Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Страна 6 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 6 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by luxor on Вто Aвг 27, 2019 9:31 pm

Не ве пушта лудилото нели? Само обид да се манипулира јавноста и ништо повеќе. Нема што бившиот обединет за Македонија да прашува сакајки да подметне лажни конструкции, нека го објави записникот за сите да се увериме.
luxor
luxor

Број на мислења : 5654
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 6 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Сре Aвг 28, 2019 11:49 am

И Геровски во првата објава на аферата не споменува еден политичар, туку повеќе. Инфомакс очигледно има копии од разговорите. Не знам зошто не сакаш да веруваш дека еден два амнестиран криминалец и еднаш неосуден затоа што судот легално снимено видео го отфрли како доказ во соработка со партизираното обвинителство под контрола на обвинетиот за едно евро кај Вицето. На секој што не е лудо вљубен во Црпе од Муртино му е јасно дека сега се краде повеќе од било кога порано, затоа што скоро ништо не се гради, а парите ги нема.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6985
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 6 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Teo on Сре Aвг 28, 2019 12:17 pm

Zatoa shto ne e glup kako tebe da veruva na prikazni na lichnost kako Mitovski (koj go predade sopstveniot lider) bez dokazi.
Teo
Teo

Број на мислења : 5017
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 6 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Сре Aвг 28, 2019 7:09 pm

Ако добро те разбирам сакаш да кажеш дека не е глуп како мене туку како тебе па верува во приказната дека минатата година сме добиле датум за преговори со ЕУ, а не верува на конкретните прашања на новинарот на Инфомакс со кои прашува дали на одредена страна од некој записник не е споменат одреден политичар, на што нема одговор. Мислам дека е чесно ако обвинителката се плаши од власта да си даде оставка, а не да дава смешни изјави. По идиотската изјава на министерката за правда дека со промена на закон со просто мнозинство ќе се избира нов специјален обвинител за кој е потребно 2/3 мнозинство и други услови. Такво нешто е незамисливо во земји во кои има почитување на правото на најниско ниво.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6985
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 6 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Teo on Сре Aвг 28, 2019 8:16 pm

Ne bi rekol deka e glup toj shto gi otkriva tvoite gluposti i te sprechuva da gi shirish. Eve ti test, jas tvrdam deka si glup zatoa shto na nevideno tvrdish deka nimfomaks ima informacii i na baza na tie isti obvinuva lugje za kriminal. Ti tvrdish deka sum glup zatoa shto veruvam deka sme dobile datum minatata godina. Jas imam dokazi za tvojata glupost, prochitaj go sopstveniot post pogore. Ti treba da ja dokazhesh mojata glupost, potochno da dokazhesh deka jas veruvam deka sme dobile datum minatata godina. Toa e mozhno samo na eden nachin, da najdesh post kade toa sum go napishal. Bidejki takov nema jasno e deka si glup zatoa shto bez dokazi obvinuvash drugi za glupost, no pred se zatoa shto se obiduvash ti da kazhesh shto drugiot misli.

PS. Toa shto nekoj gi poddrzhuva politikite na vladata ne znachi deka veruva vo se shto taa kje kazhe. Iskoristuvanjeto na takov argument samo kje ja potvrdi tvojata glupost.
Teo
Teo

Број на мислења : 5017
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 6 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Teo on Сре Aвг 28, 2019 8:41 pm

Zoshto Ile vlasta bi imala pojma kako kriminalci i reketari kako Boki ili tvojot shef Grujo gi troshat kriminalno steknatite pari? I zoshto bi ve amnestirala?

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 6 Img_2018
Teo
Teo

Број на мислења : 5017
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 6 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by luxor on Сре Aвг 28, 2019 8:57 pm

трендафил напиша:И Геровски во првата објава на аферата не споменува еден политичар, туку повеќе. Инфомакс очигледно има копии од разговорите. Не знам зошто не сакаш да веруваш дека еден два амнестиран криминалец и еднаш неосуден затоа што судот легално снимено видео го отфрли како доказ во соработка со партизираното обвинителство под контрола на обвинетиот за едно евро кај Вицето. На секој што не е лудо вљубен во Црпе од Муртино му е јасно дека сега се краде повеќе од било кога порано, затоа што скоро ништо не се гради, а парите ги нема.

За тебе може да биде очигледно и дека магарето лета. За мене, се додека доказите јавно не бидат објавени, психијатрискиот случај шири лаги, конструкции и клевети. Што отсекогаш било одлика на дпне-оФците.
luxor
luxor

Број на мислења : 5654
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 6 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by defo on Сре Aвг 28, 2019 9:35 pm

Има неколку моменти кои се интересни да ги продискутираме видиме, се сеќавата на Агрон Буџаку и аферата за распродажба на плоштадот во 2004, додека беше министер за транспорт и врски. И тогаш во таа афера се јави како еден од играчите Орце Камчев. Ама се спаси и тогаш како и сега. А Буџаку „понесе политичка одговорност“, бар во сопствената партија. Од тогаш не доби звучна функција.

defo

Број на мислења : 2417
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 6 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Teo on Сре Aвг 28, 2019 10:20 pm

Mislish deka Kamchev e tolku snaodliv da se izvleche od sekoja situacija ili se prashuvash koj e toj shto mu go ovozmozhuva toa?
Teo
Teo

Број на мислења : 5017
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 6 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by defo on Чет Aвг 29, 2019 6:13 pm

И двете? Или е премногу паразит, па се закачува за секое дрво (некогаш тоа дрво беше Буџкоски, после тоа Мијалков....)

defo

Број на мислења : 2417
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 6 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Dino on Чет Aвг 29, 2019 6:39 pm

Nesto nikoj ne go povrzuva Jordan Kamcev so prviot mu mentor i promotor Branko a bas tamu u taa grmuska lezi zajakot.

Dino

Број на мислења : 561
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 6 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Чет Aвг 29, 2019 7:18 pm

Teo напиша:Ne bi rekol deka e glup toj shto gi otkriva tvoite gluposti i te sprechuva da gi shirish. Eve ti test, jas tvrdam deka si glup zatoa shto na nevideno tvrdish deka nimfomaks ima informacii i na baza na tie isti obvinuva lugje za kriminal. Ti tvrdish deka sum glup zatoa shto veruvam deka sme dobile datum minatata godina. Jas imam dokazi za tvojata glupost, prochitaj go sopstveniot post pogore. Ti treba da ja dokazhesh mojata glupost, potochno da dokazhesh deka jas veruvam deka sme dobile datum minatata godina. Toa e mozhno samo na eden nachin, da najdesh post kade toa sum go napishal. Bidejki takov nema jasno e deka si glup zatoa shto bez dokazi obvinuvash drugi za glupost, no pred se zatoa shto se obiduvash ti da kazhesh shto drugiot misli.

PS. Toa shto nekoj gi poddrzhuva politikite na vladata ne znachi deka veruva vo se shto taa kje kazhe. Iskoristuvanjeto na takov argument samo kje ja potvrdi tvojata glupost.
Не знам дали ќе ме разбереш, но ако информациите на Инфомакс за тоа што пишува на која страна веќе ќе имаше санкции за клевета. И ќе имавме клевета, а не соопштување на информации од јавен интерес. Да знаев дека толку ќе се налутиш, немаше да реагирам на тоа што во секој пост пишуваш дека сум бил глуп. Толку за сега од мене во врска со тоа што го пишуваш.

Во врска со евентуалните криминали на Камчев да потсетам дека многу нечесни работи не беа забранети со закон па во моментот на случувањето тоа не било криминал. Многу дела се и застарени за гонење. Криминал станува такво дејство од моментот кога ќе се донесе законот и истото не може да важи наназад. А после тоа пара оди на пара, што вели народот. Никој не зборува за криминалот на СЈО со отворање на предмети по законски предвидениот рок. И против криминал не може во правна држава да се бори со институционален криминал. Најтажно е што криминално поднесените обвиненија беа прифатени од основниот и апелациониот суд. Не, за среќа и од Врховниот. Но процесите се водат веројатно во надеж дека политиката ќе успее да ги среди работите и Врховниот суд да го прифати криминалното работење на обвинителството. За жал за ова не реагира ни евроатлантската меѓународна банда која нели се колне во почитување на правото. Се ќе беше поедноставно ако место СЈО обвиненија поднесеше редовното обвинителство. Само тогаш не ќе може да се користат како доказ криминално снимените разговори кои и онака кога тогаш ќе паднат како докази.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6985
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 6 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by defo on Пет Aвг 30, 2019 8:07 pm

Dino напиша:Nesto nikoj ne go povrzuva Jordan Kamcev so prviot mu mentor i promotor Branko a bas tamu u taa grmuska lezi zajakot.

А и тоа е можно. Не вика не. Имаше индиции во СЈО и за Бране. Моето мение за Бране е, дека е тежок копук. 2009 добива Хард Диск со криминалите од фамилијата, од страна на Ване Цветанов, агенција за спречување пари и тероризам, ама никогаш не ги ни спомнаа тие информации се негде до 2013, 2014, кога Ване заглави во затвор.

defo

Број на мислења : 2417
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 6 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Пет Aвг 30, 2019 8:20 pm

Веројатно Бранко имал верба во ЕУ, затоа што во таа година според ЕУ ги исполнивме условите за почеток на преговори, а не добивме датум само поради криминалното однесување на Грција и поддршката што нашиот јужен сосед на доби од евроатлантската меѓународна банда во кршењето на меѓународниот договор.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6985
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 6 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by luxor on Пет Aвг 30, 2019 8:27 pm

Нормално дека вие бившокомуњардките дпне тревојади ќе си го сакате папата. И Бране и тој пред него.

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 6 Edouxy12
luxor
luxor

Број на мислења : 5654
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 6 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Dino on Пет Aвг 30, 2019 8:49 pm

defo напиша:
Dino напиша:Nesto nikoj ne go povrzuva Jordan Kamcev so prviot mu mentor i promotor Branko a bas tamu u taa grmuska lezi zajakot.

А и тоа е можно. Не вика не. Имаше индиции во СЈО и за Бране. Моето мение за Бране е, дека е тежок копук. 2009 добива Хард Диск со криминалите од фамилијата, од страна на Ване Цветанов, агенција за спречување пари и тероризам, ама никогаш не ги ни спомнаа тие информации  се негде до 2013, 2014,  кога Ване заглави во затвор.

Jordan Kamcev preku Saso Mijalkov e vrskata na Branko so Gruevski. Zatoa policijata intervenirase vo Panorama i ne dojde do smena vo VMRO. Sega znaes zosto ne gi koristel materijalite od Cvetanov i zosto se cekase Zaev na celo na SDSM da se objavat bombite.

Dino

Број на мислења : 561
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 6 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Пет Aвг 30, 2019 9:49 pm

Дали мислиш дека ако Заев победеше на изборите во 2014 година воопшто ќе имаше бомби. Јас мислам не, затоа што евроатлантската меѓународна банда имаше за цел да ни се смени името и идентитетот за да може да станеме членка на НАТО, а баш и е гајле ако некој краде ако успева тоа да го држи под тепих. Затоа и имавме молк додека Ла Верита не го објави случајот поткрепено со докази кои како што се пофали ги имал и Заев, иако не би смеел да ги има. Не знам што мислиш дека можел да има Ване Цветанов освен податоци за дознаки добиени од банките. И во аферата рекет финансиското разузнавање имало податоци за исплатата од 720 илјади евра на пензионерка, па не е преземено ништо. Имале и податоци дека Камчев подигнал милион евра од банки, па повторно никому ништо се додека не се појави словенечкиот новинар и неговата објава на случајот. Да потсетам повторно дека многу работи што сега се криминал во 2009 година не беа, затоа што тогаш имаше други закони. ВМРО ги донесе законите за спречување на многу видови на финансиски криминал.
Темелот на династијата Камчев ја постави таткото на Орце. Тој е само наследник. Илија Камчев го стекна имотот легално со законот за приватизација. Нечесно според мене, но во согласност со законите. Веројатно не се сеќавате дека при посетата на државна делегација на Македонија на Кина во која беше и Илија, тој му позајмуваше одело на претседателот Киро Глигоров при средбите со кинеските функционери, затоа што протоколот успеа да му ги загуби куферите на нашиот прв претседател.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6985
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 6 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Teo on Саб Aвг 31, 2019 12:36 am

@ Dino

Vo pravo si za Panorama, i za vrskata. Verojatno znaesh koj e tretiot i chij link e.

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 6 Aa--210

@ Defo

Na dobar trag e Dino. Oskata Branko-Grujo-Aljii go drzhi Orce na povrshina.

@ Trendafil

Chestitam, sekogash si na strana na predavnicite. Barem si dosleden na tvojata kposm-dpsne.

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 6 Img_2023
Teo
Teo

Број на мислења : 5017
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 6 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Саб Aвг 31, 2019 6:18 pm

Оваа тема е помалку за Орце Камчев како жртва, а повеќе за криминалците што го имаат извршено делото од кои досега притворените се блиски до власта во сегашно време и во блиското минато.
Новина е дека комшијата на таткото на Боки 13 тврди дека и по неговиот притвор во посета кај него доаѓале повеќе личности од власта и правосудството и две дипломатски возила. Интересно е што барале. Да му изразат сочувство за апсењето на синот или да му претат дека нешто ќе му се случи на некој од семејството доколку имаат докази за вмешаност на власта и истите ги објават.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6985
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 6 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by PRVOBOREC on Саб Aвг 31, 2019 6:50 pm

Камчев не е жртва небањат. Туку криминалец што платил мито да избегне одговорност. Ако бил невин ќе го докажел тоа на суд. А на вашите идиотски конструкции од типот комшиката на братучетката не берберот веќе никој не им верува.

PRVOBOREC

Број на мислења : 1353
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 6 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Нед Сеп 01, 2019 9:23 pm

Не паламуди во педерски како карактер стил. Во случајот Рекет Камчев е жртва, а криминалци се тие што го рекетирале. Дали во случајот Империја е евентуално криминалец или случајот е креиран поради изнуда ќе покаже времето. Во секој случај не се работи за еден туку за два различни случаи. Да бидам директен, не сум сигурен дека Камчев со тие 1,5 милион не се спасил од тоа недолжен да лежи во затвор додека не си замине овој режим.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6985
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 6 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Teo on Нед Сеп 01, 2019 9:27 pm

Tolku e silen komunjarskiot gen vo tebe shto uspeva papagalski da go aktivira chipot shto ti go vgradile vo zholtata kukja. Plachesh za bivshi lideri na SDSM, papagalski povtoruvash zborovi od segashi lideri na SDSM, kaj i da e kje pochnesh da ja peesh Hej Sloveni.
Teo
Teo

Број на мислења : 5017
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 6 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Нед Сеп 01, 2019 10:12 pm

На папагалско паламудење не можам да одговорам секогаш различно. Секоја промена на подобро е подобра од останувањето на Заев на власт. Подобро е да го тргнеме сами отколку тоа да го прават странци. Политичката одговорност за аферата Рекет е на премиерот, а премиер е Заев.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6985
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 6 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Teo on Нед Сеп 01, 2019 10:17 pm

C c c, tolku li si glup pa ne mozhesh da sfatish prosta rabota. Zaev mozhe da bide smenet samo od narodot a ne od tie na koi vie od dpsne i veselo drushtvo im pushite. A narodot go poddrzhuva najdobriot premier na site vreminja od osamostojuvanjeto do denes, mnogupochituvaniot gospodin Zoran Zaev.
Teo
Teo

Број на мислења : 5017
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 6 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Пон Сеп 02, 2019 6:20 pm

Се согласувам дека ако народот сака да има премиер криминалец, тогаш може криминалец и да ни биде премиер. Лично сметам дека СДСМ ќе победи на избори колку што не ќе ни се сменеше уставното име додека Заев дише.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6985
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 6 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 6 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот