Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LUGE I NASTANI

+2
Luxor
Nebula
6 posters

Страна 2 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

LUGE I NASTANI - Page 2 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пет Окт 12 2018, 11:27

1924 Починал Анатол Франс — француски писател, добитник на Нобеловата награда.

1946 Починал Хајнрих фон Штакелберг — германски економист.

1996 Починал Рене Лакост — француски тенисер

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 2 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Саб Окт 13 2018, 12:03

13 октомври е 286-иот ден во годината според григоријанскиот календар (287-и во престапна година). Остануваат 79 денови до крајот на годината.

1307 Стотици витези Темплари биле уапсени во Франција по наредба на Филип Добриот и подоцна измачувани за да признаат дека се еретици.

1792 Поставен е камен-темелникот на Белата куќа во Вашингтон.

1952 Во издание на Државното книгоиздателство излезе од печат „Граматика на македонскиот литературен јазик“ од Блаже Конески.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 2 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Саб Окт 13 2018, 12:05

1911 Роден е Андре Навара, француски виолончелист.

1941 Роден е Пол Сајмон — американски поп-музичар.

1971 Роден е Саша Барон Коен — британски глумец и комичар

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 2 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Саб Окт 13 2018, 12:06


1822 Починал Антонио Канова — италијански вајар (р. 1757)

1984 Починал Илија Зафировски — македонски новинар.

2003 Починал Ѓорѓи Колозов — македонски глумец, прочуен по улогите во ТВ-серијалите „Македонски народни приказни“.


Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 2 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Нед Окт 14 2018, 10:21

14 октомври е 287-иот ден во годината според григоријанскиот календар (288-и во престапна година). Остануваат 78 денови до крајот на годината.

1933 Нацистичка Германија се повлече од Друштвото на Народите.

1994 По Ирската републиканска армија и лојалистичките парамилитарни единици, објавија општ прекин на воените акции, со што се создадени основните предуслови за почеток на крајот на крвавата северно-ирска граѓанска војна.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 2 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Нед Окт 14 2018, 10:23

1890 Роден е Двајт Ајзенхауер — американски генерал и политичар

1940 Роден е Клиф Ричард — англиски поп-музичар.

1985 Роден е Виталиј Фридзон — руски кошаркар.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 2 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Нед Окт 14 2018, 10:24

1944 Починал Ервин Ромел — германски фелдмаршал, познат како „Пустинска лисица“ (р.1891

1977 Починал Бинг Крозби — американски глумец и пејач, добитник на филмската награда „Оскар“

1990 Починал Леонард Бернштајн — американски композитор, пијанист и диригент, познат по музичките нумери во филмот „Приказна од Западната страна“.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 2 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пон Окт 15 2018, 11:11

15 октомври е 288-иот ден во годината според григоријанскиот календар (289-и во престапна година). Остануваат 77 денови до крајот на годината.

1894 Алфред Драјфус бил уапсен за шпионирање — започнала аферата „Драјфус“ која кулминирала со написот „Обвинувам!“ од Емил Зола во весникот „Аурора“.

1946 Нирнбершки процес: Херман Геринг се самоубил со труење ноќта пред извршувањето на смртната казна.

1984 Во Торонто, Канада, излегол првиот број на весникот на Македонците во Канада „Македонија“.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 2 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пон Окт 15 2018, 11:12

1608 Роден е Еванџелиста Торичели — италијански физичар и математичар.

1844 Роден е Фридрих Ниче — германски филозоф.

1854 Роден е Оскар Вајлд — англиски писател.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 2 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пон Окт 15 2018, 11:13

1917 Починала Мата Хари — германска шпионка за време на Првата светска војна, по потекло Холанѓанка.

1964 Починал Кол Портер — американски композитор.

1989 Починал Данило Киш — српски и југословенски писател.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 2 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Вто Окт 16 2018, 10:40

16 октомври е 289-иот ден во годината според григоријанскиот календар (290-и во престапна година). Остануваат 76 денови до крајот на годината.

1813 Кај Лајпциг почнала т.н. „Битка на народите“, во која Наполеоновите сили се нашле под ударите на здружените сојузници: Русија, Прусија и Австрија. Француската армија била победена, а на 19 октомври, сојузниците го зазеле Лајпциг. Наполеон се повлекол преку Рајна и неколку месеци подоцна бил принуден да абдицира.

1945 Во Квебек, Канада, е основана Организацијата на обединетите нации за исхрана и земјоделство (ФАО), со задача да ги проучува проблемите на исхраната и на земјоделството во светот и да препорачува национални и меѓународни мерки за унапредување на исхраната на населението. Овој датум во 1979 година е установен како Светски ден на храната, а се прославува од 1982 година.

2012 Откриена планетата Алфа Кентаур Bb — најблиска вонсончева планета до Земјата.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 2 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Вто Окт 16 2018, 10:42

1888 Роден е Јуџин О'Нил — американски писател, добитник на Нобеловата награда.

1927 Роден е Гинтер Грас — германски писател, добитник на Нобеловата награда во 1999 година.

1953 Роден е Пауло Роберто Фалкао — бразилски фудбалер.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 2 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Вто Окт 16 2018, 10:43

1793 Починала Марија Антоанета — француска кралица, сопруга на Луј XVI.

2003 Починал Ласло Пап — унгарски боксер.

2007 Починал Тоше Проески — македонска поп-ѕвезда.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 2 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Сре Окт 17 2018, 12:24

17 октомври е 290-иот ден во годината според григоријанскиот календар (291-и во престапна година). Остануваат 75 денови до крајот на годината.

1878 Започнало Кресненското востание на македонскиот народ против османлиската власт, а за ослободување на Македонија и за создавање на независна држава. Околу 400 востаници, предводени од Димитар Поп Георгиев - Беровски и војводата Стојан Карастоилов, го нападнале селото Кресна, каде што се наоѓаla османлиска касарна. Притоа ја зазеле касарната и ослободиле неколку места каде што била создадена народна власт. Востанието било задушено дури во јуни идната година.

1907 Воспоставена е првата радиотелеграфска врска меѓу Европа и Северна Америка. Радиоврската меѓу двата континента се покажала многу попрактична од телефонската врска, за која биле потребни скапи подводни кабли.

1912 Почнала Првата балканска војна. Војната завршила со примирје на 3 декември истата година. На конференцијата во Лондон, на 30 мај 1913 г. Турција морала да се откаже од територите на Европскиот континент, освен од Одрин, кое сојузниците не успеале да го заземат. Македонскиот народ зел активно учество во војната, очекувајќи дека ќе се избори за слобода и независност. Но, наместо тоа, сојузниците ја поделиле Македонија, што пак било причина за почетокот на Втората балканска војна.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 2 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Сре Окт 17 2018, 12:26

1918 Родена е Рита Хејворт — американска глумица.

1972 Роден е Еминем — американски рапер, музички продуцент и глумец.

1979 Роден е Кими Раиконен — фински автомобилист во трките на „Формула 1“

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 2 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Сре Окт 17 2018, 12:28

1849 Починал Фредерик Шопен — полски композитор и пијанист.

1938 Починал Карл Кауцки — чешко-австриски марксистички теоретичар.

2017 Починала Јагода Сланева — македонска балерина.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 2 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Чет Окт 18 2018, 10:03

18 октомври е 291-иот ден во годината според григоријанскиот календар (292-и во престапна година). Остануваат 74 денови до крајот на годината

1867 Владата на САД го купила од Русија, полуостровот Алјаска за 7,2 милиони тогашни долари.

1962 После неколку дневните поројни дождови, реката Вардар се излеала во градот Скопје. Бидејќи на било регулирано коритото на реката, поплавата го зафатила целиот град, се до насипот во населбата Пролет. Поплавата траела три дена, но без човечки жртви. Предизвикана е голема материјална штета.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 2 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Чет Окт 18 2018, 10:04

1926 Роден е Клаус Кински — германски глумец.

1956 Родена е Мартина Навратилова — чешка и американска тенисерка.

1959 Роден е Милчо Манчевски, македонски режисер и сценарист

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 2 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Чет Окт 18 2018, 10:05

1893 Починал Шарл Гуно — француски композитор, кој заедно со Санс, е главен претставник на класичниот правец на француската музика во 19 век.

1901 Починал Аугуст Малмстрем — шведски историски сликар.

1931 Починал Томас Алва Едисон — американски пронаоѓач од областа на електротехниката.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 2 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пет Окт 19 2018, 10:04

19 октомври е 292-иот ден во годината според григоријанскиот календар (293-и во престапна година). Остануваат 73 денови до крајот на годината

202 п.н.е. Во Битката кај Зама, Римјаните предводени од Скипион Африканецот извојувале конечна победа против картагинците и Ханибал во Втората пунска војна.

1453 Французите го освоиле Бордо со што завршила Стогодишната војна. Под англиска власт на француска земја останал само градот Кале на Ла Манш.

1469 Фердинанд II од Арагон се оженил со Изабела I од Кастилја што било почеток на обединувањето на Арагон и Кастилја во една земја — Шпанија.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 2 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пет Окт 19 2018, 10:05

1735 Роден е Џон Адамс — втор претседател на САД (1797 - 1801).

1915 Роден е Кирил Симоновски - Џина — македонски и југословенски фудбалер.

1921 Роден е Гунар Нордал — шведски фудбалер.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 2 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пет Окт 19 2018, 10:06

1745 Починал Џонатан Свифт — најголем англиски сатиричар, еден од најостроумните критичари на човековата природа и на општествените процеси.

1984 Починал Анри Мишо — белгиско-француски писател и сликар.

1995 Починал Дон Чери — американски џез-музичар.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 2 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Нед Окт 21 2018, 09:11

20 октомври е 293-иот ден во годината според григоријанскиот календар (294-и во престапна година). Остануваат 72 денови до крајот на годината.

1803 Сенатот на САД го ратификувал договорот со Франција за купување на големата територија околу сливот на реката Мисисипи наречена Луизијана. Со овој договор, САД речиси ја удвоиле својата дотогашна територија.

1949 Југославија била избрана за постојанен член на Советот за безбедност при ООН

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 2 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Нед Окт 21 2018, 09:13

1882 Роден е Бела Лугоши — американски глумец со унгарско потекло.

1960 Родена е Лепа Брена — српска и југословенска фолк-пејачка.

1971 Роден е Снуп Дог — американски рапер и музички продуцент.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 2 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Нед Окт 21 2018, 09:14

1994 Починал Берт Ланкастер — американски глумец и режисер.

1994 Починал Сергеј Бондарчук — советски сценарист, режисер и глумец.

2003 Починал Миодраг Петровиќ - Чкаља — српски глумец и комичар.

2003 Починал Ѓоко Георгиев — водител на емисии на Македонското радио и автор на текстови на поп-музика.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 2 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот