Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

СДСМ опамети се...под итно........

+12
zozoti
Bosonoga
OPOZICIONER
TRAJCHE
osa
nino
SHARENI
defo
Teo
Luxor
трендафил
PRVOBOREC
16 posters

Страна 4 of 19 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 11 ... 19  Next

Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 4 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Luxor Сре Мај 15 2019, 22:43

Прочитав внимателно и не видов дека некој тврди дека Павле е невин и дека не направил криминал. И не се зборува никаде за приватност туку за неможност нелегална снимка да се користи како доказ.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 4 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by SHARENI Сре Мај 15 2019, 23:21

Vinoven e ama ne kako sto tvrdat lesinarite od dpmne, eve objasnuvanje.

По игра на случајност знам за приватните проблеми со кои се соочува Павле. Знам за трагедијата која есеноска му се случи нему и на неговото семејство. Сестра му настрада во тешка сообраќајна несреќа и после повеќе од 20 дневна кома се разбуди со тешки последици. Маслото од канабис и помага за полесно справување со болките исто како што помага и за ублажување на симптоми од многу болести.

Не знам за вас, но јас лично би одел до Северна Кореа да го договорам и Ким Јонг Ун за пола нуклеарка, ако тоа би му помогнало на некој мој близок. Ова го зборувам како син на татко со преживеани 14 мозочни удари кој 15 години беше практично инвалид. Морализирање на овие теми сведочи за отсуство на сочуство и емпатија помеѓу луѓето што е показател за суровоста која не има обземено сите.

https://civilmedia.mk/zamir-mehmeti-so-poddrshka-za-pavle-bogoevski/
SHARENI
SHARENI

Број на мислења : 844
Join date : 2016-11-20

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 4 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Чет Мај 16 2019, 09:21

luxor напиша:Прочитав внимателно и не видов дека некој тврди дека Павле е невин и дека не направил криминал. И не се зборува никаде за приватност туку за неможност нелегална снимка да се користи како доказ.
Освен ако нелегалната снимка не ја пласира Зоран Заев преку СЈО, а против некој од ВМРО. Тогаш може. Не разбирам зошто кога во Македонија секој може со рецепт да купи масло од канабис, пратеникот се одлучил за криминално набавување и по негово кажување тоа го направил јавно, пред сведок во такси возило. Доколку се работи за нарачување на масло од канабис што се продава на милилитри, а не на грамови. Дали нарко тест е направен, ако не е зошто не е (се чека ли евентуално на прочистување или на нардба од Заев?). Жал ми е за несреќата на неговата сестра настаната откако нејзиниот брат гласаше за Преспанскиот договор, но тоа не дава право на криминал, посебно кога лекот може да се купи во аптека. Во одредени случаи се даваат во здравствените установи и морфиум или други многу посилни опијати.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 4 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by nino Чет Мај 16 2019, 14:12

добро снимката не може да се користи на суд, ама може да биде повод за да му се направи нарко тест.
и шарени не вртете со приказни да се обидувате сега да ги убедете луѓето да го сожалуваат Павле.
тежок живот имал, ама откако дојде на власт му дојде животот. кокаинче, хероинче...
плаќа народот за они да курчат

nino

Број на мислења : 266
Join date : 2017-06-05

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 4 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Пет Мај 17 2019, 19:40

Забеганите пратеници од ВМРО предлагаат сите пратеници да бидат тестирани на дрога. Тие очигледно не гласале за Северна под дејство на дрога туку евентуално под уцена и(ли) за паричен надоместок. Кај Павле проблем е и тоа што има безбедносен сертификат и може да има информации за државни тајни од највисок степен, што за еден наркоман (ако се покаже дека обвинувањата се вистинити) ги доведува во опасност информациите.
Во врска со насловот на темата. Кога ќе почнеме да гласаме за паметни, па да не мора да повикуваме на опаметување?

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 4 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Teo Пет Мај 17 2019, 20:01

Ruski nauchnici otkrile deka triminutno neprekinato gledanje vo slikava lechi od opasnata zarana bolest Grujovitis glupitis. Se baraat dobrovolci za testiranje. Trenadafile?


СДСМ опамети се...под итно........ - Page 4 111
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 4 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Пет Мај 17 2019, 21:37

Оваа слика е од средбата на која Црвенковски бара, а Заев одобрува за некоја средба на т.н. Подгорички клуб во кој членуваат пензионери претседатели од регионот да се трошат наши пари надвор од редовниот буџет што го има Бранко од наши пари (8% од буџетот на актуелниот претседател, сега Пендаровски). И кркањето ќе биде на сметка на сегашниот буџет. Што сакаш да кажеш. Дали од гледањето во сликава се добива заевитис или бранковитис глупитис?
Не знам од каде толкав страв од Груевски кај Заевистите, кога Груевски не е премиер скоро 3,5 години. Да не добивате на негово спомнување груевитис посеритис.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 4 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Luxor Пет Мај 17 2019, 21:41

Срамота тврдат дека лечи едно а ти кога си гледал те заразиле со друго, поточно со две, и сега наместо Грујовитис глупитис имаш и Заевитис и Бранковитис глупитис. Или и Гррујовитисот го задржа?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 4 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Пет Мај 17 2019, 21:53

Не знам зошто си опседнат од мене и скоро секогаш ми се обраќаш лично без разлика за што е темата. Јас не сум предмет на оваа тема, по која треба да се опамети СДСМ. Отвори некаде тема за мене ако ти е толку мерак, но не овде, на политика, затоа што ниту сум бил ниту сум политичар. Нема ни да бидам.
Срамота е за форумов што наместо модераторот јас мора да потсетувам на забегување од темите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 4 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Luxor Пет Мај 17 2019, 21:58

Па нели јас и ти разменуваме мислење, кому сакаш да му се обратам?
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 4 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Пет Мај 17 2019, 22:13

На оваа тема треба да разменуваме мислења за тоа како да се опамети СДСМ, дали можеби е паметен па не му треба опаметување или дека нема шанси да се опамети со по некој аргумент зошто така се мисли.
Јас мислам на пример дека метлата е само уште една лага на Заев. СДСМ уште не може да го разреши човекот што сам си даде оставка, директорот на занданата во Шутка. Како да верувам дека ќе биде разрешен министер од ДУИ. Садула Дураку на пример.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 4 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Luxor Пет Мај 17 2019, 22:27

Тоа системски треба да се решава, мислам пишувавме на некоја тема. Пред се со промена на законите. Инаку ќе разреши еден ќе дојде друг и за кратко ќе ја пее истата песна.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 4 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Саб Мај 18 2019, 20:28

Пред три дека Вол Стрит Џурнал наместо зацементираното Македонци употреби навредлив израз Северно Македонци, а нема забелешка ниту од владата ниту од нашата амбасада во САД. Дали ќе се случи како со FYROM кое се користеше како да е име на државата (се изговараше Фајром) иако по тогашната спогодба не смееше да се употребува кратенка туку целото име.

https://expres.mk/vodechki-svetski-medium-gi-navredi-makedoncite-zaev-i-pendarovski-molchat/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 4 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Саб Мај 18 2019, 23:00

Те молам прати го во оригинал текстот, линк до текстот, ако е така еве јас лично ќе пишам со име и презиме маил до редакцијата на Вол Стрит Џурнал, со критика и ќе ја реобјавам по сите македонски медиуми.

_________________
Интернетот, социјалните мрежи демократијата ја претворија во желба за анархија и хаос.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 4 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by defo Саб Мај 18 2019, 23:31

Него да се вратиме на друга тема, Павле и дрогата, што јас како надбљудувач/симпатизер на СДСМ би им препорачал за овој случај.
1. Како и да е Павле е крив, јебига, дали било канабис масло или кока крив е. Тоа е. Значи оставка од него, од пратеничкото место. Тој  требало да има малку појќе акал во главата. Да ќе остане без бенифиции, од „борбата“ која ја водеше, и со неговот понашање нас „шарените револуционери“ не става пред табла за ругање и погазување на идеалите за кои сме бореле. А некои поднесоа голема жртва во тој цел циклуз.
2.СДСМ, треба да ги исчисти шлепачите, рекетартите и фалш партиците од своите редови. Во СДСМ во моментов седат луѓе, добар дел, кои во време на Грујо тераа легални, полулегални бизниси. Кои апсолутно не претрпеа никаква загуба ниту притисок во тоа време, него напротив им се прогледуваше низ прсти, можда по цена и да молчат за некои работи. Исто така има премногу луѓе кои плукаа по шарената револуција, а после под превозот дека учествувале во нејзе добиле работни места, и функциии секако. И сега ја користат својата позоција за лично богатење, или остварување валкани цели, со што нанесувааат штета на моменталното работење на владата.
3. СДСМ треба да направи чистка, играњето поштени игри со ДПМНЕ не бива. Пола 3 ешалон е уште ДПМНЕ, или близок до ДПМНЕ, во општина Охрид, пример на раководните места по секторите сеуште се кадри на ДПМНЕ. Протоколот во влада добар дел е ДПМНЕ. Јас немам ништо против тоа, меѓутоа дел од тие луѓе прават сопки, сетете се на инцидентот со австриското знаме.

Толку од мене се ндевам дека некој ова ќе го прочита и пренесе на право место.
defo
defo

Број на мислења : 3454
Join date : 2015-01-13

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 4 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Нед Мај 19 2019, 11:24

И настанот со Павле е еден од тие што го расцепува македонското ткиво. Додека за обвинетите од ВМРО нелегалните снимки се користат како доказ во судска постапка, во случајот за пратеникот од листата на СДСМ не е причина ниту за морална (политичка) одговорност, а во случајот со Заев легална снимка (едно евро за Вицето плус едно за црквата во Струмица на која како ментор се води Заев) судот ја отфрли како доказ.
Името на државата го сменивте без консензус кај Македонците, со помош на Албанците, што дополнително го продлабочи јазот. Заевистите дури се обидуваат да го сменат името на најголемата македонска партија спротивно на волјата на членовите и симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ и да го избришат ВМРО од нејзиното име. Ваљда за да има актуелна партија со име ВМРО само во Бугарија, со таа разлика што бугарското ВМРО никогаш не било носител на власта во Бугарија, а кај нас победува на избори секогаш кога не се мешале странците, поточно кажано кога не претегнувале Албанците како најверни слуги на Балканот на евроатлантската меѓународна банда. Само Сорос има вложено скоро 100 милиони евра за пропаганда во полза на актуелната заевистичко-албанска власт, плус пари од повеќе амбасади. Работите се менуваат. Холанѓаните, што вложија доста пари во полза на СДСМ, сега се еден од кочничарите на влез на Македонија во ЕУ. Видоа за каква правда и каков мир се боревте.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 4 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Luxor Пон Мај 20 2019, 09:09

Како што викаше твојот пастир за бомбите, дел од тоа што си напишал е вистина, дел е полувистина и најголемиот дел е лага.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 4 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Пон Мај 20 2019, 12:01

А што вика твојот пастир за легално направената снимка за еврата кај Вицето и за црквата во Струмица чиј ментор се Заеви. Нели ќе ја видевме цела, немонтирана? Иако не гледам монтажа во деловите кај што зборува за дрпањето пари и дека и други тоа го правеле. Обвинителствотот не се обиде да спореди дали некој од купувачите на државно земјиште има уплата во ист износ и за црквата.
За жал реформите во судството од страна на оваа влада беа правени со директно мешање на политиката. Заев беше на чело на комисијата за реформи до пред десетина дена кога во Берлин Меркел и Макрон директно му наредија да се тргне од тоа место, на кое сега е министерката за правда. Случајот со пратеникот и кокаинот покажува дека СЈО и судовите работеле на криминален начин кога како докази имаат прифатено нелегални разговори што им ги даде приватни лице - Зоран Заев. Дотичниот и не одговараше што криминално снимените разговори јавно ги презентираше. Што би рекле едни закони важат за тие што имаат поддршка од евроатлантската меѓународна банда, да не кажам северните македонци (како што сите не нарекува Вол Стрит Џурнал, а владата не реагира) и обичните, да не кажам саде Македонци.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 4 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Пон Мај 20 2019, 12:13

Требаше да станеме Северна Македонија, па СДСМ да ни организира прва парада на гордоста во Македонија или народски кажано педер бал. Секој во Македонија има право да биде горд на тоа што е освен Македонците на кои не им се дозволува сами да си ја именуваат државата и им се кастрираат историјата, идентитетот и јазикот. Треба ли во иднина да очекуваме тие што мастурбираат да излезат гордо со порака ние сме дркаџии и бараме да имаме право да стапиме во брак сами со себе и да си посвоиме детенце.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 4 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Пон Мај 20 2019, 12:27

Не ви го напишав датумот - 29 јуни. Ваљда за давајгазовите ќе проработат фонтаните во центарот на Скопје.


https://civilmedia.mk/parada-na-gordosta-ke-se-oddrzhi-na-29-juni-vo-skopje/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 4 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Luxor Пон Мај 20 2019, 13:12

трендафил напиша:Требаше да станеме Северна Македонија, па СДСМ да ни организира прва парада на гордоста во Македонија или народски кажано педер бал. Секој во Македонија има право да биде горд на тоа што е освен Македонците на кои не им се дозволува сами да си ја именуваат државата и им се кастрираат историјата, идентитетот и јазикот. Треба ли во иднина да очекуваме тие што мастурбираат да излезат гордо со порака ние сме дркаџии и бараме да имаме право да стапиме во брак сами со себе и да си посвоиме детенце.

трендафил напиша:Не ви го напишав датумот - 29 јуни. Ваљда за давајгазовите ќе проработат фонтаните во центарот на Скопје.


https://civilmedia.mk/parada-na-gordosta-ke-se-oddrzhi-na-29-juni-vo-skopje/

Недела на гордоста, Парада на гордоста, се исто ти е само тогаш дпмнеовските медиуми не смееја да писнат, а сега ја злоупотребуваат слободата на говорот.

https://www.civil.org.mk/ndla-na-gordosta-vo-skop/?lang=mk


Luxor
Luxor

Број на мислења : 6586
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 4 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Пон Мај 20 2019, 15:18

Во затворен простор секој има право да прави што сака. Лично не гледам зошто некој би требало да биде горд на тоа што му се шири газот или не му се дига пенисот на женско, но секој си има свое приватно право да биде горд на што сака. Како што јас сум горд на тоа што сум Македонец со корени од античката Македонија, сметам дека леринскиот или костурскиот јазик се дијалекти на македонскиот, а не на грчкиот јазик. Моето право не се почитува. Во Македонија е најлошо да си Македонец што смета дека како и во сите земји на светот има право да смета за свое се што се случило во земјата во која живее. Подобро е да си Грк доселен во Македонија пред еден век, тогаш имаш право да си Македонец со сите нишани, Ако си Албанец дојден од Косово имаш право да одлучуваш за идентитетот на Македонецот. Ако си педер имаш право на сексуална провокација на сред плоштад...

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 4 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Teo Пон Мај 20 2019, 16:04

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 4 Cropped-image-20190520-155723-1118903564

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 4 Cropped-image-20190520-155804-1034538520
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 4 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by трендафил Пон Мај 20 2019, 17:22

Ниту се плашам, ниту ги мразам хомосексуалците. Секој има право да прави со своите органи што сака, но не секаде. Би ми пречело и ако тие што се класични во сексот направат парада на сличен начин каква што прават хомосексуалците. Од обидите да се навредат класичните во сексот што се цитирани не разбирам што ќе му големо пенисиште на некој што го користи задникот како сексуален орган. Нео либералите кои се во заоѓање се обидуваат да внесуваат новини во стилот се што не е нормално е нормално. Дрога, непродуктивни заедници во поглед на наталитетот и слично. Не сум неолиберал, туку конзервативен.
Мислите ли да одговорите мешто што сте им се фатиле на гејчињата да одговорите на прашањето на пример зошто Заев не го исполни ветувањето дека во првите две години власт (што поминаа) ќе се вложат 600 милиони евра во изградба на патишта. Или можеби во главите на заевистите навистина се врти мислата дека е толку изградено._________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11123
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 4 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Teo Пон Мај 20 2019, 17:43

Osven ti shto po kojznae koj pat go otvori prashanjeto za tvojata homofobija nikoj drug ne se fatil za nishto. Ne ti e nikoj vinoven shto psihijatrite mislat deka homofobite se latentni homoseksualci. Zatoa ne gi obvinuvaj drugite, osven tvojata homofobija shto direktno upatuva na tvojata homoseksualnost ne gledam druga prichina vo tema nameneta za SDSM da otvarash rasprava za gej parada.
Teo
Teo

Број на мислења : 5088
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

СДСМ опамети се...под итно........ - Page 4 Empty Re: СДСМ опамети се...под итно........

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 19 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 11 ... 19  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот