Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

LUGE I NASTANI

+2
Luxor
Nebula
6 posters

Страна 8 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

LUGE I NASTANI - Page 8 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Саб Дек 01 2018, 17:02

Починале:

1707 Џеремаја Кларк — англиски барокен композитор.

1973 Давид Бен Гурион — израелски политичар.

1981 Лајош Зилахи — унгарски писател.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 8 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Нед Дек 02 2018, 10:07

2 ноември е 306-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (307-и во престапна година). Остануваат 59 денови до крајот на годината.

Настани:

676 Диониј станал папа.

1570 Голем наплив од Северното Море ги разурнал бреговите од Холандија до Данска, при што загинале над 1000 лица.

1687 Од султанскиот престол на Отоманската империја бил симнат Мехмед IV.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 8 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Нед Дек 02 2018, 10:08

Родени:

69 п.н.е. Клеопатра — кралица на Египет од македонската династија Птолемаиди и негов последеен фараон.

1699 Жан Батист Симеон Шарден — француски сликар.

1755 Марија Антоанета — принцеза на Австрија и кралица на Франција и на Навара.

1795 Џејмс Полк — претседател на САД.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 8 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Нед Дек 02 2018, 10:08

Починале:

1950 Џорџ Бернард Шо — британски писател, романописец, музички и драмски критичар.

1963 Нго Дин Дием — претседател на Јужен Виетнам.

1975 Пјер Паоло Пазолини — италијански режисер и писател.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 8 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пон Дек 03 2018, 12:40

3 ноември е 307-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (308-и во престапна година). Остануваат 58 денови до крајот на годината.

Настани:

1903 Со поддршка на САД, Панама прогласила независност од Колумбија. Претседателот на САД, Теодор Рузвелт не сакал да ѝ плати на Колумбија колку што барала за САД да изградат канал помеѓу Атлантскиот и Тихиот Океан. Следната година, во договор со новата влада на Панама, САД ја започнале изградбата на Панамскиот Канал.

1906 Германскиот психијатар Алојз Алцхајмер го објавил извештајот за болеста која подоцна била наречена по него.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 8 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пон Дек 03 2018, 12:40

Родени:

1500 Бенвенуто Челини — италијански вајар, златар и сликар.

1749 Даниел Радерфорд — шкотски физичар и хемичар.

1801 Винченцо Белини — италијански композитор.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 8 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пон Дек 03 2018, 12:41

Починале:

1954 Анри Матис — француски сликар и вајар.

1988 Круме Кепески — македонски педагог, лингвист, преведувач, собирач на македонски народни умотворби, граматичар, автор на првата македонска граматика.

1989 Никола Солдатов — познат македонски новинар.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 8 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Вто Дек 04 2018, 12:17

4 декември е 338-иот ден во годината според григоријанскиот календар (339-и во престапна година). Остануваат 27 денови до крајот на годината.

Настани:

1993 На изборниот Архиепископско-црковен народен собир на МПЦ, што се одржа во катедралниот храм на охридските архиепископи „Св. Софија“, во Охрид, Митрополитот Повардарски Господин Михаил, е избран за поглавар на Македонската православна црква, станувајќи Господин Господин Михаил.

1993 Сооронбај Жеенбеков станува престедател на Киргистан.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 8 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Вто Дек 04 2018, 12:17

Родени:

1735 Јосиф Николај Лауренти — австриски природонаучник.

1795 Томас Карлајл — шкотски сатиричар, есеист и историчар.

1875 Рајнер Марија Рилке — германски поет.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 8 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Вто Дек 04 2018, 12:18

Починале:

1334 Јован XXII — римски папа.

1547 Хернан Кортес — шпански конквистадор.

1642 Арман Жан ди Плеси Ришелје — француски државник, кардинал и Прв министер на кралот Луј XIII.

1679 Томас Хобс — англиски филозоф, претставник на класичниот англиски емпиризам.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 8 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Сре Дек 05 2018, 11:06

5 декември е 339-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (340-и во престапна година). Остануваат 26 денови до крајот на годината.

Настани:

1492 Кристофер Колумбо во Карипското Море го откри островот Санто Доминго.

1848 Во цела Америка почна „златната треска“ откако американскиот претседател, Џемс Полк објави дека во Калифорнија е пронајдено злато.

1931 Црква на Исус Христос Спасителот во Москва беше уништен од страна наредба на Јосиф Сталин.

1997 Вулканот Безимјани на полуостровот Камчатка, на Рускиот Далечен исток, повторно е активиран, при што се формираше вулкански прав од осум до девет километри над земјината површина.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 8 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Сре Дек 05 2018, 11:06

Родени:

1443 Јулиј II — римски папа.

1849 Едуард Зелер — германски антропопог, етноисторичар и лингвист.

1870 Вичеслав Новак — чешки композитор.

1890 Фриц Ланг — германски режисер.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 8 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Сре Дек 05 2018, 11:07

Починале:

1560 Франсоа II — крал на Франција.

1771 Џовани Батиста Моргањи — италјански и светски медицински научник.

1784 Филис Витли — афроамериканска поетеса.

1791 Волфганг Амадеус Моцарт — австриски композитор.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 8 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Чет Дек 06 2018, 12:08

6 декември е 340-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (341-и во престапна година). Остануваат 25 денови до крајот на годината.

Настани:

1768 Објавено е првото издание на „Енциклопедија Британика“.

1897 Лондон станал првиот град во кој таксистите добивале дозволи за работа.

1917 Објавена е независноста на Финска.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 8 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Чет Дек 06 2018, 12:08

Родени:

1421 Хенри VI — англиски крал.

1778 Жозеф Геј-Лисак — француски хемичар.

1833 Јован Јовановиќ - Змај — српски поет.

1864 Вилијам С. Харт — американски глумец.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 8 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Чет Дек 06 2018, 12:08

Починале:

1926 Клод Моне — француски сликар, еден од основачите на импресионизмот.

1959 Ерхард Шмит — германски математичар.

1960 Јордан Тренков — македонски револуционер.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 8 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пет Дек 07 2018, 10:21

7 декември е 341-иот ден во годината според григоријанскиот календар (342-и во престапна година). Остануваат 24 денови до крајот на годината.

Настани:

43 п.н.е. Марко Тулиј Цицерон, еден од најголемите оратори, државници и филозофи на стариот Рим е убиен од приврзаниците на Марко Антониј при обидот да пребега во Македонија.

1900 Макс Планк ги открил законите за црнотелесно зрачење.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 8 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пет Дек 07 2018, 10:21

Родени:

1302 Ацоне Висконти — владетел на Милано.

1598 Џовани Лоренцо Бернини — италијански архитект — вајар — сликар — писател — режисер и организатор на јавни свечености.

1823 Леополд Кронекер — германски математичар

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 8 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Пет Дек 07 2018, 10:22

Починале:

1894 Фердинанд де Лесепс — француски дипломат и инженер

1993 Блаже Конески — еден од најистакнатите македонски културни дејци, академик, писател, врвен поет, научник, чие творечко истражување даде неодминливи резултати во македонската литература во областа на културната историја на македонскиот народ.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 8 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Саб Дек 08 2018, 11:48

8 декември е 342-иот ден во годината според григоријанскиот календар (343-и во престапна година). Остануваат 23 денови до крајот на годината.

Настани:

883 Свети Климент Охридски, родоначалник на словенската литература и црковно беседништво, прв оригнален словенски и македонски поет, говорник, преведувач, заштитник на Охрид е назначен за прв словенски епископ на Балканот.

1914 Германските воени бродови по враќањето од Тихиот Океан требаше, според планот на адмирал Шпе, да ја уништи англиската база на Фокландските Острови. Кога Англичаните отворија оган Шпе сфати дека наишол на многу голем отпор од очекуваниот. Во оваа поморска битка Германците претрпеа големи загуби во бродови и во луѓе.

1925 По неуспешниот пуч на нацистите во Минхен во 1923 година, нивниот водач Адолф Хитлер ја објави книгата „Мојата борба“, во која ја разработува националистичката фашистичко - расистичка идеологија на агресивниот германски национализам.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 8 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Саб Дек 08 2018, 11:49

Родени:

65 п.н.е. Хорациј — римски поет.

1542 Марија Стјуарт — кралица на Шкотска и Франција.

1626 Кристина — кралица на Шведска.

1886 Диего Ривера — мексикански уметник.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 8 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Саб Дек 08 2018, 11:49

Починале:

1638 Иван Гундулиќ — хрватски поет и драмски писател.

1894 Пафнутиј Чебишев — руски математичар.

1896 Ернст Енгел — германски статистичар и економист.

1980 Џон Ленон — англиски музичар, член на групата „Битлси“.

2001 Мирза Делибашиќ — босански и југословенски кошаркар.

2015 Бони Лу — американска пејачка.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 8 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Delta Саб Дек 08 2018, 13:24

sve e istorija/../,.?i nie ke bideme?><>?
Delta
Delta

Број на мислења : 606
Join date : 2016-11-30

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 8 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Нед Дек 09 2018, 11:39

9 декември е 343-иот ден во годината според григоријанскиот календар (344-и во престапна година). Остануваат 22 денови до крајот на годината.

Настани:

1824 Легендарниот латиноамерикански водач Симон Боливар во историската битка кај Ајакучо, во Перу ја порази шпанската војска.

1905 Во Франција со декрет е извршено одвојувањето на државата и црквата.

1940 Втора светска војна: Во Северна Африка почна офанзивата на VIII Bританска армија против германските окупациони трупи.

1961 Тангањика, поранешната британска колонија, стана независна држава во рамките на Комонвелтот, а од 09.12.1962 година стана Република. Две години подоцна, на 26.04.1964 година со обединувањето на Тангањика и на Занзибар настана Обединета Република Танзанија.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 8 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Nebula Нед Дек 09 2018, 11:40

Родени:

1594 Густав II Адолф — крал на Шведска.

1608 Џон Милтон — англиски поет.

1881 Воин Поповиќ-Вук — војвода на Српскиот комитет на четничката акција.

1842 Петар Кропоткин — руски мислител, теоретичар на анархизмот.

1895 Долорес Ибарури - Ла Пасионарија — шпанска револуционерка, учесничка во шпанската граѓанска војна.

Nebula

Број на мислења : 951
Join date : 2018-08-04

Вратете се на почетокот Go down

LUGE I NASTANI - Page 8 Empty Re: LUGE I NASTANI

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 8 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот