Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ХРАНА

Страна 9 of 12 Previous  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Next

Go down

ХРАНА - Page 9 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:13 pm

Првата вградена кујна, позната како „франкфуртска кујна“, ја проектирала во 1926 година архитектката на Баухаус, Грете Лихотски. Кујната била наменета за малите станови во една социјална населба во Франкфурт. Кујната со денес вообичаените споени елементи и висечки орманчиња ја дизајнирала по урнек на кујните во патничките возови и во бродовите.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 9 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:13 pm

Томас Адамс ја направил првата гума за џвакање.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 9 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:13 pm

Николас Аперт ја измислил конзервата.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 9 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:14 pm

Мелита Бенц го изумила филтерот за кафе.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 9 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:14 pm

Кажимир Функ го создал концептот за витамини и го измислил самиот збор „витамин“.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 9 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:14 pm

Пол Фурст ги креирал Моцартовите кугли.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 9 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:14 pm

Ахилио Гагиа го осмислил современиот апарат за еспресо кој се користи со висок притисок.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 9 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:14 pm

Едуард Хас ги креирал бонбоните PEZ.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 9 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:14 pm

Ернест Или го креирал автоматскиот апарат за еспресо.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 9 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:14 pm

Џон Харви Келог ги измислил пченкарните снегулки.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 9 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:14 pm

Џон Пембертон ја креирал Кока‒Кола.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 9 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:15 pm

Даниел Петер ја направил првата млечна чоколада.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 9 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:15 pm

Џозеф Пристли ја креирал првата газирана вода.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 9 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:15 pm

Јакоб Кристоф Рад ја измислил коцката шеќер.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 9 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:15 pm

Рудолф Ремпер го измислил патентот за стакленка за варење на зимница.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 9 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:15 pm

Лудвиг Роселиус го измислил кафето без кофеин.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 9 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:15 pm

Кларенс Саундерс го изумил самопослужувањето.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 9 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:15 pm

Леви Спеар Пармли го изумил конецот за чистење заби.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 9 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:15 pm

Томас Саливан ги измислил вреќичките за чај.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 9 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:16 pm

Ерик Валенберг го креирал тетрапакот.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 9 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:16 pm

Езра Ворнер го изумил отворачот за конзерви.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 9 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:16 pm

Сабина Велсерин од Аугсбург е првата авторка на еден готвач.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 9 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:17 pm

Жан Антелм Брија-Саварен

На еден љубител на пиењето за десерт му понудиле грозје. ‒Благодарам ‒ рекол господинот и ја одбил чинијата. ‒ Немам обичај вино да консумирам во пилули.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 9 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:17 pm

Жан Антелм Брија-Саварен е еден од најславните готвачи во историјата. Автор е на веројатно највлијателната кулинарска книга на сите времиња, Физиологија на вкусот (1826). Ова дело, своевидни медитации и афоризми, делумно под влијание на стилот на Монтењ, на супериорен начин расправа за задоволствата на трпезата, кои Саварин ги смета за наука. Неговите писателски узори биле стилистите од „стариот режим“: Волтер, Русо, Фенелон, Бифон, Кошен, Дагесо... Освен латинскиот, Саварен зборувал и пет современи јазици, и не се стегал тоа да го покаже во соодветни прилики. Не се двоумел да позајми збор, како на пример англискиот sip (мала голтка) кога францускиот не можел да му послужи во дадената ситуација. Саварин бил следбеник на филозофијата на Епикур; го задоволувало и наједноставното јадење, но само ако било создадено со творечки дух: „Оние кои бутаат неограничено, или кои претеруваат во пиењето, тие се наполно неуки за вистинските начела на исхраната“.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 9 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 5:17 pm

Саварин зад себе оставил некои бесмртни кулинарски согледувања:Откритието на ново јадење за човечката раса е поважно од откритието на нова ѕвезда.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 9 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 9 of 12 Previous  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот