Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ХРАНА

Страна 11 of 12 Previous  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Next

Go down

ХРАНА - Page 11 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:22 pm

Кога Французите за некого сакаат да кажат дека има заљублив карактер, велат дека „има срце на артичока“.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 11 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:22 pm

Доматот на латински се нарекува волчја праска.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 11 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:22 pm

Во Бразил зборот „њоки“ се пишува „nhoquis“.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 11 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:22 pm

Неексплодираните пуканки се викаат стари фрајли.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 11 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:22 pm

Leitinho, по нашки „млекечки“, е бразилски начин за точење пиво, при што во чашата воопшто нема пиво, туку само пена.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 11 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:22 pm

Во почетокот на 20 век лукот во САД го нарекувале „италијански парфем“ и „ванила од Бронкс“.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 11 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:22 pm

Зборот десерт доаѓа од францускиот збор desservir, „да се расчисти масата“.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 11 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:23 pm

Оптичката леќа го добила името според мешунката.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 11 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:23 pm

Пченката во различни европски земји се нарекува различно: во Хрватска, Англија и Франција - турско жито; во Турција - египетско жито; во Египет - сириско жито; во Тоскана - сицилијанско жито; на Сицилија - индијанско жито; во ЛОрена - римско жито; во Прованса - варварско жито.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 11 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:23 pm

Дркотина е традиционално јадење во словачката кујна. (Ние ја нарекуваме пивтија или пача.)

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 11 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:23 pm

Говнач е словенечко јадење од варено зеље и компир.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 11 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:23 pm

Вриштечки гуштер е коктел од два дела зелен ликер Шартро, еден дел текила и многу лед.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 11 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:23 pm

Челик и железо е коктел од ракија и Ундерберг.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 11 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:23 pm

Вотката во Русија најпрвин се нарекувала крушно вино (хлебное вино).

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 11 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:24 pm

Една марка на белгиско пиво се вика Делириум Тременс.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 11 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:24 pm

Најпопуларната финска чоколада се вика Кисмет.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 11 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:24 pm

Солено куче е коктел од џин или вотка и сок од грејп.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 11 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:24 pm

BMW е коктел кој се состои од подеднакви делови на Бејлис, рум Малибу и виски.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 11 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:24 pm

Консумирање на крв се вика хематофагија.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 11 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:24 pm

Грицкањето нокти е вид на автофагија.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 11 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:24 pm

Стравот од празна чаша се вика ценосиликафобија.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 11 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:24 pm

Јадењето лед се вика пагофагија.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 11 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 8:47 pm

Hrana? Toa bese ona sto pametnite makedonci go baraat vo stranstvo a moronite vo partiskite stabovi?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 11 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Чет Ное 12, 2015 12:34 am

Ne se bas moroni. Tamu se uhlebija pusacite i nisaat vrata zemaat plata.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 11 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Чет Ное 12, 2015 12:36 am

I sekoj si ima na spisok po 15 ovci za glasanje.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 11 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 11 of 12 Previous  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот