Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LUGJE I NASTANI 2016

2 posters

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 Empty Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Luxor Чет Дек 22 2016, 19:15

4. Живот на друга планета?

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 4-6-najvazhni-otkritija-vo-2016-godina-koi-kje-go-promenat-svetot

Шансите за знаци на живот на некоја друга планета се зголемиле во август, кога астрономите ја пронашле планетата Проксима Б околу најблиската ѕвезда до сонцето – Проксима Кентаури, која е оддалечена 4,24 светлосни години.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6387
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 Empty Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Luxor Чет Дек 22 2016, 19:16

5. Древни стапалки во Танзанија

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 5-6-najvazhni-otkritija-vo-2016-godina-koi-kje-go-promenat-svetot

Танзанија била непроценлив извор на информации уште од најраните денови на нашето постоење, откривајќи коски, алатки и други карактеристики на човековите сродници. Во октомври, истражувачите откриле илјадници древни човечки отпечатоци од стапала во населбата Енгаре Серо, кои датираат од пред 5.000 и 19.000 години и покажуваат на раните отпечатоци од трчање и патување во различни групи во близина на вулканот. На друго место наречено Лаетоли, во 1970 година палеантрополозите го пронашле најстариот отпечаток од стапало, кој бил направен од видот познат како „Australopithecus afarensis“, пред 3,6 милиони години. Овие отпечатоци ги понудиле најраните записи за исправеното одење кај луѓето. Овој месец научниците откриле уште отпечатоци од стапала во Лаетолија, давајќи ни до знаење и за карактеристиките на „Australopithecus afarensis“ и контроверзиите околу навиките за парење помеѓу овие рани предци.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6387
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 Empty Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Luxor Чет Дек 22 2016, 19:17

6. Опашка на диносаурус во килибар

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 6-6-najvazhni-otkritija-vo-2016-godina-koi-kje-go-promenat-svetot

Едно мало парче килибар кое било пронајдено на пазар во Бурма, за среќа се нашол во рацете на палеонтолозите, кои во декември објавиле дека содржи познат дел од опашка на диносаурус. Стара 99 милиони години, опашката прво била помешана со парчиња растителен материјал, но подеталната анализа покажала дека се работи за коска и меко ткиво покриено со нежни пердуви. Внимателната анализа открила дека опашката некогаш припаѓала на некој млад „Coelurosaur“ од семејството диносауруси кои вклучуваат тираносауруси и модерни птици.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6387
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 Empty Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Luxor Чет Дек 22 2016, 19:18

Топ 10 филмови со најголема заработка во 2016 година

Според многу процени во филмската индустрија, 2016-та година не е најдобрата досега. Доколку ја погледнете оваа листа од филмовите со најголема заработка, лесно ќе забележите дека тие го постигнале својот успех затоа што луѓето сакале да избегаат од реалноста околу себе. И покрај тоа што годината сè уште не е завршена, ова е прв пат на листата да не се најде ниту една приказна чие дејство е базирано во реалноста или пак, да вклучува реални луѓе. Па, погледнете ги досегашните најуспешни филмови за изминатава година.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6387
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 Empty Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Luxor Чет Дек 22 2016, 19:18

1. Барајќи ја Дори (Finding Dory) – 486 милиони долари

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 Sewz92

Забавната, но заборавена сина риба започнува потрага по своите одамна изгубени родители и по пат сите учат неколку вредни лекции за вистинското значење на семејството.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6387
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 Empty Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Luxor Чет Дек 22 2016, 19:21

2. Капетан Америка: Цивилна војна (Captain America: Civil War) – 408 милиони долари

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 2qjx1dz

Вмешувањето на политиката во активностите на Одмаздниците создава „дупка“ помеѓу поранешните сојузници – Капетанот Америка, Стив Роџерс и Железниот човек, Тони Старк.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6387
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 Empty Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Luxor Чет Дек 22 2016, 19:22

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 2m4o9s2
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6387
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 Empty Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Luxor Чет Дек 22 2016, 19:23

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 23tpabm
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6387
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 Empty Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Luxor Чет Дек 22 2016, 19:24

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 2ynjc0g
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6387
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 Empty Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Luxor Чет Дек 22 2016, 19:25

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 4t7hb9
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6387
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 Empty Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Luxor Чет Дек 22 2016, 19:28

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 2dsk592
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6387
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 Empty Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Luxor Чет Дек 22 2016, 19:29

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 Afeqvl
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6387
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 Empty Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Luxor Чет Дек 22 2016, 19:31

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 Ouy2q0
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6387
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 Empty Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Luxor Чет Дек 22 2016, 19:32

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 2wdzxbo
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6387
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 Empty Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Teo Сре Дек 28 2016, 09:49

Топ 10 луѓе што го променија светот

Светот од своето создавање па се до денес поминал низ многу промени. За неговото формирање имало развиено многу теории, најразлични технолошки достигнувања влијаеле за развитокот на човештвото и самиот свет. Многу политички ситуации допринесле за дејствување на одредена група на луѓе.

Дел од луѓето што директно влијаеле за светот да помине низ голем број на промени се наоѓаат токму во оваа листа од Топ 10 луѓе што го промениле светот со своето дејствување и теории.
Teo
Teo

Број на мислења : 5063
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 Empty Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Teo Сре Дек 28 2016, 09:50

10. Бил Гејтс:

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 Bill_gates
Teo
Teo

Број на мислења : 5063
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 Empty Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Teo Сре Дек 28 2016, 09:50

Бил Гејтс ја создаде својата прва компјутерска програма додека беше се уште во средно училиште, ко-основач на Мајкрософт во 1977 година, а до 1993 година станува најбогат човек на планетат Земја. Во 2000 година, Гејтс и неговата сопруга ја формираа Бил и Мелинда Гејтс, која е најголема добротворна организација во светот. Една од нејзините цели е да се ослободат од смртоносните болести во неразвиените земји како што се детската парализа и слично.
Teo
Teo

Број на мислења : 5063
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 Empty Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Teo Сре Дек 28 2016, 09:50

9. Мартин Лутер Кинг Џуниор

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 King_martin_luther_jr_01
Teo
Teo

Број на мислења : 5063
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 Empty Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Teo Сре Дек 28 2016, 09:50

Мартин Лутер Кинг беше баптистички свештеник кој водеше кампања против сегрегацијата на црнците во јужните држави на САД. Тој имаше огромно влијание од Ганди и веруваше во мирен протест. Тој е добитник на Нобеловата награда за мир во 1964 година. „Кралот“ беше убиен во 1968 година, но тој секогаш ќе биде запаметен по неговото достоинствен, пасивен отпор на неправедно општество.
Teo
Teo

Број на мислења : 5063
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 Empty Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Teo Сре Дек 28 2016, 09:51

8. Нелсон Мандела

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 Nelson-mandela
Teo
Teo

Број на мислења : 5063
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 Empty Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Teo Сре Дек 28 2016, 09:51

Нелсон Мандела го посвети својот живот на борбата против апартхејдот – политика која што внесе раздор и ги подели црните и белите Јужноафриканци и им беше скратено правото на гласање на црната популација на Јужна Африка. Тој бил затворен во 1964 година за неговото агресивно противење на расистички настроената Влада на Јужна Африка и остана во затвор во наредните 26 години. Во 1990 година, по неговото ослободување, Мандела беше избран за претседател на Африканскиот национален конгрес. Во 1993 година ја доби Нобеловата награда за мир која што ја заслужи со неговата работа и труд да се стави крај на апартхејдот.
Teo
Teo

Број на мислења : 5063
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 Empty Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Teo Сре Дек 28 2016, 09:51

7. Адолф Хитлер

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 Adolf-hitler
Teo
Teo

Број на мислења : 5063
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 Empty Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Teo Сре Дек 28 2016, 09:52

Адолф Хитлер бил лидер на Германија од 1933 – 1945, и за тоа време го водеше светот кон најкатастрофалните војни во историјата. Омразата на Хитлер кон еврејскиот народ и неговата желба за надмоќна раса со сини очи и руса коса доведоа до убиство на шест милиони луѓе во текот на Втората светска војна; повеќето беа убиени во концентрациони логори во Источна Европа.
Teo
Teo

Број на мислења : 5063
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 Empty Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Teo Сре Дек 28 2016, 09:52

6. Алберт Ајнштајн

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 Einstein-albert
Teo
Teo

Број на мислења : 5063
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 Empty Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Teo Сре Дек 28 2016, 09:52

Ајнштајн бил еден од најголемите физичари и неговото име стана симбол на гениј. Кога неговото најпознато дело – општата теорија на релативноста е докажано во 1919 година, Ајнштајн стана најпознатиот научник во светот, а тој ја доби Нобеловата награда за физика во 1921 година. Ајнштајн цврсто верува во пацифизам, но неговите научни теории им помогнаа на на САД за развој на атомската бомба. Една недела пред да умре Ајнштајн напиша порака до Бертранд Расел, еден британски филозоф и водач на антинуклеарни кампањи, барајќи да го стави неговото име во еден манифест каде што ќе се бара од сите земји да се откажат од своето нуклеарно оружје.
Teo
Teo

Број на мислења : 5063
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

LUGJE I NASTANI 2016 - Page 2 Empty Re: LUGJE I NASTANI 2016

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот