Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Афера „Мито, Корупција и Рекет"

+9
nino
OPOZICIONER
Dino
TRAJCHE
PRVOBOREC
Teo
SHARENI
трендафил
Luxor
13 posters

Страна 1 of 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" Empty Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Luxor Чет Aвг 08 2019, 18:53

Е ова ме интересира. Новите докази од кои се ќе биде појасно. Затоа што досега не беше објавено ништо што веќе не го знаеме.

Афера „Мито, Корупција и Рекет" IMG-20190808-185137-561


Последната промена е направена од luxor на Саб Aвг 10 2019, 10:12. Мислењето е променето 1 пати
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Luxor Чет Aвг 08 2019, 18:56

Само да не бидат празни приказни што веќе сме ги слушнале од Геро. И Катица на спикерфон што исто го знаеме.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил Чет Aвг 08 2019, 20:39

Не знаеме зошто СЈО подигна обвинение по законскиот рок во кој СЈО го има тоа право за случајот Империја (и за неколку други случаи), а судот ги прифати овие криминално поднесени обвиненија од неовластен обвинител. Дали обвинението е поднесено со намера да се изврши рекет. Зошто Зоран Заев не реагира како претседател на комисијата за судски реформи во тој период. Дали Камчев беше пуштен во домашен притвор за да може да биде рекетиран. Дали се рекетирани и другите обвинети во овој случај.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Luxor Чет Aвг 08 2019, 21:14

Стрпи се до утре, можеби италијаните знаат нешто. Само да не тргнат по стапките на Геро.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by SHARENI Чет Aвг 08 2019, 22:00

Ima interesni zabeleski, zatoa da prestane SDSM da ostava se na obvinitelstvo i sudstvo. Ako treba stranski obviniteli da otkrijat se do kraj.

Адвокатот Саша Андоновски смета дека ,,нешто смрди“ во објавената снимка од домот на Орце Камчев

Снимката објавена од италијанскиот весник Ла Верита, на која наводно бизнисменот Орце Камчев му дава еден милион евра на Бојан Јовановски за да биде ослободен од домашен притвор, предизвика многу внимание во Македонија и бројни реакции.

Една од нив и на скопскиот адвокат Саша Андоновски, кој ги аназирал деталите од снимката.

Тој на неговиот ФБ профил, напиша:

,,Однапред да кажам: НИКОГО НЕ БРАНАМ, НИТУ НАПАЃАМ.
Само констатирам од она што можам ДА ГО ВИДАМ со свои очи на видео-снимката:
1. Не се гледа лик на ниту еден заедно со парите;
2. Торбата во која се банкнотите по 50 Еура не одговара на торбите со кои Боки 13 и Кичеец ја напуштаат куќата;
3. Дека се работи за 1.000.000 Еура се гледа само од списокот напишан на рака (да се пронајде и да се вештачи ракописот)
4. Говорниот дел на снимката не може да се поврзи со моментот на броење на парите, бидејќи нема видео запис од говорот, туку само аудио (значи може да е снимено во друг момент, а не во критичниот)
5. Во говорниот дел од снимката не се спомнуваат пари, туку само (многу неуко и нестручно објаснет) моментот на „ослободување“
6. Не сваќам од што ќе ги „ослободи“ Катица, кога веќе „ги ослободи“ Врховен суд
7. Од кога тоа обвинител ослободува??
НЕШТО СМРДИ ВО ЦЕЛАВА РАБОТА“-пишува Андоновски.

Ова е снимката што денеска го окупираше вниманието на македонската јавност:https://ako.mk/%d0%b0%d0%b4%d0%b2%d0%be%d0%ba%d0%b0%d1%82%d0%be%d1%82-%d1%81%d0%b0%d1%88%d0%b0-%d0%b0%d0%bd%d0%b4%d0%be%d0%bd%d0%be%d0%b2%d1%81%d0%ba%d0%b8-%d1%81%d0%bc%d0%b5%d1%82%d0%b0-%d0%b4%d0%b5%d0%ba%d0%b0/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 842
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Teo Пет Aвг 09 2019, 08:46

Ushte edna snimka od slovenecot vraboten vo italijanski vesnik. Razocharan sum. Za toa deka glasot na Janeva se slusha na edna od snimkite kako i shto rekla vekje beshe objaveno vo nashite mefiumi.

Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил Пет Aвг 09 2019, 09:03

Ајде да напишам повторно дека работата смрди од почеток на случајов (не само овој) кога на шверцерски начин, со поддршка на власта и евроатлантската меѓународна банда СЈО само на себе си го продолжува мандатот за подигање на нови обвиненија, кој е ограничен со закон на средината на 2017 година и веќе е истечен. Целта е веројатно ограничување на суверенитетот на Република Македонија во дел од случаите, односно рушење на секој што може да дојде на власт, а не е подобен според меѓународната, односно не е од ДУИ или СДСМ на домашно ниво, а дел е за финансирање на власта и наводно невладини организации за кои странците повеќе не сакаат да даваат свои пари. Што би рекле самофинансирање на ограничениот суверенитет. Странците очигледно сакаат да се исполнат обврските што нив ги интересираат, а не се бунат власта да прави што сака за другите работи. Затоа веста на Ла Верита само на Јутјуб ја имаат за еден ден гледано повеќе од 1 милион корисници, за разлика на најгледаната бомба на Заев со 388 илјади прегледи за 3 години. Ова го гледаат и странци што не сакаат криминално работење на функционерите што тие ги плаќаат, а кои ги користат земјите во транзиција и новите земји во ЕУ за лично богатење. Во првата епизода се спомнати Могерини и Јункерс без директно обвинение за корупција, но за ограничување на суверенитетот на Македонија, што е прашање поважно од 1 милион евра. Русковска (а и Заев) очигледно знаеле за разговорот во кој на конференциска врска е и Катица Јанева, па нејасно е зошто Русковска не побара притвор за Катица, а зошто Заев ја предложи обвинителката за нов специјален обвинител што треба да ја замени смокварката. За жал после ова веројатно додека е Заев премиер немаме шанси за датум за преговори со ЕУ, а Заев не мисли да си оди многу пред крајот на мандатот. Ако народот на некој начин не го примора на тоа, се разбира. Колку повеќе од мешаниево на власта и странците очистиме сами, без притисок од новата гарнитура во врвот на ЕУ, толку побргу ќе станеме членка на ЕУ.
П.С.: Претпоставувам дека сега, кога странци објавуваат за криминалот, истражните органи ќе се промрдаат и ќе се усмерат кон нарачателите на рекетот, а не само кон извршителите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Teo Пет Aвг 09 2019, 09:09

Trendafile ja slushashe li snimkata? Dali Boki 13 i se javuva na Janeva i i veli deka se raboti za Kamchev, ili voopshto spomnuva za koja rabota i se javil pa ovaa mu veli „se kje bide vo red"? Dali voopshto nekoj neshto ja prashuva ili upagja onaka od nebo? Duri i da e vmeshana, nishto ne e sokrieno od javnosta. Se ova beshe objaveno, znaevme duri i shto rekla. Potrebni se dokazi, ako nema drugo ova e izmisluvanje na topla voda, shto pak kazhuva deka dpsne e ochajno, nemaat argumenti pa podgrevaat nepostoechki aferi nadevajki se deka ako dojdat od drug izvor kje gi proturkaat kako novi.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Luxor Пет Aвг 09 2019, 09:37

Дали Камчев на снимкава тврди дека уште пред да стапи во контакт со Боки обвинителката Стефанова преку Чифлиганец му барала станови и дуќани за стоматолошка ординација? Тврди дека го "одјебал се тоа"? За истото обвинение и во исти услови? Зошто тогаш решил да му плати на Боки дури 8 милиони евра? Затоа што верувал дека Катица од позиција на главен обвинител ќе ја заврши работата? Ако остане на ова тогаш треба да се потпреме само на истрагата. Можеби е време да се побара барем мониторинг на истрагата од страна на ЕУ.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by PRVOBOREC Пет Aвг 09 2019, 11:30

Гнасата платена да ја започне аферата го покажа вистинското лице. Да исмеваш човек, кој било за физички изглед е дно кој ретко кој може да го достигне. Мизеријава што себеди се смеѕа за новинар, дури и се самопрогласува за бард на новинарството потона подолу и од тоа. Геровски со ова стана дно дна.

Афера „Мито, Корупција и Рекет" IMG-20190809-113100-436

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2438
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by TRAJCHE Пет Aвг 09 2019, 11:52

Procitav, a be nema posmesno. Zaev da go slusal nego i op Gero ke gi resel site problemi. Pocna i toj kako Grujo da umisluva deka e spasitel.
TRAJCHE
TRAJCHE

Број на мислења : 675
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Teo Пет Aвг 09 2019, 12:02

Ako Makfaks dava tochna informacija, sepak ova e ochaen obid na dpsne za podgrevanje na bajata hrana za prosta dpsneovska masa.


Афера „Мито, Корупција и Рекет" 2019-08-09-115943
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Dino Пет Aвг 09 2019, 12:18

Auuuu uste ke se odmotuva klopceto, uste.

Стефанова: Јанева ни наложи да ги затвориме предметите и осомничените да не одат во затвор

https://fokus.mk/ertertstefanova-kamchev-i-pandeleski-se-obidoa-da-mi-vlijaat-preku-chifliganets/

Dino

Број на мислења : 633
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Luxor Пет Aвг 09 2019, 13:38

Пропагандната машинерија на дпне потфрли. Не беше објавен ниеден доказ. Но можеби подгревањето на аферата ќе натера некој од учесниците да проговори. Еве гледам и Катица се јавила.

https://makfax.com.mk/top/%D1%98%D0%B0%D0%BD%D0%B5%D0%B2%D0%B0-%D1%80%D0%B0%D0%B7%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%BC-%D1%81%D0%BE-%D1%81%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BE%D0%B1%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%B8-%D0%B7%D0%B0/
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Luxor Пет Aвг 09 2019, 13:45

Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by OPOZICIONER Пет Aвг 09 2019, 13:50

Site ke bidat istrazeni, obvinitelstvoto i sega raboti ama ne se kazuvaat detali vo interes na istragata.
https://novatv.mk/joveski-za-nova-katitsa-janeva-i-lile-stefanova-ke-bidat-soslushani-ili-ispitani/
OPOZICIONER
OPOZICIONER

Број на мислења : 956
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Luxor Пет Aвг 09 2019, 14:16

Како е Рада до гуша со втората бомба? И каде воопшто се спомнати таа и сопругот? Очигледно некои специјализирани установи не знаат дека нивни пациенти имаат пристап до интернет.

Афера „Мито, Корупција и Рекет" IMG-20190809-141124-482
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил Пет Aвг 09 2019, 15:09

Дали Лиле Стефанова се спротивставила на поднесување на криминално обвинение по истекот на рокот во кој СЈО има право да го стори тоа, а истече летото 2017 година. Не. Дали воопшто некој од СДСМ, политичар, новинар, дури дали некој од невладината мафија се спротивстави со барем еден збор на тој криминал. Не. Иако обвинение можеше да го поднесе и ОЈО наместо СЈО. Чуми инсистирањето обвинение да поднесе Катица кога ја имате и Вилма.
Инаку лично мислам дека серилалов во Ла Веритас не е наменет против Заев, туку против врхушката на ЕУ што си дозволи да го ограничува суверенитетот на една самостојна земја, Република Македонија, со активно мешање во т.н. Пржински договор во кој медијаторот Питер ван Хојте не беше медијатор туку рекетираше една страна, па преку составувањето на владината коалиција се до амортизирање на сите глупости што ги направи владата завршувајќи со референдумот и антиреферендумската промена на име. Тоа што слугата ќе си замине заедно со газдите е колатерална штета.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Luxor Пет Aвг 09 2019, 16:06

Серијалот е наменет за дестабилизација на Македонија и директна помош на овој. А вие сесрдно помагате во рушењето на сопствената држава.

Афера „Мито, Корупција и Рекет" Img_2012
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Luxor Пет Aвг 09 2019, 16:23

Не само да повикува, туку треба максимално да се заложи за транспарентна и сеопфатна истрага.

Афера „Мито, Корупција и Рекет" Zombod10
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил Пет Aвг 09 2019, 18:01

Од власт не се очекува да повикува на расчистување, туку да расчисти криминали. Не знам дали сега ќе ни треба ново СЈО кое ќе може како доказ да приложува снимки снимени без судски налог, односно со исти услови како сегашното СЈО. (Се шегувам, не може криминалци да се борат против криминал).
Да забележам дека Катица Јанева признава дека гласот во снимката е нејзин, односно дека таа вели : „Не се секирај, се ќе биде во ОК“ обраќајќи му се на Камчев преку телефонот на Боки Тредичи. Расчистувањето на случајов за жал оди многу споро. Нејасно е и зошто Катица Јанева си поднесе оставка првиот ден кога се обелодени аферата, зошто замина на боледување од 30 дена (уште трае). Како што вие што верувате дека нема да се смени уставното име Република Македонија или дека сме добиле датум за преговори со ЕУ во минатата година немавте доверба во поранешното обвинителство, ние што мислевме дека ќе ни се смени името и дека уште немаме датум за преговори немаме доверба ниту во ОЈО ниту во СЈО. Може ли сами да ги расчистиме работите околу обвинителствата, или ќе треба да ни посредуваат странци и да ни наметнат нова власт. Како што се случи на и по последните избори. До толку ли не сме во состојба да формираме обвинителство во кое огромното мнозинство ќе има доверба. Од кое ќе се плашат криминалците, а не обичните граѓани.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by PRVOBOREC Пет Aвг 09 2019, 18:13

Небањат си заборавил да пишеш дека тоа се очекува од третата, судската власт а не од извршната. Излези веќе еднаш од грујовизмот кога твојот пастир беше и законодавец и извршител и судија.

_________________
ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ БИЛ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТ
А НЕ НЕБАЊАТ
PRVOBOREC
PRVOBOREC

Број на мислења : 2438
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил Пет Aвг 09 2019, 20:22

Излези од заевизмот во кој тој лично беше претседател на комисијата за судски реформи, што е директно мешање на извршната во судската власт. Какви беа реформите не сакам да пишувам затоа што ми се повраќа кога ќе се сетам на нив, но сигурно е дека резултат од тие реформи е невидениот рекет што сега се разоткрива. Инаку и ова е пример дека кога една марионетска власт има поддршка од газдите да уценува и рекетира, како што беше случај со притисокот врз пратеници за да гласаат за промена на Уставот по неуспешниот референдум, власта почнува да рекетира и за своја сметка. Доколку МВР навистина не знаело ништо за овие работи, Оливер Спасовски би требало да си даде оставка или да биде разрешен поради командна одговорност. А и Заев е некаков раководител, нели? ЗНам дека ви е чудно што аферата пламнува со целосна жестина на меѓународен план во Италија, која според Рашковски е „ебиветер држава“ во која живеат „цигани“. Дали е можна спрега на СЈО и судовите при криминалното поднесување и прифаќање на обвиненија по истекот на рокот што го имаше СЈО за да го прави ова доколку нема притисок одозгора.
Во ситуација кога тие што не му веруваа на Заев дека нема да се смени името или дека не сме добиле датум за преговори со ЕУ не веруваат ниту во обвинителството, за мир во куќата најдобро би било да се избере обвинител со консензус, или обвинител на предлог од опозицијата прифатлив и за власта. На актуелните им ги видовме можностите и непристрасноста.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Teo Пет Aвг 09 2019, 20:58

Trendafile, koga vekje aferata plamnuva so cela zhestina na megjunaroden plan vo Italija (ova patem ti e mnogu glupo srocheno) mozhesh li da dadesh link od barem dva ne evropski tuku italijanski mediumi osven onie vo koj raboti slovenecot a koi se zanimavaat so situacijata vo Makedonija?
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by nino Пет Aвг 09 2019, 21:26

mafija radi
se sto napravija, gi fatija. i uste pa silni, ne popustaat mislat nekoj niv ke gi spasuva.
dojde zivotot

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот