Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ХРАНА

Страна 3 of 12 Previous  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Next

Go down

ХРАНА - Page 3 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:47 pm

Солта е родена кај начистите родители ‒ морето и сонцето.

Питагора

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 3 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:47 pm

Потребни се четворица луѓе за да зачинат салата: мудрец да додаде сол, лудак да додаде бибер, скржавец да додаде оцет и расипник да додаде масло.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 3 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:47 pm

Црниот бибер е исушен напола зрел бибер.
Зелениот бибер е закиселен незрел бибер.
Белиот бибер е зрел бибер без лушпиче.
Сивиот бибер е машавина од црн и бел бибер.
Црвениот бибер воопшто не е бибер.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 3 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:47 pm

Во средниот век сите зачини се нарекувале бибер.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 3 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:47 pm

Добриот бибер не плива на вода.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 3 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:48 pm

Во Андите во времето на Инките забележани се дваесетина видови на јадлива земја. Се претпоставува дека човекот јадел земја, најмногу глина, за без страв да може да јаде отровни билки. Глината би ги впила отровите и би ја направила храната нешкодлива.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 3 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:48 pm

Луј Диат, главниот готвач на хотелот Риц‒Карлтон во Њујорк, еднаш заклучил: „Постојат пет елементи: оган, вода, земја, воздух и лук.“

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 3 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:48 pm

За киселата зелка подобро да мириса, во кацата треба да се стави по некоја дуња.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 3 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:48 pm

Најслатко овошје е смоквата.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 3 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:48 pm

Смрдливите сирења по правило се произведуваат од кравјо млеко.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 3 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:48 pm

Научниците тврдат дека машката пот „мириса“ на сирење, а женската на кромид.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 3 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:48 pm

Жените распознаваат мириси подобро од мажите, што потенцијално ги прави подобри готвачи, т.е. готвачки. Зошто не се? А кој рече дека не се?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 3 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:49 pm

Кога во рецепт напишан на англиски пишува cumin, станува збор за кумин, а не за ким. Ким на англиски е caraway и се става во цвекло, ржен леб и во переци. Во сите други јадења оди кумин, а посебно во фалафелот.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 3 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:49 pm

Поради високата цена на егзотичните зачини во Европа во средниот век цутела уметноста на кривотворење, а најинвентивно било фалсификувано мускатното оревче ‒ со уфрлање на парченца дрва.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 3 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:49 pm

Во истото време Ацтеките изработувале совршени фалсификати на своите пари, какаовите зрна, од керамика.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 3 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:49 pm

Сè до модерното доба „подобрувањето“ на храната со додавање боја, арома, волумен и евтини заменски состојки се сметало за кривотворење и драконски се казнувало. Малку гипс, грст плева, чанче мелени коски ‒ и лесно сте можеле да се најдете фрлени во Босфор во зашиена вреќа или испечени во сопствената крушна печка.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 3 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:49 pm

До денес работите се промениле во корен. Според современите закони за храна, за кривотворење не се смета додавањето евтини заменски состојки, туку само оние кои докажано се штетни за здравјето.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 3 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:50 pm

Кафе, чоколада и путер

Кафето, според легендата, кон средината на деветтиот век го открил млад абисиниски пастир по име Халид (или Калди), чиишто кози нервозно се разбегале откако се најале од црвените бобици од една грмушка.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 3 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:50 pm

Кога кафето стигнало во Европа го нарекувале арапско вино.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 3 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:50 pm

Иако кафето потекнува од Стариот свет, Египјаните, Грците и Римјаните не ја познавале билката.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 3 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:51 pm

Арапите никогаш во кафето не ставале млеко оти сметале дека кафето со млеко може да предизвика лепра. Наместо млеко и шеќер попрво ставале хашиш и опиум.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 3 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:51 pm

Кафето е толку вкусно што би било штета само неверниците да уживаат во него.

Папата Клемент VIII

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 3 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:51 pm

Лувак е мал пегав торбар кој живее на Јава и се храни со кафе, и тоа само со најзрелите, најдобри бобици. Тој го јаде и зрното и сè околу зрното, но зрното кафе на другиот крај излегува неоштетено и сосема малку ферментирано. По животното одат работници и ги собираат свежите гомненца, од кои потоа ги издвојуваат зрнцата од кои, кога ќе се исушат, се добива Kopi Luwak, најскапото и наводно најдоброто кафе на светот.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 3 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:51 pm

Освен цикорија, леблебија, глуварче, суви смокви, желади, рж и јачмен, како замена за кафе можат да послужат и пржени семки од баобаб.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 3 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:51 pm

Во секој плод на кафе има по две зрна.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 3 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 12 Previous  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот