Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LUGE I NASTANI

+2
Luxor
Nebula
6 posters

Страна 7 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

LUGE I NASTANI - Page 7 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пет Ное 23 2018, 11:18

Родени:

1760 Франсоа Бабеф — француски револуционер.

1860 Хјалмар Брантинг — шведски социјалдемократ и премиер.

1876 Мануел де Фалја — шпански композитор.

1877 Никола Карев — истакнат македонски социјалист и револуционер.

1888 Харпо Маркс — американски глумец.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 7 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пет Ное 23 2018, 11:19

Починале:

1922 Едуард Зелер — германски антролопог, етноисторичар и лингвист.

1966 Григор Витез — хрватски писател и преведувач.

1976 Андре Малро — француски писател есеист, теоретичар и историчар на уметноста.

1991 Клаус Кински — германски глумец.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 7 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Нед Ное 25 2018, 12:00

24 ноември е 328-иот ден во годината според григоријанскиот календар (329-и во престапна година). Остануваат 37 денови до крајот на годината.

Настани:

1859 Првото издание на „За потеклото на видовите“ од Чарлс Дарвин излегло од печат и било распродадено истиот ден.

1936 Германија и Јапонија го потпишаа таканаречениот Антикоминтернски пакт, кој потоа го потпишаа и Италија, Манџурија, Унгарија, Шпанија и Албанија. Под Фирмата на овој пакт фашистичките земји го подготвуваа военополитичкиот сојуз, кој е санкциониран во 1940 година како „Троен пакт“.

1944 Во ослободеното Скопје, само десетина дена откако стивнаа последните улични борби, основан е првиот симфониски оркестар на денешната Македонска филхармонија. Имено во домот на Тодор Скаловски група музички вљубеници, од кои некои сѐ уште беа во партизански униформи, го формираа симфонискиот оркестар. На таа средба присуствуваа Васил Ѓаконов - Шпато, Тодор Календаров, Петар Трајков, Стефан Кралев, Александар Шалев, Фрањо Млчок, Херман Зип, Петар Симоновиќ и Душан Парлиќ.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 7 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Нед Ное 25 2018, 12:00

Родени:

1729 Александар Суворов — руски кнез и генералисимус.

1632 Барух Спиноза — холандски филозоф од еврејско потекло.

1849 Френсис Хоџсон Барнет — англиско-американска писателка.

1864 Анри де Тулуз - Лотрек — француски сликар.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 7 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Нед Ное 25 2018, 12:01

Починале:

1870 Лотреамон — француски поет.

1985 Љубен Лапе — редовен член на МАНУ и редовен професор на Филозофскиот факултет во Скопје.

1985 Биг Џо Тарнер — американски блуз-пејач.

1989 Благоја Нешковски — истакнат македонски режисер и писател.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 7 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Нед Ное 25 2018, 12:02

25 ноември е 329-иот ден во годината според григоријанскиот календар (330-и во престапна година). Остануваат 36 денови до крајот на годината.

Настани:

1867 Алфред Нобел го патентирал динамитот. Патентните права му донеле големи приходи од кои и до денес се финансира наградниот фонд на Нобеловата награда.

1918 Поранешната австроунгарска покраина Војводина прогласила отцепување и приклучување кон Кралството Србија.

1920 Во Скопје избувнал штрајк на 120 кројачки работници, кои барале осумчасовен работен ден и зголемување на платата за 10%. Штрајкот завршил со делумен успех.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 7 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Нед Ное 25 2018, 12:02

Родени:

1562 Феликс Лопе де Вега — шпански писател.

1835 Ендрју Карнеги — американски индустријалец.

1844 карл Бенц — германски автомобилски инженер.

1881 Јован XXIII — римски папа.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 7 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Нед Ное 25 2018, 12:02

Починале:

1185 Луциј III — римски папа.

1638 Николаус Стено — дански научник.

1878 Стојан Карастоилов — ајдутски војвода.

1885 Алфонсо XII — крал на Шпанија.

1915 Мишел Бреал — француски лингвист.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 7 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пон Ное 26 2018, 09:03

26 ноември е 330-иот ден во годината според григоријанскиот календар (331-и во престапна година). Остануваат 35 денови до крајот на годината.

Настани:

1917 Клубовите Монтреал Канадиенс, Монтреал Вандерерс, Отава Сенаторс, Квебек Булдогс и Торонто Аренас ја формирале Националната хокеарска лига (НХЛ).

1918 Собранието во Подгорица прогласило обединување на Црна Гора со Кралството Србија.

1922 Хауард Картер и Лорд Карнарвон го откриле гробот на Тутанкамон, стар преку 3000 години и целосно зачуван.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 7 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пон Ное 26 2018, 09:04

Родени:

1827 Елен Г. Вајт — американски христијански водач.

1857 Фердинанд де Сосир — швајцарски лингвист.

1883 Михај Бабич — унгарски поет.

1901 Крсто Хегедушиќ — хрватски сликар.

1909 Ежен Јонеско — романско-француски сценарист и драматург.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 7 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пон Ное 26 2018, 09:04

Починале:

1504 Изабела I Кастилјска — кралица на Кастилја и Леон.

1605 Хандан султан — валиде султан во Отоманската империја.

1968 Арнолд Цвајг — германски писател.

1981 Макс Еве — холандски шахист и поранешен претседател на ФИДЕ.

1983 Евгени Савов — судија на Врховниот суд на Македонија.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 7 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Вто Ное 27 2018, 11:51

27 ноември е 331-иот ден во годината според григоријанскиот календар (332-и во престапна година). Остануваат 34 денови до крајот на годината.

Настани:

1095 На црковниот Собор во Клермон во Франција, папата Урбан II ги повикlа соборните црковни големодостоинственици и световните владетели да тргнат во воен поход против „неверниците“, Селџуци, кои ја зазеле „светата земја“ Палестина, со Исусовиот гроб во Ерусалим. Со тоа ја поттикна Првата крстоносна војна што започна во следната година.

1895 Шведскиот фабрикант Алфред Нобел, пронаоѓач на динамитот, во Париз напиша своерачен тестамент со кој каматите од големиот имот ги остава за развој на науката, литературата и на борците за мир. „Наградите треба да се делат без оглед на националноста“, пишуваше во тестаментот, со кој се основа Нобеловата награда за најголеми достигнувања на човековиот ум.

1919 По Првата светска војна, во која учествуваше на страната на Оската, Бугарија потпиша мир (Нејски мировен договор, потпишан во Неј на Сена) врз основа на кој Добруџа и припадна на Романија, приморјето на Тракија и на Грција, а градовите Струмица, Благоевград и Цариброд на Кралството СХС.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 7 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Вто Ное 27 2018, 11:52

Родени:

1701 Андерс Целзиус — шведски физичар и астроном.

1901 Емануел Чучков — македонски политичар.

1921 Александар Дубчек — лидер на Прашката пролет.

1931 Радмила Пашиќ — македонски археолог.

1940 Брус Ли — глумеци борач од Хонгконг.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 7 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Вто Ное 27 2018, 11:53

Починале:

8 п.н.е. Хорациј — римски поет.

1570 Јакопо Сансовино — италијански вајар и архитект.

1953 Јуџин О'Нил — американски писател, добитник на Нобеловата награда.

1955 Артур Хонегер — француски композитор.

1992 Иван Генералиќ — хрватски сликар.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 7 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Чет Ное 29 2018, 10:03

28 ноември е 332-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (333-и во престапна година). Остануваат 33 денови до крајот на годината.

Настани:

1520 Португалскиот морепловец Фернандо Магелан, вплови во Пацификот, минувајќи низ јужноамериканската теснина која денес го носи неговото име.

1821 Панама прогласи независност од Шпанија и ѝ се придружи на Колумбија.

1905 Во Даблин, ирскиот националист Артур Грифит ја основал партијата „Шин Фејн“.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 7 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Чет Ное 29 2018, 10:04

Родени:

1118 Мануил I Комнин — византиски цар.

1489 Маргарита Тјудор — англиска принцеза.

1632 Жан Батист Лили — француски композитор.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 7 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Чет Ное 29 2018, 10:04

Починале:

1680 Џовани Лоренцо Бернини — италијански архитект.

1859 Вашингтон Ирвинг — американски писател, есеист, историчар и дипломат.

1907 Иван Гарванов — бугарски револуционер.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 7 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Чет Ное 29 2018, 10:05

29 ноември е 333-иот ден во годината според григоријанскиот календар (334-и во престапна година). Остануваат 32 денови до крајот на годината.

Настани:

1913 Во Париз основан Меѓународниот мечувалски сојуз (ФИЕ).

1926 Во Тетово е пуштена во редовна работа ХЕЦ „Пена“ — прв хидроенергетски објект во Македонија (дотогаш сите биле на јаглен). Изградена е во периодот од 1924 до септември 1926 година. Инвеститор било Тетовското индустриско акционерско друштво основано на иницијатива на Г-дин Михајлович, руски емигрант кој живееел во Тетово.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 7 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Чет Ное 29 2018, 10:06

Родени:

1797 Гаетано Доницети — италијански оперски композитор.

1856 Георги Плеханов — руски револуционер.

1932 Жак Ширак — претседател на Франција.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 7 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Чет Ное 29 2018, 10:07

Починале:

741 Грегориј III — римски папа.

1268 Климент IV — римски папа.

1314 Филип IV Убавиот — крал на Франција.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 7 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пет Ное 30 2018, 21:00

0 ноември е 334-иот ден во годината според григоријанскиот календар (335-и во престапна година). Остануваат 31 денови до крајот на годината.

Настани:

1894 Македонскиот револуционер Гоце Делчев, лично од Даме Груев, примен е за член на ВМРО.

1966 Барбадос, еден од островите на Малите Антили, кој 300 години беше британска колонија, прогласи независност.

1998 Избрана Владата на Република Македонија, предводена од Љубчо Георгиевски.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 7 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пет Ное 30 2018, 21:00

Родени:

1508 Андреја Паладио — италијански архитект, основоположник на паладијанскиот стил

1667 Џонатан Свифт — англиски писател и сатиричар.

1813 Шарл Валентин Алкан — француски композитор.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 7 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пет Ное 30 2018, 21:00

Починале:

1900 Оскар Вајлд — англиски писател од ирско потекло.

1921 Амандус Шварц — германски математичар.

1947 Ернст Љубич — германско-американски режисер

1953 Франсис Пикабија — француски сликар.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 7 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Саб Дек 01 2018, 17:01

1 декември е 335-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (336-и во престапна година). Остануваат 30 денови до крајот на годината.

Настани:

1918 Создадено Кралството на Србите, Хрватите и Словенците.

1991 Украинските гласачи со огромно мнозинство гласаат позитивно за независност од Советскиот Сојуз.

1995 Хавиер Солана е избран за генерален секретар на НАТО.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 7 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Саб Дек 01 2018, 17:01

Родени:

1083 Ана Комнина — византиска принцеза и научник. Најстара ќерка на царот Алексиј I Комнин и на императорката Ирина. (†1153)

1792 Николај Иванович Лобачевски — руски математичар, физичар и астроном.

1911 Франц Биндер — австриски фудбалер.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 7 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 7 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот