Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Толку од слободата на Мелница ....

4 posters

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Толку од слободата на Мелница .... - Page 2 Empty не гледай на себе си сериозно

Пишување by sofmak Нед Јан 25 2015, 13:48

Андреј напиша:
Точно така  ... И темата не беше отворена за спорење туку ЗА РАЗМЕНА НА МИСЛЕЊЕ СО ЧЛЕНОВИТЕ ОКОЛУ ТОА ПРАШАЊЕ ...

А размена на мислења нели е ДРУЖЕЊЕ ....???

А на историја НЕМА ДРУЖЕЊЕ ... Има само СПОРЕЊЕ ... Пуштатш провокација и оп сите се тука ... Ене види го Ханчо ... Скака ама сеуште душа не му дава да дојде на Историја ... А ке дојдеше ... Провокацијата е појака од него ....

Не ги мешај работите ....
Ето ти част от правилата на all.bg:
10-те заповеди на Модератора

1. Не противоречи на Модератора. Той винаги е прав. Това е по православен тертип - тук се размахва кандилница.
Това ми харесва. Форумите са място за губене на време. Ако ти харесва - участваш, ако не ти харесва - ще намериш начин да си прекарваш интересно.

sofmak

Број на мислења : 68
Join date : 2015-01-14
Местолокација : Sofia

Вратете се на почетокот Go down

Толку од слободата на Мелница .... - Page 2 Empty Re: Толку од слободата на Мелница ....

Пишување by Гостин Нед Јан 25 2015, 13:50

sofmak напиша:
Но и ти си промашил нещо важно. Тази мелница беше обявена като място, където учесниците да дружат. Не да спорят.
Хората обичат да спорят. Особено ако има ракия и мезе. Но споренето не трябва да става единствета цел.
Като прочетох, че идеята е дружене, веднага се зачлених. Малко избързах, защото съм стар човек. А друженето е за младите. И това е хубава идея. Младите да не повтарят грешките на старите!!!

Воопшто не си избрзал sofmak.Овде е добредојден секој кој сака и има да каже нешто, по било која тема.Годините никогаш не биле пречка за дружење.Ниту националноста , ниту вероисповедта.Важно е само да се има добра волја и разбирање кон останатите.Најпосле, искуството на постарите секогаш е добредојдено за сите со отворен ум...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Толку од слободата на Мелница .... - Page 2 Empty Re: Толку од слободата на Мелница ....

Пишување by Фири Нед Јан 25 2015, 13:51

Се сум разбрал , мислев дека сме истомишленици барем за СЛОБОДАТА. Што напиша ти бе? Не напиша ли да нема бришенjе и баниранje? А щто посака потоа? 16% бугарски постови били нормални. Па како нормални кога сме 7 пати повеке види на историja ние сме 5-6 Бугари, а ти си сам. И како не можеш да ни надпишеш сакаш да не избришеш оти така ти текнало дека не било по темата. Па со ово образложение може да се брипе и мести се. Jас исто споре со луксор ама за разлика од тебе сум барем принципиjaлен и според мене модераторот може да брише и мести само спам и ботове, аjде jугоносталгичарските како тебе нема да ги брише!

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Толку од слободата на Мелница .... - Page 2 Empty Re: Толку од слободата на Мелница ....

Пишување by Андреј Нед Јан 25 2015, 13:52

Со што тоа темата Дали модератор е услуга или личност ГО УНИШТУВА ФОРУМОТ ...???

Бришењето на темата го уништува ... Покажува модераторска ароганција ... А форуом кој се декларира како слободен не смее да пати од ароганција ....

Воденица пропадна КОГА ЧЕНТО ГО ВОВЕДЕ ОВА ПРАВИЛО ... По конфликтот со Афион кога поведовме дискусија за тоа како модераторите од политика се однесуваат кон колега од историја, Ченто забрани да се дискутира за модераторите ....

Па наеба прво Боки, па Афион итн итн .... Ченто си ја увиде грешката ама поносто како и секогаш не му даваше да ја признаее...

Јас си го избрав моето право .... НЕ ПИШУВАМ ПОВЕЌЕ НА МЕЛНИЦА ...

Го чекам Софмак да не треба да му објаснам нешто и си одам ....
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Толку од слободата на Мелница .... - Page 2 Empty Re: Толку од слободата на Мелница ....

Пишување by Андреј Нед Јан 25 2015, 13:53

Фири напиша:Се сум разбрал , мислев дека сме истомишленици барем за СЛОБОДАТА. Што напиша ти бе? Не напиша ли да нема бришенjе и баниранje? А щто посака потоа? 16% бугарски постови били нормални. Па како нормални кога сме 7 пати повеке види на историja ние сме 5-6 Бугари, а ти си сам. И како не можеш да ни надпишеш сакаш да не избришеш оти така ти текнало дека не било по темата. Па со ово образложение може да се брипе и мести се. Jас исто споре со луксор ама за разлика од тебе сум барем принципиjaлен и според мене модераторот може да брише и мести само спам и ботове, аjде jугоносталгичарските како тебе нема да ги брише!

Фири за твое добро ... НАУЧИ МАКЕДОНСКИ ПА ДОЈДИ НА МАКЕДОНСКИ ФОРУМ ... Проста работа како тие 16% не си ја разбрал, што значи НЕ РАЗБИРАШ МАКЕДОНСКИ и можеби од тука тресеш толку глупости ....

Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Толку од слободата на Мелница .... - Page 2 Empty Re: Толку од слободата на Мелница ....

Пишување by Фири Нед Јан 25 2015, 13:54

Воденица си беше пропадната ущте од самото начало! Там имаше избришено толку бугарски постови колко немаше напишано македонски!

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Толку од слободата на Мелница .... - Page 2 Empty Re: Толку од слободата на Мелница ....

Пишување by Фири Нед Јан 25 2015, 13:56

Андреј напиша:

Фири за твое добро ... НАУЧИ МАКЕДОНСКИ ПА ДОЈДИ НА МАКЕДОНСКИ ФОРУМ ... Проста работа како тие 16% не си ја разбрал, што значи НЕ РАЗБИРАШ МАКЕДОНСКИ и можеби од тука тресеш толку глупости ....

Мене ме разбират 100% вклJучително и ти!Како ке докараш до 16% бугарски постови кога ние сме 6 а ти 1? Да кажеме пишуваме еднакво брзо? Кажи како бе сточаре без бришенjе на 80% од нашите постови?

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Толку од слободата на Мелница .... - Page 2 Empty Re: Толку од слободата на Мелница ....

Пишување by reiter Нед Јан 25 2015, 13:56

знаев уште на почеток дека тука е танката линија од двете страни..во делот на историјата..па затоа и напишав еден пост како разумен за сите ама ете очигледно нема помрднување од рововите.Јас би го замолил Андреј да продолжи со пишување.Јас читам.Секако и модераторот да припазе повеќе во комуникацијата со член вс член да нема навредливи зборови.Мислам дека допрев до сите кои се засегнати во темата историја.

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Толку од слободата на Мелница .... - Page 2 Empty Re: Толку од слободата на Мелница ....

Пишување by Андреј Нед Јан 25 2015, 13:59

Фири напиша:
Андреј напиша:

Фири за твое добро ... НАУЧИ МАКЕДОНСКИ ПА ДОЈДИ НА МАКЕДОНСКИ ФОРУМ ... Проста работа како тие 16% не си ја разбрал, што значи НЕ РАЗБИРАШ МАКЕДОНСКИ и можеби од тука тресеш толку глупости ....

Мене ме разбират 100% вклJучително и ти!Како ке докараш до 16% бугарски постови кога ние сме 6 а ти 1? Да кажеме пишуваме еднакво брзо? Кажи како бе сточаре без бришенjе на 80% од нашите постови?

Фири ти дадов пријателски совет ... НЕ РАЗБИРАШ МАКЕДОНСКИ .... Најди некој кој разбира и нека ти го преведе делот за тие 16% и ке видиш КОЛКУ НЕ ЗНАЕШ ....

Толку можам ....
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Толку од слободата на Мелница .... - Page 2 Empty Re: Толку од слободата на Мелница ....

Пишување by Андреј Нед Јан 25 2015, 14:00

reiter напиша:знаев уште на почеток дека тука е танката линија од двете страни..во делот на историјата..па затоа и напишав еден пост како разумен за сите ама ете очигледно нема помрднување од рововите.Јас би го замолил Андреј да продолжи со пишување.Јас читам.Секако и модераторот да припазе повеќе во комуникацијата со член вс член да нема навредливи зборови.Мислам дека допрев до сите кои се засегнати во темата историја.

Нема ова никаква врска со подфорум историја ...

Избришана ми е тама од подфорум ОПШТИ МУАБЕТИ ... Модераторот си земал за право да одредува што е ОПШТО А ШТО НЕ ....

Толку ....
Андреј
Андреј

Број на мислења : 182
Join date : 2015-01-22

Вратете се на почетокот Go down

Толку од слободата на Мелница .... - Page 2 Empty Re: Толку од слободата на Мелница ....

Пишување by Фири Нед Јан 25 2015, 14:00

Луксоре понекогаш наjтрудното нешто е да се запазат идеите вакви какви се од самото начало. Не бриши, не мести да си отвараш сам на себе работа и како усетат СЛОБОДА лугето сами ке го наполнат форумот! Но не jугословенската слобода со 0 бугарски постови или постjугословенската на андреj со 16%, а другите избришени!

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Толку од слободата на Мелница .... - Page 2 Empty Re: Толку од слободата на Мелница ....

Пишување by Фири Нед Јан 25 2015, 14:03

Андреј напиша:

Фири ти дадов пријателски совет ... НЕ РАЗБИРАШ МАКЕДОНСКИ .... Најди некој кој разбира и нека ти го преведе делот за тие 16% и ке видиш КОЛКУ НЕ ЗНАЕШ ....

Толку можам ....
Разбирам бе и то многу добро! Ти не разбираш ништо! Како кога сме СЕДУМ пати повеке ке бидеме со 16% постови? Да чекаме сите 6 ти да напишеш 84 па ние по 3 за да се спази броjката? Како си го претставуваш ова сакам да ми го обjасниш чисто аритметички и ако се сомневам дека можеш да собереш 2 и 2!

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Толку од слободата на Мелница .... - Page 2 Empty Re: Толку од слободата на Мелница ....

Пишување by Фири Нед Јан 25 2015, 14:05

На Воденица се бришеа 80-90% од сите наши постови за да се спази овоj процент.Ова ли сакаш и тука "демолрате" jугословенски?

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Толку од слободата на Мелница .... - Page 2 Empty Re: Толку од слободата на Мелница ....

Пишување by Фири Нед Јан 25 2015, 14:08

Да кинг претера и брише диоректно акаунти.На воденица не беше така. Просто те банираа за по недела или 2-3 месеци. Да не зборим како беа пречекувани бугарите, со мегапровокативно прашaнjе што бил Гоце?

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Толку од слободата на Мелница .... - Page 2 Empty Re: Толку од слободата на Мелница ....

Пишување by Фири Нед Јан 25 2015, 14:09

Ете сега сум баниран на каjгана до 19 февруари оти кажав дека Дрекселмаер се робовладелци и бугарите се словени.

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Толку од слободата на Мелница .... - Page 2 Empty Re: Толку од слободата на Мелница ....

Пишување by Фири Нед Јан 25 2015, 14:20

A najглупото на Воденица беше репресиjата Бугари да не пишуват на политичката арена. Па тие повекето и не знаа ништо за неа, ниту за политичарите, ниту за тоа што се случува воопште. И ова псевдодемократиjа сеуште е идеалот за слободен форум на чиче Андреjчо?

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Толку од слободата на Мелница .... - Page 2 Empty Re: Толку од слободата на Мелница ....

Пишување by Фири Нед Јан 25 2015, 14:26

Oти молкна как п. бе чиче аjде oбjасни како ке ги добиеш 16% постови од бугари без бришенjе, чекам?

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Толку од слободата на Мелница .... - Page 2 Empty Re: Толку од слободата на Мелница ....

Пишување by Фири Нед Јан 25 2015, 14:28

Еве те обjаснив ти како на малоумен како тоа го добиваше Афион. 80-90% бришенjе, баниранjе за по 3 дена за недела за месец, за 6 месеци и засекогаш!
Нема друг начин! За тоа ли се бориш?

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Толку од слободата на Мелница .... - Page 2 Empty Re: Толку од слободата на Мелница ....

Пишување by Фири Нед Јан 25 2015, 14:30

Или како се прочитат после тие 16% мисленjа ке докажеш дека Бугарите се само 16%, а Македонците 84%?

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Толку од слободата на Мелница .... - Page 2 Empty Re: Толку од слободата на Мелница ....

Пишување by Гостин Нед Јан 25 2015, 16:16

Мислам дека доволно напишавме овде.Обидите да се креира модераторска политика според замислите на одредени членови, не се начин на кој овој форум ке се развива.И да дозволиме на тој начин да се постават некои мерила, нема да успееме.Затоа што секој од членовите има свое видување за начинот на модерирање.Затоа сопствениците на форумот поставиле одредени норми на однесување, и им дале доверба на модераторите да ги спроведат тие норми.Секој кој се зачленил овде, тоа го направил доброволно, претходно знаејки дека правила постојат,и дека треба да се почитуваат тие правила.Нормите овде се јасни.Нема дискриминација ниту по етничка, ниту по верска линија.Секој е добредојден, и се додека се држи до правилата ке биде почитуван од модераторите.Единствено забрането е навредувањето на останатите членови.По било каква основа.Сепак јас не тврдам дека модераторите се непогрешливи.Токму затоа е и отворена темата во Мелница, за да можат дискутантите да побараат објаснување од модераторите за нивните интервенции.Но обвинувањата дека форумот е неслободен заради една модераторска одлука, повикувањето на останатите членови да ги осудуваат постапките на модераторите,не е ништо друго туку софистициран притисок врз модераторите да модерираат во корист на некого.На овој форум тоа нема да се случи.Го подржувам Андреј во едно.Точно е дека членовите се тие кои го прават форумот.И токму затоа нема да дозволиме ничие привилегирање.Сите членови ке бидат еднакви и почитувани, секому ке му биде дозволено да го изнесе своето мислење.И да го брани доколку некој му го оспори.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Толку од слободата на Мелница .... - Page 2 Empty Re: Толку од слободата на Мелница ....

Пишување by Фири Нед Јан 25 2015, 16:18

Личиш ми на Архимед. Smile

_________________
Андреј напиша: до почетокот на 19 век .... Бугарите си биле само турско племе ... Ништо повече ... ..
Фири
Фири

Број на мислења : 1003
Join date : 2015-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Толку од слободата на Мелница .... - Page 2 Empty Re: Толку од слободата на Мелница ....

Пишување by Гостин Нед Јан 25 2015, 17:41

Сега лично ке ја затворам оваа тема.Не верувам дека процена на слободата на еден форум може да направи преку еден единствен модераторски зафат.Освен тоа, од петмина дискутанти, од кои едниот е прдлагачот, четворица не се сложија со мислењето дека на Мелницата нема слобода.Толку...

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Толку од слободата на Мелница .... - Page 2 Empty Re: Толку од слободата на Мелница ....

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот