Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Вести од соседството

+28
Albatros
SHARENI
OPOZICIONER
Delta
TRAJCHE
Luxor
Dino
Teo
Kalinda
defo
chargerburnout
Simulant
Sotir
Фири23
Пат
Фири22
Фири20
Hamad bim Khalifa
Фири4
Arhimed
tmoro
osa
Естир
Боко
kiBik
Фири
хан Ацо
reiter
32 posters

Страна 8 of 16 Previous  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 12 ... 16  Next

Go down

Вести од соседството - Page 8 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by хан Ацо Пон Jул 27 2015, 17:39

reiter напиша:
luхor напиша:Бугарија ги ублажи мерките за добивање на државјанство.

Гражданство за всички с роднини българи

http://www.dnes.bg/obshtestvo/2015/07/24/grajdanstvo-za-vsichki-s-rodnini-bylgari.271027
од кога е важечко и кои документи се потребни за да се добие државјанство..ако може некој од Бугарските членови на форумот да опишат поподробно..

Абе яс не сум много упатен во темата,ама ке се пробувам.
Промените во законот за бугарско државянство уште не е важечко,мора да се гласа уште еднаш во Собранието.Ова ке стане след септември.Со тие промени ке се олесни добиваньето на бугарско државянство врз основа на бугарско потекло.Например ако некой твой братучед(до трети),чичко,тетка(со кои имаш крвна врска),дете,брат или родител има добиено бугарско државянство заради бугарско потекло,на тебе ке ти треба документ од МК со кой доказуваш дека сте роднини,да пуштиш молба до ДАБЧ дека сакаш да добиеш БГ државянство,да декларираш дека си бугарин по потекло,и работата е готова.
Така сум разбрал,така го пишувам.Кой го интересува повекье може да чита тука:

http://forum.kajgana.com/threads/%D0%91%D1%83%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8-%D0%BF%D0%B0%D1%81%D0%BE%D1%88-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%86%D0%B5%D0%B4%D1%83%D1%80%D0%B0-%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D1%82%D1%80%D0%B5%D0%B1%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D0%BE%D0%BA%D1%83%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0.74574/
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 8 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by osa Пон Jул 27 2015, 17:48

jas se raduvam ...veruvam nema da mi bide zaludno veruvanjeto ........i jas ke si zemam pasosh ...hanu ke priznaesh deka nesmeam da probuvam ...sto posto garancija

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16404
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 8 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by хан Ацо Пон Jул 27 2015, 18:00

osa напиша:jas se raduvam ...veruvam nema da mi bide zaludno veruvanjeto ........i jas ke si zemam pasosh ...hanu ke priznaesh deka nesmeam  da probuvam ...sto posto garancija

Яс сакам сите Македонци кои сакаат да земат бугарско државянство да го добият колку се може по лесно,ако не можеме да ви помогнеме со нешто друго барем со това да ви помогнеме.
хан Ацо
хан Ацо

Број на мислења : 782
Join date : 2015-01-14
Местолокација : България

Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 8 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by reiter Пон Jул 27 2015, 21:44

osa напиша:ti vikam jas zaebi toa patriotizmot ....daj da fatime magla od ovaa "vukojebina "....
p.s. se nadevam ke ni pomognat nashite braka da se spasime od ova ludilo....narecheno  Makedonija ...
не така...Македонија не е негова..полека...ќе му згрмиме под пазуви да осети што е Македонија...во името на сите што ги положија животите за Македонија,,,,

_________________
====================================================================
Они нас јуре као пизде, а ми бјежимо као соколове Very Happy
reiter
reiter

Број на мислења : 2411
Join date : 2015-01-14

https://www.cia.gov/index.html

Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 8 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by osa Вто Jул 28 2015, 00:18

reiterche shto pak mi objasnuvash???na koj ke mu zgrmish ???? aman veke dosta so vakvi tezi....ova ke mu pravime ...ona ke im se sluchi .....NISHTO OD OVA ...POSLE 24 April ako sme ushte tuka ,losaho ni se pishuva ...samo pogubija ne cheka

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16404
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 8 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by kiBik Вто Jул 28 2015, 17:28

хан Ацо напиша:

Яс сакам сите Македонци кои сакаат да земат бугарско државянство да го добият колку се може по лесно,ако не можеме да ви помогнеме со нешто друго барем со това да ви помогнеме.
Не може така, Ацо! Помош се дава на оној кој ја сака. Кога не ја сакаш, тоа ти е само ќелепир.
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2537
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 8 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by osa Вто Jул 28 2015, 18:25

kiBik напиша:
хан Ацо напиша:

Яс сакам сите Македонци кои сакаат да земат бугарско државянство да го добият колку се може по лесно,ако не можеме да ви помогнеме со нешто друго барем со това да ви помогнеме.
Не може така, Ацо! Помош се дава на оној кој ја сака. Кога не ја сакаш, тоа ти е само ќелепир.


auuuu ti kako nekoj od "nachalstvoto "da si ????  aj shto TI ne pomagash ,pa ushte go nagovarash hanot da ne ni pomogne ....
p.s. pa nie sakame pomosh ....

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16404
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 8 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by kiBik Сре Jул 29 2015, 16:58

osa напиша:

p.s. pa nie sakame pomosh ....
Искайте и ще ви се даде, търсете и ще намерите, хлопайте и ще ви се отвори, защото всеки, който иска получава, който търси, намира и на този, който хлопа, ще се отвори.
kiBik
kiBik

Број на мислења : 2537
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 8 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by Гостин Пон Aвг 03 2015, 18:21

Србија лежи на злато вредно 18 милијарди долари

Вести од соседството - Page 8 Zlato(5)

Американската рударска компанија „Freeport-McMoRan“ и нивните партнери од Канада „Reservoir Minerals“, во близина на Бор во Србија го откриле можеби најбогатото наоѓалиште на злато и бакар на планетата, пишуваат српски „Новости“.

Испитувањата на длабочина од 558 метри покажале содржина од дури 25,7% бакар и 50,3 грама злато на тон руда. Во моментов најбогатото наоѓалиште на светот, рудникот Холистер во САД, има содржина од 27,20 грама злато по тон руда.Американската рударска компанија во околината на Бор открила дури 65 милиони тони руда со просечна содржина на бакар од 2,6% и 1,5 грама злато по тон.Според цените на рудата на Лондонската берза на метали, се чини дека Американците и Канаѓаните наишле на богатство вредно вртоглави 18 милијарди долари.- Резултатите на природните минерални ресурси во Бор се исклучително откритие што може во целост да ја промени тешката ситуација во комплетната рударска индустрија во Србија. Доколку истражувачите навистина откриле 25, 7 отсто бакар и 50,3 грама злато во тон руда, овие резултати се фасцинантни - вели Љубинко Савиќ, стручен советник на Здружението за енергетика на Србија.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 8 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by Hamad bim Khalifa Пон Aвг 03 2015, 19:40

E sega tek nishto od komshiite. I onaka nishto ne rabotat a tek sega ?!?!?!? Za nekoja godina ke gi napraat kako africkive zemji: najbogati so prirodni resursi - najsiromashen narod. Ili juznive sosedi : najmnogu more, ostrovi, plazi .....ama za rabota za kur ne gi biva- samo kradenje, korupcija i zivot na veresija. Za arapskine zewmji da ne praam muabet. Najdobar primer se japoncine: Minimum resursi-maksimum standard!
NEMA LEBA BEZ MOTIKE!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 8 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by Гостин Вто Aвг 04 2015, 18:09

Ништо од тоа нема да стигне до народот. А веројатно ниту до буџетот на Србија.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 8 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by Hamad bim Khalifa Вто Aвг 04 2015, 20:44

Apashana u Srbija, skoro kolku i nashava!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 8 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by Гостин Чет Aвг 06 2015, 09:30

Тоа е калифу. На Балканот криминалци и популисти колку сакаш. Twisted Evil

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 8 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by Hamad bim Khalifa Чет Aвг 06 2015, 10:37

Balkan, otsekogash bila i ke bide ovcarska zemja! Ovci za shishanje - kolku sakash. Ne bilo do pastirite (moderniot naziv za kriminalci i populisti) tie samo rabotat za svoj interes onaka kako sto znaat i umeat najdobro. A ovcite ?.... ke si ostanat ovci - za shishanje i molzenje! ne dzabe si se vikaat dpmn-OVCI!
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 8 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by Hamad bim Khalifa Сре Aвг 26 2015, 20:09

Evo ga! Grujica u srpsko izdanje:
[url=Вучиќ: Можни предвремени избори во Србија, одлуката ќе биде донесена до крајот на септември ]Вучиќ: Можни предвремени избори во Србија, одлуката ќе биде донесена до крајот на септември [/url]
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 8 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by Гостин Пон Сеп 14 2015, 10:14

Bugarija navistina se naogja vo delikatna situacija...Vo ovoj sluchaj, moeto mislenje e deka Bojko reagiral kako vistinski drzhavnik...

Борисов призна дека наредил да не биде соборен и пропуштил руски авион- не сакал да се собираат остатоци од луѓе и авион во Црното Море

Премиерот на Бугарија Бојко Борисов, лично дал дозвола за прелет на руски авион над територијата на Бугарија ден пред земјата да го одбие барањето на Москва за воздушен коридор за Сирија. Тоа го призна самиот тој пред преполната сала “Арена Армеец”.

Вести од соседството - Page 8 Image_4980464_126-300x193

“Пред неколку дена имав еден всушност многу врвен тест. Една ноќ во која министерот за одбрана и шефот на Генералштабот ми кажаа дека има план за летови на руски воени авиони во нашата територија. Многу е јасна нашата воена доктрина, јасна е нашата задача да стражариме на јужното крило на НАТО.
Јасно се наведува што треба да направат нашите пилоти. Требаше да се донесе одлука како да постапиме во овој момент. Началникот на штабот чекаше наредба. Дилемата беше дали да го исполниме она што го имаме како преземен ангажман со јасна свест дека другиот ден треба да собираме остатоци од луѓе и авиони во Црното Море. Тоа не можев да го допуштам и наредив – ако треба да ги пропуштиме, со јасна свест дека не ја исполнуваме својата посветеност, но ми се виде полесно да се разберам со НАТО партнерите, отколку да носиме со ковчези пилоти “, раскажа Борисов .
Вистински се надевам , Москва да не експериментира со нашите пријателски чувства, целиот народ кон нив, бидејќи ние ја донесовме оваа одлука со раководството на армијата, но не треба да бидеме испровоцирани, бидејќи тоа, исто така, не е добар пример за добрососедство и пријателство, рече меѓутоа премиерот. Има дипломатски канали, по кои може да помине секој хуманитарен транспорт и ние ќе го пропуштиме, додаде тој.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 8 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by Гостин Вто Сеп 15 2015, 08:10

Конечно се сетија. Ако Унгарија како членка може да не ги почитува одлуките 0од Брисел, тогаш можат и тие. Се прашувам кога на идиотот Грујо ќе му текне па сериозно да почне да се менаџира бегалската криза. Или важни се оние 25 евра карта за бегалците, затоа што во железници се штрајкува за платите од јули.

Србија со закана: Ако треба и војска ќе се распореди – враќање назад на бегалци од Унгарија нема

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 8 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by Гостин Чет Сеп 17 2015, 15:02

Накоро максимално олеснета процедура за добивање бугарски пасош за македонците.

Променяме процедурата за даване на българско гражданство

Борис Вангелов, директор на ДАБЧ отговори на въпрос за получаване на българско гражданство на гражданите на Република Македония.

Той обясни, че те могат да удостоверяват български произход по следния начин – първо с документ, който доказва българския произход на възходяща линия или близки на него. Ако няма такъв документ може да се ползва българско гражданство на негови роднини. Ако липсват и двете, действа удостоверение, издадено от българска организация.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 8 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by Гостин Пет Сеп 25 2015, 18:46

Крај на блокадата на хрватската граница

Крај на блокадата на хрватската граница. Под протисок на ЕУ и хрватските тајкуни, премиерот Милановиќ попушти.

Но, хрватската стока ќе може да влезе во Србија дури откако владата на Србија ќе ја повлече одлуката за контрамерки против Хрватсска. Тоа најрано ќе се случи на седницата која Вучиќ ја закажа за вечерва во 21 часот. Откако вчера шефицата на европската дипломатија Могерини телефонски му се јавила на Милановиќ, тој почнал интензивни разговори со соработниците.

Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 8 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by Гостин Пет Сеп 25 2015, 19:50

Ova se sluchuva koga se sobiraat predizborni politichki poeni...

(ВИДЕО) Орелот падна, ловеше муви – потсмевање со хрватскиот премиер

Српските медиуми се потсмеваат со хрватскиот премиер Зоран Милановиќ, кој до вчера покажуваше мускули, а денеска ја отвори границата со Србија, извор а1онмк

Се користи видео снимката од пред две години, кога премиерот Милановиќ падна од транспортер, а сите му се смеаа зад неговиот грб.

Оваа снимка е искористена по неговата изјава дека “Хрватска е орел, а Србија мува“ па видеото е наречено “Орелот падна, ловеше муви“.


Гостин
Гостин


Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 8 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by Естир Сре Окт 21 2015, 18:07

Ние пък в неделя ще имаме местни избори (за кметове) и референдум (национален) - "за", или "против" електронното гласуване на избори.

А при вас какво става с Груйо, кога ще имате избори?
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 8 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by Hamad bim Khalifa Сре Окт 21 2015, 18:45

ja mislev na makedonski forum sum ?!?!?!? Evil or Very Mad
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 8 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by Естир Сре Окт 21 2015, 18:49

Hamad bim Khalifa напиша:ja mislev na makedonski forum sum ?!?!?!? Evil or Very Mad

Very Happy Very Happy Very Happy Само ви информирам какво при съседите Very Happy
Естир
Естир

Број на мислења : 846
Join date : 2015-02-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 8 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by osa Сре Окт 21 2015, 20:40

Hamad bim Khalifa напиша:ja mislev na makedonski forum sum ?!?!?!? Evil or Very Mad
a shto pridonese da se somnevash na kakov forum si ???? umorot ...ili pijalokot?????

_________________
Кога некој премногу паметно зборува,
малкумина го разбираат

osa
osa

Број на мислења : 16404
Join date : 2015-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 8 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by Hamad bim Khalifa Чет Окт 22 2015, 20:32

Ni ednoto ni drugoto, tuku hieroglifive: ъ,й,щ........
Hamad bim Khalifa
Hamad bim Khalifa

Број на мислења : 2745
Join date : 2015-01-16

Вратете се на почетокот Go down

Вести од соседството - Page 8 Empty Re: Вести од соседството

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 8 of 16 Previous  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 12 ... 16  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот