Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ХРАНА

Страна 4 of 12 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Next

Go down

ХРАНА - Page 4 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:52 pm

Во Етиопија е откриен див вид кафе, природно без кофеин.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 4 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:52 pm

Во една вреќа кафе собира околу 600.000 зрна.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 4 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:52 pm

Во производството на кафе во Бразил вработени се околу пет милиони луѓе.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 4 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:52 pm

Цената на еспресото во Италија ја одредува владата.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 4 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:52 pm

Кога инфантата Маргарита Тереза се мажела за Леополд I Хабзбуршки, во чејсот донела еден тон и седумсто килограми чоколада.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 4 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:52 pm

Поради сè поголемата популарност на чоколадата меѓу свештениците, кон крајот на 16 век се наметнало прашањето дали врелата чоколада го прекинува евхаристискиот пост или не.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 4 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:53 pm

Шпанскиот лекар Хуан де Карденас уште 1591 сметал дека го прекинува. Калдера де Хередиа, мудрец од Севиља, со него се согласил, но 1645 теологот Томас Хуртадо се спротиставил, повикувајќи се на мислењето на св. Тома Аквински дека пијалаците не го прекинуваат постот.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 4 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:53 pm

На крајот во 1664 неаполскиот кардинал Франческо Мариа Бранкачо во трактат од 70 страници пресудил дека чоколадата може да се смета за пијалак баш како пивото или виното и дека со нејзиното уживање не се прекинува постот, под услов, се разбира, да се консумира умерено.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 4 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:53 pm

Во 17 век се сметало дека чоколадата е добра за флегматиците.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 4 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:53 pm

Во истиот вел чоколадата прв пат била додадена во кафе.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 4 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:53 pm

Топлиот чоколаден пијалак Chocolat на дворот на Луј XIV бил ароматизиран со јасмин.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 4 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:53 pm

Од ацтечките времиња до денес единствениот постојан додаток во чоколадата е ‒ ванилата.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 4 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:54 pm

Во ацтечкото царство доматот чинел едно зрно какао, авокадото три, а тиквата четири зрна.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 4 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:54 pm

Маркиз де Сад во затвор барал чоколада „црна како Вражји газ“.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 4 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:54 pm

На произведувачите на чоколада дури после Првата светска војна им текнало дека својот производ би можело да им го продаваат на децата.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 4 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:54 pm

Чоколадата е одличен лек против кашлање.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 4 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:54 pm

Во очекување на „жешка вечер“ избегнувајте ја зелената салата, најсилниот природен анафродизијак. Попрво фрлете се кон тартуфите и чоколадата.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 4 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:54 pm

Мажите најчесто сакаат да јадат солена и масна храна.
Жените најчесто сакаат да јадат чоколада.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 4 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:55 pm

Четириесет проценти од светскиот род на бадеми се троши за производство на чоколада.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 4 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:55 pm

За чоколадата воопшто да смее да се нарекува чоколада, според европските закони мора да содржи барем 32% цврсти делови какао. Според истите закони, белата чоколада не може да се смета за чоколада бидејќи од какао деловите содржи само путер.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 4 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:55 pm

Денот 13 септември е Меѓународен ден на чоколадата.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 4 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:55 pm

Што е здравје? Тоа е чоколадата.

Оние кои редовно пијат чоколада се истакнуваат по доброто здравје и по отпорноста на сите видови помали болести кои го вознемируваат спокојството на животот.

Жан Антелм Брио‒Саварин

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 4 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:55 pm

Стварите мораат да бидат јасни, а чоколадата мора да биде густа.

Шпанска пословица

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 4 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:55 pm

Видете, на светот нема таква метафизика како што е чоколадата.

Фернандо Песоа

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 4 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Гостин on Вто Ное 10, 2015 4:55 pm

Најголемата тајна на француската кујна е дека ниедно јадење не е совршено додека не сте му додале уште 50 грама путер.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

ХРАНА - Page 4 Empty Re: ХРАНА

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 12 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот