Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LUGE I NASTANI

+2
Luxor
Nebula
6 posters

Страна 4 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

LUGE I NASTANI - Page 4 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пон Окт 29 2018, 09:36

Родени:

1970 Филип Коку — холандски фудбалер.

1971 Винона Рајдер — американска глумица.

1973 Робер Пирес — француски фудбалер.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 4 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пон Окт 29 2018, 09:37

Починале:

1395 Иван Шишман — бугарски цар.

1957 Луис Б. Мајер — соосновч на холивудското филмско студио „Метро-Голдвин-Мајер“.

1975 Ристо Крле — македонски писател и драматург.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 4 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Вто Окт 30 2018, 10:02

30 октомври е 303-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (304-и во престапна година). Остануваат 62 денови до крајот на годината.

Настани:

1890 Охридското граѓанство испрати молба до Високата порта во Цариград, во која молеше да се дозволи основање на македонски училишта во градот и околината и да се дозволи наставата во училиштата да се изведува на македонски јазик.

1905 За време на првата Руска револуција, рускиот цар Николај II воведува устав, кој предвидува законодавно собрание

1918 Со капитулацијата на Турција, која во Првата Светска војна била на страната на Централните Сили, престанува да постои Отоманската Империја.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 4 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Вто Окт 30 2018, 10:03

Родени:

1735 Џон Адамс — вториот претседател на Соединетите Американски Држави.

1751 Ричард Шеридан — ирски драматург.

1871 Пол Валери — француски поет.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 4 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Вто Окт 30 2018, 10:03

Починале:

1757 Осман III — отомански султан.

1787 Фердинандо Галијани — италијански економист и значаен општественик од времето на просветителството.

1910 Жан Анри Динан — швајцарски филантроп, основач на Меѓународниот комитет на Црвениот крст во 1863 година, кој подоцна прерасна во меѓународна организација.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 4 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Сре Окт 31 2018, 10:34

31 октомври е 304-иот ден во годината според григоријанскиот календар (305-и во престапна година). Остануваат 61 денови до крајот на годината.

Настани:

1517 На портата на црквата во Витенберг, Мартин Лутер ги објавил своите 95 тези. Со тоа започнала протестантската реформација во католичката црква. Овој ден се слави како „Ден на Реформацијата“.

1876 Страотен циклон ја разурнал Индија во областа на сливот на реката Ганг, оставајќи зад себе над 100.000 загинати. Уште 100.000 загинале по невремето од болести.

1892 Артур Конан Дојл ги објавил Авантурите на Шерлок Холмс.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 4 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Сре Окт 31 2018, 10:34

Родени:

1345 Фердинанд I — крал на Португалија.

1391 Едвард Португалски — крал на Португалија.

1424 Владислав III — крал на Полска и Унгарија.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 4 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Сре Окт 31 2018, 10:35

Починале:

1448 Јован VIII Палеолог - претпоследен византиски цар.

1851 Петар Петровиќ - Његош — владика и владетел на Црна Гора.

1898 Јосиф Ковачев — македонски педагог, реформатор, револуционер, политичар и научник.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 4 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Чет Ное 01 2018, 10:06

1 ноември е 305-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (306-и во престапна година). Остануваат 60 денови до крајот на годината.

Настани:

1512 Таванот на Систинската капела во Ватикан, насликан со фрески од Микеланџело, за прв пат ѝ е претставен на јавноста.

1755 Во катастрофалниот земјотрес проследен со цунами што го зафатија Лисабон загинаа 60.000 луѓе.

1946 Обединетите нации формираа Меѓународен фонд за помош на децата (УНИЦЕФ).

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 4 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Чет Ное 01 2018, 10:07

Родени:

1339 Рудолф IV Австриски — војвода од Австрија.

1351 Леополд III Австриски — војвода од Австрија.

1549 Ана Австриска — сопруга на шпанскиот крал Филип II.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 4 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Чет Ное 01 2018, 10:07

Починале:

921 Ричард Бургундски — војвода од Бургундија.

955 Хенрик I Баварски — војвода од Баварија.

1391 Амадеус VII Савојски — гроф од Савоја.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 4 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пет Ное 02 2018, 11:07

2 ноември е 306-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (307-и во престапна година). Остануваат 59 денови до крајот на годината.

Настани:

676 Диониј станал папа.

1570 Голем наплив од Северното Море ги разурнал бреговите од Холандија до Данска, при што загинале над 1000 лица.

1687 Од султанскиот престол на Отоманската империја бил симнат Мехмед IV.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 4 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пет Ное 02 2018, 11:08

Родени:

69 п.н.е. Клеопатра — кралица на Египет од македонската династија Птолемаиди и негов последеен фараон.

1699 Жан Батист Симеон Шарден — француски сликар.

1755 Марија Антоанета — принцеза на Австрија и кралица на Франција и на Навара.

1795 Џејмс Полк — претседател на САД.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 4 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пет Ное 02 2018, 11:08

Починале:

1950 Џорџ Бернард Шо — британски писател, романописец, музички и драмски критичар.

1963 Нго Дин Дием — претседател на Јужен Виетнам.

1975 Пјер Паоло Пазолини — италијански режисер и писател.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 4 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пон Ное 05 2018, 08:42

3 ноември е 307-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (308-и во престапна година). Остануваат 58 денови до крајот на годината.

Настани:

1903 Со поддршка на САД, Панама прогласила независност од Колумбија. Претседателот на САД, Теодор Рузвелт не сакал да ѝ плати на Колумбија колку што барала за САД да изградат канал помеѓу Атлантскиот и Тихиот Океан. Следната година, во договор со новата влада на Панама, САД ја започнале изградбата на Панамскиот Канал.

1906 Германскиот психијатар Алојз Алцхајмер го објавил извештајот за болеста која подоцна била наречена по него.

1918 Во Падова, Италија, Австро-Унгарија војска потпиша капитулација, со што практично се распадна кралството Австро-Унгарија.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 4 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пон Ное 05 2018, 08:42

Родени:

1500 Бенвенуто Челини — италијански вајар, златар и сликар.

1749 Даниел Радерфорд — шкотски физичар и хемичар.

1801 Винченцо Белини — италијански композитор.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 4 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пон Ное 05 2018, 08:42

Починале:

1954 Анри Матис — француски сликар и вајар.

1988 Круме Кепески — македонски педагог, лингвист, преведувач, собирач на македонски народни умотворби, граматичар, автор на првата македонска граматика.

1989 Никола Солдатов — познат македонски новинар.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 4 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пон Ное 05 2018, 08:43

4 ноември е 308-иот ден во годината според григоријанскиот календар (309-и во престапна година). Остануваат 57 денови до крајот на годината.

Настани:

1814 Прогласен е норвешкиот устав, со кој оваа земја стана независно кралство, поврзано со Шведска само преку личен сојуз.

1893 (23 октомври по стариот календар) Во Солун, со учество на истакнатите македонски револуционери Даме Груев, Петар Поп Арсов, д-р Христо Татарчев, Иван Хаџи Николов, Антон Димитров и Христо Батанџиев, формирана е Внатрешната македонска револуционерна организација (ВМРО). Најголемо дело на Организацијата беше Илинденското востание во 1903 година. На Рилскиот конгрес организацијата го доби називот Внатрешна македонско-одринска револуционерна организација (ВМОРО). Покрај споменатите македонски револуцонери, носители на организацијата беа Гоце Делчев, Ѓорче Петров, Пере Тошев, Димо Хаџи Димов, Јане Сандански, Никола Карев и многу други револуционери.

1944 Единиците на НОВ на Македонија по борбите што ги водеа на приодите кон Битола го ослободија градот.

2004 САД ја признаа Република Македонија под уставното име.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 4 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пон Ное 05 2018, 08:44

Родени:

1575 Гвидо Рени — италијански сликар.

1840 Огист Роден — француски вајар.

1905 Драгутин Тадијановиќ — хрватски поет.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 4 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пон Ное 05 2018, 08:44

Починале:

1847 Феликс Манделсон - Бартолди — германски композитор, пијанист и диригент.

1994 Сем Френсис — американски сликар.

1994 Фред Смит — американски рок-музичар.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 4 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пон Ное 05 2018, 08:45

5 ноември е 309-иот ден во годината според григоријанскиот календар (310-и во престапна година). Остануваат 56 денови до крајот на годината.

Настани:

1492 Морепловецот Кристофер Колумбо во својот дневник запишал дека пронашол „едно вкусно растение од кое живеат луѓето“. Тоа беше прв пишан документ во кој се спомнува пченката.

1630 Со мирот во Мадрид заврши Англиско-шпанската војна. Претходно Армијата на Шпанија која во оваа земја се бореше со Австрија против Англија, Франција и Холандија, беше поразена на море и на копно.

1854 Се одиграла Битката кај Инкерман во Кримската војна

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 4 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пон Ное 05 2018, 08:45

Родени:

1494 Ханс Закс — германски поет, мајстор-пејач, драматург и деец на реформацијата.

1615 Ибрахим I — отомански султан.

1701 Пјетро Лонги — Венецијански сликар (п. 1785.)

1831 Џемс Клерк Максвел — британски физичар.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 4 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пон Ное 05 2018, 08:45

Починале:

1515 Мариото Албертинели — Италијански сликар.

1879 Џејмс Кларк Максвел — шкотски физичар и математичар кој важи за најголемиот теориски физичар на XIX век.

1982 Жак Тати — француски филмски глумец и режисер.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 4 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Вто Ное 06 2018, 12:55

6 ноември е 310-иот ден во годината според григоријанскиот календар (311-и во престапна година). Остануваат 55 денови до крајот на годината.

Настани:

355 Констанциј II го прогласил Јулијан Отпадникот за цар на Рим.

1315 Данте Алигиери е осуден на смрт.

1512 Фернандо Магелан пристигнал на Молучките Острови.

1860 Абрахам Линколн станал претседател на САД.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 4 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Вто Ное 06 2018, 12:56

Родени:

1479 Хуана I Кастилјска — кралица на Кастилја и Леон.

1494 Сулејман Величенствениот — отомански султан.

1661 Карлос II — крал на Шпанија.

1787 Вук Стефановиќ Караџиќ — реформатор на српскиот литературен јазик.

1814 Адолф Сакс — белгискиот призводител на дувачки инструменти.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 4 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот