Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Охридско Дебарско востание

Страна 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Охридско Дебарско востание - Page 2 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Гостин on Саб Сеп 24, 2016 1:19 pm

Сега веке отиде кај што не треба, знаеш ли колкава е разликата помеѓу СФРЈ и Советскиот Сојуз?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 2 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Cetnik on Саб Сеп 24, 2016 1:19 pm

nikos напиша:А Јане Сандански е меѓу нив, што веднаш ни кажува зошто ви пречи во вашата големобугарска политика и зошто треба да биде прогласен за негативец..

Он и во Бугария е голем херой.... градове имаме именувани на него.... Ами заштото е навредил много на делото на ВМОРО, затова. Еден от главните шо ги прави внатрешните судири и тепане во ВМОРО.... како да не е негативно ова? Просто мислам дека други се иляди пати повеке заслужили да бидат промовирани повеке, отколкото Яне.

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 2 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Гостин on Саб Сеп 24, 2016 1:21 pm

А што наштетил тоа што не дозволил Македонија да биде окупирана од бугарите?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 2 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Cetnik on Саб Сеп 24, 2016 1:28 pm

nikos напиша:Сега веке отиде кај што не треба, знаеш ли колкава е разликата помеѓу СФРЈ и Советскиот Сојуз?

Во СССР кажува Сталин шо да биде ако естонците не сакат во логер во Сибир или тепане.
Во СФРЮ кажув Тито шо да биде ако македонците не сакат на одмор во Голи Оток или во райот? Ова ли е разликата.

Каде е разликата? Ченто, повекето македонски комунисти и македонскиот народ не сакат Македония во Югославия после войната. Затова Ченто е смазан от мачене во затворот и умира като куче. А Белград кажува кой да управлява вардаска Македония и како да биде! Е ова независимост ли е? Ако не си сръбски колонист - дури да си сърбоман имай малко почит кон своя народ там во Вардарска Македония и не говори чак вакви глупости дека Вардарска Македония била независина от 1945г. Сите книги во македонските университети и до ден денешен и по югославско време се на сръбски език. Ако навистина имаше независина Македония от 1945г. вака ли ке бидеше? Ке се доселуваха ли от Ранковик косовски албанци? Ке ги имаше ли тие 30 000 сръбски колонисти во Скопие?
Имай малко повеке почит кон Македония!

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 2 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Cetnik on Саб Сеп 24, 2016 1:33 pm

nikos напиша:А што наштетил тоа што не дозволил Македонија да биде окупирана од бугарите?

Човек он води бугарската армия на влегуването 1912г. во Солун! Он идва во Бугария след 1913г. Он си избира представници во бугарскиот парламент. Он е цел живот на бугарска държавна плата како директор на затворот во Дупница през сите години на комита. Он работи за бугарската влада през целиот си живот...........

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 2 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Гостин on Саб Сеп 24, 2016 1:35 pm

А Тито кажува Македонија да биде признаена како држава дел од федерацијата како и да биде признаен македонскиот народ и јазик што посебно е болно за големобугарските хегемонисти. Точно на основ на тие кажувања Македонија денес е независна држава. Остатокот што си го пишувал е ширење на расна верска и национална омраза која не поминува денес во Македонија.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 2 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Гостин on Саб Сеп 24, 2016 1:36 pm

Он работи за бугарската влада през целиот си живот...........

Но не и за бугарската туку за македонската кауза.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 2 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Гостин on Саб Сеп 24, 2016 1:40 pm

Сите книги во македонските университети и до ден денешен и по югославско време се на сръбски език.

Ова го викаме кинење зелени.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 2 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Cetnik on Саб Сеп 24, 2016 1:43 pm

nikos напиша:А Тито кажува Македонија да биде признаена како држава дел од федерацијата како и да биде признаен македонскиот народ и јазик што посебно е болно за големобугарските хегемонисти. Точно на основ на тие кажувања Македонија денес е независна држава. Остатокот што си го пишувал е ширење на расна верска и национална омраза која не поминува денес во Македонија.

Зашто си мислиш е болно за Бугария да се создава македонска нация наместо сърбизиране на лугето во Вардарска Македония?

Признаениот език се сърбизира веке 70 години..... ова македонизация или сърбизация е?
Да се кажува исторската вистина дека Вардарска Македония е намерно колонизирана со сърби, албанци и бошнаци е расова омраза? Тогава немате никакво право да говорите против гръчката колонизация во Егейска Македония! Во Естония не дадоа грагянство на нито еден човек кой е доселен во държавата кога е дел от СССР!


Последната промена е направена од Cetnik на Саб Сеп 24, 2016 1:46 pm. Мислењето е променето 1 пати

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 2 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Cetnik on Саб Сеп 24, 2016 1:46 pm

nikos напиша:
Сите книги во македонските университети и до ден денешен и по югославско време се на сръбски език.

Ова го викаме кинење зелени.

Во смисла? Неразбирам.

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 2 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Гостин on Саб Сеп 24, 2016 1:47 pm

Јазикот е чист македонски и се користи како службен јазик на Република Македонија а миграциски движења секогаш имало и ке има. Зошто вие ги оставивте тѕурците во Бугарија а не ги протеравте после независноста?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 2 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Гостин on Саб Сеп 24, 2016 1:48 pm

Cetnik напиша:
nikos напиша:
Сите книги во македонските университети и до ден денешен и по югославско време се на сръбски език.

Ова го викаме кинење зелени.

Во смисла? Неразбирам.

Македонските учебници од основно па се до универзитетските одамна се на македонски јазик па тоа што си го напишал е небулоза.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 2 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Cetnik on Саб Сеп 24, 2016 1:56 pm

nikos напиша:Јазикот е чист македонски и се користи како службен јазик на Република Македонија а миграциски движења секогаш имало и ке има. Зошто вие ги оставивте тѕурците во Бугарија а не ги протеравте после независноста?

Не чист со стотици сърбизми, намерно. Жаргонот (сленгот) во Скопие е пълен со сърбизми.... И от великите македонски патриоти шо я пазят Р.Македония от татарите секогаш нема ни еден кой да стане да я пази от сърбизацията.... е шо е ова?
Повекето турци от градовете и кои беа дел от османската администрация ги протеравме, останаа селаните.
И во времето кога са доселени кай нас турците по османско го кажуваме турско робство. Кай вас времето кое се доселени албанските и сръбските колонисти го кажувате освобождение и независимост.... виждаш ли разликата?

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 2 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Гостин on Саб Сеп 24, 2016 1:57 pm

Си се фатил за дијалектите а зборуваме за мекедонскиот јазик кој е во званична употреба. Во Бугарија немате турцизми и слични работи? Во време на СФРЈ и македонци одеа да живеат во другите републики ги има во Србија, Словенија, Хрватска и што треба тие тоа да го наречуваат македонско ропство?


Последната промена е направена од nikos на Саб Сеп 24, 2016 1:59 pm. Мислењето е променето 1 пати

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 2 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Cetnik on Саб Сеп 24, 2016 1:58 pm

nikos напиша:
Cetnik напиша:
nikos напиша:
Сите книги во македонските университети и до ден денешен и по югославско време се на сръбски език.

Ова го викаме кинење зелени.

Во смисла? Неразбирам.

Македонските учебници од основно па се до универзитетските одамна се на македонски јазик па тоа што си го напишал е небулоза.

Айде бе, македонците се оплакват от ова дека масовно книгите во университетите се на сръбски език...

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 2 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Гостин on Саб Сеп 24, 2016 1:59 pm

Кои македонци купените бугарофили?

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 2 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Cetnik on Саб Сеп 24, 2016 1:59 pm

nikos напиша:Си се фатил за дијалектите а зборуваме за мекедонскиот јазил кој е во званична употреба. Во Бугарија немате турцизми и слични работи?

Во бугария турцизмите се чистят от езикот, намерно кай вас намерно се вкарват нови сърбизми! Разликата виждаш ли я. Кай нас се русифицира езикот намерно и се кажува бугарски патриотизъм Wink

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 2 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Cetnik on Саб Сеп 24, 2016 2:01 pm

nikos напиша:Кои македонци купените бугарофили?
Ова ли е Македония ако не си сърбоман си бугарофил? Ако не сакаш скриената сърбомания во македонизмот си бугараш...

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 2 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Гостин on Саб Сеп 24, 2016 2:02 pm

Не ова е јасен одговор дека твоите големобугарски пропаганди се одамна пропаднати.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 2 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Cetnik on Саб Сеп 24, 2016 2:07 pm

nikos напиша:Не ова е јасен одговор дека твоите големобугарски пропаганди се одамна пропаднати.

Човек всеки ден во Република Македония излиза сърбинот Латас и ви кажува шо е македонско, шо е право и шо е криво. Медиумите ви ги контролират сърбите, масовно се пропагира сръбското от приватни стотици сръбски канали. Керката на Карагеоргевич си оди во Македония како принцеса. Те молам дека ова не е сърбизация... не сме деца.

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 2 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Гостин on Нед Сеп 25, 2016 11:20 am

So be bugaristanec maka ti e sto imame dobri odnosi so srbite? I so ako e srbin Latas vie nemate turci novinari i ostanati od drugi nacionalnosti? A kerkata na Karagborgevic i e princeza ako ne znaese. Aj odi skokaj okolu ispraveniot kutuk i prasaj vracot so ke ti kaze tangra kakvo ke bide vremeto utre. Laughing Laughing Laughing

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 2 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Cetnik on Нед Сеп 25, 2016 4:48 pm

delmol напиша:So be bugaristanec maka ti e sto imame dobri odnosi so srbite? I so ako e srbin Latas vie nemate turci novinari i ostanati od drugi nacionalnosti? A kerkata na Karagborgevic i e princeza ako ne znaese. Aj odi skokaj okolu ispraveniot kutuk i prasaj vracot so ke ti kaze tangra kakvo ke bide vremeto utre. Laughing Laughing Laughing

Иас и желам на Р.Македония уште по-добри односи со Сърбия и со сите соседи!
Проблемот е во ова дека за да бидат добри односите мегу Р.Македония и Сърбия треба да се сърбизира Р.Македония Shocked
Неможе ли да се градат добри односи без сърбизация? Нима добрите односи мегу Румъния и Сърбия седат врз сърбизацията на румънците? Ова нормални односи ли се?
Карагеоргевич е еден от най-големите мачители на Вардарска Македония, човекот кои населуваше колонисти, човекот по управлението на кои се разрешаваше да се говори само сръбски език. Човекот кои им даде абсолутна власт на сръбските колонисти и жандарми да уапсат по затвори и тепат луге без суд. Човекот кои я преврати цела Вардарска Македония во логер. И сега керка му да се посреща во Р.Македония како принцеса............ Е шо е ова? Ова ли се добри односи? Видите докаде е сръбскиот шовинизам и сърбизация веке jавна во Р.Македония. То е како керка на Хитлер да си оди како принцеса во Израел.......... абсолутна лудост. Но во Р.Македония ова е нормалност................ е за ова е проблем. Веке от година и половина сръбскиот шовинизам е абсолутно откриен и крайно агресивен во Р.Македония... уште по-лошо зад него седи целата власт и държавност во Р.Македония... уште по-лошо македонскиот патриотизам вели браво........

Зашто се сите приказни за независина Македония, за македонски етнос, за градене на посебна македонска националност и патриотизам.... се веке 70 години????? После 70 години градене на независина македонска държавност, македонска култура, език и националност... стигнафме до поентата во коя "македонскиот патриот" ти кажува... ами нормално е да се сърбизира езикот, ами нормално е да се слави се сръбско и сръбската окупация на Вардарска Македония, ами нормално е сръбските колонисти да ни кажуват шо е "македонско". Е ова ли е македонщината шо я градефте 70 години бе луге.
Не е и проблема дека има сръбски колонисти во Р.Македония... проблема е когато я владеят и сърбизират.... ова е проблем.... голем... велик проблем.
Турското малцинство во Бугария нема телевизия и медиуми и секой ден да кажува на бугарите шо е бугарско.... а се 8% кай нас, а сърбите кай вас 1,7%

Не иас скокам околу кутек.... видите се вие! До преди година кършането на плочи на македонци кои се бореа против сърбите беше работа на децата тинейджери на сръбските колонисти, да се учат да го затсврастуват сръбското... А денес веке и ниф ги мързи па го дигнаа Миленко на 60 години ли колко е да оди да кърши... Веке и ова не прават сами ами маймунки им станафте сите кай вардаро на 15 годишни сръбски колонисти... на Гоце Делчев сестрата беше доброволка во ова армия бе.... уште стотици иляди македонци, от кои десетки илиди си оставиа коските дека денес мочате връз них во прослава на сръбската колонизация! Не кон Бугария, а кон вас самите имайте малко респект и уважение, имайте достойнство кон сите мачени и тепани со дециня македонци, вашите прадедовци, не на моите, а на вашите прадедовци и баби на коските мочате и кършате..... Ова ли изградифте за 70 години македонизам?
Имайте достойнство кон себе си!

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 2 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Гостин on Пон Сеп 26, 2016 11:01 am

Ама под самопочит имаш претстава дека веднаш треба да почнеме јавно да ги мразиме и линчуваме србите и под итно да се осознаеме и да признаеме дека сме бугари што е обична бесмислица еден народ да се откаже од националниот идентитет во корист на соседните народи кое што го барате и вие и грците.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 2 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Cetnik on Пон Сеп 26, 2016 2:31 pm

nikos напиша:Ама под самопочит имаш претстава дека веднаш треба да почнеме јавно да ги мразиме и линчуваме србите и под итно да се осознаеме и да признаеме дека сме бугари што е обична бесмислица еден народ да се откаже од националниот идентитет во корист на соседните народи кое што го барате и вие и грците.

Не сакам ова, не сакам да ги мразите никои соседи. Сакам баш да си го градите македонскиот идентитет. Не сакам да градите сърбомански македонски идентитет! Видимо целиот македонски идентитет шо е граден во Врдарска Македония от 1945г. е сърбомански. И ако до 1991г. Вардарска Македония е во държава со престолина Белград.... значи таа се управлява от там и се наметува некаков сърбизам, ова не е нормално... Но уште веке е по ненормално сърбизацията да продължава и веке 25 години како независина държава. Сърбизацията во езикот продъжува, всеки ден на младите во Република Македония се сърбизира езикот от стотици сръбски медиуми, от самите македонски медиуми кои се на сърби. Секой ден Латас вкарва нов сръбски збор? Целиот македонски идентитет кой се гради е сите се врагове само сърбите са приятели! Ова сметаш е нормално? Ова ли е македонизмот.... през година правите филм за бугарската окупация, за сръбската ни збор. Во медиумите во истерия се бара македонското малцинство во Пиринска Македония, ни збор за македонците кои треба да са во Търговиште, Буяново и Прешево. Всяка година се почитуват со делегации сръбските военни гробиште и на Зъберняк и на Каймак-Чалан... а една бугарска плоча се кърши во истерия... Ова е откровенна сърбомания!

Защо македонизмот не македонски, не бугарски, не сръбски, не гръчки.... а македонски? Нема го ова кай вас.... номеже да казваш който е против сърбоманията е бугарофил! Требва македонецот да е против сърбоманията, човекот шо се осазнава себе како етнички македонец требва да я мрази сърбоманията... не сърбия и сърбите, а сърбоманията и сърбизацията во Вардарска Македония!

_________________
Безобразни сте во коските вие остатоците на бугарската буржоазија, наследниците на фашистичките окупатори во Македонија, бугарските сталинисти а посебно македонските врховисти и бугарофили

Cetnik

Број на мислења : 125
Join date : 2016-08-21

Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 2 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Гостин on Пон Сеп 26, 2016 5:36 pm

Приказни се тоа само, Латас е македонски државјанин и има право да работи и заработува како новинар, во Македонија се гледаат и бугарски телевизии исто како српските. Нема никакви внесови на српски зборови во Македонија тѕоа е само твоја опсесија што доага од омразата кон србите, а пријатели се сите оние кои го признаваат и народот и јазикот и државата што не е случај со бугарите и грците.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Охридско Дебарско востание - Page 2 Empty Re: Охридско Дебарско востание

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот