? Или нешто друго е во прашање?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 29 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Нед Мар 28 2021, 16:46

Имавме доволно оружје за да не се осмели ниту една земја да не нападне, а со тоа оружје учествувавме во меѓународните мисии во БиХ, Ирак, Авганистан ... Не сум нашол податок дека оклопните возила што ги купивме се најквалитетни на светот, ако така мислиш. Повеќе се работи за тоа да не бидеме зависни за муниција и резервни делови од Русија, туку од САД. А да потсетам дека Македонија беше ставена под ембарго за набавка на оружје од страна на САД во тек на војната во 2001 година. Пред да ни ја наметнат охридската Рамковна спогодба.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 29 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Albatros Нед Мар 28 2021, 18:41

Nemoj da bides smesen. Sekoj od sosedite osven mozebi Albanija i Kosovo mozea i mozat vo sekoj moment da ne napadnat i porazat so lesnotija. Grcija, Srbija i Bugarija imaat daleku pomokni i povooruzeni armii od nasata.

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 29 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пон Мар 29 2021, 19:00

Тоа не оди баш така како што сакаш да прикажеш. И Русија може да ја окупира Украина или Кина Тајван, па тоа не се случува.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 29 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Вто Мар 30 2021, 20:33


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 29 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Albatros Вто Мар 30 2021, 20:46

Pravanje slon od mravka kako voobicaeno od strana na mediumite na vmro.  Porakite se standardni i poluvistinito preneseni. Osven od VOA. Ostanatoto se klik bejt naslovi od portalot na Culev i Momirovski. Izjavata na sloveneckiot neonacist nema potreba da se komentira. Osven radosta sto gi obzema vmrovci koi nikako da sfatat deka izjavate e direktno mesanje vo vnatresnite raboti na Makedonija.

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 29 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Сре Мар 31 2021, 19:39

И за актуелната власт до сега починатите 3.781 од корона се нормална работа, а еден случај, малата Тамара Бог да ја прости беше причина за повеќе протести кога беше опозиција. Кај нас е вообичаено тоа што некој го бара како опозиција да не се прави ако се дојде на власт.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 29 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Сре Мар 31 2021, 19:44

Каква врска има актуелната власт што будалите дпне оФци се радуваат на директно мешање во внатрешните работи на Македонија? И не мешај баби и жаби на темава.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6590
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 29 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Чет Апр 01 2021, 18:36

Дека така треба да се однесува опозиција научив од вас. Не го правам тоа секогаш, ако напишаното во множина се однесува на мене. На пример премолчав дека кога во посета на владата беше кинескиот министер за одбрана пред владата беа симнати знамињата на НАТО и ЕУ, што би требало да е знак дека може да се откажеме од нив ако добиеме подобра понуда од евроазиската асоцијација.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 29 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Albatros Чет Апр 01 2021, 19:39

Se cuvstvuva promenata vo nadvoresnata politika na SAD. Mozno e za kratko i da gi prezemat pregovorite Makedonija - Bugarija vo svoi race. Ako sudime po dogovorot so Grcija nitu edna od stranite nema da bide zadovolna so resenieto.

Od EU i NATO - Page 29 Img_2104

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 29 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Чет Апр 01 2021, 19:53

Вина иа и власта затоа што одложувањето на пописот не го направи на време, туку се прави со доцнење. Исто е и со повлекувањето на војниците од границата сега кога поради затоплувањето се очекува поголем наплив на бегалци. Продолжувањето на вонредната состојба не е направено на време и од денес веќе не важи. Да потсетам дека полицајците од Европа се повлекоа порано затоа што Бугарија стави вето на договорот со ЕУ поради национал шовинизмот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 29 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Сре Апр 07 2021, 15:41

Војниците на АРМ се прва НАТО армија на светот што се вакцинира со руската вакцина, Спутник В и тоа добиена како милостина од нечленка на НАТО, Србија, која беше бомбардирана од ова здружение при што имаше околу 2.500 загинати и околу 6.000 ранети цивили. Од ранетите 2.700 се деца.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11165
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 29 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by PRVOBOREC Пет Апр 09 2021, 17:37

Многу содржаен разговор а небањати?

Od EU i NATO - Page 29 Img_1002

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2457
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 29 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 29 of 39 Previous  1 ... 16 ... 28, 29, 30 ... 34 ... 39  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот