Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Охридско Дебарско востание

Страна 4 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Охридско Дебарско востание - Page 4 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Гостин Пон Окт 03, 2016 1:00 pm

defo напиша:
Cetnik напиша:
Мара Бунева е вербувана от ВМРО за подобна задача уште преди да го познава Прелич. Избрана е от Ванчо, зашто единиот и брат е сърбоман и по истото време е офицер во сръбската армия, затова знаят дека ке я прифатят во сръбската елита на Вардарска Македония!

Е тоа е пропаста на Македонскиот народ, Македонскиот синдром,  да се биде слуга некому.....затоа и многу пати сме пропаднале и загавиле..ако сите Македонци би биле обединети околу една и единствена кауза...слободна и самостојна Македонија, ние ќе бевме цели уште во 1910, ќе бевме држава....како што бива, е наместо тоа, ради нашите „херои“ станавме селска курва на грците, Бугарите,Србите........сами си ја избришавме традицијата, генот.

Со ова можам потполно да се сложам но не е се така црно, новите историчари без политички притосок мможат да стават крај на непознаниците од македонската историја.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 4 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Cetnik Пон Окт 03, 2016 3:13 pm

defo напиша:
Cetnik напиша:
Мара Бунева е вербувана от ВМРО за подобна задача уште преди да го познава Прелич. Избрана е от Ванчо, зашто единиот и брат е сърбоман и по истото време е офицер во сръбската армия, затова знаят дека ке я прифатят во сръбската елита на Вардарска Македония!

Е тоа е пропаста на Македонскиот народ, Македонскиот синдром,  да се биде слуга некому.....затоа и многу пати сме пропаднале и загавиле..ако сите Македонци би биле обединети околу една и единствена кауза...слободна и самостојна Македонија, ние ќе бевме цели уште во 1910, ќе бевме држава....како што бива, е наместо тоа, ради нашите „херои“ станавме селска курва на грците, Бугарите,Србите........сами си ја избришавме традицијата, генот.

Дефо, Вие го градете македонизмот 71 години веке ова се три генерации.... а уште дури не сте кажали шо баш е македонско и кое не е!
Еве Мара Бунева е враг на сърбите и сърбоманите, враг ли е на македонците и македонщината?
И во ваков судир сте за сите исторски личности и настани повързани со Македония!
Сърбоманите и сръбските колонисти си славят Карагеоргевич, Заберняк.
Гъркоманите долу во Егея ги славят гъркоманските воеводи и гръчки андарти и антички гърци.
Комунистите си славят партизаните, Тито и левите ВМРОвци.
Дури и власите уж малко, а дърпат кон латинизация.
Едните не сакат другите....
Вие после 71 години уште немате идея точно шо е македонско и шо е Македония!

Сърбия и Гърция работят перманентно... Во 19 век во Македония целата сърби немаше, а денес еве ти я Вардарска Македония е сръбски пашалък... сръбството во Вардарска Македония си е откриено господар и си почитува сите знаци на сърбизацията. Еве ти го Никос во двайсет спора на форумот во однос сърбите и Сърбия от 10 кладенеца вода носи и конечно се сръбско е добро и правилно и никога против Македония и македонщината. За какво си мислиш беше ова населуване на сръбски колонисти е за ова!
Не е проблемот дека има 20 000 сърби колонисти во Р.Македония да си живеят се е човек и т.н. Проблемот е дека градат сърбизация, нонстоп перманентно налагане на сърбизацията и сръбството. Веке 130 години изливат сърби и гърци помията си в Македония. Не отидохме ние во Босна или во Крит да изливаме помия и да я разпилеем Босна и Крит, дойдоа они во нашата кукя да помиярстват .... и после 130 години имаме една разсипана Македония, една разсипана Бугария, едни разсипани Балкани имаме и една разсипана Сърбия.... но помията не спира. Вакви народи се ова? Ами те турците за 500 години не направиха толкоз говна, колкото тие!
Ядренско море загубиха, Босна загубиха, Р. Сръпска во Босна е во апсолутна демографска и икономическа катастрофа, сръбство и сърби во Косово веке почти нема, Црна Гора веке не сака да биде държава со нив, най-близките им народи хървати и босанци ги мразят во коските! Населуваха я Вардарска Македония со албанци и то баш во северниот и западниот дел кон които най-много имат претензии... само и само да е слаба Вардарска Македония и да имат контрола, за да си вземат и контролират вардарскиот дел се союзиха со гърците и помогнаха за разсипията на Егейскиот дел и неговото после 1400 години елинизиране, войни, войни, войни и пак войни со Бугария и омраза ......... е после 130 години струваше ли си се ова????

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 4 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Гостин Пон Окт 03, 2016 11:32 pm

Ама па ти повеке си плачел над судбуината на бугарите и србите отколку над македонците кои еве конечно стигнаа до држава која сега се обидуваш да ја омаловажиш со обвиненија за некаква србизација и слично иако според устав државата е македонска, јазикот и писмото се македонски а и народот се македонци.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 4 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Cetnik Вто Окт 04, 2016 5:03 pm

nikos напиша:Ама па ти повеке си плачел над судбуината на бугарите и србите отколку над македонците кои еве конечно стигнаа до држава која сега се обидуваш да ја омаловажиш со обвиненија за некаква србизација и слично иако според устав државата е македонска, јазикот и писмото се македонски а и народот се македонци.

Ама иас не плача над никоя судбина! Просто отговорих на Дефо во однос на неговият коментар дека Македония е разбиена от просръбски или пробугарски луге... Му кажавум дека и Сърбия е разбиена от толкова войни и политики за градене на Велика Сърбия. Разбиена е и Бугария коя от своя страна со политиките за противодействие на ова сръбска политика. Вака 130 години... резултатот денес е омраза мегу словените на Балканот, исторско наследство на войни и терор, слабо развиена икономика во урбанизирани държави, кое значи огромна емиграция кон развиените държави. Конечно нема Велика Сърбия!
След 130 години можем само да кажем зашто беше се ова?! Ваква лудост, коя нормалниот мозак неможе да я разбере.... се ова за еден див фанатички национализам.........

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 4 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Гостин Сре Окт 05, 2016 12:47 pm

Koj ve terse be i vas i srbite i grcite da se ispotepate za ona styo e nase, za Makedonija, sto ubavo ne ne ostavivte na mir, Makedonija na makedoncite da bide kako sto e sega.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 4 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Гостин Сре Окт 05, 2016 6:35 pm

Можам да се сложам со тебе дека во обидот за геноцид врз македонците и присвојување на нивната земја настрадаа сите балкански држави соседи на Република Македонија, сето тоа ке беше избегнато ако соседните држави наместо алчност за територии и омраза кон македонците покажеа добрососедство и во однос на религијата која ја прокламираат како своја православието, љубов кон своите ближни и го прифатеа предлогот на Турција Македонија да добие автономија во рамките на Отоманската Империја.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 4 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Cetnik Сре Окт 05, 2016 9:37 pm

nikos напиша:Можам да се сложам со тебе дека во обидот за геноцид врз македонците и присвојување на нивната земја настрадаа сите балкански држави соседи на Република Македонија, сето тоа ке беше избегнато ако соседните држави наместо алчност за територии и омраза кон македонците покажеа добрососедство и во однос на религијата која ја прокламираат како своја православието, љубов кон своите ближни и го прифатеа предлогот на Турција Македонија да добие автономија во рамките на Отоманската Империја.
Кога Бугария е правела геноцид во Македония?
Кога Османската империя е давала автономия на Македония? Таа последно во 1912г. ги направи Скопскиот и Битолскиот вилает дел от автономна албанска държава, кое е 2/3 от Македония. И почна да го изселува християнското население кон Бугария и да населува мусулмани от Босна! Кое за Бугария мина границата на прифатливо и почна Балканската война 1912г! Кога Сърбия и Гърция са сакали автономия за Македония?

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 4 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Гостин Сре Окт 05, 2016 10:26 pm

Па тоа ти треба да го кажеш ти и започна да ламентираш над судбината на србите бугарите и грците кои влегле во братоубиствена војна не можејки онака мирно да ја поделат ммакедонија и да ги избришат македонците од историјата.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 4 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Cetnik Сре Окт 05, 2016 10:33 pm

nikos напиша:Па тоа ти треба да го кажеш ти и започна да ламентираш над судбината на србите бугарите и грците кои влегле во братоубиствена војна не можејки онака мирно да ја поделат ммакедонија и да ги избришат македонците од историјата.

За судбата на сърбите и бугарите не на гърците. Гърците го взеха Беломорскиот дел от Македония 191г. кога се союзиха со сърбите. Ако небеха сърбите никога немаше да го вземат.
Не мирно да я поделят... то нема еден сърбин во Македония 1912г.! Те немат шо да барат во Македония. Гърците имаха гръчко население само по морето во Македония и во Кожанско и Анселичко.

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 4 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Гостин Сре Окт 05, 2016 10:35 pm

Како бре3 нема, а кои биле тие како Соколович и некои други кои се убивале со четите на ВМРО?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 4 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Cetnik Сре Окт 05, 2016 10:43 pm

nikos напиша:Како бре3 нема, а кои биле тие како Соколович и некои други кои се убивале со четите на ВМРО?

Сърбомани... вака ги кажува народот и во Македония и во Бугария уште от 19 век. Сърбоманин е човек, който не е от сръбско потекло, но е со сръбска свест! Ова не е сърбин.
Те сите сърбомани шо се изеснуват како сърби имат роднини шо не се изеснуват како сърби! Много села кои се роднини помегу си половината село се изеснува сърби, другата бугари. Ова не се сърби тие немат никаква етничка разлика помегу си. Затова се користи терминот сърбоман.

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 4 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Гостин Сре Окт 05, 2016 10:47 pm

Имало и такви што се изјаснувале како бугари иако нивните роднини не се изјаснувале како такви, и што со тоа?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 4 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Cetnik Сре Окт 05, 2016 10:52 pm

nikos напиша:Имало и такви што се изјаснувале како бугари иако нивните роднини не се изјаснувале како такви, и што со тоа?

Ако имаше во Македония кинески училишта да работат дециня некой луге ке се изеснуваха и како кинезци! Как се самоизеснува човек е прашане на пропаганда и може да биде се и като еским.
Етничкото потекло не е прашане на самоизеснуване, не се бара! Етничкото потекло е собир от културни, езикови, исторически белези кои една група ги има заеднички!
Ти збор бугароман слушал ли си во Македония?

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 4 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Гостин Сре Окт 05, 2016 10:57 pm

И што правиме кога етничкото население во македонија се чувствуваат македонци освен да ги истребиме сите што нема да прифатат да се декларираат како моменталните господари на деловите од Македонија во тој момент што и било правено, а имаме ние зборче избугарен па така за некое семе на пример кое се изродило велиме се избугарило.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 4 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Cetnik Сре Окт 05, 2016 11:15 pm

nikos напиша:И што правиме кога етничкото население во македонија се чувствуваат македонци освен да ги истребиме сите што нема да прифатат да се декларираат како моменталните господари на деловите од Македонија во тој момент што и било правено, а имаме ние зборче избугарен па така за некое семе на пример кое се изродило велиме се избугарило.

Етносот не се чувствува! Езикот на който говориш дома не е чувство! Етничкото е припадност то не се избира!

Иас во писанията на македонци от 19 век сум видел сърбоман и гъркоман... избугарен не сум видел , нито во сръбските писания по македонското прашане ! Сигурно е како зборот фала постои само во вардарска Македония после 1912.... дали е случайно... незнам Smile
Бугария ли е господар на Македония во 1868г. че има откриени 180 бугарски училишта от локалните християнски општини и нито едно македонско?


_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 4 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Гостин Сре Окт 05, 2016 11:30 pm

Ако не се избора зошто тогаш со сила ги терале македонците да се кажуваат срби и бугари а тие што и понатаму се изјаснувале како македонци ги убивале, па сега кога веке не може да ги убивате и тие конечно кажуваат кои се и што се Бугарија спротивно на Србија и Грција бега од реалноста и не сака да го признае тоа што грците и србите веке го имаат направено.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 4 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Cetnik Сре Окт 05, 2016 11:33 pm

nikos напиша:Ако не се избора зошто тогаш со сила ги терале македонците да се кажуваат срби и бугари а тие што и понатаму се изјаснувале како македонци ги убивале, па сега кога веке не може да ги убивате и тие конечно кажуваат кои се и што се Бугарија спротивно на Србија и Грција бега од реалноста и не сака да го признае тоа што грците и србите веке го имаат направено.

Кой е убиван заштото се е кажувал македонец от Бугария бе? Кога е ова бе? Во Бугария бугарин и македонец е едно и исто бе! Заштото нема етничка разлика мегу македонец и бугарин! Значи тогава постои и шопски етнос и тракийски етнос и добруджански етнос и мизийски етнос?
Етносот не се признава! Ние признаваме македонска националност во Р.Македония создадена поради историческо-политичкото отделяне на овой дел от Бугария! за 2 000 000 македонци во бугария нема вакво отделяни. И етнички и во Р.Македония лугето се истите како и во Бугария.

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 4 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Гостин Сре Окт 05, 2016 11:39 pm

Ама ако ти кажуваш дека нема разлика меѓу македонец и бугарин тоа јас треба да ти верувам безусловни зошто ти не лажеш како што не лажеш и дека во бугарија се учи само на бугарски јазик а децата од националностите не ги изучуваат мајчините јазици?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 4 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Cetnik Чет Окт 06, 2016 5:37 pm

nikos напиша:Ама ако ти кажуваш дека нема разлика меѓу македонец и бугарин тоа јас треба да ти верувам безусловни зошто ти не лажеш како што не лажеш и дека во бугарија се учи само на бугарски јазик а децата од националностите не ги изучуваат мајчините јазици?

Ами така вели езикот, културата и историята на Мезия, Тракия и Македония! Минатото неможе да се смени! По политически причини можеш да создадеш Пелагонийска, Егейска, Полошка, Пиринска, Вардарска, Пчинска, Тиквешка, Мияшка и Бог знае уште каква нация, да го направиш локалниот диалект официален език, да им напишеш дека настаните во овой регион се историята на ова нация. Ако го градиш ова неколко дециняможе и да почнат и пошголеми разлики да се появуват помегу им......... се ова ке променили дека се едни исти етнички тие? И заедничкото им минато може ли да се промени?
Кажи ми една значна етничка разлика мегу бугари и македонци?

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 4 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Гостин Чет Окт 06, 2016 6:19 pm

Bugaristanec ajdu ne se vrti u krug ko oklu totemot na Bozo. Toa veke e rascisteno geneticki sme totalno razlicni vie ste si tataristanci a nie makedonci. Etnickite braka ke si gi baras u Pamir, i niz bivsite drzavi na SSSR a i vo nekoi od segasnite na Ruskata federacija, pretezno vo aziskiot del.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 4 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Гостин Пет Окт 07, 2016 6:54 pm

Морам да забележам дека и во овој случај делмол дал можеби на баш коректен но сигурно задоволителен одговор.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 4 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Cetnik Саб Окт 08, 2016 6:28 pm

Да бе големиот "доказ"!!! Реклама на интернет страница отпреди 10 години... която от години не постои на овой сайт...

Един етнос е! Никога не е имало специален однос кон македонците во Бугария. Апсолутна интеграция. Никаква колонизация 100 години во Пиринско не ни е трябвала. Битолскиот диалект е кандидат за темел на официалниот бугарски език во 19 век.

Има два православни словенски етнички групи на Балканот бугари и сърби. Во целата словенска история на Балканот 1500 години! Се друго е политички игри, интереси и т.н.!
Целото македонско население учествува во создаване на бугарска екзархия и бугарска държава во 19 век и до средата на 20 век. Пола София се македонци. Ако е туги етнос никога немаше ова да се дозволи!

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 4 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Гостин Саб Окт 08, 2016 6:47 pm

Se si zgresil bugaristanec ama edno si pogodil, se e politicki igri i interesi. Zatoa Rusija gi sozdala bugaristancite i sosila gi napikala megu slovenite, od kade uspesno ve izvadi Bozo i ve isprati da si gi barate korenite tamu od kade sto ste, od Azija. Aj sea odi da skokas okolu kutukot, i ne zboravaj tapanot od koza da go cukas posilno.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 4 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Cetnik Саб Окт 08, 2016 7:06 pm

delmol напиша:Se si zgresil bugaristanec ama edno si pogodil, se e politicki igri i interesi. Zatoa Rusija gi sozdala bugaristancite i sosila gi napikala megu slovenite, od kade uspesno ve izvadi Bozo i ve isprati da si gi barate korenite tamu od kade sto ste, od Azija. Aj sea odi da skokas okolu kutukot, i ne zboravaj tapanot od koza da go cukas posilno.

Една и иста абсурдна сръбска байка повтаряш сто пати! Дека бугари се создаден народ от русите во 19 век! Иас те прашам е вакви се тие милиони луге преди во 19 век "вештачки" да станат бугари? Айде малце да го повдигнеш нивото на сръбската пропаганда... ова е ниво за селските пазари во Босна!

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 4 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Гостин Саб Окт 08, 2016 7:28 pm

Не може а да не се забележи дека имаш ист ако не и поголем афинитет кон повтарање на бајките и бегањето од реалната историја напишана од бугарски историчари вклучувајки го тука и ненадминатиот мајстор за креирање на бугарскиот ариевец и уберменш Божо.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 4 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот