Форум Мелница
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Метлата на Заев

5 posters

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Метлата на Заев Empty Метлата на Заев

Пишување by трендафил Сре Мај 15 2019, 10:58

Прво да констатирам дека Заев немаше акал сам да разбере дека е потребна чистка на лошите функционери, туку му требаше шамар во првиот круг на претседателските избори за да разбере дека не може да владее со манипулации, туку треба реално да подобри нешто.
Се надевам дека нема да се направи само шминка, туку дека реално ќе се отстранат сите лоши и непотребни функционери и вработени што живеат од парите на народот.
Ако се чекаше крајот на претседателските избори, 10 дена по нивното завршување нема ништо од метлата. Дури и директорот на занданата во Шутка уште си е директор иако наводно му беше прифатена неговата оставка по инцидентот во кој од терористите во Диво Насеље беа претепани двојца осомничени поранешни министри, при што беа констатирани повеќе пропусти во занданата.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Метлата на Заев Empty Re: Метлата на Заев

Пишување by Luxor Сре Мај 15 2019, 11:47

трендафил напиша:
Се надевам дека нема да се направи само шминка, туку дека реално ќе се отстранат сите лоши и непотребни функционери и вработени што живеат од парите на народот.

И јас.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Метлата на Заев Empty Re: Метлата на Заев

Пишување by трендафил Сре Мај 15 2019, 20:10

Уште чекаме да се прифати оставката на директорот на занданата во Шутка. Божем де чекаше да завршат претседателските избори. Да не очекуваше СДСМ бојкот и да не се избере претседател, па директорот да не си замине. Метлата покажува и дека државата е функционално федерација, па тие од ДУИ не му го признаваат правото на премиерот да разреши министер од таа партија, односно од таа малцинска етничка заедница што си замислува дека е мнозинска.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Метлата на Заев Empty Re: Метлата на Заев

Пишување by Luxor Сре Мај 15 2019, 20:20

трендафил напиша: па тие од ДУИ не му го признаваат правото на премиерот да разреши министер од таа партија,

Истата ситуација беше и кога дпмне беше на власт, така да тоа не е ништо ново и спектакуларно.

Метлата на Заев 121
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Метлата на Заев Empty Re: Метлата на Заев

Пишување by трендафил Сре Мај 15 2019, 21:33

Сепак беше разрешен. Мислам дека работи како нотар и се откачи од политиката.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Метлата на Заев Empty Re: Метлата на Заев

Пишување by трендафил Пон Мај 20 2019, 09:43

Изгледа дека еден од главните кандидати за метла на пониско ниво е директорот на зоолошката градина поради своите фашистички погледи на светот. Во време на претседателските избори велеше дека Гордана Силјановска е за Бардовци, сега во врска со Евровизија дека дијаспората се гнаси на кои треба да им се одземе државјанството затоа што не гласале за Тамара. И Евровизија покажа дека Заев е слеп во политички смисол и не знае да ги предвиди работите исто како и за метлата. Гласања, првиот круг од претседателските избори му ги отвори очите за потребата од метла, а пласманот на Евровизија во финале му ги отворија очите за можен успех што ќе се прикаже како замена за недобивањето на датум за преговори во јуни. Никој не ја испрати Тамара ниту и посака среќа кога заминуваше за Тел Авив. Тогаш власта го нападна и раководството на државната телевизија дека е неспособно. Метлата нешто долго време ја чекаме откако завршија изборите. Уште не е сметен ни директорот на занданата во Шутка кој си даде самиот оставка уште во февруари. Додека ја чекаме метлата се собира нов смет. Изгледа ќе треба да се почне чистењето со булдожер.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Метлата на Заев Empty Re: Метлата на Заев

Пишување by Luxor Пон Мај 20 2019, 10:03

Нема што да чекаш еве сами почнаа да се метат дпмне-оФците. Ти реков дека стапот има два краја. А не метлата приоритет ќе и биде чистењето на кочничарите на реформите заостанати од грујовизмот.

https://www.slobodenpecat.mk/trajkovski-si-zaminuva-od-direktorskata-funkczija-vo-direkczijata-za-zashtita-na-lichnite-podatoczi/
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Метлата на Заев Empty Re: Метлата на Заев

Пишување by трендафил Пон Мај 20 2019, 11:45

Човекот е способен и очигледно оди на некое друго место. Штета. Неспособните чекаат да бидат разрешени за да имаат право уште една година по заминувањето да ја земаат платата (апанажа). Патем не знам дека имало некаков проблем во агенцијата за заштита на лични податоци во времето кога со неа раководел Трајковски. Ако грешам или сум заборавил отвори ми ги очите. Човекот очигледно не сака некој политички манијак да се изживува со него. Најповеќе смени очекувам во економските сектори. Кај тие што ги запираат капиталните инвестиции и ги влошуваат условите за фер работење на бизнисот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Метлата на Заев Empty Re: Метлата на Заев

Пишување by Luxor Пон Мај 20 2019, 13:02

Никаде не оди, само знае што го чека кога ќе заигра метлата. Другите остатоци од дпмне-оФците ако се паметни ќе го следат неговиот пример.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Метлата на Заев Empty Re: Метлата на Заев

Пишување by трендафил Пон Мај 20 2019, 13:07

Погрешни ти се информациите или пишуваш само за твоите соништа.

https://plusinfo.mk/трајковски-ќе-биде-нов-генерален-дире/

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Метлата на Заев Empty Re: Метлата на Заев

Пишување by Luxor Пон Мај 20 2019, 14:17

Без оглед на тоа, ако не си отидеше сам, метлата ќе го изметеше како останатите рецидиви на грујовизмот. Тој само бил попаметен и навреме се спремил.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Метлата на Заев Empty Re: Метлата на Заев

Пишување by трендафил Пон Мај 20 2019, 14:44

Ти изгледа мислиш дека со партизирана држава во која само сдсмОВЦИ ќе има во државната администрација ќе влеземе во ЕУ. Втор пат прашувам што тоа лошо во агенцијата направил Трајковски за да биде сменет. Јас немам такви информации. Напротив, ги среди работите како и секаде кај што работел.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Метлата на Заев Empty Re: Метлата на Заев

Пишување by Luxor Пон Мај 20 2019, 14:56

А инаку администрацијата не беше партзирана од дпмне-оФците. Се по квалитет и стручност се вработуваа. А бе сите неспособни плакетолепачи ги ухлебивте таму. Ова сега всушност е департизација на администрацијата. За среќа со квалитетни и способни кадри а не со партиски дудлачи какви што вие вработувавте.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Метлата на Заев Empty Re: Метлата на Заев

Пишување by трендафил Пон Мај 20 2019, 15:08

На таа тема што било порано можеме да дискутираме на форумот за историја. Факт е дека сега мнозинството граѓани на Македонија живее полошо отколку пред да дојде хунтава на власт. Единствен услов за почеток на преговорите со ЕУ од 2008 година до доаѓањето на Заев беше проблемот со името со Грција. Сега имаме повторно проблеми со исполнувањето на основните, Копенхашките критериуми.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Метлата на Заев Empty Re: Метлата на Заев

Пишување by Teo Пон Мај 20 2019, 22:16

Polosho zhiveat samo chlenovite na KPO, zatoa shto sega moraat da si gi zarabotat narodnite pari so koi gi plakjame, plus gi izgubija site kriminalni privilegii i povekje ne se nedopirlivi za organite na progonot i pravosudstvoto shto znachi deka kje odgovaraat za sekoj kriminal shto dodeka bea na vlast nekazneto go pravea.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Метлата на Заев Empty Re: Метлата на Заев

Пишување by трендафил Вто Мај 21 2019, 08:45

Ако немаше претседателски избори и ако не победеше во првиот круг опозицијата, а во вториот ако изборите беа парламентарни ќе победеше ВМРО, немаше да има ништо од метлата. А зошто има метла? Затоа што работите се лоши. Беа лоши и пред изборите, само очигледно во владата никој почнувајќи од премиерот не е во состојба реално да ги види работите. Ако владата блокира 600 милиони евра што требаше да се инвестираат во инфраструктурни објекти, практично блокира петина од буџетот кој го нема во промет. Парите веројатно се земени од некого но отидени во некоја странска банка и таму се вртат, а не во Македонија.
Јас повторно ќе прашам дали во Македонија во моментов се гради нешто освен минарето во Охрид и мрежата на автопатот Миладиновци-Штип која сега се поставува по 1 километар дневно, а не можеше да се постави за повеќе од две години откако е на власт СДСМ. Не можам да ја лоцирам вината кај ДУИ затоа што кога беше во коалиција со ВМРО се градеше. Дури немаа ништо против да се градат објекти посветени на личности и настани од македонската историја. Ајде да одбележам дека сега се постави плоча на местото на кој терористите на УЧК, кај Карпалак, убија 10 македонски бранители, но ова е веќе шеста копија затоа што некој поради соживот стално ја крши. Сторителите, традиционално, не се и нема да бидат пронајдени.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Метлата на Заев Empty Re: Метлата на Заев

Пишување by Luxor Вто Мај 21 2019, 10:24

Ако немаше ова, ако имаше она, гладна кокошка просо сонува. Претседателските завршија, СДСМ победи и сега забрзано ќе се спремаат за парламентарни. Според тоа како поминавте на локалните во Охрид и Ново Селo каде на претседателски добивте иднината не ви е светла.
Luxor
Luxor

Број на мислења : 6577
Join date : 2016-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Метлата на Заев Empty Re: Метлата на Заев

Пишување by трендафил Вто Мај 21 2019, 15:31

Во Охрид, на пример, градоначалникот е скапо платен. Цената е изградба на минарето дивоградба на џамијата кај чинарот, а ќе ја платите на следните избори.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Метлата на Заев Empty Re: Метлата на Заев

Пишување by Teo Вто Мај 21 2019, 16:21

Narodot jasno kazha shto misli, gi opomena SDSM so neizleguvanje na pretsedatelski, voedno so lokalnite i stavi na KPO na znaenje deka nishto ne e zaboraveno i deka nikogash povekje nema da dojdat na vlast.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Метлата на Заев Empty Re: Метлата на Заев

Пишување by трендафил Вто Мај 21 2019, 21:12

Тоа што народот го кажа на изборите јас го пишувам на форумов уште пред да дојде СДСМ на власт. Не знам за која комунистичка партија пишуваш, што ти значи тоа О, но таква партија немаше на изборите.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Метлата на Заев Empty Re: Метлата на Заев

Пишување by Teo Вто Мај 21 2019, 21:15

KPOSM (kriminalna predavnichka organizacija za Severna Makedonija) ili porano posnata kako dpsmne, otsega ja imenuvam so vistinskoto ime.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Метлата на Заев Empty Re: Метлата на Заев

Пишување by трендафил Сре Мај 22 2019, 16:34

Изгледа те фатило грчко лудило па сметаш дека во фашистички и евроатлантски манир имаш право да одлучуваш за имиња на други. Јас за такви имам одредено мислење што не сакам да го напишам кога се работи за индивидуа. Во секој случај ти пожелувам Господ да ти го врати разумот.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Метлата на Заев Empty Re: Метлата на Заев

Пишување by Teo Сре Мај 22 2019, 16:59

Samo glup poddrzhuvach na KPOSM mozhe da gi obvinuva za nerazumnost politichkite neistomislenici. Jasni e koj e ovde fashistot. I ne me iznenaduva shto ne ja znaesh definicijata, od chlen kriminalna organizacija i ne mozhe da se ochekuva nekakva politichka ideologija.
Teo
Teo

Број на мислења : 5085
Join date : 2016-11-25

Вратете се на почетокот Go down

Метлата на Заев Empty Re: Метлата на Заев

Пишување by трендафил Чет Мај 23 2019, 23:04

Не обвинувам никого за ништо. За твое добро ти пишувам да немаш право да именуваш индивидуа или субјект како што сакаш, за да не забегаш без потреба во погрешен ментален правец. Ни отежнуваш и на нас другите на форумов да гатаме во кој правец забегала твојата фантазија и кој стои зад некоја твоја кратенка. Единствен си на форумов што така се однесува. Има полузабегани што користат барем дел од името на најголемата политичка партија во Македонија но ти си ептен.
Не е политика туку право на секој субјект сам да се именува. Не значи ако си го сменил во твојата фантазија името на политичкиот противник дека твојата партија е добра како што ти мислиш или лоша како што мислам јас.
Не го оспорувам ни твоето право да напишеш што сакаш, но на тоа што го сметам како будалаштина нема да одговарам.

Да се вратам на темата. Дека е потребна метла и јас на форумов и многу други пишуваат и кажуваат со месеци. Заев тоа не успеваше да го разбере до првиот круг од претседателските избори. (Тој сигурно знае колку гласови се купени или изнудени со бугарски воз и кој е реалниот резултат). Кога јас пишував за потребата да се сменат некои работи ме сметавте за небањат. Сега кога и Заев по таа терминологија стана небањат повторно во него гледате Бог. Небањат Бог.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Метлата на Заев Empty Re: Метлата на Заев

Пишување by трендафил Чет Мај 23 2019, 23:14

Метла си најави и пратеникот Павле Богоевски. Се надевам дека нема да има судбина како оставката на директорот од Шутка. Гледам и Костадинчо портпаролот на СДСМ изјавува дека ако бил на местото на Крсто Муковски, амнестиран пратеник, би си дал оставка. Тука има две работи што ја проблематизираат оваа изјава. Премиерот и лидер на СДСМ е амнестиран, а Крсто Мукоски утре е дел од државната делегација во Ватикан за чевствувањето на Светите браќа Кирил и Методиј. Во делегацијата има двојца амнестирани терористи. Талат Џафери и Крсто Мукоски. Веројатно безбедноста во Ватикан ќе биде подигната на највисоко ниво.

_________________
Негација на негативното       Смрт на фашизмот, слобода на народот!         Слобода или смрт

Ќе не има ли тогаш кога ќе не нема – ако не немаше токму тогаш кога требаше да не има?
трендафил
трендафил

Број на мислења : 11011
Join date : 2015-04-23
Местолокација : Скопје

Вратете се на почетокот Go down

Метлата на Заев Empty Re: Метлата на Заев

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот