Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Страна 3 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 3 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Нед Aвг 11, 2019 7:49 pm

Од каде ти е информацијата дека опозицијата, не само ВМРО-ДПМНЕ, престанала да бара предвремени избори. Некој те излажал. Инаку на власта не и е проблем, бидејќи има мнозинство од пратениците, сама да изгласа распуштање на Собранието. Да те прашам сериозно, мислиш ли дека во октомври ќе добиеме датум за преговори со ЕУ. Австрија отиде на предвремени избори за многу помала афера од нашиот Рекет. А се најавуваат нови бомби од човек што не мисли да биде премиер на Македонија како што беше во случајот со Заев. Не е ли чуден молкот околу Рекет од страна на евроатлантската меѓународна банда. Ни Бајрам не им го честитаа на муслиманите денес. Мислиш ли дека Заев ќр добие Нобелова награда за мир, па ќе му биде времено укинат притворот и ќе му биде вратен пасошот за да може да ја добие наградата. Ова ако работите се одвиваат по некои очекувања кога меѓународниот чадор очигледно е затворен.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 3 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Teo on Нед Aвг 11, 2019 8:01 pm

Prestanavte, molchite za izbori i si gi lizhete ranite od neuspeshniot obid za diskreditacija na Zaev. Zatoa shto znaete deka narodot kje vi presudi, i ovojpat konechno ve marginalizira na politichkata scena.
Teo
Teo

Број на мислења : 4944
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 3 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by luxor on Нед Aвг 11, 2019 11:01 pm

Толку од љубовта кон Македонија на словенечкиот десничар и надежта на дпне-оФците за поддршката од Салвини.

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 3 Zombod12
luxor
luxor

Број на мислења : 5587
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 3 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Пон Aвг 12, 2019 10:10 am

Фино пишува дека веста е повлечена на барање на АБЦ њус од Албанија, земја чија актуелна власт е во исклучително добри односи со актулната македонска власт. Оваа колумна и не е интересна за нас, туку повеќе се однесува на односот на северноатлантскат меѓународна банда во однос на случајов, пред се на комесарката за надворешна политика на ЕУ Могерини. На северџаните на форумов им се извинувам што не знам како се пишува северномакедонска власт според македонскиот правопис, па напишав само македонска. ЗНам дека порано во Европа имаше западногерманска и источногерманска влада, дека сега во Азија има севернокорејска и јужнокорејска, но дека тоа наводно не важи за Македонија. Не го игнорирам делото на Заев, напротив, се надевам дека наскоро ќе се разгледува пред надлежните судски органи.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 3 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by luxor on Пон Aвг 12, 2019 10:57 am

Значи краделе содржини од други медиуми. Очигледно нити се толку способни нити пак заштитата ако воопшто ја имаат од Салвини е толку моќна да ги заштити кога крадат.
luxor
luxor

Број на мислења : 5587
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 3 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Пон Aвг 12, 2019 6:51 pm

Затоа утре се менува медиумот. Во живо на радио во 11 часот (пред пладне). Линкот е

https://capodistria.rtvslo.si/zivo/capo

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 3 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Пон Aвг 12, 2019 9:29 pm

Не знам дали партискиот секретар на СДСМ е нормален, па во време на аферата Рекет да напише на Фејсбук.
“Нема одлагање! Туку напротив, ќе се забрзаат Титаник, Тврдина, Таргет, Транспортер, ТНТ, Титаник 2, Тортура, Тврдина 2, Насилство, Трезор, Топлик, Тендери, Тарифа, Тенк, Труст, Триста, Тотал, Траекторија, Талир, Империја, Странски Служби, Актор, Лидери, Тарифа 2, Транспортер 2, Моќник, Дизајн, Поштенска банка, Пропаганда, Империја 2, Хармонија, Базни Станици, Подарок и еден куп други“
Тука веднаш се поставува прашањето кој пенис секретар на партија од власта е информиран за активностите на судот, кога секој судија самостојно одлучува со кој интензитет ќе одржува рочишта. Или ова е наредба на СДСМ на судиите. Во секој случај имаме грубо мешање на извршната во судската власт.

https://kurir.mk/makedonija/vesti/skandal-mashinerijata-na-sdsm-vo-uloga-na-sud-nikolovski-najavuva-presudi-za-ekspertite-ova-e-politichka-hajka/

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 3 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by defo on Пон Aвг 12, 2019 9:45 pm

Пендо, бил незадоволен од Катица, иф јоу сеј соу. Да видиш да неверуваш, случајно и јас сум незадоволен од нејзе.
Него она ме умре од смеење, иако сега плачам, дека Македонија требало да ги искористи Боки и Камчев. За што бре? Или шо би рекол Кили немој не ме еби?

defo

Број на мислења : 2399
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 3 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by PRVOBOREC on Вто Aвг 13, 2019 3:27 pm

Како што викате вие небањати ајде сега голтајте. Словенечкиот кримос ве пушти да летате за да треснете од земја. Како и сите со мајндсет на небањатите така и тој папагалски верглаше дека политичката кариера на Заев е завршена. И ништо друго ниту кажа ниту докажа. И додека вие се подмочувате на изјавата на кримосот што себе се нарекува новинар ајде да ве треснам и јас од земја.

ЗА ПОЛИТИЧКАТА КАРИЕРА НА ЗОРАН ЗАЕВ НЕ ОДЛУЧУВААТ НЕБАЊАТИ БЕЛОСВЕТСКИ И ДОМАШНИ КРИМОСИ ТУКУ ГРАЃАНИТЕ НА МАКЕДОНИЈА.

Дувајте го небањати, и голтајте.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1291
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 3 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Вто Aвг 13, 2019 8:06 pm

Апсолутно се согласувам дека сепак гласачите во Македонија и дијаспората одлучуваат преку пратениците кој ќе биде премиер. Дури и ако се работи за криминалец, не сакам да го сменат странци, затоа што не сме окупирана земја, иако се согласувам дека имаме ограничен суверенитет.
Гледам владата донела одлука Оливер Спасовски да раководи со нов оперативен тим кој ќе се бори против криминалот и корупцијата. Целта според Владата е да се задоволи правдата и да има целосна одговорност за сите кои учествувале или помагале криминал и корупција во минатото, но и сега.
Во оперативниот тим освен Спасовски, ќе бидат и министерката за правда Рената Дескоска, заменикот во МВР Агим Нухиу, директор на Бирото за јавна безбедност, Сашо Тасевски, директорот на Финансиска полиција, Арафат Муареми, директор на Царината, Ѓоко Танасоски и управители на неколку други институции. Лично мислам дека овој тим повеќе ќе се обиде да се справува со криминали што веќе ги нема, затоа што се дел од историјата, отколку да спречи сегашни и идно криминали, но од луѓе што ме сметаат за небањат иако сега излегов од купатило не очекувам да го разберат тоа. https://www.alsat-m.tv/mk/владата-формира-тим-за-борба-против-ко/
Кој пенис го работеа до сега овие институции раководени од истите луѓе. Не треба ли да ги закачи метлата ако мораше странски новинар да ги разбуди. Да потсетам дека денес на Боки и Зоки им беше продолжен притворот затоа што истекоа 30 дена откако се притворени, а нема новини во истрагата освен тоа дека истражителите беа на годишен одмор среде ваква афера.
Лично очекувам дека стапот ќе достигне до Катица Јанева, не погоре, а ќе има обиди од главата на октоподот нејзиниот тим да се вметне во обвинителството за да продолжи со својата дејност, зацврстување на позицијата на евроатлантската меѓународна банда и нивните домашни слуги.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 3 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by luxor on Вто Aвг 13, 2019 8:11 pm

На дијаспората не би типувал. Се сомневам дека ќе се исполни потребниот број на гласачи. Брзо ќе видиме и до каде ќе оди истрагата, има малку време до октомври. А тимот што е формиран треба да се бори птотив идна а не мината корупција.
luxor
luxor

Број на мислења : 5587
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 3 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Вто Aвг 13, 2019 9:13 pm

Тимот за кој велиш дека се формирал постои повеќе од две години. Ако до сега не си ја вршел работата, не гледам зошто би верувал дека ќе почне сега. Ако не можат да фатат траги на милион евра, не знам како ќе фатат помало ниво на криминал. Да потсетам дека банките од кои е подигнат милионот ја пријавиле трансакцијата.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 3 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by luxor on Вто Aвг 13, 2019 9:14 pm

Ајде аргументирај како тоа постои две години.
luxor
luxor

Број на мислења : 5587
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 3 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Вто Aвг 13, 2019 9:31 pm

Нухиу е дел од тимот уште пред формирањето на оваа влада. Беше заменик министер во техничката влада, па министер, па повторно е заменик министер. Ако не спречил висок криминал до сега, зошто би верувал дека ќе го спречи од сега. Ваљда институциите комуницирале меѓу себе и до сега. Ако грешам посочи ми кој е нов во тимот. Ова е само замачкување на очи као еве нешто се работи.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 3 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by luxor on Вто Aвг 13, 2019 9:33 pm

Како може да биде дел од оперативен тим кој како таков не постоел? Ајде престани со зелените.
luxor
luxor

Број на мислења : 5587
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 3 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Вто Aвг 13, 2019 9:51 pm


_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 3 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by luxor on Вто Aвг 13, 2019 9:54 pm

Не збориме ние тука ниту за квалитетот ниту за бекграундот на луѓето од тимот туку дека ти излажа дека тимот постои две години.
luxor
luxor

Број на мислења : 5587
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 3 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Вто Aвг 13, 2019 10:42 pm

Владата и институциите во кои директорите ги именува владата се еден тим. Не знам што има спорно во тоа. Колку што гледам по имињата сите се од две партии. СДСМ и ДУИ, односно од коалицијата, да не кажам тимот чиј заеднички кандидат е претседателот Пендаровски.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 3 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by luxor on Вто Aвг 13, 2019 10:49 pm

Не можеш да се извадиш со тресење зелени. Без оглед кои се луѓето, тимот досега ниту постоел ниту пак се занимавал со таа тематика. Спинувај колку сакаш фактите се тие.
luxor
luxor

Број на мислења : 5587
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 3 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Сре Aвг 14, 2019 10:13 am

Ако МВР до сега не се борело криминалци, министерството за правда со владеење на правото, бирото на јавна безбедност со безбедноста во државата, финансиската полиција со финансискиот криминал и да не набројувам понатаму, треба да се сменат раководителите на овие институции и да се проба со други деца. Со спојување на неспособни во едно тело нема ништо да се смени. Ова е само пропаганда за будали, за тие што очекуваа дека СЈО ќе расчисти со криминалот и ќе донесе правда во Македонија, а не дека со негово учество ќе биде направен најголемиот криминал во нашата држава. Ова тело веројатно ќе има исти резултати како тоа за реформа на судството што две години го водеше лично Зоран Заев.
Имате ли друго дете за премиер. Ако Заев ви е толку добар задржете си го за партиски лидер.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 3 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Сре Aвг 14, 2019 10:33 am


_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 3 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by luxor on Сре Aвг 14, 2019 10:40 am

А бе ти пак приказни раскажуваш. Неботно кој што правел, такво тело досега не постоело. Ти излажа.
luxor
luxor

Број на мислења : 5587
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 3 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Сре Aвг 14, 2019 6:36 pm

Не вреди да се расправа човек со тебе, па еве побудалиот попушта и тоа ќе бидам јас. Не знам дали ова тело ќе проработи пред распишувањето на предвремените избори кои сигурно ќе се случат. Не знам само дали тоа ќе биде договорено со некаков концензус или народот ќе мора да ги изнуди. Следната влада сигурно ќе расчисти со криминалот на СДСМ и ДУИ. А ако народот се избори за предвремени избори (без „помош“ од непријателите на Македонија) и се научи масовно да излегува на секое поголемо забегување од власта, ќе имаме и демократија. Нема амбасадори и криминалци да управуваат со Македонија.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6688
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 3 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by luxor on Сре Aвг 14, 2019 9:56 pm

Ајде не биди суетен, нема ништо страшно да те фатат во лага. Тоа што тебе често ти се случува е заѕоа што повеќе се потпираш на партиските изјави отколку на допственото убедување.
luxor
luxor

Број на мислења : 5587
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 3 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by luxor on Сре Aвг 14, 2019 9:57 pm

Ајде не биди суетен, нема ништо страшно да те фатат во лага. Тоа што тебе често ти се случува е заѕќтоа што повеќе се потпираш на партиските изјави отколку на сопственото убедување. 😂😂😂
luxor
luxor

Број на мислења : 5587
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 3 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот