Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Страна 5 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 5 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Teo on Сре Aвг 21, 2019 9:56 pm

трендафил напиша:Наскоро ќе си ги гони ЈО, без С ни како специјално, ни како северно.

Te lazhat vo shtabot.

трендафил напиша:Не знам дали јавен обвинител има имунитет. Изгледа дека нема.

Nema.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 5 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Сре Aвг 21, 2019 10:03 pm

Според обвинението за Катица Боки Тредичи навистина бил педер. Ги земал сите пари за себе, а на Катица и купил само тросед.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 5 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by defo on Сре Aвг 21, 2019 11:31 pm

хахаха, ладете си го умот..Добро е.....

defo

Број на мислења : 2400
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 5 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Чет Aвг 22, 2019 7:56 am

Уште на почеток имаме и разлика во однесувањето на обвинителката Русковска кон обвинети од различна македонска страна. Жал ми е што ова мора да го пишувам за тажни настани, но за жал во такви ситуации се гледа кој каков човек е, во случајов обвинителката. Хумано е што ќе и биде дозволено на Катица Јанева да присуствува на погребот на нејзината вчера почината мајка, Бог да ја прости. Но не беше хумано што истото не му беше дозволено во ист случај и на Душко Лазаров, терорист по пресуда на македонските судови под контрола на Заев за настаните од 27 април, а веројатно политички прогонет според пресуди во слични случаи од судовите во Шведска, Унгарија или Грција. Да потсетам дека Лазаров тогаш имал функција само да ја пренесе евентуалната команда за некакво делување помеѓу оперативниот штаб и единиците на МВР. Таква команда не е дадена. Тој е осуден на 15 години затвор.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 5 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Teo on Чет Aвг 22, 2019 9:46 pm

Ne se grizhi, naredniot pat pravosudnite organi prvo tebe kje te konsultiraat okolu prashanjata za humanosta.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 5 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Чет Aвг 22, 2019 9:52 pm

Треба да има еднаков третман на сите. Катица Јанева беше однесена во притвор без лисици на рацете, што е спротивно на правилникот. Лично сметам дека не мора во секој случај да се ставаат лисици, но тоа треба да се напише во актите.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 5 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Teo on Чет Aвг 22, 2019 10:00 pm

Sekako deka treba da ima ist tretman za site no se dodeka kriminalcite od dpsne gi proglasuvash za politichki zatvorenici a site drugi bez dokazhana vina samo na osnov na somnitelni shpekulacii gi proglasuvash za vinovni tvoeto mislenje kje bide nerelevantno.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 5 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Чет Aвг 22, 2019 10:10 pm

Само почитувам судски одлуки на судовите од земји од ЕУ. На унгарскиот за Груевски, на грчкиот за Грујовски и Бошковски и на шведскиот за Давитковски. Според меѓународни оценки судството во овие земји е на повисоко ниво од нашето.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 5 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Teo on Чет Aвг 22, 2019 10:14 pm

Zborime za EU shto barashe i poddrzha promena na imeto i istorijata na Makedonija? Pametno od tebe shto gi pochituvash odlukite na nivnite drzhavni organi. Sigurno tie ni mislat se najdobro.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 5 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Пет Aвг 23, 2019 1:31 pm

Не е курва жена на која некој и бара услуга за одреден надоместок, туку таа што ќе ја прифати понудата. Исто е и со промената на името и историјата.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 5 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Teo on Пет Aвг 23, 2019 5:02 pm

Nemoj taka Trendafile, ne e kulturno tvoite od dpsmne na koi im pobaraa a tie dadoa kluchen pridones za prodazhbata na imeto i istorijata da gi narekuvash so takvi zborovi. Osven ako ne misleshe deka dpsmne se kurvi po karakter.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 5 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Саб Aвг 24, 2019 6:39 pm

Нови моменти во аферата Рекет. Објавен е записникот составен при пријавувањето на случајот од страна на Орце Камчев, што е сторено на 2 мај 2019 година. Не по допрен глас од некој друг, туку директно од оштетениот во случајот. Интересно е што премиерот кој пред 3 дена ги повика новинарите да објават се што имаат сега прети со тужба. И серија на други функционери од СДСМ. Забораваат на пресудите на судот за човекови права за јавен интерес. Еве што му пречи на Заев и на тие околу него.

https://infomax.mk/wp/ај-да-видиме-што-вика-ферманот-исказот/

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 5 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by luxor on Саб Aвг 24, 2019 6:44 pm

Еве да се цитирам сам себе за да престанеш да тресеш зелени.

luxor напиша:На снимениот документ од изјавата на Камчев нема ништо од она што Митовски подло се обидува да го подметне на јавноста. На пример никаде не може да се прочита дека Камчев во изјавата тврди дека Кичеец бил информиран за истрагата од премиерот. Но лудаците од здружението на куртон новинари на Павловиќ лепливо раче и Талевска 500 евра танга на цел глас квичат дека барањата за извинување и најавите за тужби ако тоа не се случи од страна на лажно наклеветените функционери е притисок врз медиумите. Очигледно лудилото кулминирало и тие мислат дека на куртон новинарите како нив треба да им биде дозволено да лажат и клеветат без жртвите да имаат право да се бранат и да ја докажат на суд својата невиност.

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 5 Img_2048
luxor
luxor

Број на мислења : 5587
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 5 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by defo on Саб Aвг 24, 2019 9:54 pm

Поинт 1, треба да ги тужи новинарите, при бидејќи и тие (поготово оние самопрогласени) новинари се дел од Рекет системот во Македонија. Има милион пример. И треба под итно да се донесе закон за јавни медиуми, блогови ислично.
Поинт 2.

Изгледајте го, со неколку фаулти, и на двајцата(што ме изненади), корекно раскажана целата приказна. Без непотребни обвинувања и заклучоци.

defo

Број на мислења : 2400
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 5 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Нед Aвг 25, 2019 3:41 pm

Јавен интерес е да се знае дека во кривичната пријава има многу споменати лица кои воопшто немаат дадено изјава. Јасно е дека сега кога овчарот им нареди на овните предводници (министрите) да тужат, овците тоа ќе го поддржуваат. Ако СДСМ ги заштитил авторските права за објавување на ваков тип документи, тогаш премиерот е во право. Но да потсетам дека пред 3 дена самиот Заев повика дека ако има некој нешто во врска со евентуална вмешаност на функционери истото да го објави. Не знам дали смета дека луѓето се глупави, па не паметат што рекол или дека мозокот кај сите се ресетира со секоја негова нова изјава како што е случај со неговите симпатизери.
Објавувањето на овој документ е за мене од јавен интерес. Така е во цел свет.
П.С.: Не знам дали во Хашкиот оддел има женски оддел и кој е таму ако „услужувањето“ оди по принципот прв дојден прв услужен, како што вели директорот на затворот. Да не е таму Боки Тредичи.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 5 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Teo on Нед Aвг 25, 2019 3:54 pm

Pak si vkluchuval glupokja. Javen interes bi bilo no samo ako novinarot ne objavi lazhni informaci povikuvajki se na objavena snimka od tekst vo koj voopshto gi nema tie navodi. Toa se narekuva kleveta. A obidot lazhenjeto na javnosta vo interes na grupa kriminalci i predavnici od dpsne da bide pretstaveno kako javen interes se narekuva glupokja.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 5 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Нед Aвг 25, 2019 4:04 pm

А кој тоа навод го нема во записникот од сослушувањето на Камчев, а го има во објавата за која тврдиш дека е клевета? Тоа што за илустрација е дадена само првата страна од записникот не значи дека новинарот нема сознание и за другите. Ајде да се обложиме дека нема да има ништо од тужбите затоа што веќе почна директно шамарање од странските амбасади. Фала Богу тоа веќе го прават на дипломатски начин, а не со изјави на новинарите како што правеа до скоро. Како ќе тужи Димитров на пример кога тој прв добил дојава од странски амбасадор за рекетирање на бизнисмен, а истото не го пријавил пред надлежните институции.
Знам дека вас не ве интересираат вести во врска со криминалите на власта, но другите луѓе ги интересираат. А јавност не се само поддржувачите на ДУИ и СДСМ.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 5 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Teo on Нед Aвг 25, 2019 4:06 pm

1. Kade e spomnat Zaev vo objavenoto?

2. Ako jas sega objavam slika od tvoj post i napisham deka chlen na tvojata familija e prostitutka po zanimanje a toa go baziram na snimkata od tvojot post vo koj nema napishano takvo neshto, toa kje bide vistina?
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 5 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Нед Aвг 25, 2019 4:12 pm

Уште во објавеното во Ла Веритас, во тонската бомба, Заев е спомнат од Боки Тредичи лично. Новинарот за разлика од тебе очигледно не го заборавил тоа.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 5 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Teo on Нед Aвг 25, 2019 4:21 pm

Ne stanuva zbor za vashite vlazhni sonishta da go povrzete Zaev so kriminal od strav poradi negovata popularnost kaj narodot tuku za konkretniot sluchaj. Ne si odgovoril dali moeto tvrdenje bazirano na snimkata od tvojot post kje bide tochno bidejki tvojata glupava logika kazhuva deka ako objavam del od originalen dokument togash se drugo shto kje napisham a go nema vo objavenoto e tochno bidejki pak spored tvojata glupa pretpostavka objavrniot del e siguren dokaz deka imam uvid vo celiot dokument. I zatoa mora da mi se veruva bezuslovno. Posebno ako prethodbo sum si go prodal liderot na partijata kako shto napravi samonarecheniot novinar od nimfomaks.


Последната промена е направена од Teo на Нед Aвг 25, 2019 5:04 pm. Мислењето е променето 1 пати
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 5 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Нед Aвг 25, 2019 4:36 pm

“Црно на бело. Ставот на Кале доаѓа по седницата на СДСМ и изјавата на ЗЗ за “законска одговорност”. Но Катица е веќе во притвор. Барањето за сносење одговорност за “злоупотреба на довербата на јавноста” е јасна алузија за сносење политичка одговорност. Кон кого е адресирана?”, прашува поранешниот дипломат Артим Зеколи.

https://expres.mk/od-kogo-bara-odgovornost-za-reket-amerikanskata-ambasada-vo-skopje/

Кој е на чело на тие што имаа доверба од јавноста. Не е ли тоа Зоран Заев? Американците понатаму велат: „Секој за кого има наводи дека ја злоупотребил довербата на јавноста, мора да сноси одговорност“ За кого има наводи, не што ќе биде осуден. Осуден оди во затвор, а тој за кого има наводи станува политички мртовец.

Еве и друга изјава, од владеечкиот Али Ахмети, кој истакнуваше знаме на САД пред општините во кои победуваше ДУИ пред да се истакнува и македонското. „Не сметам дека ова е сценарио на некакви кругови и наметнато од страна. Тоа настанало во околности кои треба да се истражат и расветлат. Тука станува за личната алчност на поединци. ‘Алчноста го уништува човекот“ е израз на нашиот народ со кој сé се објаснува. Секако дека е скандал и тоа ме разочара“. Во кого е разочаран Али Ахмети, во Боки 13 или во Зоран Заев?

https://expres.mk/ahmeti-ne-e-reket-mestenka-tuku-alchnost/

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 5 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Teo on Нед Aвг 25, 2019 4:48 pm

Pak istite gluposti. Koga ednash kje nauchite da razmisluvate so mozokot a ne so vashite vlazhni sonishta. Sepak da ti odgovoram, kolku treba da bidesh glup pa lugjeto koi se tvou politchki protivnici i za koi tvrdish deka se stranska instalacija na vlast, da gi proglasish za lichnosti od doverba na narodot i so toa da lizesh kaj shto si...Tolku golema glupokja teshko da se vidi vo dogledno vreme. Dodeka chekash depesha od shtabot odluchi se, dali vlasta e nasilno nametnata a narodot e na vasha strana ili vie lazhete i vlasta e legalno izbrana i se dosega imala polna doverba od narodot. Ne zaboravaj i da prashash dali vlasta spored internite anketi na dpsne seushte ja ima doverbata.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 5 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Пон Aвг 26, 2019 9:41 pm

Не разбирам за што пишуваш затоа што ми се обраќаш на мене, а јас само цитирав мислења на двојца етнички Албанци. Мој е само коментарот дека тој што ќе биде осуден на суд оди во затвор, а тој за кого според терминологијата на американците има наводи си оди од политиката. Не разбирам што сметаш дека има глупаво во тоа, па те молам да ми објасниш на што мислиш.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 5 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by luxor on Пон Aвг 26, 2019 10:18 pm

Не може да ти објасни затоа што ти веќе знаеш ама полесно е да се правиш со сила глуп отколку да признаеш дека едното го исклучува другото и што и да кажеш ќе признаеш дека лажеш.
luxor
luxor

Број на мислења : 5587
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 5 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Вто Aвг 27, 2019 8:10 pm

Уредникот на Инфомакс по денешната изјава на обвинителката Вилма Русковска дека од политичарите се споменува само Заев поставува директни прашања за тоа на која страна од кој записник се споменуваат и други политичари. Се разбира од власта.

https://infomax.mk/wp/oбвиниteлke-а-овие-имиња-освен-заев-ова-се/

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 5 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот