Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Страна 8 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 8 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by PRVOBOREC on Саб Сеп 14, 2019 5:09 pm

Не им оди на небањатите.

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 8 Img_2030

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1353
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 8 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Teo on Нед Сеп 15, 2019 10:50 pm

Zhmicko vednas da mu kazhe na narodot zoshto dpsne predlozhile i izbrale reketarka na chelo na SJO i dali i kolku i pomagale da reketira biznismeni. A da, i da kazhe kade se parite od reketot shto go vrshela sheficata na nivnoto SJO.

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 8 Img_2044
Teo
Teo

Број на мислења : 5017
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 8 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Пон Сеп 16, 2019 5:23 pm

Како не помисли ван Хојте дека Катица е избор на тимот на Бејли, поточно на тројцата Македонци (сега веројатно северни) вработени во амбасадата на САД со години, да не кажам децении.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6985
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 8 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Teo on Пон Сеп 16, 2019 6:07 pm

Van Hojte ne misli, toj bil prisuten i znae kako techele rabotite. Zhmicko da odgovoti zoshto dpsne izbrale reketarka i kriminalka na chelo na SJO.
Teo
Teo

Број на мислења : 5017
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 8 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Чет Сеп 19, 2019 12:01 pm

Нова афера во која е избркан странски инвеститор. Заев наводно нема врска со аферата, но бил наивна будалетинка и дозволил да го превесла Ден Дончев, кој и ден денес е на чело на здравствениот фонд.

https://plusinfo.mk/нова-афера-на-повидок-дали-ден-дончев-в/

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6985
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 8 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by luxor on Чет Сеп 19, 2019 12:08 pm

Пак Геро со задоцнување препишувал од други портали. Сепак добро е корупцијата да се санкционира без оглед од кого доаѓа.
luxor
luxor

Број на мислења : 5654
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 8 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Саб Сеп 21, 2019 1:14 pm

Имаше одговор од членот на партијата со име ВМРО-НП (која според следбениците на Црпе имаат право да се нарекуваат ВМРО) Ден Дончев, за кој ме изненадува што ниту еден симпатизер на власта не го посочи на форумов, а еве го одговорот на Геровски.
https://plusinfo.mk/отворено-до-дончев-деки-зошто-некој-шт/
Тука поставува неколку логични прашања. На пример зошто некој што според Дончев требало да заработи 200 милиони евра би ја продал фирмата за 11,5. Или зошто ако имало криминален договор во овие 2 и кусур години колку што е на чело на фондот не поднел кривична пријава за тоа. Зошто тие од кај што наводно допрел гласот за криминал, од здружението на бубрежно болни тврдат дека немаат сомнежи, а дека нивото на услугите е ЕНОРМНО зголемено. Зошто Дончев вели дека цената е висока, кога е најниска во регионот. Сега се плаќаат 90 евра наспроти 70те порано, но има повеќе и поквалитетни услуги. И на крај, зошто на албанската фирма која ја протежирал Дончев не и се кажани истите работи.
Кога сме кај криминалот на СДСМ, ајде тука да напишам и дека веќе еден месец инспектори од УЈП се во единствената опозициона телевизија, Алфа, и само во таа телевизија и дека тоа веќе почнува да им пречи на земјите од ЕУ. Се разбира не на сите.
https://expres.mk/dui-se-pere-od-lukarovska-ne-znaeme-shto-bara-ujp-vo-alfa-tv/

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6985
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 8 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by osa on Саб Сеп 21, 2019 1:49 pm

odamna ne sum ti replicirala ,chekav da si na forumot prisuten .....ne ti e sram TI da  zboruvash za mito i korupcija ?

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат


гласав за  СДСМ ,гласав за Заев ,само со нив одиме напред 
osa
osa

Број на мислења : 15952
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 8 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by PRVOBOREC on Саб Сеп 21, 2019 3:04 pm

Затоа што е осуден криминалец во бегство и паднат од власт па може уште неколку години затвор да добие кога че се открие дека сам на себе како премиер си доделил тендер од кој може да заработи милиони. Ако не падневте од власт фирмата немаше да се продаде затоа што претходно веќе се направени трансакции за сопствеништвото да премине кај вистинскиот газда чии фирми имаат седиште во Белизе и Панама. Фрфљо тоа добро го знае, но продадена душа на која СДСМ не и ги исполнил очекувањата нормално е да се ородаде на другата стране. Фрфљо се продаде на вас небањатите и згреши. Со таков менталитет и фиктивно рајоводстбо нема да дојдете на бласт уште долго а Фрфљо само ќе ја сонува статисфакцијата.

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1353
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 8 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Саб Сеп 21, 2019 6:49 pm

Не знам дека од Македонија има осуден политичар кој е во бегство. Претпоставувам дека мислиш на поранешниот премиер Никола Груевски кој не е во бегство, туку има добиено азил поради политички прогон. Тој воопшто не се крие и нема добиено азил било каде, туку во земја на ЕУ од каде доаѓа идниот еврокомесар за проширување. Нормално е кога врз некого се врши политички прогон да се обиде да емигрира во друга земја. Во врска со сопственоста лажеш или им веруваш на лажговци. Барем тоа лесно се проверува во Централниот регистар.
https://www.libertas.mk/vera-ivanova-jas-sum-edinstvena-stoprotsentna-poraneshna-sopstvenichka-na-diamed-makedonija/
Лично не ме чуди кога некој верува дека нема да има двојазичност на целата територија на Македонија, дека нема да се смени уставното име или дека Санос е успешна домашна инвестиција и во другите лаги на Црпе и неговите потчинети да верува и во оваа лага од Бихаќка. Всушност што е важно кој е газдата на фирмата ако новиот купувач мора и понатаму да работи по истите цени најниски во регионот, а со високи стандарди. Најлесно е кога некој нема аргументи против тоа што некој го напишал, во случајот Геровски, да се нападне тој како личност со порака дека ако не го поддржува три пати амнестираниот криминалец Зоран Заев е против Македонија. наместо да паламудиш, напиши некој податок. На пример кој тврди дека зад фирмата стои како што си напишал капитал од Белизе и Панама и какви докази се презентирани, врз основа на што дури и ако е така тоа е криминал или било што друго наместо голата омраза кон било кој што не ја поддржува власта. Зошто мислиш дека Геровски до сега бил продаден на вашата страна?

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6985
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 8 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Teo on Саб Сеп 21, 2019 6:53 pm

Pretpostavkata e majka na glupokjata.
Teo
Teo

Број на мислења : 5017
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 8 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Саб Сеп 21, 2019 9:17 pm

Требаше да напишеш на кого тоа мислел Првоборец кога спомнува некој осуден криминалец ако знаеш и не треба да претпоставуваш. Ако не знаеш  не треба да паламудиш на форумов.
Во секој случај темава е за криминалците од власта, односно за стадата на Заев и Ахмети.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6985
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 8 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by luxor on Саб Сеп 21, 2019 9:42 pm

трендафил напиша: Ако не знаеш  не треба да паламудиш на форумов

Ти не си тој што одредува кој може а кој не да пишува на форумот.

luxor
luxor

Број на мислења : 5654
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 8 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Саб Сеп 21, 2019 9:52 pm

Не напишав не смееш, туку не треба, што е мое мислење. Колку што гледам продолжуваш, што е твое право, да си тераш по старо. Со според мене паламудење. Изгледа дека си му адвокат на Првоборец. Или си заборавил со кое име си се пријавил на форумов ако ги користиш двете? Како не реагираш кога Тео сака да ми забрани да пишувам и претпоставки на форумов, иако лаже дека сум напишал претпоставка.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6985
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 8 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by luxor on Саб Сеп 21, 2019 10:07 pm

Прочитај ги правилата. Модерирање не се коментира. Сепак ќе направам исклучок, посочи каде Тео побарал или ти забранил тебе да не пишуваш претпоставки.

luxor
luxor

Број на мислења : 5654
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 8 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Zhane on Нед Сеп 22, 2019 12:32 pm

Iss muvo, iss, iss. 😂😂😂

Zhane

Број на мислења : 135
Join date : 2019-05-26

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 8 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Нед Сеп 22, 2019 1:57 pm

luxor напиша:Прочитај ги правилата. Модерирање не се коментира. Сепак ќе направам исклучок, посочи каде Тео побарал или ти забранил  тебе да не пишуваш претпоставки.

Не ми забранил, но смета дека пртпоставката е мајка на глупоќата, на оваа тема неколку одговори погоре, односно секој што ќе претпостави нешто, доколку не е во полза на Заев и Ахмети, се разбира, е глупав според едни, небањат според други. Дали тоа што Заев претпостави дека минатата година сме добиле датум за преговори за ЕУ или дека нема да се смени уставното име на државата значи според почитуваните членови на форумов дека е глупав. Посебно затоа што претпоставките не се исполнија. Напротив. Јас лично не мислам дека премиерот е глупав. Сите измамници се интелигентни.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6985
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 8 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Teo on Нед Сеп 22, 2019 3:58 pm

Povekje ne smetam, siguren sum. A siguren sum i deka site chlenovi i poddrzhuvachi ne dpsne se glupi.
Teo
Teo

Број на мислења : 5017
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 8 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by luxor on Нед Сеп 22, 2019 5:40 pm

трендафил напиша:
Не ми забранил, но смета дека пртпоставката е мајка на глупоќата, на оваа тема неколку одговори погоре

Мислењето дека претпоставката е мајка на глупоста не е забрана. Затоа престани да лажеш. Ви стана навика на вас дпне-оФците да се прикажувате како жртви.
luxor
luxor

Број на мислења : 5654
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 8 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by luxor on Вто Сеп 24, 2019 5:38 pm

Конечно некој се одважи да ги санкционира криминалците кои објавуваат лажни вести и класифицирани документи. Сега ќе слушаме плачење но кога ќе се сетам дека Кежаровски лежеше затое што објавил име на човек кој дури после две години стана заштитен сведок само за да го спречат да објави докази за патарините на Младенов, воопшто не се за жалење. Сега Жмицко нека покаже колку е храбар и нека ги објави записниците од Рекет за кои тврди дека ги има. Ама таква кукавица тешко да направи нешто чесно.

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 8 Untitl30
luxor
luxor

Број на мислења : 5654
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 8 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Вто Мај 05, 2020 11:04 pm

Вистинските причини за оставката на Ден Дончев: Хроника на едно најавено бегство или уцена до Зоран Заев?

Контроверзниот Ден Дончев поднесе оставка на местото директор на Фондот за здравствено осигурување на Македонија. Како објаснување за оставката, тој навел „семејни и лични причини“. Тоа е веста на денот. Во изјави за некои медиуми, самиот Дончев ја потврдил веста. Владата ја „констатирала“ оставката. Без објаснување и без коментар.
Во меѓувреме, во кулоарите се слушна и малку подетално објаснување на „семејните и лични“ прилики, кои наводно го навеле Дончев да се збогува од функцијата директор на државната здравствена каса, која му овозможуваше од 2017 година до денеска да располага со околу 700 милиони евра годишно. Судејќи според тие верзии, можеби има вистина и во шпекулациите дека Ден Дончев се подготвува да си замине назад во Австралија.
Алибито веројатно е подготвено. Инаку, шпекулацијата за најавеното бегство на сега веќе поранешниот директор на ФЗО во Австралија ме потсети на една анегдота која често се раскажува за него – сите Македонци одат на гурбет во Австралија, само Ден Дончев од Австралија доаѓа на гурбет во Македонија.
Зошто Дончев би избегал во Австралија? Да почнеме со ред.
Аферата „Диамед“ има уште една, клучна, рекетарска епизода
Како што е познато, лани во септември, во Плусинфо ја отворив аферата тогаш наречена „Рекет 2“. Името потоа го презеде една друга афера поврзана со невладината организација Меѓународен сојуз на Бојан Јовановски, но приказната остана.
Имено, станува збор за документиран обид на здравствените власти на чело со Ден Дончев и министерот Венко Филипче (вториов има улога не секундант), да ја спречат продажбата на македонската компанија „Диамед“, во сопственост на скопјанката Вера Иванова, на светски познатиот провајдер на услуги за дијализно болни пациенти, шведската компанија „Диаверум“. Аферата беше отворена со кривична пријава од Иванова за Филипче и за Дончев, за кривичното дело Злоупотреба на службена положба и овластување според член 353 од Кривичниот законик, поради обидот да се спречи влезот на странскиот инвеститор на македонскиот пазар на здравствени услуги.
По избивањето на аферата, Ден Дончев свика спектакуларна прес-конференција, на која се обиде да се одбрани и да го оспори тендерот со кој во 2014 година правото да вршат услуги за дијализно болните пациенти го добија компаниите „Метрополитен“ („Диамед“) и „Орка Холдинг“ („Систина нефроплус“). Откако упорните Швеѓани сепак ќе ја купат компанијата „Диамед“, Дончев ќе изврши притисок и македонските органи на прогонот ќе ги замрзнат средствата од продажбата, верувајќи на приказната дека во позадината на наводно спорниот тендер стои лично Никола Груевски.
Некаде кон крајот на февруари или во почетокот на март годинава, Ден Дончев ќе биде принуден да склучи договор со кој Фондот на здравство регуларно и редовно ќе плаќа за услугите за дијализа (патем речено, за услугите од кои пациентите се супер задоволни). И токму во март годинава, во два написа ја објавив преписката меѓу компанијата „Диаверум“ и министерот за здравство Филипче, од која јасно се гледа дека македонските здравствени власти, на чело со Ден Дончев, сепак се обиделе да ги исплашат Швеѓаните да не инвестираат во Македонија, но и тоа дека тие сепак не подлегнале на притисоците.
Тогаш најавив во третото продолжение на серијалот ќе објавам сериозни сознанија и документ во кој се изнесуваат наводи за рекетирање на поранешниот сопственик на „Диамед“, наводи кои можат да имаат третман на многу сериозни индиции. Станува збор за документ поврзан со проширувањето на кривичната пријава, во кој се спомнува и популарниот Зоран Милевски – Кичеец. Но, поради избивањето на коронакризата, одлучив тој дел од приказната да го одложам за подоцна. Таа моја одлука засега останува во сила.
Нови, силни докази за рекетирање на во посед на обвинителите
Сепак, како што дознавам од добро известен извор, во меѓувреме, еден друг субјект го збогатил досието на Ден Дончев, со многу сериозни, цврсти докази за рекетирање. Пред да продолжам со објаснувањето, сакам, почитувани читатели, само да ве потсетам дека своевремено, кога ја обелоденив аферата „Рекет“, со моите приказни во кои главните ликови беа скриени со кодирани имиња, најавив дека постојат „многу сериозни, цврсти докази за рекетирање“. Голем дел од јавноста тогаш не веруваше дека такви докази постојат, па се покажа спротивното. Сакам сите скептици да ги предупредам сега да не брзаат со проценките, бидејќи не случајно ги употребувам истите зборови и нагласувам дека според мојот извор, на кој му верувам, станува збор навистина за многу опасни докази. Да не биде дека не било кажано!
Деновиве овие докази биле доставени до надлежните органи на прогонот. Нека биде јасно запишано и ова – не сум ги инспектирал доказите и не тврдам дека тие докази се однесуваат само и исклучиво на Ден Дончев, но се повикувам на тврдењето дека со тие докази сега веќе поранешниот директор на ФЗОМ е многу сериозно лично засегнат. Но, дури и тоа не е најстрашното. Со доказите не е засегнат само Ден Дончев, туку и највисоки функционери во власта, а и едно високо свештено лице од Синодот на МПЦ.
Да повторам, не сум ги видел или слушнал доказите, но мојот извор тврди дека тие експлицитно укажуваат на постоење мрежа за рекетирање на субјекти кои пружаат разни услуги во здравствениот сектор, за кои плаќа Фондот за здравство. Редовната наплата на тие услуги, всушност, била уценета со исплата на кеш на рака на лица, кои потоа парите ги носеле на соодветни адреси. Сумата што јас ја слушнав, во која е опфатен и рекетот за кој имав намера да пишувам во март, достигнува 2 милиони евра на годишно ниво. Како сума, тоа е помалку од рекетот за кој се обвинети Катица Јанева и Бојан Јовановски, но затоа имињата што директно се спомнуваат како бенефитори во оваа нова афера се многу позвучни.Операција „Минимизирање на штетите“
До тој степен имињата на засегнатите со скандалот се звучни, што веројатно се проценило дека СДСМ оваа афера пред изборите нема да може да ја издржи. Поради тоа, а пред сѐ поради фактот што Обвинителството веќе го има жешкиот костен в раце, одлучено е да се пристапи кон операцијата „Минимизирање на штетите“. На Ден Дончев наводно му било сугерирано да се повлече од функцијата и по можност да исчезне од Македонија. Како да исчезне, па згора на тоа и во време на коронакриза? Да се повика на „лични и семејни причини“, кои, за волја на вистината, веројатно и постојат. Но, такви или слични лични и семејни причини имаат многу граѓани, кои сега мора да седат таму каде што се. Ама, ако е тоа решението, за Ден Дончев ќе се направел исклучок.
Да бидам искрен, јас сѐ уште не верувам дека некој навистина е толку глупав да помислил дека така ќе се реши ситуацијата и ќе се намалат штетите од скандалот. Од една страна, бегството на Ден Дончев јавноста ќе го препознае како експлицитно признание на вината. Де факто, тоа ќе биде тоа. Од друга страна, кој може да гарантира дека доказите со кои сега располагаат органите на прогонот не се и во рацете на опозицијата? Ако се, зарем е логично да се помисли дека опозицијата нема да ги искористи во кампањата пред изборите? Далеку од умот…
Мојата теорија за потегот на Ден Дончев е малку поинаква. Јас мислам дека станува збор за добро пресметан и лукав потег на кадарот на Љубчо Георгиевски. Дончев со својата оставка упатува директна порака до Зоран Заев – друже, сега е време ти мене да ме браниш! Ако Дончев замине во Австралија, товарот на одбраната од скандалот секако ќе падне на плеќите на Заев. Ден Дончев ќе биде „исчезнат“, нема да дава изјави, ќе биде комотен. Ако Дончев остане во Македонија, можеби ќе биде принуден да дава изјави (пред обвинител, пред судија, во јавноста), а тоа може да биде и уште полошо. Во двете варијанти, Дончев со себе во скандалот ќе повлече други лица од државниот врв. Ви реков зошто, такви си се доказите, многу незгодни. Мислам дека овој потег на Дончев, всушност, е неговата закана, неговото подигање на влогот – паѓам јас, паѓате и вие ако не ме спасите!
Што можат Заев и СДСМ да сторат во вакви околности? Не многу. Можеби само она што пропуштија да го сторат во аферата „Рекет“, поради што платија висока политичка цена. Но, за разлика од тогаш, кога јавно се глупирав советувајќи го Заев, сега мудро ќе си одмолчам. Мојата добра намера тогаш беше разбрана како што беше разбрана и јас од својата грешка си извлеков поука. Сега ќе пишувам и ќе си гледам сеир. И ќе чекам да почне она – дагауууу!

Бранко Героски

https://plusinfo.mk/vistinskite-prichini-za-ostavkata-na-den-donchev-hronika-na-edno-na-aveno-begstvo-ili-ucena-do-zoran-zaev/?fbclid=IwAR0iRoctnxbxkA9VH7TRVqYiuaK1oI1IEl9nsxb0yIW1fkcyAEuVFbazf7k

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6985
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 8 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by luxor on Вто Мај 05, 2020 11:32 pm

Подгревањето на измислени афери преку Фрфљо нема да ви донесе гласови на изборите. Не го направи тоа ни аферата со поткупот од Камчев, ниту обидот да го компромитирате Филипче. Изборите се ближат, наместо со јалови обиди почнете да се занимавате со вежбање на изјавите дека изборите се наместени, не се фер, и дека не ги признавате ама сепак ќе седите во парламентот затоа што парите ви се поважни од се.
luxor
luxor

Број на мислења : 5654
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 8 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Albatros on Сре Мај 06, 2020 9:56 am

Predizborno nova afera ili samo prodolzuvanje na starata. Ke vidime dali navistina postojat dokazi za najvisoki lica vo vlasta pa duri i za lice od sinodot ili toa pak ke bidat nedorecenosti. Me cudi formulacijata na Gerovski deka opozicijata gi ima tie novi dokazi i ke gi iskoristi pred izborite. Toj kako novinar bi trebalo da znae deka objavuvanje na dokazi koi veke se dostaveni do obvinitelstvoto i po niv se postapuva e nezakonsko i kaznivo. Dali ako ova go zememe kako zakana kon vlasta moze da tvrdime deka dokazite koi ne gi videl Gerovski tuku samo mu veruva na izvorot i ne se tolku silni kako sto tvrdi tuku poveke spagaat vo indicii koi doprva treba da se dokazuvaat. Pa zakanata deka opozicijata ke gi objavi e poveke so cel da iznudi nepromislen cekor kaj politickite protivnici? Kaj nas se e mozno i bilo koj ishod nema da bide iznenaduvanje. Nov element e tvrdenjeto na Gerovski deka fondot baral mito za da gi isplaka obvrskite sto po zakon e dolzen da go pravi. Sto i da e tocno od ova mozeme da ocekuvame mnogu necista predizborna kampanja ispolneta so lagi i poluvistini od dvete strani.

Albatros

Број на мислења : 571
Join date : 2018-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 8 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by трендафил on Сре Мај 06, 2020 10:40 am

Ни Заев немаше докази за Смилковското Езеро или било што друго што го објавуваше во т.н. бомби од кои голем број учесници на нашиов форум веројатно „свршуваа“ кога ги слушаа и уште се прикачени на чело на форумов, па со нивна помош го изведе бугарското востание во Македонија - Шарената револуција. До ден денешен уште никој не ја има проверено автентичноста на бомбите, а врз основа на нив има повеќе осудени лица. Од друга страна легално снименото видео, со судски налог, (а видео на кое се гледа устата на сторителот не може да се фалсификува) на кое Заев бара едно евро за црквата (каква сличност со најновиот случај) и едно евро во менувачницата на Вицето беше отфрлено како доказ и тоа на барање на обвинителството. Го преквалификуваа делото во друго за кое не може да има специјални истражни мерки (снимања). Што се однесува до објавувањето фала Богу има јутјуб и негови пандани во земјите што не се дел од евроатлантската меѓународна банда што ни наметна вазалска власт устоличена за бришење на историјата, промена на името и куп поситни прекршувања на човековите права. Објавеното може да се коментира и да се даде линк до видеото. Сега со коронава се поголем број на луѓе се обучени да се снаоѓаат со интернет комуникацијата на сите полиња. Во секој случај важно е вистината да излезе на видело. Ни јас не сакам наместени судења, какви што имавме многу во последните три години. Не навлегувајќи во суштината, не може за ист настан Чавков или Јане Ченто да бидат осудени на децениски робии, а Крсто Мукоски да добива тендери од државни пари. Сашо Мијалков нема да го коментирам затоа што е бизнис пријател со Вицето.

_________________
Негација на негативното
Не е срамно ако умреме до еден, но голем срам е ако останеме без името
Слобода или смрт

трендафил

Број на мислења : 6985
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 8 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by PRVOBOREC on Сре Мај 06, 2020 1:06 pm

Еве што ве мачи вас небањати, мислите со лажни обвинувања ќе ги намалите успесите во работата на СДСМ. Џабе ви е се, губите на избори без проблем и покрај лажењето.

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 8 Img_2454

_________________
ГЛАСАМ ЗА ИДНИНАТА НА МАКЕДОНИЈА

PRVOBOREC

Број на мислења : 1353
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Афера „Мито, Корупција и Рекет" - Page 8 Empty Re: Афера „Мито, Корупција и Рекет"

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 8 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот