Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LUGE I NASTANI

+2
Luxor
Nebula
6 posters

Страна 1 of 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

LUGE I NASTANI Empty LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пет Окт 05 2018, 12:08

5 октомври е 278-иот ден во годината според григоријанскиот календар (279-и во престапна година). Остануваат 87 денови до крајот на годината.

1582 Според предлозите на комисија од врвни астрономи, папата Григур XIII извршил реформа на Јулијанскиот календар поради разликата во траењето на календарската (јулијанска) и природната година. Поради тоа, во Италија, Полска, Португалија и Шпанија деновите од 5. до 14 октомври во 1582. година се прескокнати.

1912 Потписничките на Балканскиот сојуз-Србија, Бугарија, Црна Гора и Грција и предадоа ултимативна нота на Турција, по што почна Првата балканска војна.

1962 Во Велика Британија е прикажан првиот Џејмс Бонд филм, „Д-р Но“.

2007 На Градскиот стадион во Скопје, пред повеќе од 25,000 посетители, македонската музичка суперѕвезда Тоше Проески го одржува својот последен концерт; концертот е од хуманитарен карактер и е наменет за обнова на основните училишта во земјата.
Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пет Окт 05 2018, 12:08

1936 Роден е Вацлав Хавел — чешки писател и политичар.

1940 Родена е Милена Дравиќ — српска театарска и филмска глумица.

1951 Роден е Боб Гелдоф — ирски рок-музичар.

1971 Роден е Маурисио Пелегрино — аргентински фудбалер и тренер.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пет Окт 05 2018, 12:11


1565 Починал Лодовико Ферари — италијански математичар

1880 Починал Жак Офенбах — француски композитор од германско потекло кој се смета за „татко на операта“. Негови најзначајни остварувања се оперетите „Убавата Елена“ и фантастичната опера „Хофмановите приказни“.

1957 Починал Хозе Леандро Андраде — уругвајски фудбалер.

5 октомври е и светскиот ден на учителите, нека им е честит празникот.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Luxor Пет Окт 05 2018, 12:29

Одлично ти текнало.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Delta Пет Окт 05 2018, 22:07

destiliranjeto koj go pronasoil i koga.//za spomenik da mu se podigne mi e././,.
Delta
Delta

Број на мислења : 606
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Нед Окт 07 2018, 08:58

Vcera malce poveke rabota pa aj denes.

6 октомври е 279-иот ден во годината според григоријанскиот календар (280-и во престапна година). Остануваат 86 денови до крајот на годината.

1582 Поради воведувањето на реформите во календарот, подоцна наречени грегоријански календар според папата Грегор XIII, во Италија, Полска, Португалија и Шпанија овој ден во 1582. година е прескокнат.

1600 Во Фиренца, во Италија во палатата Пити, за време на свеченостите по повод венчавката на англискиот крал Хенри VI со Марија Медичи, е одржана премиерната изведба на операта „Евридика“, прва опера во историјата што ја создаде италијанскиот композитор Јакопо Пери.

1889 Томас Едисон го покажува неговиот прв филм (слики во движење).

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Нед Окт 07 2018, 09:00

1887 Роден е Ле Корбизје — швајцарско-француски архитект.

1888 Роден е Роланд Гарос — француски пилот.

1937 Роден е Иво Данеу — словенечки и југословенски кошаркар.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Нед Окт 07 2018, 09:01


1014 Починал Самуил — македонски цар

1943 Починал Јосиф Јосифовски - Свештарот — народен херој на Македонија.

2007 Лаза Ристовски — српски рок-музичар, член на групите „Смак“ и „Бијело дугме“ (р. 1956).

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Нед Окт 07 2018, 09:03

I za denes.

7 октомври е 280-иот ден во годината според григоријанскиот календар (281-и во престапна година). Остануваат 85 денови до крајот на годината.

1769 Англискиот истражувач Џејмс Кук го открива Нов Зеланд.

1886 Шпанија го укинува ропството во Куба.

1931 Направена првата инфрацрвена фотографија во Рочестер, Њујорк.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Нед Окт 07 2018, 09:04

1885 Роден е Нилс Бор — дански теоретски физичар, основач на теоријата на структурата на атомот.

1910 Роден е Ѓорѓи Абаџиев — македонски писател, публицист и историчар.

1988 Роден е Диего Коста — шпански фудбалер со бразилско потекло.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Нед Окт 07 2018, 09:05


1849 Починал Едгар Алан По — американски поет

1904 Починал Димитар Цанко — македонски преродбеник

1985 Починал Христо Андонов Полјански — македонски историчар, ректор на Универзитетот „Кирил и Методиј“ во Скопје.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пон Окт 08 2018, 12:11

8 октомври е 281-иот ден во годината според григоријанскиот календар (282-и во престапна година). Остануваат 84 денови до крајот на годината.

1600 Сан Марино го усвоил привиот пишан устав во историјата со што станал првата уставна република.

1893 Вилхелм Конрад Рентген ги открил таканаречените рендгенски зраци.

1967 Во Боливија е убиен Ернесто Че Гевара. Тој со Фидел Кастро учествуваше во кубанската револуција и стана симбол на современ револуционер меѓу младите на Европа и на двете Америки.

2005 Катастрофален замјотрес во Кашмир, Пакистан. Официјално загинале 87.350 лица, но според некои проценки, бројот на жртвите може да е поголем од 100.000.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пон Окт 08 2018, 12:12

1864 Роден е Бранислав Нушиќ — српски комедиограф, сатиричар и критичар.

1949 Родена е Сигурни Вивер — американска глумица.

1968 Роден е Звонимир Бобан — хрватски фудбалер.

1970 Роден е Мет Дејмон — американски глумец.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пон Окт 08 2018, 12:14


1652 Починал Џон Грејвс — англиски математичар.

1992 Починал Вили Брант — западногермански политичар, претседател на Социјалдемократската партија на Германија.

2004 Почнинал Жак Дерида — француски филозоф.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by osa Пон Окт 08 2018, 16:34

na 8 oktomvri 1974 g e roden premierot na republika Makedonija ,g-din Zoran Zaev ....


_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16478
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Вто Окт 09 2018, 11:37

9 октомври е 282-иот ден во годината според григоријанскиот календар (283-и во престапна година). Остануваат 83 денови до крајот на годината.

1000 Лејф Ериксон го основа Винланд и станува првиот Европеец во Северна Америка.

1876 Британскиот физичар, пронаоѓач на телефонот и учител на говорот на глувонемите Александар Греам Бел (1847-1922), кој подолго време живееше во САД, ја воспостави првата меѓународна телефонска врска меѓу Бостон и Кембриџ.

1967 Во Собранието на СР Македонија, под претседателство на д-р Милан Бартош, е одржана седница на Матичната комисија за формирање на Македонската академија на науките и уметностите, на која е извршено конституирање на МАНУ.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Вто Окт 09 2018, 11:39

1547 Роден е Мигел де Сервантес — шпански писател, автор на романот „Дон Кихот“.

1955 Роден е Стив Овет — британски атлетичар.

1940 Роден е Џон Ленон, британски музичар

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Вто Окт 09 2018, 11:40


1047 Починал Климент II — римски папа.

1934 Починал Александар I Карагорѓевиќ — Крал на Југославија (убиен).

2010 Починал Морис Але француски економист, добитник на Нобеловата награда.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by misterija Вто Окт 09 2018, 21:21

Misterija ja izgubila nevinosta Very Happy

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Сре Окт 10 2018, 10:26

10 октомври е 283-иот ден во годината според григоријанскиот календар (284-и во престапна година). Остануваат 82 денови до крајот на годината.

1582 Поради воведувањето на Грегоријанскиот календар во оваа година, овој ден не постоел во Италија, Полска, Португалија и Шпанија.

1944 Во селото Жегљане, кумановско, е формирана Кумановската дивизија, во чиј состав влегоа Шеснаесеттата, Седумнаесеттата и Осумнаесеттата македонска НО бригада. Имаше околу 5.500 борци.

1946 Во Скопје, во црквата „Свети Спас“, со сите државни почести и пред повеќе илјади граѓани од цела Македонија, беа положени моштите на истакнатиот македонски револуционер и идеолог Гоце Делчев, кои два дена порано македонската делегација ги донесе од Софија.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Сре Окт 10 2018, 10:28

1813 Роден е Џузепе Верди — италијански композитор

1892 Роден е Иво Андриќ — српски писател.

1969 Роден е Илија Зимбо — македонски музичар, прв флејтист во оркестарот на Македонската опера и балет.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Сре Окт 10 2018, 10:30

1837 Починал Шарл Фурје — француски филозоф.

1976 Починала Силвана Арменулиќ — југословенска фолк-пејачка.

1985 Починал Јул Бринер — американски глумец.

1985 Починал Орсон Велс — американски глумец и режисер.


2004 Починал Кристофер Рив — американски глумец.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by misterija Чет Окт 11 2018, 16:42

11Октомври 1941 год.- Ден на востанието на мкдеонскиот народ.

исто на овој ден 11 Октомври, ете јас денес случајно наидов на податокот, дека овој датум се одбележува како меѓународен ден на девојчињата, ден за промовирање на нивните права, за борба за рамноправност.

_________________
Не излегувам на референдум Razz
misterija
misterija

Број на мислења : 468
Join date : 2016-12-30

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пет Окт 12 2018, 11:25

Aaaaa nekoj pomagal. Very Happy

12 октомври е 285-иот ден во годината според григоријанскиот календар (286-и во престапна година). Остануваат 80 денови до крајот на годината.

539 п.н.е. Персискиот цар Кир од Ахеменидската династија го освоил Вавилон.

1492 Прочуениот Италијански морепловец Кристофер Колумбо (1451-1506), во служба на Шпанија, по двомесечно пловење, пристигнал на бахамскиот остров Гуанахани, откривајќи ја на тој начин Америка. Колумбо на овој пат тргнал со три брода : „Санта Марија“, „Ниња“ и „Пинта“. Во текот на патувањето ги открил Куба и Хаити, каде што оставил дел од своите луѓе и се вратил во Шпанија. Подоцна, уште неколкупати одел на слични патувања.

1822 Бразил се стекнува со независност. Дотогаш оваа земја била португалска колонија.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пет Окт 12 2018, 11:26

1935 Роден е Лучијано Павароти — италијански тенор.

1962 Роден е Бранко Црвенковски — третиот претседател на Република Македонија.

1977 Роден е Боде Милер — американски скијач.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот