Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Охридско Дебарско востание

3 posters

Страна 5 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

Go down

Охридско Дебарско востание - Page 5 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Cetnik Нед Окт 09 2016, 16:30

nikos напиша:Не може а да не се забележи дека имаш ист ако не и поголем афинитет кон повтарање на бајките и бегањето од реалната историја напишана од бугарски историчари вклучувајки го тука и ненадминатиот мајстор за креирање на  бугарскиот ариевец и уберменш Божо.

Во реалната история сите от ВМРО семействата им дойдоа да живеат во Бугария, во реалната история секогаш тие се бореха и воюваха против сърби и гърци. Во реалната история стотици иляди македонци дойдоа да живеят во Бугрия, никой не избега от бугарскиот дел. Во реалната история македонците я градат Бугария, бугарската църква и бугарщината уште от 19 век. Во реалната история пола София е македонци. Во реалната истори 500 години османците не видоха никакви македонци, а само бугари, вака 500 години и византийците. Во реалната история всеки еден бугарин от Бугария може свободно да си говори со една баба во Егейска Македония, еден босански сърбин неможе! Во реалната история сърбите се били 30 години во Македония за целите средни векове. Во реалната история Охридския Архиепископ 750 години се кажува Патриарх на бугарите. Во реалната история до 1945г. нема пет книги написани на "македонски език". Во реалната история преди 1945г. немаше создадено нито едно македонско училиште или църква никаде по света, дури во Америка, Канада или Австралия каде имаше стотици иляди македонци и полна свобода. Во реалната история Василий втори като победи Самуил не се нарече македоноубиец, не се нарече сърбоубиец, не се нарече югославоубиец, а се нарече бугароубиец!
Во реалната история географското име Македония не постои во традиционните имена на държави нито во Сърбия, нито во Турция... никой во Сърбия не казва Македонска, никой во Турция не казва Македонистан... а си имат вакво име за сите традиционни народи и нивната земя на Балканот!
Во реалната история... ех во реалната история!
Во реалната история сърбите и македонците немат допир до 1878г. Во реалната история до 1878г. босанските свинари имат толко обшто со Македония, колкото и чесите! Во реалната история Сърбия и Гърция се союзиха и си разделиха Македония - 90%, като го тероризираха, тепаха, убиваха и изселваха населението и населваха колонисти, мусулмани само и само да го отслабят местното население и да сменят етничкиот состав и да го асимилират шо е останало!

Ако си мислиш дека борбата со Цвийчевите босански свинярски байки и истите гръчки почва со Божо.... ептен немаш поим. Се почва уште преди дедото на Божо да се роди. Земеделието непознаваха во началото на 19 век сърбите, а тръгнали целиот Балкан да управляват и да казват шо е право и шо е криво...

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 5 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Гостин Нед Окт 09 2016, 21:15

A be neli ti rekov ja da odis ubavo da obleces magareskata koza i da skokas okolu kutukot.

Василий получава прякора "Българоубиец" 200 години след смъртта си от Никита Хониат, византийски автор от 13 век.

Някои от тях (загребския, раванишкия и софийския препис) започват с думите: „Законник на пречестният и христолюбивият македонски цар Стефан, владетел сръбски, български, угро-влашки, далматински, арбанашки, и на много други региони и страни“.

I kazi mu na Bozo pomalku da ti dava od toa pecurkite oti epten ke zabegas. Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 5 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Гостин Пон Окт 10 2016, 12:34

Развиената фантазија не секогаш е знак на здрав дух па така освен ако не се спремаш за издавање на твоите форумски фантазии во дело од три тома ке биде од корист за тебе сепак да го послушаш делмол.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 5 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Гостин Чет Окт 13 2016, 21:17

so go izbrkavte be vednas nazad da go vratite i toa u meana. Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 5 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Гостин Пет Окт 14 2016, 11:59

A be alkoholicaru ne gledas deka sam mu ja kidna? A mene pocna interesno da mi stanuva. Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 5 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Kalinda Пет Ное 18 2016, 18:29

За жал за историја
ама ич не ме бива .
Kalinda
Kalinda

Број на мислења : 493
Join date : 2015-02-28

Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 5 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот