Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ХРАНА

Страна 10 of 12 Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Next

Go down

ХРАНА - Page 10 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:17 pm

Судбината на народот зависи од начинот на којшто луѓето се хранат.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 10 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:17 pm

Готвач се станува, но мајстор за печење се раѓа!

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 10 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:18 pm

Десертот без сирење е како убавица на која ѝ фали едно око.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 10 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:18 pm

Парот сладокусци имаат барем еднаш дневно можност за пријатно дружење, бидејќи дури и оние кои одвоено спијат (а многу ги има) јадат заедно.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 10 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:18 pm

Сладокуството е една од најтемелните врски во општеството.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 10 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:18 pm

Со мајонезот може да се направи сè, освен да се седне врз него.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 10 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:19 pm

Кој вели „тартуф“, изговара голем збор кој буди еротични и гурмански спомени кај полот кој носи фустани, а гурмански и еротични кај полот кој носи брада.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 10 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:19 pm

Накусо, тартуфот е дијамант на кујната.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 10 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:19 pm

Оброк без вино е како ден без сончева светлина.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 10 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:19 pm

(Секој Први април, на роденденот на Жан Антелм Брија‒Саварен, во неколку земји се одржува Меѓународниот фестивал на јадливата книга.)

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 10 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:19 pm

На гости на маса јадењето им се служи од лева страна, а пијалакот од десно.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 10 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:19 pm

Јадењето прво ѝ се послужува на женската особа која седи десно од домаќинот.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 10 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:19 pm

При послужување риба се претпоставува дека гостинот е дешњак. Главата на рибата на чинијата треба да лежи лево, опашката десно, а стомакот кон гостинот.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 10 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:20 pm

Никогаш не послужувајте повеќе од пет видови сирења наеднаш!

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 10 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:20 pm

Приказни за имињата

Авокадо (ahuacatl) на јазикот нахуатл значи „мудовец“, стебло со муда, бидејќи неговите јајчести плодови растат во пар. За време на траењето на бербата на авокадо ацтечките девици не смееле да излегуваат од дома.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 10 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:20 pm

Друго име за авокадо е крокодилска крушка, веројатно поради набораната зелена кожа.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 10 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:20 pm

Мезе е грчки збор, односно персиски; маренда е италијански, закуска руски, а ужина германски збор.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 10 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:21 pm

Од ацтечкиот јазик нахуатл до нас стигнале некои зборови за храна: xocoatl - чоколада, tomatl - домат, ahuacatl - авокадо, chilli - чили и cacahuatl - какао. Зборот за ванила, tlilxochitl, за среќа, не сме го задржале.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 10 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:21 pm

Зборот ванила доаѓа од шпанскиот збор vainilla, „мали корици за меч“, „тоболче“.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 10 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:21 pm

Зборот мармелад доаѓа од португалскиот збор за дуња marmelo.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 10 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:21 pm

Шпанско-мексиканската надреалистичка сликарка Ремедиос Варо има слика под наслов: Вампири вегетеријанци.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 10 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:21 pm

Логотипот на лижавчињата Chupa Chups го направил Салвадор Дали.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 10 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:21 pm

Карпачото (Carpaccio) го добило името по ренесансниот сликар Виторио Карпачо, бидејќи својот креатор Џусепе Киприани, сопственикот на култниот ресторан Harry's Bar во Венеција, бојата на сировото говедско го потсетила на нијансата на црвена боја која славниот сликар често ја употребувал.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 10 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:21 pm

На истиот начин Киприановиот најпознат коктел, Белини, го добил името по Џовани Белини, поради сличноста на бојата на коктелот со праски со бојата на човечката кожа од сликаревите слики.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 10 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:22 pm

Кога сакаат да кажат „Гледај си ја својата работа!“, Французите велат „Занимавај се со својот кромид!“ (Occupe tois de tes oignons!)

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 10 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 10 of 12 Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот