Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Od EU i NATO

+21
zozoti
Nebula
misterija
Albatros
Dino
EVITA
Zhane
Bosonoga
SHARENI
Luxor
трендафил
TRAJCHE
Teo
OPOZICIONER
PRVOBOREC
defo
osa
Словен
Естир
Hamad bim Khalifa
reiter
25 posters

Страна 28 of 39 Previous  1 ... 15 ... 27, 28, 29 ... 33 ... 39  Next

Go down

Od EU i NATO - Page 28 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by PRVOBOREC Нед Дек 27 2020, 18:17

Ахахахахаааа небањатите имале план. Подобар виц одамна не сум слушнал.
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2449
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 28 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Нед Дек 27 2020, 18:54

И јас мислам дека небањатите немаат план и покрај братството на Заев и Борисов. Ако добиеме вакцини од Бугарија тоа ќе ни го повторуваат и после 100 години со барање поради тоа да се укинеме како народ.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 28 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Сре Дек 30 2020, 14:59

Гледам денеска добивме респиратори и од Германија. Откако се виде дека не се потребни освен во исклучителни случаи, почнавме да добиваме често од овие уреди. Изгледа дека и вакцини ќе добиеме ако се покаже дека некоја е недоволно ефикасна или има почесто несакани последици, па истите да ни ги донираат на нас наместо да плаќаат нивно рециклирање.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 28 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Сре Дек 30 2020, 19:56

Интересен пристап за нашето зачленување во НАТО. Ако бидеш послушен кон ЕУ, добар европјанин што би рекле послушен кон евроатлантската меѓународна банда, кога ќе умреш, нема да постоиш како Македонија и Македонец (можеби ќе бидат физички истите луѓе и истото име, но без историја) ќе одиш во рајот (во ЕУ).

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 28 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Јан 08 2021, 21:01

Ајде да потсетам на наеуспешниот референдум кој власта со манипулации, уцена и купување на пратеници го прогласи и го протна како успешен. Прашањето гласеше: Дали сте за членство во ЕУ и НАТО со прифаќање на Договорот помеѓу Република Македонија и Република Грција? Секој што не е будала му е јасно дека се манипулира, прво е ставено ЕУ, а во моментов, 2,5 години по референдумот немаме абер од почеток на преговори, а камо ли членство во ЕУ. Ниту сме рамноправни со Бугарија и покрај влезот во НАТО, туку источниот сосед за ѓал со дозвола на Заев и Ахмети не дупи како сака и до скоро се обидувавме да им се вовлечеме во задникот. ДОживеавме понижување без резултат, односно не сме ни за милиметар поблиску до ЕУ отколку што бевме во 2009 година кога за прв пат ги исполнивме условите за почеток на преговорите. Стално добиваме нови услови со идентитетско бришење дел по дел.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 28 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Пет Јан 08 2021, 21:20

Референдумот беше успешен, повеќе од 90% гласаа ЗА. Тоа што вас дпне оФците кои во последно време сами се нарекувате северџани не ве интересираше како ќе се вика државата во која живеете е ваш проблем. Заинтересираните излегоа и гласаа.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 28 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Саб Јан 09 2021, 10:44

Се однесуваш како Трамп. Решението на ДИК според законите е многу децидно. Пишува дека референдумот не е успешен поради недоволна излезност. На референдумот за територијална поделба во 2004 година, што го бојкотираа СДСМ и партиите на Албанците 95,06% беа против сегашните општински граници, па ги имаме затоа што немаше доволна излезност. На референдумот за промена на името за беа помалку 94,18% од гласачите. Диктаторската власт со уцени и корупција на пратеници и покрај неуспешниот референдум си ја исполни наредбата на непријателите на Македонија. Со тоа го поделивте македонскиот народ на два дела. Македонци со целосна историја од праисторијата до денес и Македонци што сметаат дека од Бугари Тито со сила ги направиил нив или нивните предци како Македонци. За мене што НАТО го гледа само како нуѓно зло за влез на Македонија во ЕУ името си го сменивме за бадијала. Не ги почнавме преговорите со ЕУ и сега сме подложени на ново дупење, сега од страна на Бугарија. Се надевам дека како што на власта и дојде памет, па веќе не чека вакцини против ковид од Бугарија, Грција и ЕУ туку конечно се сети сама да ги нарача од производителите, така и ќе најде решение за економска заедница што наводно Пендаровски ја одбил. Политичка заедница не ни е толку потребна посебно ако политиката е да ни ги избришат историјата и идентитетот. За економија треба да учиме од Кина. Единствената земја на светот што во услови на пандемија има значителен пораст на БДП во 2020 година. Наскоро ќе знаеме точно колку. А за тоа колкав е нашиот пад ќе дознаеме најрано за три месеца.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 28 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Саб Јан 09 2021, 11:23

Интересно размислување на Стефан Влахов Мицов.

Зошто во времето на Југославија ниту Бугарија, ниту Грција го оспоруваа македонскиот идентитет и јазик и потпишуваа договори на македонски јазик без уставни додавки, прашува тој и одговара:

Политички кретени, затоа што бевме во три различни блока: Бугарија во Варшавскиот пакт и Советот за економнска помош, Грција во НАТО и во ЕУ, Југославија ( и Македонија ) во Движењето на неврзаните.

Заклучокот е дека не смееме да бидеме во ист блок или сојуз со нашите непријатели, кои ќе бидат македонски непријатели додека ги снема. Што тогаш бареме во НАТО и што сакаме во ЕУ, говеда несмасни, вели Мицов.

Види повеќе

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 28 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Nebula Саб Јан 09 2021, 11:34

Blokovskata podelba e zavrsena. Jugoslovenskata geo strateska polozba ovozmozuvase balansiranje megu istokot i zapadot. Makedonija gi nema prednostite i resursite sto gi imase Jugoslavija i toa e fakt na koj treba da se prilagoduva makedonskata politika.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 28 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Саб Јан 09 2021, 13:04

Нешто не ми се верува дека со влезот во НАТО станавме поблиски со Кина, светската економска велесила или со Русија која обезбедува воен баланс, а здружена со Кина, Индија и други земји од Азија е веројатно посилна од НАТО. А се работи за земји кои за разлика од членките на НАТО и ЕУ не се изживуваат со Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 28 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Саб Јан 09 2021, 18:23

Во НАТО или не, Русија и Кина пет пари не даваат за Македонија. Nebula е во право кога тврди дека сме премногу мали и безначајни.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 28 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Саб Јан 09 2021, 20:59

Ние пет пари не даваме за Кина или Русија, туку како мазохисти уживаме во садизмот на НАТО и ЕУ кон нас. Грција, на пример игра многу пријателски со Русија и Кина. Кина, на пример веќе ги управува пристаништата во Пиреја и Солун и од таму со железница сака да ја префрла стоката до Унгарија (за почеток, можеби и до Австрија) и од таму со камиони да се носи низ Европа. Таа пруга треба да минува низ Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 28 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Нед Јан 10 2021, 17:29

Па што, владата донела одлука да им забрани на кинезите да превезуваат роба низ Македонија? Или само да непишеш нешто.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 28 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Нед Јан 10 2021, 18:18

Нема направено ништо за подобрување на инфраструктурата, односно за овозможување на побрз железнички транспорт. Ниту прави нешто.
Инаку последен бисер од бугарска страна споделен и од европратеникот Ковачев од партијата на братот на Заев Борисов е терминот Северно титово диво племе. Не знам дали мислат и на Македонците заевисти. Вас можеби ве припитомиле. Можеби на начин на кој каубојците припитомуваат, со јавнување.


_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 28 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Сре Јан 20 2021, 20:43

Корупцијата е состојба на умот на целото општество, од корупцијата во јавните набавки, кронизмот и непотизмот на највисоко ниво, кај градоначалниците, судиите, па сè до луѓето кои се подготвени да платат поткуп, оние кои носат шише виски кога одат на преглед кај доктор и оние кои во март носат подароци за учителките на своите деца. Постоечката корупција исто така води кон потреба за изнаоѓање на политички баланс при секое назначување на државна функција. На пример, тажно е дека дури и директорите на националните паркови се политички назначени. Мое силно уверување е дека луѓето не треба да се вработуваат заради политички баланс, туку врз основа на заслуги, отчетност и професионалност.
Ова е мал дел од интервјуто што целосно можете да го најдете на
https://sdk.mk/index.php/naslovna/ne-dramatizirajte-so-bugarija-reshete-ja-koruptsijata-veli-holandskiot-ambasador-dirk-jan-kop/?fbclid=IwAR1Q_Fws-s-NRYPf1dJwRXHMFGzUdOX8Msm0BAOmvkRuo9hMgx2KHLoYj-A#.YAfcWZdwUhQ.facebook

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 28 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Сре Јан 27 2021, 19:05

И вакцината против ковид 19 покажа дека Македонија на НАТО и на ЕУ им служат за изживување. Ништо од т.н. ковакс систем. Србите со ја почитуваа поговорката У СЕ И У СВОЈЕ КЉУСЕ, затоа што знаат со кого си имаат работа и дека не сакаат да бидат ЗАДЊА РУПА НА СВИРАЛИ, па сами си набавија вакцини таму кај што може. Нашата „администрација“ (ова по бугарската терминологија за периодот на Втората светска војна) како да е Господ нека ми прости составена од будалетинки, чекаше до последен момент верувајќи дека ветувањата на западните земји и соседите членки на овие организации ќе бидат исполнети. Јас не знам дека некое ветување од НАТО и ЕУ било исполнето. На пример за членство стално сме добивале дополнителни барања. Па така излегува дека ЕУ ги лаже нашите политичари, тие ја филуваат лагата па ја соопштуваат на граѓаните. Дел, тие што се дресирани да веруваат во се што ќе каже најголемиот лажго во историјата на македонската политиука, тие што веруваат дека пред неколку години сме добиле датум за преговори чекаат вакцини од ЕУ за неколку недели. Администрацијата врз Македонија (владата на т.н. Северна Македонија) уште не може да увезе подарени вакцини. Се вади и дека сме мала земја па произведувачите на вакцини не не третираат соодветно поради тоа. Ислан, земја со 6 пати помал број на жители од нас завчера го издаде првиот корона пасош (до тогаш имаше 4.8оо граѓани што ја добиле втората доза од Фајзер вакцината), додека Македонија чека милост за да ги добие првите вакцини. Нема податоци дека брат Бојко или Мицотакис ќе пратат некоја вакцина како што ветувале навидно.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 28 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Чет Мар 11 2021, 19:00

Od EU i NATO - Page 28 Pomosh-eu-korona

Од 530 милиони евра помош за справување со короната нема ниту еден цент за Македонија. Нема ни за Бугарија. Изгледа превише пари дрпнале од европските фондови браќата Бојко и Зајко.

European Commission - Directorate-General for[...] (via Public) / EU Solidarity in action: Commission proposes to mobilise almost €530 million to support emergency measures against the coronavirus pandemic (publicnow.com)

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 28 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Чет Мар 11 2021, 20:12

Уште една лага без никакви аргументи. Изглада дпне оФците станале патолошки лажливци.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 28 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Пет Мар 12 2021, 11:17

И еве го појаснувањето. Лагата за некакво дрпање е разоткриена. Квалификацијата за дпне дека се лажговци е потврдена.

https://faktor.mk/kako-makedonija-ne-dobi-pari-od-fondot-za-solidarnost-eu-pojasnuva
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 28 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Пет Мар 12 2021, 17:34

Ако добро те разбирам сметаш дека е добро што владата штедеше на здравјето на граѓаните. Поважно и беше на пример да постави двојазични табли на сите државни установи и јавни претпријатија во Берово, отколку да купи некоја вакцина, порано респиратор или маска.
Сега гледам дека еврикомесарот за проширување вели дека Албанија ги задоволува условите за меѓувладина конференција, а дека Македонија треба да го реши билатералниот проблем со Бугарија. Кој е виновен за тоа. Јас лично мислам дека не е вината кај нас, туку во желбата на евроатлантската меѓународна банда да изврши геноцид врз македонскиот народ и дека би оставиле по некој Македонец, но во резерват. вие се рзбира за виновен сега го сметате Зоран Заев, дури и тој самиот би требало да се смета за виновен. Како што порано вина гледавте во Груевски, а не во странските предатори.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 28 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Luxor Пет Мар 12 2021, 18:20

Владата не штедела на здравјето туку обезбедила доволно донации од пријателски земји за да не троши пари на граѓаните. Ако беше точна твојата лага тогаш сигурно ќе ги исполневме условите. Патем, Заев веќе му одговори на Вархеји.

https://melnica.forummk.com/t2303-topic#82436
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 28 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by трендафил Саб Мар 13 2021, 17:46

ЕУ му одговори на Заев со тоа што испорача 38.400 вакцини во Албанија, 144.000 вакцини во Јордан (што нема врска со ЕУ). Само за Македонија нема ништо.

Od EU i NATO - Page 28 Eu-768x504

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11131
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 28 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Albatros Саб Мар 13 2021, 18:10

Samo Levica ima pravo da kritikuva, vmro im gi baknuva nozete na eu birokratite isto kako sdsm.

Albatros

Број на мислења : 822
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 28 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Flora Саб Мар 13 2021, 18:31

Nevidena ludost, se raduvaat mislejki deka EU go zafrknala Zaev a ne se svesni deka tie vakcini se nameneti za niv i tie se zafrknatite.

Flora

Број на мислења : 417
Join date : 2018-08-05

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 28 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Dino Саб Мар 13 2021, 18:46

Germanija i Francija vrsat pritisok za da se piseme bugari so bugarski jazik. Amerikancite barem bea poposteni ni smenija imeto ama grcite priznaa nacija i jazik. Starite komiti vikale Evropa bludnica Vavilonska.

Dino

Број на мислења : 635
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Od EU i NATO - Page 28 Empty Re: Od EU i NATO

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 28 of 39 Previous  1 ... 15 ... 27, 28, 29 ... 33 ... 39  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот