Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LUGE I NASTANI

+2
Luxor
Nebula
6 posters

Страна 5 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

LUGE I NASTANI - Page 5 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Вто Ное 06 2018, 12:56

Починале:

1032 Јован XIX — римски папа.

1406 Инокентиј VII — римски папа.

1632 Густав II Адолф — шведски крал.

1836 Шарл X — француски крал.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 5 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Сре Ное 07 2018, 11:22

7 ноември е 311-иот ден во годината според григоријанскиот календар (312-и во престапна година). Остануваат 54 денови до крајот на годината.

Настани:

680 Започнал Шестиот вселенски собор во Цариград. Главна одлука на соборот, кој траел до 16 септември 681. година, била дека Исус има двојна природа — човечка и божја, и со тоа биле побиени и прогласени за ерес тврдењата на монотелитите дека има само божја природа.

1665 Започнал да излегува најстариот преживеан весник, „Лондон Газет“.

1917 (23 октомври по стариот календар) Во Петроград избувна социјалистичката револуција во Русија, подоцна наречена Октомвриска револуција.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 5 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Сре Ное 07 2018, 11:22

Родени:

630 Констанс II Ираклиј — византиски император.

1787 Вук Стефановиќ Караџиќ — реформатор на српскиот јазик и азбука.

1810 Фриц Ројтер — долногермански романописец.

1811 Карел Јаромир Ербен — чешки писател и историчар.

1829 Марко Цепенков — македонски преродбеник и собирач на народни умотворби.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 5 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Сре Ное 07 2018, 11:24

Починале:

644 Омар ибн ел-Хатаб — вториот калиф на исламот.

1550 Џон Арасон — последниот римокатолички епископ на Исланд.

1817 Жан Андре Делик — швајцарски геолог и метеоролог.

1980 Стив Меквин — американски глумец.

1992 Александар Дубчек — словачки политичар (р. 1921)

2011 Џо Фрејзер — американски боксер.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 5 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Чет Ное 08 2018, 12:00

8 ноември е 312-иот ден во годината според григоријанскиот календар (313-и во престапна година). Остануваат 53 денови до крајот на годината.

Настани:

392 Византискиот цар Теодосиј I го воведува христијанството како официјална религија на Византија.

1620 Триесетгодишна војна: Битка на Бела Планина и решителна победа на Светото Римско Царство.

1793 Во Париз француската револуционерна власт го отворила Лувр за јавноста како музеј.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 5 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Чет Ное 08 2018, 12:00

Родени:

30 Нерва — римски цар.

1622 Карл X — крал на Шведска.

1656 Едмонд Халеј — англиски астроном, геофизичар, математичар и физичар.

1837 Илија Чавчаваѕе — грузиски писател, поет и новинар.

1848 Готлоб Фреге — германски математичар.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 5 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Чет Ное 08 2018, 12:01

Починале:

618 Адеодат I — римски папа.

955 Агапит II — римски папа.

1647 Џон Милтон — англиски поет.

1719 Мишел Рол — француски математичар.


Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 5 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пет Ное 09 2018, 09:03

9 ноември е 313-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (314-и во престапна година). Остануваат 52 денови до крајот на годината.

Настани:

1494 Семејството Медичи завладеало со Фиренца.

1799 Во Франција се случува државниот „Преврат на 18 бример“ предводен од Наполеон Бонапарт.

1918 Во Берлин, по побуната на воената морнарица и работничкиот штрајк, царот Вилхелм II абдицирал. Тоа бил крајот на Германското царство и почеток на Вајмарската Република. Власта ја презел водачот на социјалдемократите Фридрих Еберт.

1921 Ајнштајн ја добил Нобеловата награда за физика за неговата работа на фотоелектричниот ефект.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 5 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пет Ное 09 2018, 09:04

Родени:

1389 Изабела Валоа — сопруга на Ричард II.

1818 Иван Тургењев — руски писател († 1883.)

1841 Едвард VII — крал на Обединетото Кралство.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 5 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пет Ное 09 2018, 09:04

Починале:

959 Константин VII Порфирогенит — византиски император.

1623 Вилијам Кемден — англиски историчар.

1778 Џовани Батиста Пиранези — италијански уметник (графичар)

1923 Димитар Ацев — македонски комунист.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 5 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Саб Ное 10 2018, 11:20

10 ноември е 314-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (315-и во престапна година). Остануваат 51 денови до крајот на годината.

Настани:

1444 Во Битката кај Варна, крстоносците доживеале голем пораз од страна на Османлиите.

1871 Хенри Мортон Стенли го пронаоѓа исчезнатиот истражувач и мисионер, Др. Дејвид Ливингстон во близината на езерото Тангањика (тогаш ја изговорил позната реченица: Доктор Ливингстон, претпоставувам?)

1926 Хирохито станува цар на Јапонија

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 5 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Саб Ное 10 2018, 11:20

Родени:

1483 Мартин Лутер — основач на протестантизмот и водач на реформацијата во Германија.

1668 Франсоа Купрен — француски композитор.

1697 Вилијам Хогарт — англиски сликар.

1759 Фридрих Шилер — германски поет и писател.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 5 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Саб Ное 10 2018, 11:21

Починале:

461 Лав IIII — римски папа.

1241 Целестин IV — римски папа.

1444 Владислав III — крал на Полска.

1549 Павле III — римски папа.

1796 Катарина II Алексеевна — руска царица, наречена Катарина Велика.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 5 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Нед Ное 11 2018, 11:10

11 ноември е 315-иот ден во годината според григоријанскиот календар (316-и во престапна година). Остануваат 50 денови до крајот на годината.

Настани:

1675 Готфрид Лајбниц за прв пат применил интегрално сметање за да ја пресмета површината под кривата y = x. Но бидејќи не ги објавил своите идеи сѐ до 1684, некои сметаат дека ги присвоил од Њутн.

1855 Токио го зафатил катастрофален земјотрес во кој загинале 106.000 луѓе.

1887 Погубени се анархистите – Хејмаркетски маченици: Огаст Спајс, Алберт Парсонс, Адолф Фишер и Џорџ Енгел.

1889 Вашингтон е примен како 42 американска држава на САД.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 5 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Нед Ное 11 2018, 11:11

Родени:

1821 Фјодор Михајлович Достоевски — руски писател.

1855 Стеван Сремац — српски писател.

1869 Виторио Емануеле III — последниот италијански крал.

1898 Рене Клер — француски филмски режисер.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 5 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Нед Ное 11 2018, 11:11

Починале:

405 Арзакиј Цариградски — цариградски партијарх.

1331 Стефан Дечански — крал на Србија.

1855 Серен Кјеркегор — дански филозоф.

1884 Алфред Брем — германски природонаучник и зоолог.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 5 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пон Ное 12 2018, 10:16

12 ноември е 316-иот ден во годината според григоријанскиот календар (317-и во престапна година). Остануваат 49 денови до крајот на годината.

Настани:

1933 Хитлеровата Националсоцијалистичка германска работничка партија доаѓа на власт во Германија со мнозинска победа во собранието.

1941 Советските вооружени сили го запреа надоаѓањето на нацистичките сили кон Москва.

1992 Во Берлин започна судењето на поранешниот претседател на Источна Германија, Ерих Хонекер. На најспектакуларниот судски процес во Германија, Хонекер одговараше за убиство на 12 бегалци. На клупата на обвинетите се најдоа и шест поранешни членови на Министерството за национална одбрана.

2001 Тројца припадници на специјалната единица на македонската полиција „Лавови" загинаа, а повеќе се ранети во близина на тетовското село Требош.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 5 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пон Ное 12 2018, 10:17

Родени:

1547 Клаудија Валоа — француска принцеза.

1651 Сор Хуана Инес де ла Круз — латиноамериканска калуѓерка, поетеса, композиторка и философка († 1695).

1833 Александар Бородин — руски композитор и хемичар (п. 1887.)

1840 Огист Роден — француски вајар (п. 1917.)

1866 Сун Јат Сен — кинески политичар.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 5 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пон Ное 12 2018, 10:17

Починале:

607 Бонифациј III — римски папа.

1035 Кнут Велики — дански крал.

1252 Бланка Кастилјска — кралица на Франција.

1693 Марија ван Остервејк — холандска барокна сликарка.

1903 Камиј Писаро — француски сликар.

1916 Персивал Лоуел — американски астроном.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 5 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Сре Ное 21 2018, 08:21

So malo zadocnuvanje ama sepak.

13 ноември е 317-иот ден во годината според григоријанскиот календар (318-и во престапна година). Остануваат 48 денови до крајот на годината.

Настани:

1944 НОВ: Ослободено е Скопје

1945 Францускиот генерал Шарл де Гол е избран од 555 пратеници за претседател на привремената влада на Франција. Во новата коалициска влада, влегуваат и петмина комунисти.

1970 Во катастрофално невреме во Бангладеш загинале 300.000 луѓе.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 5 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Сре Ное 21 2018, 08:22

Родени:

354 Августин Хипонски — христијански филозоф.
1312 Едвард III — крал на Англија
.
1813 Петар Петровиќ - Његош — владика и владетел на Црна Гора.

1818 Михаил Катков — руски публицист.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 5 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Сре Ное 21 2018, 08:22

Починале:

565 Јустинијан I — византиски император.

867 Никола I — римски папа.

1093 Малколм III — шкотски крал.

1143 Фулк Ерусалимски — крал на Ерусалим.

1357 Иван II Московски — кнез на Московското кнежество и голем кнез на Владимирско-Суздалското кнежество.

1868 Џоакино Росини — италијански композитор.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 5 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Сре Ное 21 2018, 08:28

14 ноември е 318-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (319-и во престапна година). Остануваат 47 денови до крајот на годината.

Настани:

1944 Група македонски артисти организирани во полупрофесионалниот ансамбл „Кочо Рацин“ во Битола, на македонски јазик ја одиграле едночинката „Ѓоре Магаревски“, од современиот македонски писател Владо Малески. Со тоа било означено раѓањето на Народниот театар во Битола и раѓањето на драмската уметност во Македонија.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 5 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Сре Ное 21 2018, 08:28

Родени:

1650 Вилијам III — крал на Англија.

1719 Леополд Моцарт — австриски композитор.

1765 Роберт Фултон — американски инженер и пронаоѓач.

1838 Август Шеноа — хрватски писател.

1840 Клод Моне — француски сликар, еден од основачите на импресионизмот.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 5 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Сре Ное 21 2018, 08:29

Починале:

565 Јустинијан I — византиски цар.

1263 Александар Невски — голем кнез на Владимирско-Суздалското кнежество.
1391 Никола Тавелиќ — хрватски светец.

1522 Ана де Божу — ќерка на Луј XI.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 5 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот