Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ХРАНА

Страна 1 of 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Next

Go down

ХРАНА Empty ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:38 pm

Зрнца за храната : Турчинова глава и други деликатеси

Кој вели дека јадењето мора да се нарекува според состојките од кои е направено? Може да има необично, фантастично, духовито или сосема бесмислено име...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:39 pm

Mohr im Hemd. Црнец во кошула. Австриски чоколаден пудинг со шлаг.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:39 pm

Dublin Lawyer. Даблински адвокат. Ирски фламбиран јастог во сос од слатка павлака.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:39 pm

Testa in cassetta. Глава во кутивче. Еден вид италијанска салама.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:39 pm

Teste de Tourk. Турчинова глава. Раскошно накитена средновековна норманска месна пита.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:39 pm

Schwarzer Magister. Црниот магистер. Германско суфле од сливи.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:39 pm

No te rajes Adelita. Не се откажувај, Аделичке. Мексиканска супа од млеко, павлака, сирење и феферони.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:39 pm

Ossi da morto. Мртовечки коски. Италијански бадемови колачиња што се јадат на Духовден.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:40 pm

Hexenbrot. Вештеркин леб. Варијанта на медењак полнет со мармалад и ореви, прелиен со чоколада, од германската планина Harz.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:40 pm

Versoffene Jungfrauen. Пијани девици. Крофни од јужна Германија.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:40 pm

Toad in a hole. Крастава жаба во дупка. Британско печено тесто со колбас.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:40 pm

Flies graveyard. Гробиште за муви. Британски колач со суво грозје.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:40 pm

Medved. Мечка. Словенечко јадење од компир и грав.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:40 pm

Welsh rabbit. Велшки зајак. Запечен британски сендвич со сирење.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:40 pm

Pink poodle. Розе пудлица. Една варијанта на Велшки зајак со додаток на патлиџан и црвен пипер.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:41 pm

Kalter Hund. Ладно куче. Слоевит непечен колач од купени кекси и чоколадна крема. Го викаат и Ладна баба и Лукулус.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:41 pm

Langues de chat. Мачји јазици. Француски колачиња од путер налик на пишкоти.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:41 pm

Baba de camelo. Камилски мрсул. Португалски крем од кондензирано млеко, јајца и карамали.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:41 pm

Dragon's breath. Змејов здив. Канадско сирење со благородна мувла.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:41 pm

Зебра. Сендвич од неколку слоеви црн леб и бели сирења.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:41 pm

Dog in the fog. Куче во магла. Полска марка на пиво.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:42 pm

Oiseaux sans tetes, Vogels zonder kop. Птици без глава. Белгиски телешки шницли заролани околу колбаси.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:42 pm

Blinde Tauben. Слепи гулаби. Суфле од кајзерици, издлапчени и наполнети со пекмез.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:42 pm

Lagrima de la Virgen. Солзите на Девица Марија. Мексикански засладен сок од цвекло кој се пие во петок пред Голема недела, на празникот на Жален петок (Viernes de Dolores).

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:42 pm

Mexericos de freiras. Монахињини трачеви. Колачи од Мадеира.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА Empty Re: ХРАНА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот