Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Корупција во владата

+6
PRVOBOREC
трендафил
Hamad bim Khalifa
makijaveli
Laba
osa
10 posters

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Корупција во владата - Page 2 Empty Re: Корупција во владата

Пишување by трендафил Вто Фед 09 2021, 18:15

Ако владата не смета дека корупцијата во Македонија е голема, зошто тогаш имаме министер за борба против корупцијата. Не ми е познато дека во друга земја има нешто такво. Македонија е земја со хибриден режим, што би рекле дека во нормалните земји се управува од еден центар, Кај нас е уште полошо затоа што се управува од два центра, СДСМ и ДУИ. Поточно кажано од две личности, Ахмети и Заев. АЛбанците секогаш уценуваат, а Заев секогаш им попушта. Наместо да се обединат Македонците. Не знам од што се плаши ако смета дека навистина мнозинството Македонци стојат зад него.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во владата - Page 2 Empty Re: Корупција во владата

Пишување by PRVOBOREC Вто Фед 09 2021, 18:52

Небањатите криминалци во белиот свет.

Корупција во владата - Page 2 Img_2867
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во владата - Page 2 Empty Re: Корупција во владата

Пишување by трендафил Чет Фед 11 2021, 19:10

Ако СДСМ смета дека е во право треба тоа прашање да го решава во Собранието, а не да јаде фекалии по портали. Сериозни медиуми не ја објавуваат тоа затоа што и најбудалиот правник знае дека казна со глоба ни во Германија не се изрекува за кривично дело. Можеби за прекршок. Но и дека парична казна се брише според законот од евиденција после 3 години.
Никој не бараше оставка од Амди Бајрам, Бог да го прости, јој одлежа затворска казна, а беше пратеник и гласаше за бришење на македонскиот идентитет и менување на уставното име по неуспешен референдум.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во владата - Page 2 Empty Re: Корупција во владата

Пишување by Luxor Чет Фед 11 2021, 20:00

Што да решава во собрание? Моралната одговорност на дпне оФците кои неколку месеци по пресудата за кражба и фалсификат го ставија хер флик за министер? Или за моралот на самиот хер флик и дпне оФците кои бараат одговорност од секого за се и сешто но никогаш не се соочуваат со сопствените лаги и криминали?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во владата - Page 2 Empty Re: Корупција во владата

Пишување by трендафил Чет Фед 11 2021, 20:31

Не знам зошто за одговорност пишуваш само за работи од минатото. Не и за сегашноста. Во моментов имаме кривично дело и од страна на партија на власт и од судот, кога, еве да се правам дека сликата не е фотошопирана, се прави кривично дело со тоа што не е избришано од евиденција дело за кое рокот за бришење е 3 години од како е настанато делото. Овој случај е пример за хибриден режим, односно заробена држава. Кога има спрега на судската и извршната власт.Зошто не се бара оставка од министерот за внатрешни работи и правда, Оливер Спасовски и Бојан Маричиќ затоа што не можат да добијат безбедносен сертифокат од НАТО.
Не мислиш ваљда дека, еве да се правам дека верувам во тоа дека се работи за кривично дело, а не за прекршок или ништо од страна на пратеник пред две децении, па заради тоа Македонија да се најде на срамното 111 место сега, или придонес за тоа има судот и партијата што објавува податоци што во слободна држава треба да не постојат. Дека ова е причина што режимот на Заев е хибриден за прв пат во историјата на Македонија.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во владата - Page 2 Empty Re: Корупција во владата

Пишување by Luxor Саб Фед 13 2021, 12:36

Не издржа да не излажеш нели?

Корупција во владата - Page 2 Img_2523
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во владата - Page 2 Empty Re: Корупција во владата

Пишување by трендафил Саб Фед 13 2021, 15:17

Не напишав ни јас дека Спасовски или Маричиќ се одбиени за сертификат. Само дека уште не можат да го добијат. Тоа кај Спасовски е поинтересно затоа што имал сертификат, а сега треба доста време за да се разгледа барањето за негово обновување.
Иако да бидам искрен ме заболе за НАТО. Мислам дека и на многу будала веќе му е јасно дека НАТО не носи инвестиции и дека не сме ниту за малку побезбедни отколку пред членството. Пред НАТО имавме демократија со недостатоци, а сега хибриден режим по оценка на организацијата на која најповеќе и се верува. Имаме и зголемување на корупцијата, смешно мало покачување на пензиите (1,2% во однос на 5,9% во Србија на пример). Јас немам почувствувани ништо позитивно од моментот кога станавме членка на НАТО. Хуманитарна помош, во вид на маски и респиратори откако престана нивната масовна примена во борбата со короната, добивавме и пред зачленувањето во НАТО. Ја добиваат сите сиромашни земји.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во владата - Page 2 Empty Re: Корупција во владата

Пишување by Luxor Саб Фед 13 2021, 15:28

Премногу лажеш, а гласините одат во два правци. Првиот дека не соработуваш со стручните лица од специјализираните установи а вториот дека не си ги пиеш лековите редовно.

трендафил напиша:Не напишав ни јас дека Спасовски или Маричиќ се одбиени за сертификат. Само дека уште не можат да го добијат. Тоа кај Спасовски е поинтересно затоа што имал сертификат, а сега треба доста време за да се разгледа барањето за негово обновување.

трендафил напиша:Ајде на темата посветена за него да напишам дека Оливер Спасовски не може да добие безбедносен сертификат од НАТО. Исто како и неговиот колега, министерот Бојан Маричоќ. Гласините одат во два правца. Едниот дека се соработници на наш сосед што треба да ни подари вакцини или дека се работи за корупција.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во владата - Page 2 Empty Re: Корупција во владата

Пишување by трендафил Саб Фед 13 2021, 16:01

Требаше ли да се качам во авион од Брисел и да напишам дека сме добиле датум за преговори со ЕУ за да ме сметаш за човек што секогаш ја говори вистината. Јас нагласив дека се шират гласини. Не тврдев дека е така. Патем Оливер Спасовски имаше сертификат како премиер на предизборната влада, можеби и претходно, но тоа не можам да го тврдам затоа што формално уште не бевме членка на НАТО, па не знам зошто процедурата трае толку долго.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во владата - Page 2 Empty Re: Корупција во владата

Пишување by Luxor Саб Фед 13 2021, 17:55

Треба само да почнеш помалку да лажеш.

luxor напиша:Премногу лажеш, а гласините одат во два правци. Првиот дека не соработуваш со стручните лица од специјализираните установи а вториот дека не си ги пиеш лековите редовно.

трендафил напиша:Не напишав ни јас дека Спасовски или Маричиќ се одбиени за сертификат. Само дека уште не можат да го добијат. Тоа кај Спасовски е поинтересно затоа што имал сертификат, а сега треба доста време за да се разгледа барањето за негово обновување.

трендафил напиша:Ајде на темата посветена за него да напишам дека Оливер Спасовски не може да добие безбедносен сертификат од НАТО. Исто како и неговиот колега, министерот Бојан Маричоќ. Гласините одат во два правца. Едниот дека се соработници на наш сосед што треба да ни подари вакцини или дека се работи за корупција.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во владата - Page 2 Empty Re: Корупција во владата

Пишување by трендафил Саб Фед 13 2021, 19:58

Може треба да почнам да лажам како Заев за сериозни работи, како датумите за вакцините за ковид или за почеток на преговори со ЕУ. Или дека по влезот во НАТО ќе имаме зголемени странски инвестиции. (Ова споредбено со земјите од регионот, затоа што нема корона само кај нас). Дека нема добиено безбедносен сертификат, односно дека тој не му е обновен до сега, признава и самиот Спасовски. Факт е дека до сега не може да добие сертификат. Дали ќе добие во иднина, да сме живи и здрави ЌЕ видиме. Патем ЌЕ е омилениот збор на партијата на власт. До кога ЌЕ беше изграден новиот Клинички центар во Бардовци. Кога ЌЕ има воопшто проект за него.

Сериозно ли мислиш дека Заев и компанија не соработуваат со стручните лица од специјализираните установи и дека не си ги пијат лековите редовно па затоа лажеа за работите што ги напишав во првиот дел од текстот, но и за многу други.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во владата - Page 2 Empty Re: Корупција во владата

Пишување by Luxor Нед Фед 14 2021, 10:25

Лажеш и се обидуваш да се оправдаш лажејки уште повеќе. Колку повеќе преташ толку повеќе тонеш.

luxor напиша:Треба само да почнеш помалку да лажеш.

luxor напиша:Премногу лажеш, а гласините одат во два правци. Првиот дека не соработуваш со стручните лица од специјализираните установи а вториот дека не си ги пиеш лековите редовно.

трендафил напиша:Не напишав ни јас дека Спасовски или Маричиќ се одбиени за сертификат. Само дека уште не можат да го добијат. Тоа кај Спасовски е поинтересно затоа што имал сертификат, а сега треба доста време за да се разгледа барањето за негово обновување.

трендафил напиша:Ајде на темата посветена за него да напишам дека Оливер Спасовски не може да добие безбедносен сертификат од НАТО. Исто како и неговиот колега, министерот Бојан Маричоќ. Гласините одат во два правца. Едниот дека се соработници на наш сосед што треба да ни подари вакцини или дека се работи за корупција.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во владата - Page 2 Empty Re: Корупција во владата

Пишување by трендафил Нед Фед 14 2021, 12:51

Ме чуди кога ова го пишува човек што веруваше дека сме добиле датум за преговори со ЕУ и никогаш не напишал ниту збор против тие што го лажеа. Имаш во секој случај оригинално толкување на тоа што сум го напишал и очигледно не моѓам да те разубедам. Македонија би требало според големината на земјата да има околу 300 сертифицирани за НАТО, а до сега има според Претседателот Пендаровски недефинрана бројка, 40 до 50 според неговата изјава во Стадион на Канал 77. Чудно е распонот да биде 20% до 25% зависно од тоа која бројка е реалната, а Пендаровски не ја знае или не сака да ја каже. Со резерва дека можеби бројките се кажани на памет.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во владата - Page 2 Empty Re: Корупција во владата

Пишување by Luxor Нед Фед 14 2021, 14:53

Исто и овде, додека ти пласираш рекла казала лаги и спинови јас постирам документирани докази. Слободно продолжи, сигурен сум дека тие што читаат убаво се забавуваат.

luxor напиша:Лажеш и се обидуваш да се оправдаш лажејки уште повеќе. Колку повеќе преташ толку повеќе тонеш.

luxor напиша:Треба само да почнеш помалку да лажеш.

luxor напиша:Премногу лажеш, а гласините одат во два правци. Првиот дека не соработуваш со стручните лица од специјализираните установи а вториот дека не си ги пиеш лековите редовно.

трендафил напиша:Не напишав ни јас дека Спасовски или Маричиќ се одбиени за сертификат. Само дека уште не можат да го добијат. Тоа кај Спасовски е поинтересно затоа што имал сертификат, а сега треба доста време за да се разгледа барањето за негово обновување.

трендафил напиша:Ајде на темата посветена за него да напишам дека Оливер Спасовски не може да добие безбедносен сертификат од НАТО. Исто како и неговиот колега, министерот Бојан Маричоќ. Гласините одат во два правца. Едниот дека се соработници на наш сосед што треба да ни подари вакцини или дека се работи за корупција.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во владата - Page 2 Empty Re: Корупција во владата

Пишување by трендафил Нед Фед 14 2021, 16:19

Кога веќе споменуваш докази веројатно ти е јасно дека Транспаренси не пишува директно дека владата е корумпирана затоа што тогаш ризикува да биде тужена и да мора на суд да ги докажува случаите што евентуално ќе ги наведе. А корупцијата обично се прави во 4 очи, па е тешка за докажување, посебно не пред македонските судови кои во случајот со Заев го отфрлија видеото направено со судски налог од кое делови беа достапни во јавноста и јасно се гледа дека бара едно евро од квадрат да се оснесе во менувачницата кај Вицето и едно евро да се уплати како донација за црквата на која како ктитор (финансиер) се води Заев. Давам и докази. На пример  дека Македонија е на 111 место на листата на Транспаренси што е најлошо до сега. или дека е хибриден режим, што би рекле се глуми демократија. Или дека Заев не би требало да дише откако ни го смени вечното име, затоа што тврдеше дека додека дише нема да се менува Уставот поради промената на името. 
Според некои информации сертификат од НАТО обично се добива за 6 месеци. Македонија е членка на НАТО скоро 11 месеци, а сертификат според Претседателот Пендаровски добиле 40 до 50 лица. 
Еве доказ дека Македонија трета година по ред, што би рекле од доаѓањето на Заев на власт е во категоријата хибридни режими.

Северна Македонија повторно во групата на „хибридни режими“ (voanews.com)

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во владата - Page 2 Empty Re: Корупција во владата

Пишување by Luxor Нед Фед 14 2021, 16:39

Не успеала затоа што претходно дпне оФците ја сместиле во категоријата хибридни режими.

Корупција во владата - Page 2 Img_2527Корупција во владата - Page 2 Img_2528
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во владата - Page 2 Empty Re: Корупција во владата

Пишување by трендафил Нед Фед 14 2021, 20:38

Јас пишувам за извештај од Економист, ти од Фридом Хауз. Не си го ни прочитал линкот што го имам дадено, па да ти го повторам на друг начин.
https://mk.voanews.com/a/5763915.html

За Фридом Хауз е познато дека е финансиран од Џорџ Сорос кој инвестира повеќе десетици милиони евра за да инсталира влада како оваа на Заев. Но и тие режимот на Мијалков, Заев и Ахмети го оценуваат како хибриден. Дали се работи за класика, откако нешто ќе се искористи за свои цели да се отфрли како отпадок, не би можел да тврдам. Секој нека си донесе свој заклучок.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во владата - Page 2 Empty Re: Корупција во владата

Пишување by SHARENI Нед Фед 14 2021, 20:48

Koga dpmne dobival losi izvestai toa e megunaroden zagovor, Soros, masoni i se i sesto. Objektivnost nula smesno i zalno e.
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 844
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во владата - Page 2 Empty Re: Корупција во владата

Пишување by трендафил Вто Фед 16 2021, 19:54

PRVOBOREC напиша:Небањатите криминалци во белиот свет.

Корупција во владата - Page 2 Img_2867


Ајде да напишам дека кривичното дело е откриено. Антонио во времето кога беше студент во Германија се возел во градски автобус без карта, што таму се смета за кривично дело. Не верувам дека поради ова дело по повеќе од 15 години Македонија е прогласена за хибриден режим, што би рекле диктатура што изигрува демократија или дека се најде на 111 место на списокот на Транпаренси. Ниту дека според македонските закони ова дело доживотно останува запишано во казнената евиденција.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во владата - Page 2 Empty Re: Корупција во владата

Пишување by PRVOBOREC Вто Фед 16 2021, 20:09

Ахахахаааааааа.

Корупција во владата - Page 2 Image210

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во владата - Page 2 Empty Re: Корупција во владата

Пишување by трендафил Вто Фед 16 2021, 20:29

Да не владееше во Македонија хибриден режим (диктатура) за оваа фотографија до сега ќе одговараа тројцата потпишани на документот и тие што го објавиле. Сигурно е дека нема да одговара тој што е снимен како бара да се уплати по едно евро од квадрат во менувачницата на брат му (Вице, не Бојко) и по едно евро за црквата. Или што изградил трговски центар дивоградба и го легализирал и пуштил во употреба без антипожарен аларм и систем за автоматско гасење пожар.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во владата - Page 2 Empty Re: Корупција во владата

Пишување by Luxor Вто Фед 16 2021, 20:37

Фатен во уште една лага.

трендафил напиша:
PRVOBOREC напиша:Небањатите криминалци во белиот свет.

Корупција во владата - Page 2 Img_2867


Ајде да напишам дека кривичното дело е откриено. Антонио во времето кога беше студент во Германија се возел во градски автобус без карта, што таму се смета за кривично дело. Не верувам дека поради ова дело по повеќе од 15 години Македонија е прогласена за хибриден режим, што би рекле диктатура што изигрува демократија или дека се најде на 111 место на списокот на Транпаренси. Ниту дека според македонските закони ова дело доживотно останува запишано во казнената евиденција.

PRVOBOREC напиша:Ахахахаааааааа.

Корупција во владата - Page 2 Image210
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во владата - Page 2 Empty Re: Корупција во владата

Пишување by PRVOBOREC Сре Фед 17 2021, 09:01

Добро утро небањати морони. Еве да ви започне убаво денот.

Корупција во владата - Page 2 Img_2879

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2448
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во владата - Page 2 Empty Re: Корупција во владата

Пишување by трендафил Сре Фед 17 2021, 16:06

Не се работи за кражба по продавници, туку за неплатени билети за градски превоз во студентските денови. Но во секој случај не би требало на секоја тема да пишува кој што ќе му падне на ум. Ова е тема за корупцијата на власта. Чудно е како никој не го постави на пример прашањето како тоа братот на министерот задолжен за корупција, Љупчо Николовски, во 2019 година има за 2.100 (две илјади и сто) проценти поголем профит отколку во 2018.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во владата - Page 2 Empty Re: Корупција во владата

Пишување by Luxor Сре Фед 17 2021, 16:35

Ти си неверодостоен извор, плус во пресудата јасно пишува кражба и фалсификување документи.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Корупција во владата - Page 2 Empty Re: Корупција во владата

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот